TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВУЛКАНОТ НА ИСЛАНД ПРЕД ЕРУПЦИЈА, жителите евакуирани и во исчекување

Пари - 22.11.2023

Исланд се подготвува за неизбежна вулканска ерупција на полуостровот Рејкјанес, во југозападниот агол на островот. Гриндавик, мал рибарски град со население од околу 2.800 луѓе, е евакуиран откако во градот се појавила дупка длабока еден метар.

Исланд пред вулканска ерупција – денеска се регистрирани над 1.000 земјотреси (ВИДЕО)

Канал5 - 21.11.2023

Исланд се уште се подготвува за можна ерупција на вулканот Фаградалсфјал, а лошите временски услови и снежните бранови сега го попречуваат следењето на ситуацијата. Жолтото предупредување е на сила за поголемиот дел од островот, вклучувајќи го и ...

„ЛАВА МОЖЕ ДА ГО ЗАКОПА ОВОЈ ГРАД“: Една работа не навестува добро! Исланд во страв чека „чудовиштето да експлодира“

Фактор - 21.11.2023

Се чувствуваме како да сме заглавени на почетокот на филм со катастрофа. Само чекаме да експлодира „чудовиштето“ под нашите нозе, изјавија за Мирор жители на Гриндавик, Исланд, кои беа евакуирани пред десет дена.

Слушнете ги застрашувачките звуци што ги испушта вулканот на Исланд

Факултети - 20.11.2023

Во услови на зголемена сеизмичка активност што сигнализира потенцијална ерупција во близина на исландскиот вулкан Фаградалсфјал, полуостровот Рејкјанес се бори со бран земјотреси. Апликацијата „Ертјунс“ на Универзитетот „Нортвестерн“ нуди уникатен ...

Вулкан еруптираше во Папуа Нова Гвинеја

Нетпрес - 20.11.2023

Во Папуа Нова Гвинеја денеска дојде до вулканска ерупција, сооопшти Јапонската метеоролошка агенција. Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде погодена.

Вулкан еруптираше во Папуа Нова Гвинеја

Lider - 20.11.2023

Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде погодена. Според извештаите, доколку ерупцијата била предизвикана од цунами, метеоролошката агенција предупредува дека синџирот на ...

Вулкан еруптира на Папуа Нова Гвинеја потенцијално загрозувајќи ја и Јапонија

Centar - 20.11.2023

Вулканската ерупција се случи во 3.30 часот по локално време на Папуа Нова Гвинеја, јавува Јапонската метеоролошка агенција. Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде ...

Вулкан еруптираше во Папуа Нова Гвинеја

Канал5 - 20.11.2023

Во Папуа Нова Гвинеја денеска дојде до вулканска ерупција, сооопшти Јапонската метеоролошка агенција. Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде погодена.

Вулкан еруптираше во Папуа Нова Гвинеја, потенцијално загрозувајќи ја Јапонија

Точка - 20.11.2023

Вулканската ерупција се случи во 3:30 часот по локално време во Папуа Нова Гвинеја, јавува Јапонската метеоролошка агенција. Агенцијата не утврди со сигурност дали ерупцијата е предизвикана од цунами во Пацификот и дали Јапонија може да биде ...