TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Пендаровски закажа лидерска средба в недела

24 Вести - 18.10.2019

Лидерите на најголемите политички партии од власта и опозицијата седнуваат на иста маса – претседателот на државата Стево Пендаровски и се обрати на нацијата. Шефот на државата в недела во Вила Водно ќе ги собере лидери на политичките партии – но ...

Еве кој ќе оди на лидерска кај Пендаровски

Слободен Печат - 18.10.2019

Лидерската средба ќе биде на „Вила Водно“. Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во недела за во 17.00 часот ја закажа лидерската средба во неговиот Кабинет на „Вила Водно“. На средбата ќе присуствуваат претседателите на најголемите ...

Пендаровски побара обединување за Македонија

Телма - 18.10.2019

Емоциите и разочараноста да се тргнат на страна и трезвено да се соочиме со новата реалност“. Со вакво барање претседателот Стево Пендаровски и се обрати на јавноста. Европските стандарди треба да станат домашни стандарди, посочи Пендаровски и ...

Лидерска средба в недела кај Претседателот Пендаровски

+инфо - 18.10.2019

На иницијатива на Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври 2019 година во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“, со почеток во 17:00 часот ќе се одржи лидерска средба, на која ќе присуствуваат ...

Пендаровски, Димитров, Османи: Европската иднина останува приоритет

Алсат-М - 18.10.2019

„Убеден сум дека сега е време да покажеме единство околу нашата стратешка ориентација без разлика на легитимните политички разлики по многу прашања“, рече шефот на државата Стево Пендаровски во своето обраќање до нацијата.

Пендаровски: Лидерска средба в недела, потребно е обединување

Алфа - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски в недела ги повика лидерите на најголемите политички партии на средба да ги договорат следните чекори по дебаклот на ЕУ самитот, каде Македонија не го доби долго очекуваниот датум за почеток на преговорите.

Пендаровски: Немаме непријатели во Европа

Deutsche Welle - 18.10.2019

Шефот на државата денеска повика на обединување во остварување на стратешките цели. Смета дека не е време да се троши енергија на политички тензии, и повика на средба со лидерите на најголемите партии.

Пендаровски закажа лидерска средба в недела

Сакам да кажам - 18.10.2019

Претеседателот Стево Пендаровски во своето обраќање во јавноста откако Европскиот совет не донесе одлука земјата да почне преговори со ЕУ, рече дека ги повикал лидерите на најголемите парламентарни партии на лидерска средба в недела и дека сите ја ...

Пендаровски свика лидерска средба, не е време за апатија, потребно е единство

Канал5 - 18.10.2019

Ниту една одлука не е конечна, разбирливо е дека во овие моменти постои чувство на разочараност но мораме да се соочиме со последиците“, рече претседателот Стево Пендаровски . Во своето обраќање во нацијата по случувањата во Брисел, каде на ...

Лидерите на средба кај Пендаровски во недела

Фокус - 18.10.2019

Партиските лидери ја прифатиле поканата на претседателот Стево Пендаровски за лидерска средба оваа недела на 20 октомври, информираше денеска претседателот. Лидерската средба ќе се одржи по одбивањето на Европската унија да донесе одлука за отворање ...

(видео)Пендаровски: Не е време за поделби и апатија, ниту пак за негативни чувства кон одредени земји, потребно е ...

Телма - 18.10.2019

„За жал заклучоците на Советот на ЕУ не се во согласност со нашите оправдани очекувања. Разбирливо е дека во овие моменти постои чувство на разочараност но мораме да се соочиме со последиците“, рече претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање ...

Пендаровски: Потребно е единство, во Европа немаме непријатели

Алсат-М - 18.10.2019

Време е да се обединиме и јасно да ја потврдиме нашата европска ориентација. Ние во Европа немаме непријатели, но мораме да ги продолжиме и да ги интензивираме реформите во државата, рече во денешното излагање претседателот Стево Пендаровски.

Пендаровски: Сега не е време за разочарување, апатија и калкулација за добивање на ситни политчики поени

Канал5 - 18.10.2019

Сега не е време за разочарување, апатија и калкулација за добивање на ситни политчики поени, сега е време за обединување. Претседателот, Стево Пендаровски, попладнево и се обрати на нацијата по .

Пендаровски свика лидерска - Не е време за разочарување, туку за обединување и реформи

Р.С.Европа - 18.10.2019

Лидерска средба ќе се одржи в недела на покана на претседателот Стево Пендаровски, во врска со последните случувања на евроинтегративниот пат. Тој вели дека упатил покана до власта и до опозицијата и добил позитивен одговор од нив.

(Видео) Пендаровски свика лидерска: Не е време за разочарување, туку за обединување

Макфакс - 18.10.2019

По одлуката на Советот на Европската Унија да не даде датум за почеток на преговорите за членство на нашата држава во Унијата, се обрати претседателот Стево Пендаровски. Тој, меѓу другото, свика лидерска средба в недела и рече дека сега не е време ...

Претседателот ќе има јавно обраќање, Владата ги разгледува опциите по Самитот на ЕУ

МКД - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде што на Европскиот совет шефовите на држави и влади не постигнаа согласност за добивање датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ на ...

Пендаровски најави Лидерска: Време е сите да се обединиме

Press24 - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на прес-конференција до јавноста. - Разбирливо е што многумина се разочарани, но емоциите на страна, мора да се соочиме со реалноста. Развојот не е конечен, вели тој.

Претседателот Пендаровски денеска ќе ѝ се обрати на нацијата

Алсат-М - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде не беше донесена одлука за почеток на преговори на Македонија и Албанија со Унијата.

Претседателот ќе и се обрати на нацијата во 14 часот

Телма - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

ВО ЖИВО Обраќање на претседателот Стево Пендаровски

Нова ТВ - 18.10.2019

По самитот на ЕУ во Брисел, претседателот Стево Пендаровски ќе се обрати до ...

Пендаровски: Сега не е време за разочарување, туку за обединување и сериозни реформи

Мета - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на нацијата порача дека сега не е време за разочарување и за ситни политички поени поради тоа што земјава не доби датум за преговори, туку е време за обединување за постигнување на целите.

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата и ќе повика на обединетост

Фокус - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Најави за лидерска средба кај Пендаровски

МКД - 18.10.2019

Недобивањето датум за почеток на преговори со ЕУ на Европскиот совет во Брисел е причина за претседателот на државата, Стево Пендаровски да свика лидерска средба, која најверојатно би се одржала за време на викендот.

Обраќање на претседателот Пендаровски: Мора да се соочиме со последиците, има држави што штитат специфични интереси!

Точка - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски предмалку се обрати до јавноста после големиот удар кој го претрпи земјава од Европската унија. Франција не попушти под притисоците на Германија и останатите земји членки на Европската унија за Македонија да добие ...

Пендаровски: Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина

Независен - 18.10.2019

Убеден сум дека сега е време да покажеме единство. Сега не е време за калкулации и политички поени, туку за обединување околу нашата иднина и иднината на следните генерации. Убеден сум дека ако работиме заедно ќе успееме.

ВО ЖИВО Обраќање на претседателот на државата Стево Пендаровски

+инфо - 18.10.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе и се обрати на нацијата по последните случувања во Брисел, каде не беше донесена одлука за почеток на преговори на Македонија со Европската ...

Сите лидери потврдиле дека ќе дојдат на средба кај Пендаровски

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски во своето обраќање до нацијата рече дека за во недела е закажана лидерска средба за која од сите поканети добил потврда за присуство. -Во овие моменти, најмалку што ни е потребно, е нашето незадоволство да го ...

Пендаровски закажа лидерска средба за во недела: Време е за единство

Слободен Печат - 18.10.2019

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски на денешното обраќање кон македонските граѓани изјави дека закажал лидерска средба за во недела. На средбата се поканети лидерите на четири политички партии, од кои добил позитивен сигнал за присуство.

Пендаровски има намера да свика лидерска средба

Телма - 18.10.2019

Средбата би се доржала најверојатно за време на викендот. Од кабинетот на претседателот за Телма велат дека официјално ќе соопштат дали и кога би се одржала средбата по прес конференцијата по завршувањето на самитот на Европскиот совет во ...

Пендаровски ги повика лидерите на средба

Канал5 - 18.10.2019

Претседателот на државата, Стево Пендаровски испратил покани до лидерите на политичките партии за средба во Вила Водно в недела, потврдија дел од партии за Канал 5. Засега нема информации кој се’ е поканат, но се знае дека Пендаровски го очекува ...

Пендаровски повика на единство, бара реформите да продолжат

Фактор - 18.10.2019

Ни една одлука не е конечна. Остануваме на европскиот пат, тоа ќе продолжи да биде наша стратешка ориентација. Уште посилно да се бориме со криминалот и корупцијата и да ги исполниме реформите.

Пендаровски закажа лидерска средба во недела

ТВ21 - 18.10.2019

Стево Пендаровски, претседателот на Северна Македонија денеска во обраќањето рече дека испратил покани до лидерите на партиите за лидерска средба и добил позитивни одговори од сите. Средбата ќе се случи во недела на 20 октомври, а дополнително ќе ...

Пендаровски ќе се обрати на нацијата

Мета - 18.10.2019

По очигледниот неуспех на Европскиот Совет да повлијае на францускиот претседател Емануел Макрон да ја смени одлуката и да прифати давање датум за почеток на преговорите за Македонија, шефот на државата Стево Пендаровски ќе се обрати на нацијата во ...

ВО ЖИВО: Претседателот Пендаровски и се обраќа на нацијата

Слободен Печат - 18.10.2019

Претседателот ќе се произнесе за случувањата на ЕУ Самитот и, како што дознава Слободен печат ќе ги потврди евроаталанските аспирации на Македонија. Претседателот, Стево Пендаровски во моментов се обраќа на нацијата по повод денешната разврската на ...

(Во живо) Обраќање на Пендаровски до јавноста

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во 14:00 часот ќе има обраќање до јавноста. Обраќањето следува по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решава за пристапните преговори со Северна Македонија.

ВИДЕО: Обраќање на претседателот Стево Пендаровски по Самитот на ЕУ

Либертас - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски се обрати до граѓаните по Самитот на ...

(Во живо) Обраќање на претседателот Пендаровски

Независен - 18.10.2019

ВО ЖИВО – Обраќање до граѓаните на претседателот Стево Пендаровски по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел на кој се решаваше за пристапните преговори со Северна ...

Во 14 часот ќе се обрати до јавноста претседателот Стево Пендаровски

ММС - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска – 18 октомври 2019 година, петок, во 14:00 часот ќе се обрати до јавноста. -Обраќањето на претседателот Пендаровски ќе биде емитувано во живо на Националната радио телевизија, ...

Пендаровски попладнето ќе ѝ се обрати на нацијата

360 степени - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска во 14 часот ќе има јавно обраќање по последните случувања во Брисел, каде европските лидери не постигнаа согласност за добивање датум за отпочнување на преговори за членство во ЕУ на Северна Македонија и ...

Пендаровски ќе се обрати на јавноста во 14 часот

ТВ21 - 18.10.2019

Откако одлуката на ЕУ е да нема датум за почеток на преговорите со Северна Македонија, итен состанок има извршниот комитет на СДСМ, а прес-конференција најави и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во 13:30 часот.

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

24Инфо - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и Албанија.

Пендаровски денеска ќе и се обрати на нацијата

Локално - 18.10.2019

Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ќе и се обрати на нацијата по повод одлуката на Самитот на ЕУ, каде Северна Македонија и Албанија не добија зелено светло за старт на преговорите.

Пендаровски ќе ги собере партиските лидери во Вила Водно

+инфо - 18.10.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски ќе свика лидерска средба по Самитот на ЕУ од каде е сѐ поизвесно дека Македонија нема да добие датум за почеток на преговорите. Според информации на Плусинфо од партиите, за лидерскиот состанок, шефот на ...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати до нацијата

Кумановски м. - 18.10.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска во 14 часот ќе има јавно обраќање до јавноста по случувањата во Брисел, каде на Европскиот совет шефовите на држави и влади не постигнаа согласност за давање датум за старт на ...

Пендаровски: Ние сме европска држава и заслужуваме да бидеме дел од неа

CivilMedia - 18.10.2019

Обраќање на претседателот Стево Пендаровски по повод одлуката на земјите -членки на ЕУ за датумот за преговори за влез на Северна Македонија во ...

Обраќање на Пендаровски: Ниту една политичка одлука не е за вечни времиња, ниту еден развој на настаните не е конечен

365 - 18.10.2019

Почитувани граѓани, ви се обраќам по повод последните одлуки на Советот на ЕУ во однос на определувањето на датум за почеток на преговори за членство на нашата држава во Унијата. За жал, заклучоците на Советот не се во согласност со нашите оправдани ...

Пендаровски ќе и се обрати на нацијата

Centar - 18.10.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во 14.00 часот ќе и се обрати на нацијата по повод разврската на Самитот на ЕУ лидерите во Брисел, каде не беше постигната одлука за почеток на преговори со Македонија и ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Обраќање на претседателот Пендаровски

Фактор - 18.10.2019

Пред јавноста во овој момент се обраќа шефот на државата. Не е извесна темата на која ќе зборува Стево Пендаровски но најверојатно ќе зборува на темата за одлуката за преговорите на Македонија за што официјална одлука уште нема од Брисел.

Лидерите во недела на средба кај Пендаровски

Локално - 18.10.2019

Претседателот Стево Пендаровски испратил покана до парламентарните политички партии за лидерска средба во недела во Вила Водно, откако францускиот претседател Емануел Макрон не го промени ставот за проширувањето, со што Македонија повторно остана ...

Можна лидерска средба кај претседателот Пендаровски

Бриф - 18.10.2019

Претседателот на ДУИ Али Ахмети добил покана од претседателот на државата Стево Пендаровски за средба на лидерите на политичките партии од македонскиот и од албанскиот политички блок в недела во вила „Водно“, потврдија за МИА од ДУИ.