TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свечена церемонија пред владата за поставување на знамето на НАТО

Независен - 11.02.2019

Знамето на НАТО ќе биде поставено утре пред зградата на македонската влада, откако земјите членки на овој сојуз, преку своите амбасадори во алијансата, минаатата среда го потпишаа во Брисел пристапниот Протокол за нашата земја.

Утре ќе биде поставено знамето на НАТО пред Владата, која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија

Фокус - 11.02.2019

Со почеток во 11:00 часот утре пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија, најавија од владината прес ...

Знамето на НАТО утре официјално пред Влада

Кумановски м. - 11.02.2019

Знамето на НАТО утре со свечена церемонија со почеток во 11 часот ќе се постави пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе стане „Северна“. Во склоп на настанот, како што информираат од прес службата, претседателот на Владата, Зоран Заев, ...

Владата вежба кревање на знамето на НАТО

МКД - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

(Видео) Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата, се чека новиот натпис со Северна

Макфакс - 11.02.2019

Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата со натписот – Влада на Република Македонија. Дека го нема стариот назив, јавноста дозна утрово кога фасадата осамна без старата табла. Од Владата не појаснуваат зошто на овој начин е отстранет ...

ФОТО: Владата преку ноќ го тргна името „Република Македонија"

Press24 - 11.02.2019

Владата синоќа ги симнала буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата. Се прави место за Северна Република Македонија на зградата на ...

Се чисти теренот за поставување на таблите со новото уставно име

Н.Македонија - 11.02.2019

Надлежните служби го чистат теренот на граничниот премин „Богородица“ во пресрет на смената на таблите со државното име, како што можеше да забележи екипата на „Нова Македонија“. Таблите со натписот „Република Северна Македонија“ пристигнаа и допрва ...

Заев тврдеше дека буквите нема да се отстранат

Република - 11.02.2019

Написот „Влада на Република Македонија“ од утрово го нема на владината зграда. Од Владата појаснуваат дека буквите биле отстранети рано утринава бидејќи, како што велат, на платото пред Владата во текот на денот ќе се одвиваат активности за ...

Република Северна Македонија прво стигна на јужната граница

Deutsche Welle - 11.02.2019

На „Илинденска“ број 2 веќе ги нема буквите „Влада на Република Македонија“. Таблите со новото име на државата ќе почнат да се поставуваат неделава. „Не стигнав ни да се фотографирам со старите натписи...

Владата остана без име (ВИДЕО)

ТВ21 - 11.02.2019

Утринава на зградата на Владата на Република Македонија, ги немаше буквите „Влада на Република Македонија“. Тие беа извадени и на нивно место се чека новото име „Влада на Република Северна Македонија“.

Влада: Буквите се извадени рано утринава затоа што се подготвува поставување на НАТО знамето

Фокус - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Неделава ќе почне да се поставуваат табли со новото име на државава

Алсат-М - 11.02.2019

На „Илинденска“ број 2 веќе ги нема буквите „Влада на Република Македонија“. Таблите со новото име на државата ќе почнат да се поставуваат неделава. Tабла со македонскиот државен грб и двојазичен натпис – Република Северна Македонија / Republic оf ...

Владата се подготвува за поставување на НАТО знамето (ФОТО)

Слободен Печат - 11.02.2019

Оттаму објаснуваат дека тоа било причината зошто утринава биле тргнати буквите со натписот „Владата на Република Македонија“. На платото пред Владата, во текот на денот, ќе се одвиваат активности за поставување на НАТО знамето, информираат од ...

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

Сакам да кажам - 11.02.2019

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија.

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“ (ВИДЕО)

Курир - 11.02.2019

Од зградата на Владата веќе е отстранет натписот „Влада на Република Македонија“. На тоа место, ќе биде напишано Влада на Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален ...

Владината зграда утрово без натписот „Влада на Република Македонија“

Мета - 11.02.2019

Владината зграда осамна без натписот „Влада на Република Македонија“. Тој е отстранет од објектот на владат, најверојатно вчера. На местото на главната зграда каде што беа буквите „Влада на Република Македонија“ сега е само фасадата премачкана со ...

Владата осамна без „Влада на Република Македонија“, се прави место за „Северна“

365 - 11.02.2019

Утрово зградата на Владата осамна без буквите „Влада на Република Македонија“, веројатно за да се направи место за новото државно име согласно Преспанскиот договор – Република Северна Македонија, објави САКАМДАКАЖАМ.мк .

Утре ќе се поставува знамето на НАТО

Фактор - 11.02.2019

Од утре знамето на НАТО ќе се вее пред зградата на македонската влада, соопштија од прес-службата за медиумите. Токму поради оваа свечена манифестација се тргнати и буквите од натписот „Влада на Република Македонија“ од фасадата за да не се ...

„Плоштадот Македонија како ќе го преименувате“: Твитер за отстранувањето на буквите од зградата на Владата

еМагазин - 11.02.2019

Очекувано, лавина од реакции по социјалните мрежи за стартот на процесот на менување на натписите и таблите на државните институции, што е предвидено со Договорот од Преспа. Утрово зградата на Владата осамна без буквите „Влада на Република ...

Од денеска Република Македонија се заменува со Република Северна Македонија

AKO - 11.02.2019

Таблите и натписите кои го означуваа досегашното име на нашата држава Република Македонија, почнаа да се симнуваат и во текот на денот ќе бидат заменети со новото уставно име, Република Северна Македонија, согласно постигнатиот и ратифукуван договор ...

„Република Македонија" симнато од зградата на Владата - се прави место за „Северна"

Press24 - 11.02.2019

Владата синоќа ги симнала буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата, најверојатно за да се направи место за „Северна Република Македонија", пишува денеска СДК.МК.

Отстрането „Република Македонија“ од зградата на владата (ФОТО)

ТВ21 - 11.02.2019

„Влада на Република Македонија“ замина во историјата. Отстранети се тие букви од зградата на Владата, се чекаат да се заменат со „Влада на Република Северна Македонија“. Отстранувањето на буквите со фотографија го објави порталот „Сакам да кажам“ на ...

Денеска се поставува првиот натпис со „Северна Македонија“, отстранети буквите на Владата

Мета - 11.02.2019

Натписот „Влада на Република Македонија“ веќе е отстранет од фасадата на владината зграда, и се очекува наскоро на неговото место да се постави натпис „Влада на Република Северна Македонија“.

(ФОТО) Таблите со Северна Македонија вандализирани

Скопје1 - 11.02.2019

Само што беа поставени таблите на кои е напишано името Република Северна Македонија настрадаа од непознати активисти – пишува порталот “Експрес.мк”. Граѓани на социјалните мрежи објавуваат дека на неколку места синоќа биле прешкртани таблите во ...

Ќе се менуваат ли и капаците на шахтите со ѕвездата од Вергина (Кутлеш), согласно Договорот од Преспа

еМагазин - 11.02.2019

Грција денеска ќе испрати Вербална нота до Македонија во која што ќе информира за ратификацијата на Договорот од Преспа, а Македонија автоматски ќе треба да го започне процесот во кој ќе ги информира ОН, но и сите земји членки што ја признаа под ...

Отстранет натписот „Влада на Република Македонија“

Фактор - 11.02.2019

Натписот со букви „Влада на Република Македонија“ веќе е отстранет од фасадата на владината зграда, јавуваат медиуми. Ваквиот потег најверојатно се должи на тоа што на истото место се очекува да се постави новото уставно име, според Преспанскиот ...

Пред зградата на Владата ќе се развее знамето на НАТО – Македонија и официјално дел од големото семејство

Centar - 11.02.2019

Во вторник 12.02.2019 година, со почеток во 11:00 часот пред платото на Владата ќе се одржи свечена церемонија по повод подигнување на знамето на НАТО пред Владата на Република Македонија која наскоро ќе го носи името Република Северна Македонија.

ФОТО: Владата вежба да го крева знамето на НАТО

Press24 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи. Од Владата објаснуваат дека ова денеска било „проба“ на церемонијата на ...

Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата, се чека новиот натпис со Северна

Точка - 11.02.2019

Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата со натписот – Влада на Република Македонија. Дека го нема стариот назив, јавноста дозна утрово кога фасадата осамна без старата табла. Од Владата не појаснуваат зошто на овој начин е отстранет ...

Владата остана без име (ВИДЕО)

4NEWS - 11.02.2019

Утринава на зградата на Владата на Република Македонија, ги немаше буквите „Влада на Република Македонија“. Тие беа извадени и на нивно место се чека новото име „Влада на Република Северна Македонија“.

Отстрането „Република Македонија“ од зградата на владата

Тера - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Симнати буквите „Влада на Република Македонија“ за да се додаде „Северна“

Фокус - 11.02.2019

Буквите „Влада на Република Македонија“ се симнати од фасадата на владината зграда за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија, пишува „САКАМ ДА КАЖАМ“ . Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република ...

Заев тврдеше дека на Владата ќе пишува Република Македонија: Денес буквите отстранети за да се додаде „Северна“

Нетпрес - 11.02.2019

Од зградата на Владата веќе е отстранет натписот „Влада на Република Македонија“. На тоа место, ќе биде напишано Влада на Северна Македонија, на македонски и на албански јазик. Владата формира Интерресорска група која ќе треба да изработи Национален ...

Владата во Службен весник ќе објави кога новото име ќе стапи во сила

Сител - 09.02.2019

Владата деновиве во Службен весник ќе треба да го објави датумот кога во сила ќе влезе новото уставно име Република Северна Македонија, како и уставните измени направени согласно Спогодбата од Преспа.

Владата ќе добие табла со новото име

Канал5 - 11.02.2019

Прва институција која ќе добие нов натпис Република Северна Македонија е Владата. Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ...

„Република Македонија“ симната од зградата на Владата, се чека „Северна“

Скопје инфо - 11.02.2019

Владата синоќа ги симнала буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата, најверојатно за да се направи место за „Северна Република Македонија", пишува денеска СДК.МК .

Република Северна Македонија - прво ќе биде испишана на таблите на граничните премини

24 Вести - 09.02.2019

Првите табли со ново име „Република Северна Македонија“ ќе бидат поставени на граничните премини. Планирано е да бидат набавени околу 1.000 во различни големини, зависно од институцијата, вели во телефонски разговор генералниот секретар на Владата, ...

Од денеска Република Северна Македонија

CivilMedia - 11.02.2019

Натписот „Влада на Република Македонија“ веќе е отстранет од фасадата на владината зграда, и се очекува наскоро на неговото место да се постави натпис „Влада на Република Северна Македонија“.

Република Северна Македонија до вторник и во службен весник, веднаш потоа и таблите со новото име на два јазици

ТВ21 - 09.02.2019

Државава и официјално „Република Северна Македонија“. Уставните амандмани стапуваат во сила, а со тоа почнуваат и обврските на Владата. По ратификацијата во грчкиот Парламент, Владата со писмо треба да ги извести сите меѓународни организации, форуми ...

Отстранет натписот со букви „Влада на Република Македонија“

Слободен Печат - 11.02.2019

Од Владата, Собранието и министерствата, пред се она за надворешни работи и за одбрана, се очекува да бидат првите кои уште во текот на оваа недела ќе ги постават новите натписи. Натписот со букви „Влада на Република Македонија“ веќе е отстранет од ...

Познати кои институции први ќе ги постават табите со новото уставно име

Фактор - 09.02.2019

Владата на РМ, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и националното Собрание ќе бидат првите четири институции кои ќе ги заменат старите натписни табли со нови на кои ќе го пишува уставното име „Република Северна ...

Генерална проба – како ќе се крева знамето на НАТО пред Влада?

Скопје1 - 11.02.2019

Владата се подготвува за кревање на знамето на НАТО пред владината зграда, објави порталот мкд.мк. Денеска пред влезот на Владата беа наредени столчиња, а присутни беа повеќе лица во униформи.

По теркот на Груевски, премиерот Заев преку ноќ отстранува натписи за да стави Северна Македонија

Скопје1 - 11.02.2019

Владата преку ноќ ја отстрани таблата од фасадата со натписот – Влада на Република Македонија. Дека го нема стариот назив, јавноста дозна утрово кога фасадата осамна без старата табла. Од Владата не појаснуваат зошто на овој начин е отстранет ...

Влада: Буквите се извадени затоа што се подготвува поставување знамето на НАТО

Република - 11.02.2019

Утринава владината фасада осамна без натписот „Владата на Република Македонија“, со цел согласно Договорот од Преспа да се постави новото уставно име кое ќе ја содржи придавката „Северна“.

Симнати буквите „Влада на Република Македонија“, се чека „Северна“

24Инфо - 11.02.2019

Буквите „Влада на Република Македонија“ се симнати од фасадата на владината зграда за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија, пишува „САКАМ ДА КАЖАМ“ . Денеска Грција со вербална нота треба да ја извести Република ...

Симнати буквите „Влада на Република Македонија“ за да се додаде „Северна“ (ФОТО)

Курир - 11.02.2019

Буквите „Влада на Република Македонија“ од фасадата на зградата на Владата се симнати најверојатно во текот на ноќта за да се направи место за новото име на државата Република Северна Македонија, пренесува СДК.МК.

Владата ќе добие табла со новото име

iPortal - 11.02.2019

Прва институција која ќе добие нов натпис Република Северна Македонија е Владата. Утрината таа осамна без натписот на главниот влез, а штом ќе биде и официјално пристигната нотата од соседна Грција и објавена во Службен весник, дека договорот е ...

Отстранет натписот “Република Македонија” од владината зграда

Р.С.Европа - 11.02.2019

Натписот „Влада на Република Македонија“ утринава е отстранет од фасадата на владината зграда, и се очекува наскоро на неговото место да се постави натпис „Влада на Република Северна Македонија“.

Република Северна Македонија до вторник и во службен весник, веднаш потоа и таблите со новото име на два јазици

4NEWS - 09.02.2019

Државава и официјално „Република Северна Македонија“. Уставните амандмани стапуваат во сила, а со тоа почнуваат и обврските на Владата. По ратификацијата во грчкиот Парламент, Владата со писмо треба да ги извести сите меѓународни организации, форуми ...

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од ...

еМагазин - 11.02.2019

Отстранети се буквите „Влада на Република Македонија“ од зградата на Владата, објави порталот Сакам да кажам. Владата, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и Собранието ќе бидат првите четири институции кои ќе ги заменат ...