TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Едногласна осуда за руската агресија во Украина на самитот во Тирана

Телма - 28.02.2024

„Русија е подготвена да го дестабилизира Балканот, балканските земји треба да се здружат“, порача украинскиот претседател Володимир Зеленски на самитот во Тирана посветен на безбедносните прашања и поддршката за Киев во борбата против инвазијата од ...

Самит во Тирана: „Руската агресија останува најголема закана за Европа“

Глас на Америка

Рама вели дека ЕУ го сфати значењето на Западен Балкан за нејзината безбедност

Слободен Печат

Ограбена банка во населба Илинден

Нова ТВ

Зеленски предложи одржување на украинско-балкански форум за одбранбените индустрии

Локално

Зеленски: Не смее да постои Европа со различни достоинства каде некој заслужува суверенитет, а некој не

Локално

Албански медиуми: Тирана под зголемена безбедност за посетата на Зеленски; историјат на односите помеѓу Албанија и Украина; можни се напади врз полицијата и општинските објекти на северот на Косово

CivilMedia

Сакам да кажам CivilMedia Локално Глас на Америка Н.Македонија Глас на Америка 4NEWS Вечер Прес

Зеленски од Тирана: Русија ќе стори сè да го дестабилизира Балканот

Р.С.Европа - 28.02.2024

На самитот во Тирана, лидерите на Албанија и Украина разговараа за безбедносните прашања и поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија. Украинскиот претседател Зеленски предупреди дека Русија ќе направи се да го дестабилизира ...

Прва посета на Зеленски на Балканот од почетокот на војната

Канал5

Зеленски: Денес во Тирана ќе се сретнам со бескомпромисниот пријател на Украина, Еди Рама и ќе учествувам на самитот Украина-Југоисточна Европа

CivilMedia

Како Рама го пречека Зеленски во Тирана? (ВИДЕО)

Независен

Рама: Долг е патот до украинското признавање на Косово

Локално

(ВИДЕО) Еди Рама се сретна со Зеленски

CivilMedia

📽 Рама се сретна со Зеленски во Тирана

Локално

CivilMedia Frontline Бриф Р.С.Европа 24 Вести +инфо Канал5 Опсервер

Зеленски со лидерите на Балканот: „Сакаме заедно да произведуваме оружје“

Фокус - 28.02.2024

Украина е заинтересирана за заедничко производство на муниција со земјите од Југоисточна Европа, изјави денеска Володимир Зеленски на самитот со лидерите од тој регион, меѓу кои и македонскиот претседател Стево Пендаровски.

Зеленски: Украина и земјите од Балканот треба заедно да произведуваат оружје, важно е Путин да загуби

Макфакс

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Бизнис Вести

Кулеба од Тирана: Албанија целосно ја заслужува интеграцијата во ЕУ

Frontline

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Рацин

Зеленски предложи Украина и балканските земји заеднички да произведуваат муниција

Курир

Зеленски: Балканските земји и Украина заеднички да произведуваат муниција

Сител

Нова ТВ Frontline Независен Во Центар 24Инфо Канал5 Пулс24 Денешен

Пендаровски – Зеленски: Македонија ја поддржува апликацијата за членство на Украина во НАТО

Слободен Печат - 28.02.2024

Последниот развој на случувањата во Украина и можностите за продлабочување на соработката во насока на поддршка на украинскиот народ и враќање на територијалниот интегритет на Украина во рамки на нејзините меѓународно признаени граници биле тема на ...

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

CivilMedia

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

Рацин

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

Frontline

Кои земји ги посети Зеленски од почетокот на војната во Украина?

Zoom

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда на руската агресија

Бриф - 28.02.2024

Во заедничката декларација, усвоена од учесниците на денешниот Самит Украина-Југоисточна Европа, одржан во Тирана,, се наведува дека „учесниците едногласно ја осудуваат руската агресија врз Украина“.

На Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Канал5

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Локално

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Во Центар

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

Пулс24

Во заедничката изјава на Самитот во Тирана за Украина искажана едногласна осуда за руската агресија

365

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

Бизнис Вести - 28.02.2024

– Албанскиот премиер Еди Рама и украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција по Самитот Украина – Југоисточна Европа, предупредија на руската закана на Балканот.

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија

Курир

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, да не си играме со оган

ТВ21

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

CivilMedia

Зеленски – Рама: Балканските земји се под закана од Русија не треба да си играме со оган

24Инфо

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија; Рама: Има реална закана од Русија, не треба да си играме со оган

Рацин

Зеленски: Балканските земји се под закана од Русија

Сител

Zoom 24 Вести Независен

Србија во завршната декларација во Тирана бара да се изземе задолжителното воведување санкции кон Русија

Слободен Печат - 28.02.2024

Во Тирана денеска се одржува првиот самит Украина – Југоисточна Европа, на кој ќе учествува и претседателот на Србија, Александар Вучиќ. На самитот на кој треба да се усвои Декларација, Србија бара измени на завршната декларација кои се однесуваат ...

Србија бара измени на завршната декларација од Тирана

24Инфо

Србија бара измени на завршната декларација од Тирана

24 Вести

Рама до Блинкен: Албанија подготвена да биде домаќин на Самитот на НАТО во 2027 година

Канал5 - 27.02.2024

Премиерот на Албанија Еди Рама упатил писмо со благодарност до американскиот државен секретар Ентони Блинкен за оценките што ги искажал за време на неколкучасовниот престој во Тирана. Високо оценувајќи ги билатералните односи меѓу Албанија и САД тој ...

Албански медиуми: Зеленски во Тирана на Самитот за Украина; Албанија бара да биде домаќин на Самитот на НАТО 2027; во Брисел ќе се разговара за српскиот динар во Косово

CivilMedia

(ПРЕГЛЕД НА ЦИВИЛ) Албански медиуми: Зеленски во Тирана на Самитот за Украина; Албанија бара да биде домаќин на Самитот на НАТО 2027; во Брисел ќе се разговара за српскиот динар во Косово

Frontline

Албански медиуми: Зеленски во Тирана на Самитот за Украина; Албанија бара да биде домаќин на Самитот на НАТО 2027; во Брисел ќе се разговара за српскиот динар во Косово

Рацин

Рама до Блинкен: Албанија подготвена да биде домаќин на Самитот на НАТО во 2027 година

MakPress

Рама: Малите народи како нас треба да ја поддржат Украина, за да не се претвориме во храна за Русија

CivilMedia

Рама: Малите народи како нас треба да ја поддржат Украина, за да не се претвориме во храна за Русија

Zoom

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

Либертас - 26.02.2024

Пред посетата на украинскиот претседател Володимир Зеленски и самитот Украина – Југоисточна Европа, безбедносните мерки во Тирана се подигнати на највисоко ниво. На Зеленски ова му е прва посета на Тирана, каде ќе пристигне вечерта на 27 февруари, ...

Во Тирана пиле не смее да прелета, доаѓа Зеленски

Република

Највисоко ниво на безбедносни мерки во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

24Инфо

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

Бриф

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

Zoom

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина – Западен Балкан

Локално

Безбедносни мерки на највисоко ниво во Тирана поради посетата на Зеленски и самитот Украина - Западен Балкан

MakPress

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

365 - 26.02.2024

Украина доби само 30 отсто од милион артилериски гранати што Европската унија вети дека ќе ги испорача, изјави денеска претседателот на таа држава Володимир Зеленски. „Од милион гранати што ни ги вети Европската унија, за жал, не дојдоа 50 отсто, ...

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Н.Македонија

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Пулс24

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Во Центар

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

MakPress