TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕијас од Солун: Треба да се најде заеднички компромис

ТВ21 - 06.10.2017

Проблемите се присутни на Балканот и треба да се најде решение за нив, смета грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕијас. На вчерашната квадрилатерална средба во Солун, Коѕијас истакна дека Грција некогаш во минатото била арогантна, но сега работи на ...

ФИРОМ ќе стори се што може за да го реши прашањето за името со Грција

Алфа - 06.10.2017

ФИРОМ ќе стори се што може за да го реши прашањето за името на земјата со Грција. Под овој наслов грчката државна новинска агенција АНА МПА, го објавува интервјуто со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров.

Спин беше дека со Грција се разговара за ревизија на учебници, рече Димитров во Битола

Сакам да кажам - 06.10.2017

Спин беше дека со Грција се разговара за ревизија на учебниците и тоа само на македонските, рече денес во Битола македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. На вчерашната средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас рече дека ...

(ВИДЕО) Димитров: Преку јапонската агенција за развој „Џајка“, договараме поддршка за РЕК Битола

А1 On - 06.10.2017

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска беше во посета на Битола и изјави дека му претставува чест да биде во градот на конзулите и го поздрави, како што кажа, идниот градоначалник на овој град, Наташа Петровска.

Димитров: Скопје ќе стори сѐ што може за да го реши прашањето за името

МРТ - 06.10.2017

Димитров во Солун учествуваше на квадрилатералниот состанок, а за агенцијата посочил дека е важно да се создаде позитивна рамка и да се излезе од браздите на историјата. „Скопје ќе стори сѐ што може за да го реши прашањето за името на земјата со ...

Димитров: Преку јапонската агенција за развој „Џајка”, договараме поддршка за РЕК Битола

Слободен Печат - 06.10.2017

Имам една убава вест, во преговори сме и во последна фаза ги договараме условите со јапонската агенција за развој „Џајка“ за поддршка со нивната компанија „Митцубиши“, поврзано со РЕК Битола, најави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ...

Македонија е подготвена да стори сé што е можно за решавање на спорот за името

Фактор - 06.10.2017

Скопје е подготвено да стори сé што е во негова моќ за решавање на спорот за името со Атина. Ова го изјави македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за грчката новинска агенција АНА по завршувањето на дводневната министерска средба ...

Димитров: Ќе сториме се што можеме за да го решиме прашањето за името со Грција

+инфо - 06.10.2017

Важно е да се инвестира во оваа насока, изјавил македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за грчката државна новинска агенција. Скопје ќе стори се што може за да го реши прашањето за името на земјата со Грција, изјавил македонскиот ...

Димитров: Во завршни преговори сме Мицубиши да постави филтри на РЕК Битола

Фокус - 06.10.2017

Министерот за надворешно работи, Никола Димитров, денеска од Битола рече дека има убави вести за градот. -Имам една убава вест, дел од тоа можеби е најавено во периодов, меѓутоа во преговори сме и во прилично последна фаза ги договараме условите на ...

Димитров во Битола: Преку јапонската агенција за развој „Џајка“, договараме поддршка за РЕК Битола

Шеталиште - 06.10.2017

Имам една убава вест, во преговори сме и во последна фаза ги договараме условите со јапонската агенција за развој „Џајка“ за поддршка со нивната компанија „Митцубиши“, поврзано со РЕК Битола, најави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров ...

Димитров за АНА-МПА: Ќе сториме се што можеме за да го решиме прашањето за името со Грција

Либертас - 06.10.2017

Скопје ќе стори се што може за да го реши прашањето за името на земјата со Грција, изјавил македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за грчката државна новинска агенција АНА МПА по завршувањето на дводневниот втор министерски ...

Коѕијас: Не сум кажал дека спoрот за името е поврзан со јазикот или други прашања

Алсат-М - 05.10.2017

Се надевам дека во еден момент ќе можеме да дојдеме во ситуација да имаме содржајни разговори за името. Никогаш не сум кажал дека тоа е поврзано со јазикот или други прашања. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на ...

Министерски состанок во Солун

24 Вести - 05.10.2017

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас вели дека не е точна информацијата дека за грчки новинари изјавил дека со Македонија не се разговара само за името на државата туку за јазикот и идентитетот на нацијата.

Димитров и Коѕијас разговараа за нови форми на соработка

24 Вести - 05.10.2017

Иднината на регионот, чекорите кои треба да се преземат за создавање позитивна визија за таа иднина, зајакнување на соработката меѓу организациите на цивилните општества на двете земји, како и на академските институции, биле дел од темите на ...

Димитров во Солун на средба со колегите од Грција, Бугарија и Албанија

24 Вести - 05.10.2017

Безбедносната и прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се само дел од темите за кои ќе разговараат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на состанокот кој денеска ќе се одржи во Солун.

Грција продолжува со старите навики: Повторно се ставаат налепници на возилата

ТВ21 - 05.10.2017

Иако дипломатските односи меѓу Македонија и Грција се затоплуваат, сепак грчката страна не се откажува од некои свои стари навики. Една од нив е и лепењето на лепенки на задните ветробрански стакла од возилата со македонски регистарски таблички и ...

Коѕијас за спорот со името: Не сум кажал дека спорот е поврзан со јазикот

ТВ21 - 05.10.2017

Одговарајќи на новинарско прашање дали, како што обавија некои грчки медиуми, грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас рекол дека Атина освен името на Македонија оспорува и други прашања како што се јазикот и нацијата, Коѕијас со став ...

Димитров: Македонија и Грција уште отсега да се однесуваат како партнери во ЕУ и НАТО

Канал5 - 05.10.2017

Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина да бидат партнери во Европската унија и НАТО треба уште отсега да се однесуваат така, нагласува македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, во интервјуто за денешното издание на грчкиот ...

Средба Димитров- Коѕиас во Солун

Алфа - 05.10.2017

Додека Коѕијас во македонскиот колега гледа интересна личност од соседната држвата со кој договориле експертски тимови да ги корегираат македонските учебници, од македонска страна нема особена реакција.

Димитров: Важно е да најдеме прашања што не поврзуваат со Грција

Канал5 - 05.10.2017

„За да се реши прашањето што не разделува, важно е да најдеме прашања што не поврзуваат.“ – вели шефот на македонската дипломатија од Солун, каде што во рамките на министерскиот состанок, оствари билатерална средба со неговиот грчки колега.

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Канал5 - 05.10.2017

„За да се реши прашањето што нѐ разделува, важно е да најдеме прашања што нѐ поврзуваат.“ – вели шефот на македонската дипломатија од Солун, каде што во рамките на министерскиот состанок, оствари билатерална средба со неговиот грчки колега.

Министерска средба во Солун за иднината на регионот

МРТ - 05.10.2017

„За решение на она што не разделува, потребно е да се најдат работи што не поврзуваат“- министерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Солун.

Димитров на средби со Коѕијас и Бутарис во Солун

А1 On - 05.10.2017

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, претпладнево во Солун одржаа получасовна средба, по која не дадоа изјави за медиумите. Како што јави известувачот на МИА, Димитров по разговорите со Коѕијас, ...

Средба Димитров – Коѕиас во Солун

Канал5 - 05.10.2017

Билатерална средба во рамките на вториот министерски состанок во Солун одржаа Димитров и Коѕиас. Двајцата шефови на дипломатиите, заедно со нивните колеги од Албанија и Бугарија разговорите поврзани со безбедноста, соработката, енергијата ги ...

Квадрилатерална министерска средба во Солун

МРТ - 05.10.2017

Безбедносната и прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите за кои разговараат министрите за надворешни работи Димитров, Коѕијас, Бушати и Захариева, на квадрилатералната средба во Солун.

Димитров: Квадрилатералната средба обид за нов пристап на соработка со фокус на заедничките интереси

Слободен Печат - 05.10.2017

Ситуацијата на Балканот, иднината на Европската унија, зајакнување на безбедносната соработка, енергетски прашања беа дел од темите, на кои се осврнаа денеска учесниците на квадрилатералната средба во Солун, организирана од Грција, со учество на ...

(ФОТО) Димитров: Сите еден ден ќе бидеме европски сојузници

Бриф - 05.10.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, министерот Коѕијас, учествуваше на регионалната министерска средба, што на 4 и 5 октомври, 2017 година, се одржа во Солун, Грција.

Димитров нема да реагира кај Коѕиас за налепниците од грчките цариници

Мета - 05.10.2017

Иднината на регионот била тема на билатералната средба на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и на неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, но и на четиристраната средба што денеска се одржува во Солун, а на која присуствуваат и владини ...

Димитров во Солун на средба со колегите од Грција, Бугарија и Албанија

Вечер - 05.10.2017

Безбедносната соработка, прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се дел од темите на кои ќе се осврнат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, Никола Димитров, Никос Коѕијас, Дитмир Бушати и Екатерина ...

Коѕиас: Прашањата се решаваат, не треба да се плашиме од компромиси

Мета - 05.10.2017

Разговорите за решавањето на спорот за името не се фокусираат на идентитетот, изјави денеска во Солун шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, одговарајќи на новинарско прашање дали на брифинг со грчките новинари по средбите во Њујорк изјавил ...

ТВ НОВА ВО ГРЦИЈА: Димитров, Коѕиас, Бушати и Захариева на средба во Солун

Телевизија Нова - 05.10.2017

„За решение на она што не разделува, потребно е да се најдат работи што не поврзуваат“ изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас во Солун.

Средба Димитров-Коѕијас денеска во 10 часот во Солун

Телевизија Нова - 05.10.2017

ЗА 10 ЧАСОТ ВО СОЛУН Е ЗАКАЖАНА БИЛАТЕРАЛНА СРЕДБА МЕЃУ МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА НИКОИЛА ДИМИТРОВ И НЕГОВИОТ ГРЧКИ КОЛЕГА НИКОС КОЅИЈАС. ВО ФОКУСОТ ЌЕ БИДЕ ГРАДЕЊЕТО ДОБРОСОСЕДСКИ ОДНОСИ МЕЃУ ДВЕТЕ ЗЕМЈИ, КАКО И ...

Димитров: Преку јапонската агенција за развој „Џајка“, договараме поддршка за РЕК „Битола“

+инфо - 06.10.2017

Министерот одговори и за преговарачкиот процес меѓу Македонија и Грција и рече дека многу е наблагодарно да се прогнозирира што и да е. Имам една убава вест, во преговори сме и во последна фаза ги договараме условите со јапонската агенција за развој ...

Димитров за грчки медиуми: Ќе сториме се што можеме за решение на спорот

Newsroom - 06.10.2017

Ќе сториме се што може, за да го решиме прашањето за името на земјата со Грција, изјавил македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за грчката државна новинска агенција АНА МПА по завршувањето на дводневниот втор министерски ...

Коѕијас: Не сум кажал дека спрот за името е поврзан со јазикот или други прашања

Телма - 05.10.2017

Се надевам дека во еден момент ќе можеме да дојдеме во ситуација да имаме содржајни разговори за името. Никогаш не сум кажал дека тоа е поврзано со јазикот или други прашања. Ова го изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас на ...

Димитров во Солун бара партнерски однос од Атина

Сител - 05.10.2017

Иднината на регионот, чекорите кои треба да се преземат за создавање позитивна визија за таа иднина, зајакнување на соработката меѓу организациите на цивилните општества на двете земји, како и на академските институции, биле дел од темите на ...

ДИМИТРОВ СЕ СРЕТНА СО КОЅИАС И БУТАРИС: Каква соработка е договорена?

Фактор - 05.10.2017

Македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров со грчкиот колега, Никос Коѕиас денеска во Солун разговарал за иднината на регионот. Тие зборувале за чекорите кои треба да се преземат за создавање позитивна визија за таа иднина, ...

Никола Димитров во Солун на средба со министрите за надворешни од Грција, Бугарија и Албанија

10без10 - 05.10.2017

Безбедносната и прекуграничната соработка, енергетското поврзување, се само дел од темите за кои ќе разговараат министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Албанија и Бугарија, на состанокот кој денеска ќе се одржи во Солун, објави ...

Димитров: Македонија и Грција уште отсега да се однесуваат како партнери во ЕУ и НАТО

Вечер - 05.10.2017

Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина да бидат партнери во Европската унија и НАТО треба уште отсега да се однесуваат така, нагласува македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, во интервјуто за денешното издание на грчкиот ...

Солунската четворка договара зголемена соработка...

Н.Македонија - 06.10.2017

Во основа разговаравме за иднината на регионот, што е тоа што можеме да направиме за да создадеме една позитивна визија за иднината на регионот. Поконкретно, разговаравме за поблиска соработка помеѓу организациите на цивилните општества на двете ...

Димитров и Коѕијас разговараа за нови форми на соработка

Вечер - 05.10.2017

Иднината на регионот, чекорите кои треба да се преземат за создавање позитивна визија за таа иднина, зајакнување на соработката меѓу организациите на цивилните општества на двете земји, како и на академските институции, биле дел од темите на ...

Средба Димитров-Коѕијас

Press24 - 05.10.2017

Во Солун на маргините на состанокот на министрите за надворешни работи на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, средба на шефовите на дипломатиите Димитров и Коѕијас. - Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина да бидат партнери во Европската ...

Димитров: Квадрилатералната средба обид за нов пристап на соработка...

Н.Македонија - 05.10.2017

Димитров: Квадрилатералната средба обид за нов пристап на соработка Ситуацијата на Балканот, иднината на Европската унија, зајакнување на безбедносната соработка, енергетски прашања беа дел од темите, на кои се осврнаа денеска учесниците на ...

Димитров: Земјите од регионот треба да научат да бидат силни европски сојузници

Newsroom - 05.10.2017

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на својот грчки колега, министерот Коѕијас, учествуваше на регионалната министерска средба, што вчера и денеска, се одржа во Солун.

Димитров нема да реагира кај Коѕиас за налепниците од грчките цариници

Локално - 05.10.2017

Иднината на регионот била тема на билатералната средба на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, и на неговиот грчки колега, Никос Коѕиас, но и на четиристраната средба што денеска се одржува во Солун, а на која присуствуваат и владини ...

Димитров: Преку јапонската агенција за развој „Џајка“, договараме поддршка за РЕК Битола...

Н.Македонија - 06.10.2017

Димитров: Преку јапонската агенција за развој „Џајка“, договараме поддршка за РЕК Битола Имам една убава вест, во преговори сме и во последна фаза ги договараме условите со јапонската агенција за развој „Џајка“ за поддршка со нивната компанија ...

Димитров за АНА-МПА: Ќе сториме се што можеме за да го решиме прашањето за името со Грција

А1 On - 06.10.2017

Скопје ќе стори се што може за да го реши прашањето за името на земјата со Грција, изјавил македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров за грчката државна новинска агенција АНА МПА по завршувањето на дводневниот втор министерски ...

Коѕијас: Не сум кажал дека спoрот за името е поврзан со јазикот или други прашања

+инфо - 05.10.2017

Тој признава дека Грција се однесувала арогантно кон земјите во регионот во 90-те години, но извлекла поука и се свртела кон градење доверба. Се надевам дека во еден момент ќе можеме да дојдеме во ситуација да имаме содржајни разговори за името.

Димитров: Македонија и Грција уште отсега да се однесуваат како партнери во ЕУ и НАТО

еМагазин - 05.10.2017

Доколку Македонија и Грција сакаат во иднина да бидат партнери во Европската унија и НАТО треба уште отсега да се однесуваат така, нагласува македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, во интервјуто за денешното издание на грчкиот ...

Димитров и Коѕијас на маргините на квадрилатералниот состанок

Телма - 05.10.2017

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за ...