TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Можеби треба да спиете двапати дневно

Факултети - 13.06.2018

Ако сте од оние луѓе што имаат проблеми со спиењето навечер, имаме добри вести: можеби и не морате. Возможно е да испланирате распоред на спиење со кој ќе бидете одморени дури и ако секоја ноќ имате тричасовен период во кој не можете да спиете.

Киропрактичарите предупредуваат: Немојте да спиете на вашата десна страна!

Panacea.mk - 13.06.2018

Експертите препорачуваат да спиеме 7-8 часа, но постојат и други фактори што треба да се земат предвид П роблемите со спиењето стануваат се почести помеѓу луѓето. Ако не спиете добро, ќе се изложите на ризик од депресија, висок крвен притисок, ...

Ни со 8 часа спиење не го бива

Оff.net - 12.06.2018

Иако зазема огромен дел од сечиј живот (ако имаш среќа дури и цела третина од животот) сонот е прилично нова научна дисциплина на која научниците работат од пред само околу 70 години. Еден од овие научници е Даниел Гартнерберг, професор по ...

Што се случува со вашето тело кога спиете премалку?

Кајгана - 12.06.2018

Веројатно сте слушнале за тврдењето дека ви се потребни најмалку 8 часа сон за да функционирате нормално. Универзитетот од Пен Стејт тврди дека сепак ви е потребен половина час повеќе ако навистина сакате да се наспиете.

Трикови кои ќе му помогнат на Вашето здравје и убавина - 6 начини за да спиете подобро

Точка - 12.06.2018

Без оглед на тоа какви проблеми имате за да потонете во сон, експертот за спиење, Ненси Х. Роштејн има трикови кои ќе Ви помогнат. Сите знаеме колку сонот е важен за здравјето на целокупниот организам, но не е секогаш најлесната мисија да заспиете ...

Мора да има чаре: За сите кои имаат проблеми со вечерното спиење – еве го лекот

Таратур - 13.06.2018

Благодарение на динамичниот и стресен начин на живот кој се води преку ден, а кој сè почесто зафаќа и период од вечерните часови, сè поголем е бројот на луѓето кои навечер, наместо да се одморат и отспијат како што треба, имаат проблем да врзат и ...

Трикови кои ќе му помогнат на Вашето здравје и убавина

Пулс24 - 13.06.2018

Без оглед на тоа какви проблеми имате за да потонете во сон, експертот за спиење, Ненси Х. Роштејн има трикови кои ќе Ви помогнат. Сите знаеме колку сонот е важен за здравјето на целокупниот организам, но не е секогаш најлесната мисија да заспиете ...