TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Кореја предупреди дека избувнувањето војна е „факт“

МКД - 07.12.2017

Пјонгјанг редовно ги осудува воздушните вежби како провокации. Големите воени вежби спроведени од страна на САД и Јужна Кореја и заканите на САД за превентивна војна против Пјонгјанг доведоа избувнувањето на војната на Корејскиот полуостров да стане ...

Северна Кореја смета на војна против САД

Deutsche Welle - 07.12.2017

Не е прашање дали ќе има војна. „Отвореното прашање сега е кога ќе избувне војна“, изјави портпарол на министерството за надворешни работи во Пјонгјанг. Целиот свет во моментов гледа кон Израел по одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп ...

Северна Кореја: Прашањето не е дали ќе има нуклеарна војна, туку кога таа ќе почне

Кајгана - 07.12.2017

Воените вежби на американските и јужнокорејските сили на границата со Северна Кореја, како и коментарите на американските официјални лица за севернокорејската власт претставуваат провокација која ќе предизвика нуклеарна војна, тврдат од Северна ...

Пјонгјанг: Само е прашање на време кога војната ќе започне!

Канал5 - 07.12.2017

Големата воена вежба на армиите на САД и Јужна Кореја и предупредувањето со американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот полуостров “ факт, соопштуваат од Пјонгјанг. -Преостанатото е само прашањето на времето кога војната ќе ...

Јужна Кореја создава единица за ликвидирање на Ким Јонг Ун

Локално - 07.12.2017

Јужна Кореја создава специјална единица за ликвидирање на лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун, пишува United Press International. Во буџетот за одбрана за следната година раководството на земјата одвои пари за трошоците за неговото убиство.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Курир - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Продолжува воената вежба на САД и Јужна Кореја, Пјонгјанг негодува

Глас на Америка - 06.12.2017

Американски бомбардер Б-1Б прелета над Јужна Кореја како дел од заедничката воена вежба која се случува една недела откако Северна Кореја тестираше интерконтинентална балистичка ракета која има способноста да ги погоди САД.

Американските бомбардери го прелетале корејскиот полуостров: Трамп го тестира Ким Јонг Ун

Точка - 06.12.2017

Здружениот генералштаб на јужнокорејските вооружени воени сили соопштил денес дека американските суперсонични бомбардери "B-1B", чија база е на Гвам, симулирал удари на копно во близина на јужнокорејскиот источен брег.

Воени вежби близу границата со Северна Кореја

МРТ - 06.12.2017

Авионот симулирал бомбардирање на воено поле во близина на границата со Северна Кореја. Американски стратегиски бомбардер „Б-1Б Лансер“ прелета над Јужна Кореја во рамките на големата воена вежба на двете земји чијашто цел е да се демонстрираат ...

Предупредување од Трамп: Американски бомбардери прелетаа над Корејскиот полуостров

Макфакс - 06.12.2017

Американски бомбардер денес прелетал над Корејскиот полуостров во рамки на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, во кои се вклучени стотици авиони, што е јасно предупредување откако Северна Кореја минатата недела ја тестираше својата досега ...

Американско-јужнокорејски воени вежби близу границата со Северна Кореја

Сител - 06.12.2017

Американски стратегиски бомбардери Б-1 Лансер денеска учествуваа во воени вежби во Јужна Кореја при што бомбардираа цели на воен полигон, стотина километри од границата со Северна Кореја. САД и Јужна Кореја, како и други нивни сојузници од регионот, ...

Визуелна споредба на животот во Северна и Јужна Кореја

Вечер - 06.12.2017

Јужна и Северна Кореја. Можеби ќе помислете дека животот во овие две земји е ист, но сепак реалноста е малку поразлична. Всушност Јужна Кореја живее многу повеќе модерен живот, а Северна Кореја е многу далеку од модерното, нормалното и убавото.

Јапонците го губат трпението: Купуваат ракети со кои ќе можат да ја бомбардираат Северна Кореја

Точка - 06.12.2017

Јапонците ја разгледуваат можноста за купување на прецизни ракети кои што ќе им овозможат напад на севернокорејските ракетни станици, откриле извори од јапонската влада. Јапонија планира да издвои поголеми финансиски средства од својот буџет кои ќе ...

Моргулов: Русија е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг

ТВ21 - 05.12.2017

Русија има отворени канали за комуникација со Северна Кореја, а Москва е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг, пишуваат руските медиуми, повикувајќи се на заменик- министерот за надворешни работи, Игор Моргулов.

Моргулов: Русија е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг

А1 On - 05.12.2017

Руските медиуми денеска повикувајќи се на заменик-министерот за надворешни работи, Игор Моргулов објавија дека Русија има отворени канали за комуникација со Северна Кореја и дека Москва е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг.

Фудбалерите на Северна Кореја, сепак, пристигнаа во Токио

Sport 1 - 05.12.2017

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја денеска допатува во Торино, каде претстојниот викенд ќе уечствуваат на шампионатот во Источна Азија, и покрај санкциите на Јапонија кон Пјонгјанг поради тестирањето ракети и развој на нуклеарното оружје.

Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

CivilMedia - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Америка ја почнува најголемата воена вежба во историјата против Северна Кореја

Репортер - 05.12.2017

Досега „најголемата воена вежба“ ќе биде симулација на инвазија врз Пјонгјанг. Американските и јужнокорејските сили ќе вежбаат симулација на целосна војна со Северна Кореја. Најмалку 230 борбени воздухопловни авиони од САД, но и од Јужна Кореја ќе ...

Висок претставник на ОН во посета на Северна Кореја

Sky - 05.12.2017

Генералниот потсекретар на Обединетите нации за политички прашања, Џефри Фелтман, ја започна својата посета на Северна Кореја. Ова е прва посета на висок претставник на ОН во последните шест години.

Предупредување од Трамп: Американски бомбардери прелетаа над Корејскиот полуостров

Вечер - 06.12.2017

Американски бомбардер денес прелетал над Корејскиот полуостров во рамки на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, во кои се вклучени стотици авиони, што е јасно предупредување откако Северна Кореја минатата недела ја тестираше својата досега ...

Американскиот стратегиски бомбардер Б-1 лансер во близина на С.Кореја

Канал5 - 06.12.2017

Американски стратегиски бомбардери Б-1 Лансер денеска учествуваа во воени вежби во Јужна Кореја при што бомбардираа цели на воен полигон, стотина километри од границата со Северна Кореја. САД и Јужна Кореја, како и други нивни сојузници од регионот, ...

Јапонците купуваат ракети со кои ќе можат да ја бомбардираат Северна Кореја

Курир - 06.12.2017

Јапонците ја разгледуваат можноста за купување на прецизни ракети кои што ќе им овозможат напад на севернокорејските ракетни станици, откриле извори од јапонската влада. Јапонија планира да издвои поголеми финансиски средства од својот буџет кои ќе ...

Моргулов: Русија е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг

Алфа - 05.12.2017

Русија има отворени канали за комуникација со Северна Кореја, а Москва е подготвена да изврши влијание врз Пјонгјанг, пишуваат руските медиуми, повикувајќи се на заменик- министерот за надворешни работи, Игор Моргулов.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Сител - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Висок претставник на ОН во посета на Северна Кореја

Курир - 05.12.2017

Генералниот подсекретар на Обединетите Нации за политички прашања, Џефри Фелтман ја започнува својата посета на Северна Кореја. Ова е прва посета на висок претставник на ОН во последните шест години.

Предупредување од Трамп: Американски бомбардери прелетаа над Корејскиот полуостров

Орбис - 06.12.2017

Американски бомбардер денес прелетал над Корејскиот полуостров во рамки на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, во кои се вклучени стотици авиони, што е јасно предупредување откако Северна Кореја минатата недела ја тестираше својата досега ...

Американско-јужнокорејски воени вежби близу границата со Северна Кореја

А1 On - 06.12.2017

Американски стратегиски бомбардери Б-1 Лансер денеска учествуваа во воени вежби во Јужна Кореја при што бомбардираа цели на воен полигон, стотина километри од границата со Северна Кореја. САД и Јужна Кореја, како и други нивни сојузници од регионот, ...

Пјонгјанг: Прашање е кога ќе почне војна на Корејскиот Полуостров

Нетпрес - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

+инфо - 07.12.2017

- Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат нашето трпение - соопшти Министерството за надворешни работи. Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават ...

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

24 Вести - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за превентивен напад, ја прават војната на корејскиот полуостров реалност, соопштија од Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг: Прашање е кога ќе почне војна на Корејскиот Полуостров

Точка - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Идивиди - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

А1 On - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Северна Кореја: Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа

МРТ - 07.12.2017

Останува прашањето кога ќе почне војната. Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат нашето трпение и го запалат фитилот на нукеларна војна... Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за ...

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

Алфа - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Пјонгјанг: Останува прашањето кога ќе започне војната на Корејскиот Полуостров

БркајРабота - 07.12.2017

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров „факт“, соопшти Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.