TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху се слушна со Путин, го критикуваше за гласањето во ОН и соработката со Иран

МКД - 10.12.2023

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху денеска на рускиот претседател Владимир Путин му го изрази своето незадоволство поради гласањето на Русија за прекин на огнот меѓу Хамас и Израел во Појасот Газа.

Во телефонски разговор со Путин, Нетанјаху го искритикувал рускиот „антиизраелски став“

360 степени

Скоро половина милион Израелци го напуштиле Израел од почетокот на војната во Газа

Во Центар

Нетанјаху со критики до Путин за антиизраелскиот став на Русија за војната во Газа

Во Центар

Израел тврди дека уапсените Палестици биле соблечени од безбедносни причини, Хамас ги осуди „лагите“

Нетпрес

Путин: Русија е подготвена да обезбеди помош за ублажување на страдањата на цивилите во Газа

Бизнис Вести

Нетанјаху го критикуваше рускиот став за Газа во разговорот со Путин

Бизнис Вести

Фокус Фокус Нетпрес Фокус Фактор Вечер Прес Бриф Вечер Прес

Од почетокот на годината во светот се убиени 94 новинари

24Инфо - 10.12.2023

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) објави дека од почетокот на годинава се убиени 94 медиумски работници, од кои повеќето во конфликтот меѓу Израел и Хамас, додека речиси 400 од нив се затворени.

Емили само шепоти откако ја пуштија дома, на Ејтан му пуштале хорори – што раскажуваат децата киднапирани од Хамас

Република

Хамас се закани: „Ниту еден заложник нема да ја напушти Газа жив без преговори“

Слободен Печат

Хамас се заканува: Ниту еден заложник нема да излезе жив од Газа без одговор на нашите барања

Локално

Протекоа снимки, Нетанјаху „расчеречен“ од гневните заложници

Независен

Неуспешен обид на изралски специјалци да ослободат заложници, еден е убиен

Вечер Прес

Потврдена смртта на израелски заложник по неуспешниот обид за ослободување

Нетпрес

Макфакс Опсервер Скопје1 Точка Вечер Прес Zoom Либертас

Испровоцирана демонстрантка се „истресе“ врз исландскиот шеф на дипломатијата поради конфликтот во Газа/ВИДЕО

Вечер Прес - 10.12.2023

Воениот конфликт во Појасот Газа не стивнува, а војната го зафаќа не само Блискиот Исток, туку и целиот свет. Доказ за тоа е пресметката меѓу исландскиот министер демонстрантка. Војната во Појасот Газа не завршува ниту по повеќе од два месеци, а ...

Хамас, израелските снимки за наводно „предавање“ ги нарече „глупава театарска претстава“

Во Центар

Еден тон банкноти префрлени од север на југ во Газа за време на прекинот на огнот

Фокус

Израелската армија соопшти дека изминатиот ден погодила 250 цели во Газа

Бизнис Вести

Министерство за здравство во Газа: Околу 45 отсто од жртвите на израелските напади се деца

Вечер Прес

Над 40 Палестинци се убиени во северниот и централниот дел на Газа

Бизнис Вести

Четири земји бараат итен самит на ЕУ за примирје во Газа, населението во Појасот гладува

360 степени

MakPress Курир Макфакс Во Центар Zoom Локално Кумановски м. Кумановски м.

Повеќе од 22.000 напади во Газа од почетокот на војната

Макфакс - 10.12.2023

Израелските одбранбени сили соопштија дека извршиле над 22.000 напади во Газа од избувнувањето на нивната војна против Хамас на 7 октомври. Енклавата беше под речиси постојано бомбардирање, при што Израел тврди дека напаѓал само воени цели.

Нетанјаху изрази загриженост за „анти-израелската позиција“ на Русија

Макфакс

Јордан: Израел го влече регионот во океанот на смртта, создаде голема омраза што ќе ги обликува идните генерации

Фокус

Катар: Продолжуваат напорите за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

„Немилосрдно бомбардирање“: Десетици загинати во израелските воздушни напади врз Газа

Кумановски м.

Катар: Продолжуваат напорите за прекин на огнот во Газа

Република

Катар: Продолжуваат напорите за прекин на огнот во Газа

Бриф

Либертас Телма 24Инфо Канал5 Zoom Скопје1 Опсервер Нетпрес

Израелски воени авиони ја уништуваат водоводната мрежа на градовите Хан Јунис и Рафа во јужна Газа

Во Центар - 10.12.2023

– Израелски воени авиони денес ја уништија водоводната мрежа во градовите Хан Јунис и Рафа, како и нивните поврзувачки патни правци во жестоките бомбардирања на јужниот дел на Појасот Газа.

Израелските тенкови стигнаа до центарот на градот Кан Јунис во Појасот Газа

Либертас

Израелската армија во последните 24 часа погодила 250 цели, тврдат уништен е комуникацискиот центар на Хамас

Локално

Напади во Кан Јунис, Израел нареди евакуација на градот на југот на Газа

Р.С.Европа

Големи воени акции во Газа, Израел напредува во Хан Јунис

Мета

Жестоки судири на југот на Газа, Рафа се претвори во огромен бегалски камп

Вечер Прес

(Фото) Од птичја перспектива: еве каде живеат Палестинците додека траат борбите меѓу Израел и Хамас

Макфакс

Слободен Печат А1 On Нетпрес Во Центар Вечер Прес МКД Фокус Опсервер

Нетанјаху: Предавањето на десетици терористи е почеток на крајот на Хамас

Бизнис Вести - 10.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека во изминатите неколку дена „десетици терористи на Хамас“ им се предале на израелските сили, што, како што рече, претставува „почеток на крајот на Хамас“, објави Тајмс оф Израел.

„Нападите врз Хамас не го оправдуваат казнувањето на палестинскиот народ“, рече Лавров

Макфакс

Нетанјаху ги отфрла повиците за прекин на војната во Газа

Р.С.Европа

Нетанјаху: Војната на Израел за елиминирање на Хамас ќе продолжи

Вечер Прес

Израел соопшти дека загинале уште петмина војници

Независен

Нетанјаху: Праведната војна за елиминација на Хамас продолжува

Нетпрес

Нетанјаху му се заблагодари на Бајден за ветото во ОН

Макфакс

Либертас 4NEWS Макфакс PressingTV Вечер Прес А1 On Centar Локално

НЕТАНЈАХУ ЈА НАПУШТИ СЕДНИЦАТА ЗА ДА СЕ СЛУШНЕ СО ПУТИН Разговараа околу еден час, темата беше нападот на рускиот ...

+инфо - 10.12.2023

Израелските медиуми наведуваат дека разговорот на Нетанјаху со Путин дошол во време на тензии со Русија поради нејзиниот цврст анти-израелски став за време на војната на еврејската држава со Хамас.

Нетанјаху ја напушти седницата на Владата на Израел за да разговара со Путин

Бизнис Вести

Светот не смее да замижува пред сексуализираното насилство на Хамас

Deutsche Welle

Нетанјаху ја напушти седницата на Владата на Израел за да разговара со Путин

Либертас

Нетанјаху ја напушти седницата на Владата на Израел за да разговара со Путин

Слободен Печат

Нетанјаху ја напушти седницата на Владата на Израел за да разговара со Путин

Независен

Нетанјаху ја напушти седницата на Владата на Израел за да разговара со Путин

Курир

24Инфо Во Центар Канал5 MakPress

„Политико“: САД бараат Израел да прекине со нападите врз Газа до крајот на годината

Во Центар - 10.12.2023

– Американски „Политико“ објави дека американската Влада му дала рок на Израел до крајот на годината да ги прекине нападите врз Газа. Повикувајќи се на тројца неименувани официјални претставници во Израел, „Политико“ пишува дека „Владата на Џо ...

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Бизнис Вести

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Либертас

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Слободен Печат

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Независен

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

24Инфо

Политико: САД бараат Израел да ги прекине нападите врз Газа до крајот на годината

Zoom

Канал5 Н.Македонија MakPress

(Вознемирувачки видеа) Над 17.700 лица убиени во Газа, 70% се деца и жени

еМагазин - 10.12.2023

Во досегашните напади на Израел на Појасот Газа според последните податоци на палестинското Министерство за здравство (од вчера), досега се убиени најмалку 17.700 лица во Газа, од кои 70% се деца и жени.

Израелска студија: 61 отсто од жртвите од ракетните напади на Газа се цивили

Независен

Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Курир

Процентот на убиени цивили во Газа е поголем отколку во сите други конфликти во 20 век

Канал5

Необичен конвој: Тајна мисија за извлекување 50 милиони долари од северот на Газа

А1 On

ОВА Е НАЈНЕОБИЧНАТА МИСИЈА НА ВОЈНАТА Како колона возила низ урнатините на Газа дојде до 900 ИЛЈАДИ БАНКНОТИ

Во Центар

ЕУ најави 125 милиони евра почетна хуманитарна помош за Палестинците за 2024 година

Frontline

CivilMedia Либертас Вечер Прес Курир Нетпрес Денешен Рацин Бриф

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Макфакс - 10.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го искористи говорот за човекови права за да го обвини Западот за „варварство“ поради неговиот став за војната меѓу Израел и Хамас. – Израел изврши злосторства и масакри кои ќе го срамат целото човештво – ...

Праведен свет со Америка не е можен, кажа Ердоган и го обвини западот за варварство

Сакам да кажам

Ердоган: САД го толерира „варварството“ на Израел

Независен

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Опсервер

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Скопје1

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Zoom

„Ова е ментална болест!“ – Ердоган ѝ удри шлаканица на Америка, па постави прашање на кое цел свет чека одговор

Press24

Точка Centar

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Макфакс - 10.12.2023

Висок претставник на Светската програма за храна на Обединетите нации денеска предупреди дека половина од населението во Појасот Газа гладува поради вооружените борби меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас.

(ВИДЕО) Нови сведоштва од Газа: Половина од населението буквално гладува, лекарите немаат контрола на бројот на мртви и повредени

А1 On

ОН: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Опсервер

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

Скопје1

Обединети нации: 9 од 10 луѓе во Газа не можат да јадат секој ден

24Инфо

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Бизнис Вести

Светска програма за храна: Половина од населението во Појасот Газа гладува

Zoom

Либертас Локално Zoom Слободен Печат Независен Точка Курир Centar

ВИДЕО: Авион слетува во Тел Авив додека „Железената купола“ урива ракети на Хамас

А1 On - 09.12.2023

На интернет стана вирално видео од патнички авион кој слета на главниот израелски аеродром додека противракетниот систем ги соборува ракетите на Хамас до него. Израелската телевизија прикажа снимка од авион кој се приближува до аеродромот Бен Гурион ...

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Макфакс

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Опсервер

(Видео) Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Скопје1

[ВИДЕО] Патнички авион слетува во Тел Авив додека Железната купола ги соборува ракетите на Хамас

Точка

ВИДЕО НЕВЕРОЈАТНИ СЦЕНИ ОД ИЗРАЕЛ: Патнички авион слета додека воздухопловните сили ги соборуваат ракетите на Хамас

4NEWS

ВИДЕО | АВИОН СЛЕТУВА ДОДЕКА ОКОЛУ НЕГО СЕ СЛУЧУВА ВИСТИНСКИ ДОЖД ОД РАКЕТИ – Неверојатна снимка од Тел Авив: Еве колку навистина е моќен системот на Израел

Во Центар

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Бизнис Вести - 09.12.2023

Снимател на турската новинска агенција Анадолу е убиен во воздушните напади на израелската војска врз Појасот Газа, се вели во синоќешното соопштение на Европската алијанса на новински агенции (ЕАНА), пренесе ДПА.

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

24Инфо

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

Рацин

Снимател на Анадолу загина во израелски напад врз Газа

MakPress

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

Бизнис Вести - 09.12.2023

Светската програма за храна (ВФП) соопшти дека можноста за снабдување со основни потреби на цивилите во Газа е на работ на колапс, во услови на тековната војна со Израел, јави ДПА. -Нема доволно храна. Луѓето гладуваат. Ситуацијата е неодржлива.

Светска програма за храна: Снабдувањето на цивилите во Газа е на работ на колапс

Слободен Печат

Светската програма за храна: Снабдувањето на луѓето од Газа „повеќе не е одржливо“

MakPress