TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Њујорк воведе полициски час за да избегне нови уништувања во протестите

Сакам да кажам - 02.06.2020

Њујорк воведе полициски час додека се обидува да избегне уште една ноќ на уништување, што ги засенува протестите против полициска бруталност и расизам, кои уследија по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина минатиот понеделник кога бил ...

Смртта на Флојд е убиство, потврди независна обдукција

МКД - 01.06.2020

Со обдукција нарачана од семејството на убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд е утврдено дека тој починал од задушување поради притисок на вратот и грбот, соопштија денес адвокатите на неговото семејство.

ПОСЛЕДНИ 30 МИНУТИ ЖИВОТ! Детална реконструкција на убиството кое ги претвори улиците на Америка во воена зона!

Локално - 01.06.2020

Врз основа на официјални извештаи, материјал од локални безбедносни камери и видеа на неколку очевидци, Њујорк Тајмс ги реконструира сите настани што му претходеа на убиството на Џорџ Флојд – Афроамериканецот чија смрт ги претвори улиците на ...

Полицаец од Балтимор е суспендиран откако нокаутираше протестантка, која пак го шамараше неговиот колега

Пулс24 - 01.06.2020

Полицаец од Балтимор е суспендиран откако нокаутираше протестантка, која пак го шамараше неговиот колега. Видеото е преземено од Даили Мејл Ако се погледне внимателно жената два пати без мерка го удри полицаецот.

Џорџ Флојд починал од задушување

+инфо - 01.06.2020

Резултатите од обдукција извршена врз телото на Џорџ Флојд, а побарана од семејството, покажаа дека тој починал од задушување поради притисок врз неговиот грб и вратот затоа што полицаецот Дерек Шовин неколку минути клечел врз неговиот врат и ги ...

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Макфакс - 01.06.2020

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избија низ САД по смртта на неговиот брат. Тој вели дека Џорџ се залагал за мир, со тоа осудувајќи ги насилните протести.

Лутиот Трамп побара тврд одговор од гувернерите на протестите

Независен - 01.06.2020

Напнато е и околу Белата куќа Доналд Трамп ги повика американските гувернери и службениците за спроведување на законот да преземат посилен пристап во одговорот на протестите предизвикани од смртта на афроамериканецот Џорџ Флојд.

Коби и Џиџи посебни и во протестите (ФОТО)

SportMedia - 01.06.2020

Во Лос Анџелес има протести по убиството на Афроамериканецот, Џорџ Флојд од страна на полицијата. Дел од познатите личности преку социјалните мрежи го изразија својот револт, но Американците одлучија да излезат низ улиците.

Полицаецот поради кој гори Америка префрлен во максимално обезбеден затвор

Слободен Печат - 01.06.2020

Поради целиот случај, сопругата на Човин поднесе барање за развод на бракот. Полицаецот од Минеаполис, белецот Дерек Шовин, кој, како што може да се види од видео снимката, со колено го давеше и го усмрти Афроамериканецот Џорџ Флојд, префрлен е во ...

Барселона: Освен со корона се бориме со уште една пандемија

SportMedia - 01.06.2020

Шпанскиот шампион Барселона излезе со реакција после најновите случувања во светот, поточно во Соединетите Американски Држави после убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од полицаец во Минеаполис.

Обама напиша есеј во кој се обрати до демонстрантите во САД

Локално - 01.06.2020

Поранешниот американски претседател Барак Обама објави есеј во кој се осврна на протестите што ја тресат Америка по смртта на Џорџ Флојд и го изрази своето мислење за тоа како луѓето можат да одат напред „користејќи го овој момент за да донесат ...

Ќерката на градоначалникот на Њујорк уапсена додека протестирала во Менхетен (ВИДЕО)

МКД - 01.06.2020

25-годишната ќерка на градоначалникот на Њујорк, Бил де Бласио, била уапсена за незаконско собирање во саботата вечер, според Канцеларијата на заменик-комесарот за информации од јавен карактер.

Градоначалникот на Њујорк бара реформи на полицијата

Р.С.Европа - 01.06.2020

Градоначалникот на Њујорк, Ендру Куомо побара да се забрани употребата на прекумерна сила од страна на полицијата и изрази загриженост дека насилните протести предизвикани од смртта на невооружениот афроамериканец во Минеаполис може да го попречат ...

Немири во Америка: Полицајци клечат заедно со протестантите

Нова ТВ - 01.06.2020

Слики од напнати тензични средби меѓу демонстрантите и полициските сили во Америка доминираа во текот на викендот, бидејќи властите ги интензивираа напорите да ги гаснат националните востанија, користејќи гумени куршуми и солзавец во насилниот бран ...

Независна обдукција покажа дека Џорџ Флојд починал од задушување

Локално - 01.06.2020

Семејството на Џорџ Флојд, Афроамериканецот кој почина пред неколку дена како резултат на брутално апсење, нарачало приватна обдукција. Тие одлучија да го сторат тоа откако официјалниот извештај од округот Хенепин покажа дека нема физички индикации ...

Објавено кога ќе се одржи погребот на Џорџ Флојд, полицаецот префрлен во максимално обезбеден затвор

Макфакс - 01.06.2020

Погребот на Џорџ Флојд, по чија насилна смрт започна бран на протести во САД, ќе се случи во четврток. Информацијата ја објави гувернерот на Минесота, Тим Волц. „Тоа ќе биде важен настан за Минеаполис и Минесота, како и за нацијата.

21: Шилегов со демант за возилата за Дрисла, почнаа уписи за првачиња, Ливерпул на колена за Флојд, можен поопасен втор ...

Frontline - 01.06.2020

Преглед на вестите во 21,00 часот. ЗАПОЧНА уписот на ученици во прво одделение за учебната 2020/2021 во основните училишта во Општина Карпош. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ на Скопје, Петре Шилегов, се огласи на својот официјален Фејсбук профил со демант на ...

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Сител - 01.06.2020

Федералното истражно биро на САД (ФБИ) отвори оддели низ САД со цел побрзо да се реагира на протестите поради за убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис, јави Си-Ен-Ен. Американската ТВ мрежа информира дека официјален претставник на Министерството за ...

Белата куќа повика на „ред и закон“, протестите беснеат низ САД

Нетпрес - 01.06.2020

Белата куќа во понеделникот повика на почитување на редот и законот и ги осуди агитаторите и подбоцнувачите за шестата последователна ноќ насилни протести кои се претворија во масовни ограбување и вандализам, а започнаа поради расната нееднаквост и ...

На улиците во Америка се води војна: Во размена на оган полицијата уби демонстрант во Кентаки

Точка - 01.06.2020

Најмалку едно лице загина за време на протестите кои избија поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис. Шефот на полицијата на Кентаки, Стив Конрад за американските медиуми изјави дека инцидентот се случил ...

Куомо: Масовните собири може да ја загрозат борбата против коронавирусот

Опсервер - 01.06.2020

Њујорк, 1 јуни 2020 () – Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо денеска изрази загриженост дека масовните протести во Њујорк поради смртта на Џорџ Флојд може да ја загрозат долгата и тешка борба за сузбивање на пандемијата на коронавирусот.

Фејсбук и Твитер своите икони ги сменија во црно

Канал5 - 01.06.2020

Социјалните мрежи Твитер и Фејсбук ги сменија своите профилни фотографии на официјалните страници и нивните икони станаа црни. Со овој потег, тие решија да покажат солидарност во борбата против расизмот, која станува сè посилна во светот, пишува ...

„Анонимус“ повторно активни, сакаат да ги разоткријат злосторствата на полицијата

+инфо - 01.06.2020

Групата „Анонимус“ е позната по тоа што нема лидер и во неа членуваат голем број на лица кои имаат различни приоритети, но заеднички цели им се оние за кои сметаат дека ја злоупотребуваат својата моќ и ги напаѓаат со уривање на нивните сајтови или ...

Се појави нова снимка од смртта на Флојд, полицајците го тепале и во возилото (ВИДЕО)

Канал5 - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд е голема светска вест деновиве. Протестите против полициската бруталност против Афроамериканците беснеат низ САД. Како што е познато, 46-годишниот Флојд почина минатиот понеделник во апсењето од полицијата.

Фејсбук и Твитер ги обоија своите икони во црно: Знаете ли зошто?

Хаштаг - 01.06.2020

Социјалните мрежи Твитер и Фејсбук ги променија профилните фотографии на нивните официјални страници, а нивните икони сега се црни. Со овој потег одлучија да покажат солидарност во борбата против расизмот која во светот зема се поголем замав, пишува ...

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Опсервер - 01.06.2020

Вашингтон, 1 јуни 2020 () – Теренс Флојд, помладиот брат на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицаец во Минеаполис, повика на смирување на ситуацијата и ги осуди насилните протести што се одржуваат низ САД.

Фудбалерите на Ливерпул на центарот на Енфилд изразија поддршка за убиениот Џорџ Флојд (ФОТО)

24Фудбал - 01.06.2020

Фудбалерите на Ливерпул на кругот од центарот на Енфилд клекнаа на едно колено со што му изразија поддршка на убиениот афроамериканец во САД, Џорџ Флојд. Многу од најдобрите светски фудбалери се приклучија на движењето за осуда на расизмот во САД ...

(Видео) Полицајците клекнаа пред демонстрантите во САД

Макфакс - 01.06.2020

Неколку полицајци во Њујорк и полицајци од округот Флинт во Мичиген клекнаа на улица со демонстрантите кои протестираа поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицијата сакаше да покаже солидарност со демонстрантите и да покаже дека не се за ...

Шеста ноќ по ред демонстрантите протестираат ширум САД

Глас на Америка - 01.06.2020

Некои од градовите воведоа полициски час откако ноќните демонстрации поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис преминаа во насилство и грабежи Шеста ноќ со ред демонстрантите излегоа на улиците ширум САД во неделата на протести поради смртта на ...

Илјадници протестираат низ светот поради убиството на Флојд

+инфо - 01.06.2020

Антирасистички протести се одржуваат во САД веќе шеста ноќ по ред откако бел полицаец го уби невооружениот афроамериканец Џорџ Флојд, а сега се проширија во целиот свет. Во текот на викендот, демонстранти се собраа во Лондон, Берлин и Окланд, меѓу ...

Фудбалерите на Ливерпул го спуштија едното колено чест на убиениот Афроамериканец

SportMedia - 01.06.2020

Од „Енфилд“ доаѓа неверојатна фотографија на која фудбалерите на Ливерпул го спуштија едното колено во чест на Афроамериканецот, Џорџ Флојд, кој беше убиен од страна на тамошната полицијата.

Излезе нова снимка: Флојд бил тепан и на задното седиште на полицискиот автомобил (ВИДЕО)

МКД - 01.06.2020

Откако Афроамериканецот Џорџ Флојд почина по „блиската средба“ со полицијата, почнаа протести низ САД, но и низ целиот свет. Сега излегоа нови снимки од надзорните камери на кои се гледа како полицијата постапувала со Флојд.

Фудбалерите на Ливерпул бараат правда за убиениот Афроамериканец (ФОТО)

Sport 1 - 01.06.2020

Жителите во САД во последните неколку дена беа потресени од смртта на Џорџ Флојд, кој беше убиен од страна на тамошната полицијата. Имено, полицијата го уби Флојд на улица иако тој упорно им кажуваше дека не може да дише и дека воопштно не се ...

(Видео) Полицијата претепала крадец фатен во продавница за чевли на Менхетен

Макфакс - 01.06.2020

Се чини дека њујоршката полиција воведе политика за нулта толеранција кон ограбувачите. Во видеото се прикажани група полицајци кои користат тактики на сила против демонстрант кого го начекале при насилно влегување во продавница на Менхетен, ...

Ливерпул на колена за „Black Lives Matter“

TopSport - 01.06.2020

Тимот на Ливерпул на денешниот тренинг реши да клекне на едно колено за да покаже поддршка на движењето „#BlackLivesMatter“ по убиството на Џорџ Флојд во Минеаполис и бунтовите кои се случија во повеќе градови во САД и во Европа поради расизмот во ...

Хамилтон лут: Стојам сам како единствен црнец во спортот во кој доминираат белите

Екипа - 01.06.2020

Соединетите Американски Држави деновиве се „размрдани“ од големи протести поради смртта на Џорџ Флојд кој беше брутално убиен при приведување од полициски службеници. Ширум САД почнаа протести поради убиство на црномурест државјанин, а на протестите ...

Вистински шок во Америка: додека траат протестите, од полициските мотороли ечи песна за Радован Караџиќ!

Магазин - 01.06.2020

Дека непознати лица го прекинаа радио сигналот на полицијата во Чикаго со српски песни во текот на викендот, каде што во моментот се водат најжестоки протести поради смртта на Џорџ Флојд, е стара добро позната вест.

Хамилтон ги „прозва“, Ф1 возачите со пораки против расизмот

TopSport - 01.06.2020

Откако шесткратниот Формула 1 шампион, Луис Хамилтон ги критикуваше своите колеги дека останале тивки и покрај дебатата за расизмот во САД по убиството на Џорџ Флојд, повеќе возачи постираа на социјалните мрежи пораки против дискриминацијата.

И Ливерпул бара правда за афроамериканецот Џорџ Флојд (ФОТО)

Спортски - 01.06.2020

Познато е дека во САД има протести поради афроамериканецот Џорџ Флојд кој настрада од рацете на полицијата. Настанот се случи на улица, полицијата реагираше насилно иако Флојд воопшто не се спротиставуваше на неговото апсење.

Протече нова снимка од полицајците додека го малтретирале Флојд: Го ставиле на задното седиште и го тепале (видео)

Press24 - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд во последните неколку дена е главна вест во сите светски медиуми. Ширум САД веќе неколку дена траат протестите против бруталноста на полицајците спрема афро- американците.

Шести ден немири во САД, републикански сенатор бара војска на улиците

Локално - 01.06.2020

Насилните демонстрации во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд низ САД влегуваат во нивниот шести ден. Властите во дваесет и шест од 50 држави на САД ги изнесе членовите на Националната гарда на улиците.

Трудо ги поддржува демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Опсервер - 01.06.2020

Отава, 1 јуни 2020 () – Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска ги поддржа мировните демонстрации против расизмот и дискриминацијата и ги осуди оние што ги создадоа проблемите. – Расизам против црнците, системска дискриминација, неправда – постои и ...

Краток филм на Спајк Ли како протест во чест на Џорџ Флојд

Frontline - 01.06.2020

Ли, на снимка од својот филм „Do the right thing“ од 1989, ги додал снимките од апсењата на Џорџ Флојд и Ерик Гарнер кои резултираа со смрт. Во знак на протест за смртта на Џорџ Флојд, Спајк Ли објави краток филм во кој е претставен начинот на ...

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Кајгана - 01.06.2020

Смртта на Џорџ Флојд овие денови е главна вест во светот. Судирите меѓу демонстрантите и полицијата не престануваат и покрај тоа што беше воведен полицискиот час за да се спречат насилните протести. 46-годишниот Флојд почина минатиот понеделник.

Ливерпул на колена во спомен на Џорџ Флојд

Опсервер - 01.06.2020

Ливерпул, 1 јуни 2020 () – Фудбалерите на Ливерпул го испочитуваа споменот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина поради полициска бруталност. Голем број на играчи на тимот ја објавија истата фотографија на Твитер.

Зошто смртта на Џорџ Флојд e критична точка за Америка?

Н.Македонија - 01.06.2020

Авторка: Шарлот Алтер Тајм За многу Афроамериканци кои ги преплавија улиците во десетици градови изминатиов викенд, убиството на Џорџ Флојд беше само уште една огорченост во годината одбележана со неподнослива смртност и очај.

Протести низ светот како поддршка за демонстрантите во САД

Глас на Америка - 01.06.2020

Илјадници луѓе во Нов Зеланд во понеделникот маршираа во солидарност со оние кои во САД протестираат за смртта на афро Американецот Џорџ Флојд. Демонстрантите во Оукленд пристигнаа пред американскиот конзулат и извикуваа слогани кои се користат на ...

Трамп свика итен состанок поради немирите, какви САД не виделе во последниве 50 години

Локално - 01.06.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска треба да се сретне со американскиот секретар за правда Бил Бар во Овалната канцеларија зад затворени врати, по насилните протести за време на викендот поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој ...

(Видео) Полицaјците го тепале Флојд во неговиот автомобил пред да почине

Макфакс - 01.06.2020

И пред Афроамериканецот Џорџ Флојд (46) да заврши на бетон со лицето на под, полицијата имала проблеми со него. Тоа е прикажано на новите снимки од надзорната камера на кои се гледа дека неколку полицајци на задното седиште на полицискиот автомобил ...