TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британците сѐ помасовно бараат германски пасоши пред брегзитот

МКД - 16.01.2019

Во периодот по референдумот за брегзитот, одржан во јуни 2016, бројот на британски државјани кои побарале германски пасош нагло се зголемил, соопшти Сојузната агенција за статистика во Визбаден.

Владата на Тереза Меј „преживеа“

МКД - 16.01.2019

На владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва во парламентот ѝ е изгласана доверба. За доверба на владата гласаа 325 пратеници, додека 306 гласаа против, објави Ројтерс . Меј вчера доживеа тежок пораз во парламентот, бидејќи пратениците ...

Тереза Меј го преживеа изгласувањето доверба – Сизифовите маки на В. Британија продолжуваат

Телма - 16.01.2019

По вчерашниот епски пораз за Тереза Меј и нејзиниот договор за Брегзит со ЕУ, премиерката го преживеа гласањето на недоверба. Нејзината ранлива политичка кариера сепак продолжува. Во тесен резултат со 325 гласа наспроти 306, оотфрлена е владината ...

Меј: Поддржете ја владата; Корбин: Ова е вистинска зомби влада

МКД - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј ги повика пратениците во парламентот да ја поддржат нејзината влада со цел да може го заврши започнатиот процес за излез на земјата од Европската унија (ЕУ).

Тереза Меј преживеа со само 19 гласа разлика

Канал5 - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј го преживеа изгласувањето доверба и останува на чело на Владата. Пратениците и изгласаа доверба на Тереза Меј. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија.

Тереза Меј преживеа доверба откако нејзиниот договор за брегзит не помина во парламентот

Сакам да кажам - 16.01.2019

Премиерката Тереза Меј преживеа уште едно гласање за доверба во британскиот парламент, само 24 часа откако нејзиниот договор за брегзит претрпи тежок пораз. Тоа беше свикано од лидерот на лабуристите Џереми Корбин набргу откако договорот за ...

Меј: Вечерва сакам разговори со парламентарците за Брегзит

А1 On - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј нагласи вечерва во Парламентот дека ги повикала лидерите на парламентарните партии да одржат состанок за да се обидат да најдат излез од ќорсокакот кога станува збор за Брегзит.

Британскиот Парламент и изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

24 Вести - 16.01.2019

Пратениците во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски пораз. За нејзина поддршка гласаа 325 пратеници додека 306 беа против.

И Макрон со став: За Договор за Брегзит не може веќе да се преговара

Канал5 - 16.01.2019

Францускиот претеседател Емануел Макрон им кажа на своите министри во Владата дека договорот за Брегзит не бил најдобар, но и дека за него не може веќе да се преговара. Франција очекува од британската влада да се изјасни какви натамошни чекори ќе ...

ЕК: Нема отворање нови преговори за Брегзит

Канал5 - 16.01.2019

Европската Комисија повтори попладнево дека нема да почнува нови преговори за веќе постигнат договор за разделување на Британија од ЕУ. Сепак , од Европската Комисија не исклучуваат можност за преговори за политичка декларација , што би ги содржела ...

Преживеа Владата на Тереза Меј

Макфакс - 16.01.2019

Владата на британската премиерка Тереза Меј вечерва ја доби довербата од Парламентот. За недоверба во Владата гласаа 325 пратеници, додека 360 биле против. Меј вчера доживеа тежок пораз во Парламентот, откако пратениците со мнозинство гласови го ...

Портпаролот на Меј не исклучува брегзит без договор

Локално - 16.01.2019

Портпарол на британската премиерка Тереза Меј не исклучи брегзит без зделка. Тој го изјави тоа во одговор на соодветно барање на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин. – Премиерката беше многу јасна дека британските граѓани гласаа за напуштање на ...

Британската премиерка соочена со гласање за доверба

Телма - 16.01.2019

Европа е на нозе, времето за Лондон истече– постои ризик од хаотично излегување од Унијата, но можен е и нов референдум. Европските лидери Туск и Јункер од Велика Британија бараат да се изјасни за намерите откако брегзитот не беше одобрен во ...

Британија: Корбин ја нарече Владата на Меј „зомби“ и побара предвремени избори

Нова ТВ - 16.01.2019

Лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин ја нарече администрацијата на Тереза Меј “влада на зомби” која “не може да управува” и побара да се одржат парламентарни избори. Отворајќи ја дебатата во Парламентот за иницијативата за гласање недоверба, Корбин ...

Можни сценарија за Брегзит ако на Меј и биде изгласана недоверба

24 Вести - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј вечерва во 20 часот ќе се соочи со гласање за доверба на нејзиниот Кабинет, откако доцна синоќа нејзиниот договор за Брегзит доживеа дебакл. Планот што го постигна Меј во ноември со официјален Брисел беше отфрлен ...

Меј вечерва се соочува со ново гласање

Сител - 16.01.2019

Британскиот парламент вечерва ке гласа за доверба на владата на Тереза Меј. Мали се шансите опозициските лабурсти кои го иницираа гласањето да успеат да ја урнат владата и да предизивкаат нови избори оценуваат британските аналитичари.

Изгласана доверба во владата на Тереза Меј

Слободен Печат - 16.01.2019

„Против“ гласаа 306 пратеници, додека 325 гласаа за доверба на владата. Сепак, лидерот на опозицијата го покажа своето незадоволство, нарекувајќи ја актуелната власт „зомби влада“ и побара распишување на парламентарни избори.

Тереза Меј останува на чело на Владата во Велика Британија

ТВ21 - 16.01.2019

Со 19 гласа, Тереза Меј успеа да остане на власт во Велика Британија. 306 пратеници гласаа против Меј , а 325 за да остане премиерка на Британија. Лидерот на опизициската партија, Џереми Корбин, покрена иницијатива за гласање недоверба на Владата ...

Ќе има ли нов референдум за Брегзит?

А1 On - 16.01.2019

Претставник на Конзервативната партија на премиерката Тереза Меј поднесе предлог за одржување нов референдум за излез на Велика Британија од ЕУ во парламентарна процедура. Предлогот на Доминик Грив, кој претходно повикуваше на втор референдум, ...

„Тајмс“: ЕУ разгледува можности за одложување на Брегзит до 2020

+инфо - 16.01.2019

Претставници на Европската унија разгледуваат можности да го одложат Брегзит до 2020, откако Германија и Франција изразија желба преговорите за излез на Велика Британија да бидат одложени за да се спречи политичкиот хаос во земјата, пишува ...

Британскиот парламент ѝ изгласа доверба на Владата на премиерката Меј

1tv - 16.01.2019

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден откако го нејзиниот план за Брегзит претрпе историски пораз.

Ќе замине ли Меј во историјата заедно со договорот за „Брегзит“

Канал5 - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј вечерва во 20 часот се соочува со гласање за доверба во парламентот, откако доцна синоќа нејзиниот договор за напуштање на ЕУ беше поразен со големо мнозинство на гласови.

Тереза Меј „преживеа“, ја спасија мал број гласови

Фактор - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј преживеа уште едно гласање за доверба во Парламентот. Владата на Тереза Меј имаше 325 гласови, додека 306 кои ѝ изразија недоверба. Ова се случува по само 24 часа откако нејзиниот договор за Брегзит доживеа тежок ...

Меј: Дајте ми поддршка за да ја завршам работата

Макфакс - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, ги повика пратениците да ја поддржат нејзината Влада за да може да ја заврши започнатата работа околу излегувањето на државата од Европската Унија.

Бурна расправа за брегзитот во Европскиот парламент

Нетпрес - 16.01.2019

Во бурната расправа во Европскиот парламент посветена на излегувањето на Велика Британија од Европската унија, челникот на Европска народна партија (ЕРР) Манфред Вебер, им порача на гласачите да не ги следат „националистите и егоистоте“, додека ...

Британската премиерка се соочува со гласање за недоверба

Глас на Америка - 16.01.2019

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј се соочува со гласање за недоверба откако Парламентот не даде зелено светло за нејзиниот предлог договор со Брисел за излегување на земјата во Европската унија.

Британци стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

+инфо - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во ...

Брегзит ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

24 Вести - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од ЕУ ќе предизвика големо оптоварување на буџетите на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра. Според австриските медиуми, ниту една варијанта за излез на Лондон од ЕУ нема да ...

Брегзит: Тереза Меј ќе мора да понуди алтернатива

Deutsche Welle - 16.01.2019

По гласањето во британскиот парламент се засилија гласините дека Лондон би можел да побара одложување на заминувањето од ЕУ, чекор кој Меј досега го одбиваше. Ризикот дека Британија ќе ја напушти ЕУ без договор изјави денеска главниот преговарач на ...

Почна дебатата за недоверба на владата на британската премиерка Тереза Меј

Макфакс - 16.01.2019

Во бритнаскиот парламент започна дебата, пред гласањето на недоверба во владата на премиерката Тереза ​​Меј. Во првото обраќање на лидерот на опозициската Лабуристичка партија, Џереми Корбин, изјави дека Меј водела како што рече ‘зомби влада’.

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради Брегзит го сакаат нивниот пасош

Локално - 16.01.2019

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека во периодот по референдумот за Брегзит, одржан во јуни 2016 година, ...

Што се случи со Брегзит и што е следно?

Факултети - 16.01.2019

Минатата ноќ беше ноќ на големи влогови и невидена драма која ќе има влијание и надвор од границите на Велика Британија. Планот на британската премиерка Тереза Меј за напуштање на Европската Унија доживеа неуспех во Парламентот.

Британскиот Парламент изгласа доверба на премиерката Тереза Меј

24Инфо - 16.01.2019

Пратенициет во британскиот Парламент изгласаа денеска доверба на конзервативната премиерка Тереза Меј и покрај тоа што ден претходно нејзиниот план за брегзит претрпе историски ...

Курц: Одлуката на британскиот парламент е лоша и за земјата и за ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц изјави дека би сакал да им остави време на Британците за да не дојде до премногу ненадеен излез од Европската унија и нагласи дека договорот за брегзит не може повторно да се преговара.

Тереза Меј: Или договор или да останеме во ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј рече дека постојат два начина да се избегне ситуацијата во која не би бил договорот за брегзит – или да се избегне договорот или да се повика членот 50 од Лисабонскиот договор, што би значело останување во Европската ...

Андоновиќ во Студио 1: Четири можни сценарија за Договорот за Брегзит

1tv - 16.01.2019

Во фокусот на вестите од светот е Брегзит, односно договорот за истапување на Велика Британија од ЕУ, кој долниот дом на британскиот Парламент вчера со 432 гласа „против“ и 202 гласа „за“ го отфрли.

Меркел: Се уште има време за договор со Лондон

Алсат-М - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел изерази жалење за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот за „брегзит“ постигнат меѓу премиерката Тереза Меј и челниците на Европската унија.

БРИТАНСКИ РАЗВОД: Хаос во Лондон по гласањето за Брегзит

MTM - 16.01.2019

Британскиот парламент го отфрли договорот за Брегзит. 432 пратеници гласаа против договорот со Брисел, а само 202 го поддржаа. Поразот е историски, последна разлика од 200 гласови имало на гласање во 1924 година.

Нема да има нови преговори за брегзит, порача Меркел

Макфакс - 16.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изрази жалење поради британското одбивање на договорот за брегзит, но отфрли можност за понатамошни преговори за овој документ. „Ние сега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штета секако ќе настане со ...

Туск советува Велика Британија да остане во ЕУ

Макфакс - 16.01.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск истакна дека Велика Британија треба да остане во Европската Унија, откако британскиот парламент го отфрли договорот за брегзит на премиерката Тереза Меј.

ЕК: Нема нови преговори за „Брегзит“

ТВ21 - 16.01.2019

Европската Комисија потврди дека нема отворање на нови преговори за веќе договорената спогодба за излегување на Британија од Европската Унија. Меѓутоа ЕК не ја исклучуваат преговори околу политичката декларација која ја содржи идната соработка меѓу ...

Брегзитот ќе ја чини Австрија 650 милиони евра

Макфакс - 16.01.2019

Повлекувањето на Велика Британија од Европската унија ќе донесе голем товар за буџетот на земјите-членки на Унијата, а само Австрија ќе ја чини околу 650 милиони евра, пишуваат австриските медиуми.

Одбиен планот на Меј за Брегзит, па сега Британија ја чека ова - 4 можни сценарија, сите стравуваат од најлошото

Press24 - 16.01.2019

Долниот дом на британскиот парламент со убедливо мнозинство го одби договорот за Брегзит кој владата на премиерката Тереза Меј кој го постигна со Европската унија, а Дојче веле пишува за четири можни сценарија кои би можеле да следуваат.

Пет сценарија за брегзит

Н.Македонија - 16.01.2019

Вчера се очекуваше британскиот парламент да го отфрли договорот на премиерката Тереза Меј. Кои се можните сценарија ако пратениците гласаат против договорот за брегзит што шефицата на британската влада го постигна со Европската Унија.

Тереза Меј исправена пред ново тешко гласање

Н.Македонија - 16.01.2019

Британската премиерка Тереза Меј синоќа во парламентот го забележа најголемиот пораз забележан во демократскиот период на Велика Британија. Синоќа британскиот парламент гласаше за договорот за брегзит, што Меј го постигна со европските партнери.

Брегзит: Најголемата можна катастрофа

Deutsche Welle - 16.01.2019

Тереза Мај го заслужи поразот во парламентот и самата е виновна за тоа. Брегзит, во меѓувреме, разви огромна деструктивна моќ. Без оглед на тоа како ќе заврши британската драма, штетите остануваат, смета Барбара Везел.

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

Макфакс - 16.01.2019

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сé уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со брегзит. Меркел рече дека жали за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со ...

Се огласи Меркел за Брегзит - како ќе и помогне на Тереза Меј?

Фактор - 16.01.2019

Ние засега сакаме да ја намалиме настанатата штета, а штетата во секој случај ќе настане со излегувањето на Велика Британија, на најмалата можна мера, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Европскиот парламент бара Обединетото кралство да ја појасни својата позиција

24Инфо - 16.01.2019

Во дебатата која се водеше во Европскиот парламент во Стразбур, по гласањето во Долниот дом во Британија, европратениците сметаат дека Европејците ќе останат обединети и дека правата на граѓаните остануваат приоритет на ЕП, јавува дописникот на МИА.

Франција ги забрзува подготовките во случај на брегзит без договор

Опсервер - 16.01.2019

Франција ќе ги интензивира своите подготовки во случај на брегзит без договор,соопшти Елисејската палата, јави дописникот на МИА. Премиерот Едуар Филип утре ќе има работен состанок со клучните министри за да се разгледаат и забрзаат подготовките.