TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски им се пожали на Туск и Хан: Очекувањата од владата се изневерени, а народот незадоволен

А1 On - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во пресрет на самитот на Европската народна партија кој се одржува во Софија оствари средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска ...

Мицкоски во Софија оствари средби со Хан, Курц и Туск

Курир - 16.05.2018

Во рамките на самитот на Европската народна партија во Софија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Резиденција Бојана оствари средби со Јоханес Хан и Себастијан Курц. На билатералната средба со комесарот за проширување на Европската ...

Мицкоски на средба со Џозеф Дол во рамки на ЕПП

Канал5 - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на самитот на Европската народна партија оствари средба со Џозеф Дол, претседателот на ЕПП. На состанокот Мицкоски го информираше претседателот на Европската Народна Партија, господинот ...

ВМРО-ДПМНЕ најави голем антивладен протест на 2. јуни (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ го најави големиот антивладен протест кој на 2. јуни во 20 часот ќе се одржи пред Владата на Република Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски преку видео повика на масовност на протест.

ВМРО-ДПМНЕ објави МОЌНО ВИДЕО за антивладиниот протест во јуни

Маркукуле - 16.05.2018

“Новото утро се раѓа, новото утре кое ќе донесе нова надеж за Македонија и за граѓаните на Република Македонија!” – стои во најавата за големиот антивладин протест, за кој Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да се одржи на 02.06.2018, со ...

На 2 јуни ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Влада

Алсат-М - 16.05.2018

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ објави дека на 2 јуни партијата ќе одржи протест пред Владата на Република Македонија. Лидерот на оваа партија, Христијан Мицкоски ги повика сите граѓани, коишто се незадоволни од владеењето на владата на Зоран Заев, да ...

И Заев и Мицкоски во Софија, на различни самити

Deutsche Welle - 16.05.2018

Мицкоски денеска учествува на Самитот на ЕПП, најавен како партиски лидер од „ПЈРМ“. Заев утре ќе учествува на Самитот ЕУ-Западен Балкан, каде ќе разговара со Ципрас за спорот за името. Подготовка за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17-ти мај ...

ВМРО-ДПМНЕ за 2. јуни најави „огромен народен собир“ пред Владата

еМагазин - 16.05.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, по синоќешната седница на Централниот комитет, најави дека партијата на 2. јуни со почеток во 20 часот организира „огромен народен собир“ пред Владата.

Мицкоски: антивладин протест во Скопје на 2 јуни

Р.С.Европа - 16.05.2018

„ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата организираат протестен собир на 2-ри јуни во 20 часот пред Владата на Македонија“, изјави претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по синоќешната седница на Централниот комитет на партијата.

Мицкоски ја фрли ракавицата: Наместо на тет а тет средба, Заев ајде на ТВ дуел да збориме за името, но и за твоето ...

Курир - 15.05.2018

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на Централниот Комитет, по крајот на седницата претседателот на опозициската партија, Христијан Мицкоски одговараше на новинарски прашања. Тој беше прашан околу поканата која ја доби премиерот Заев за тет а тет ...

Мицкоски: Голем протестен собир на 2-ри јуни пред Влада, народот го крева својот глас против погубното владеење на оваа ...

Курир - 15.05.2018

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, после која претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање за што било разговарано, кажа дека се приближува една година од владеењето на СДСМ односно од владата ...

На 2 јуни народот го крева својот глас против погубното владеење на оваа влада

Република - 15.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата организира протестен собир на 2-ри јуни во 20 часот пред Владата на Република Македонија, најави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Народот, како што вели тој, го крева својот глас против погубно владеење на ...

Дали итната лидерска средба и враќањето од Италија се поради слабиот интерес на дијаспората за средбите со Мицкоски?

А1 On - 15.05.2018

Членовите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ од дијаспората покажале слаб интерес за закажаните средби со претседателот на партијата Христијан Мицкоски во повеќе градови во Италија. Според извори на А1он поради незаинтересираноста средбите биле одложени, ...

ВМРО-ДПМНЕ ОДЛУЧИ! Определен терминот за големиот народен протест!

Маркукуле - 15.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница на Централниот комитет одлучи датумот за големиот народен протест да биде 2 јуни, информираат извори од партијата. Протестот неодамна го најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски, а денеска генералниот секретар ...

Заев: Ќе најдам време да се видам со Мицкоски

Макфакс - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека ќе најде време да се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека вчера исконтактирал со него доцна во ноќта и дека е можно уште денеска да се сретнат.

Има потреба од средба, нема(ше) потреба од драма

Независен - 15.05.2018

Александра М. Митевска Не е тешко да се замисли сликата како Христијан Мицковски набрзина ги пакува куферите во некој хотел во Италија, и трча да го фати првиот лет за што побрзо да стигне во Скопје.

Опозицијата обвинува за молк од Владата за лидерската средба, Заев тврди дека е спремен да ги каже деталите за ...

Канал 77 - 15.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ реагира дека Владата се’ уште молчи за нивниот повик за лидерска средба на која би добиле информации за тоа како течат преговорите за името. Премиерот, Зоран Заев пак, тврди дека е подготвен со опозицијата да сподели се’ што е во врска со ...

Заев: Ќе најдам време за средба со Мицкоски

Слободен Печат - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека ќе најде време за средба со лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски. Тие исконтактирале и можно е да се сретнат уште денеска.

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го утврди точниот датум на одржување на големиот протест

Курир - 15.05.2018

ВМРОД-ПМНЕ денеска ќе го утврди датумот на одржување на големиот протест кој неодамна го најави претседателот на партијата, Христијан Мицкоски. -Во текот на денешниот ден ќе имаме седница на Централниот Комитет на партијата како највисоко тело на ...

Средба Мицкоски – Хан во Софија

Нова ТВ - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Софија се сретна со комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. „Тој во однос на спорот за името ги изнесе принципиелните позиции и ставови на ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе се пребројува во јуни, не во мај

Независен - 15.05.2018

Неделава е пребрзо, идната ќе има продолжен викенд од четири дена, па најавениот мајски протест ќе мора да биде префрлен во јуни. Недела попладне, трети јуни, пред седиштето на Владата би било најоптимално.

Мицкоски во Софија оствари средби со Хан и Курц , им се пожали од Владата

24Инфо - 16.05.2018

Мицкоски во Софија оствари средби со Хан и Курц , им се пожали од Владата Во рамките на самитот на Европската народна партија во Софија, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во Резиденција Бојана оствари средби со Јоханес Хан и ...

Мицкоски оствари средба со претседателот на ЕПП, Џозеф Дол

Курир - 16.05.2018

Од страна на претседателот на Европската народна партија, Џозеф Дол беше поздравена и недвосмислено беше искажана поддршка за политиките на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на самитот на ...

ВМРО-ДПМНЕ се уште испитува кога и каков антивладин протест да организира

Фокус - 14.05.2018

Откако денеска во дел од медиумите излегоа инфромации дека највениот антивладин протест на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на втори или трети јуни, од партијата за „Фокус“ велат дека кога деталите ќе бидат дефинирани, тогаш ќе бидат и соопштени.

И Заев и Мицкоски во Софија, на различни самити

Либертас - 16.05.2018

Подготовка за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17-ти мај – е темата на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) што ќе се одржи денеска во бугарската престолнина. Домаќини се претседателот на ЕПП, Жозеп Дол и премиерот Бојко Борисов, а на ...

Мицкоски и коалицијата „За подобра Македонија“: Потребна е лидерска средба, премиерот нема монопол над носењето на ...

Република - 14.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари работен ручек со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата „За подобра Македонија“. „На средбата се разговараше за актуелната политичка и економска состојба, ...

ВМРО-ДПМНЕ најави голем антивладин митинг

Фактор - 14.05.2018

ВМРО-ДПМНЕ на 2 или 3 јуни во Скопје ќе одржи голем народен митинг против актуелните владини политики. Од партијата велат дека оваа Влада ја води државата во погрешна насока. ВМРО-ДПМНЕ е во една внатрешна реорганизација, а по неа се планираат силни ...

Заев: Веднаш сум спремен да седнам на маса со Мицкоски, за лидерска треба да се сите во државата

iPortal - 14.05.2018

Стојам на располагање за лидерска средба, рече денеска премиерот Зоран Заев во Росоман, одговарајќи на новинарско прашање ќе има ли лидерска средба на барање на опозицијата. Тој нагласи дека уште вчера имало информација дека стојат на располагање, ...

Дефиниран датумот на антивладиниот протест

Фактор - 16.05.2018

„ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата организираат протестен собир на 2-ри јуни во 20 часот пред Владата на Македонија“, изјави претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски по синоќешната седница на Централниот комитет на партијата.

Мицкоски ја фрли ракавицата: Заев, ајде на ТВ дуел да зборуваме за името но и за сите други теми од твоето ...

Република - 15.05.2018

-Бевме прилично јасни во нашиот став и кажавме дека сериозни прашања како што е прашањето за името на земјава одговорни политичари, државници кои што и мислат добро на својата татковина, кога станува збор за едно вака сериозно прашање е логично да ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Голем протестен собир на 2-ри јуни пред Влада, народот го крева својот глас против погубното владеење ...

Либертас - 15.05.2018

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, после која претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање за што било разговарано, кажа дека се приближува една година од владеењето на СДСМ односно од владата ...

ВМРО-ДПМНЕ пресече – ќе протестира на 2 јуни пред Владата

+инфо - 15.05.2018

На 2 јуни ќе се оддржи големиот народен протест, одлучи вечерва ВМРО-ДПМНЕ на седницата на Централниот комитет, потврди за Плусинфо висок партиски функционер. Протестот неодамна го најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски, а денеска ...

Заев: Ќе најдам време да се видам со Мицкоски

А1 On - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека ќе најде време да се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека вчера исконтактирал со него доцна во ноќта и дека е можно уште денеска да се сретнат.

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го утврди точниот датум на одржување на големиот протест

Маркукуле - 15.05.2018

ВМРОД-ДПМНЕ денеска ќе го утврди датумот на одржување на големиот протест кој неодамна го најави претседателот на партијата, Христијан Мицкоски. -Во текот на денешниот ден ќе имаме седница на Централниот Комитет на партијата како највисоко тело на ...

Мицкоски им се жалел на Курц и Хан дека власта врши политички терор

Фокус - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Софија се сретна со комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. „Тој во однос на спорот за името ги изнесе принципиелните позиции и ставови на ...

Христијан Мицкоски оствари средба со Себастијан Курц, Јоханес Хан и Доналд Туск

Република - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во пресрет на самитот на Европската народна партија кој се одржува во Софија, денеска оствари средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и комесарот на Европската Унија за проширување и ...

Мицкоски пред Џозеф Дол изрази загриженост за правецот во кој се движи земјата

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на самитот на Европската народна партија оствари средба со Џозеф Дол, претседателот на Европската народна партија ( ЕПП). Партискиот Центар за комуникации соопшти дека на состанокот ...

ВМРО-ДПМНЕ планира антивладин протест

Бриф - 14.05.2018

Откако денеска во дел од медиумите излегоа инфромации дека највениот антивладин протест на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде на втори или трети јуни, од партијата за „Фокус“ велат дека кога деталите ќе бидат дефинирани, тогаш ќе бидат и соопштени.

И Заев и Мицкоски во Софија, на различни самити

iPortal - 16.05.2018

Подготовка за Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија на 17-ти мај – е темата на Самитот на Европската народна партија (ЕПП) што ќе се одржи денеска во бугарската престолнина. Домаќини се претседателот на ЕПП, Жозеп Дол и премиерот Бојко Борисов, а на ...

Ѕинго му дојде на ручек на Мицкоски иако неговите пратеници и прават кворум на СДСМ

Фокус - 14.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари работен ручек со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата за Подобра Македонија. Меѓу нив беше и Љубисав Иванов-Ѕинго од Социјалистичката партија, иако неговите ...

Мицкоски го кани Заев на тв – дуел за името

+инфо - 16.05.2018

Цениме и сигурни сме дека лидерска средба во присуство на pретседателот на државата ќе биде од огромно значење и можеше да биде и поддршка во целокупниот овој процес за надминување на проблемите околу нашето уставно име што го има нашиот јужен ...

ВМРО-ДПМНЕ го одреди датумот за протестот пред Влада, ги повика и разочараните од Заев

Фокус - 15.05.2018

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се донело конечна одлука долго најавуваниот антивладин протест да се одржи на 2 јуни во 20 часот. -Оваа трета генерација политичари на ВМРО-ДПМНЕ учеше од првата генерација, ...

Заев: Ќе најдам време да се видам со Мицкоски

Sky - 15.05.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека ќе најде време да се сретне со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој рече дека вчера контактирал со него доцна во ноќта и дека е можно уште денеска да се сретнат.

Мицкоски им се жалел на Курц и Хан дека власта врши политички терор

Слободен Печат - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Софија се сретна со комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан. „Тој во однос на спорот за името ги изнесе принципиелните позиции и ставови на ...

Мицкоски на средби со Хан, Курц и Туск во Софија

Стандард - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во пресрет на самитот на Европската народна партија кој се одржува во Софија остварил средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска ...

Мицкоски на средба со Џозеф Дол во рамки на ЕПП

А1 On - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во рамките на самитот на Европската народна партија оствари средба со Џозеф Дол, претседателот на ЕПП. На состанокот Мицкоски го информираше претседателот на Европската Народна Партија, господинот ...

Мицкоски на ручек со коалиционите партнери, бараат лидерска средба и детали за разговорите за името

Слободен Печат - 14.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен ручек со претседателите и претставниците на политичките партии од коалицијата за Подобра Македонија, соопшти партискиот Центар за комуникации.

Мицкоски до Заев: Наместо на тет а тет средба во твојот кабинет, те повикувам на ТВ дуел пред граѓаните на Македонија

Поглед - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по вечерашната одржана седница на Централниот Комитет, одговараше на новинарски прашања. Мицкоски запрашан за поканата на премиерот Заев за тет а тет средба, вели дека сериозни и одговорни политичари за ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира на 2 јуни пред Владата

Слободен Печат - 15.05.2018

Вечерва се одржа седница на Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која се донело конечна одлука долго најавуваниот антивладин протест да се одржи на 2 јуни во 20 часот. -Оваа трета генерација политичари на ВМРО-ДПМНЕ учеше од првата генерација, ...

Мицкоски им се жалел на Курц и Хан дека власта врши политички терор

+инфо - 16.05.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во пресрет на самитот на Европската народна партија кој се одржува во Софија оствари средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц и комесарот на Европската Унија за проширување и добрососедска ...