TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

100 илјади живеат во сиромаштија – 500 илјади граѓани денот го поминуваат со 130 денари

ТВ21 - 17.10.2020

Питачи на секој чекор кај Камен мост, во Старата скопска чаршија, но и на други места. Ковид- 19 уште повеќе ја влоши финансиската состојба на граѓаните. Студијата на Институтот Finance Think покажа дека поради пандемијата околу 100.000 граѓани во ...

Заев: Делата ги насочивме кон намалување на стапката на сиромаштија

24 Вести - 17.10.2020

Граѓаните најдобро знаат дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив. Ова во порака на Светскиот ден на борбата против сиромаштијата, го изјави премиерот Зоран Заев, кој нагласи дека изминативе ...

Меѓународниот ден за борба против сиромаштија - 455 100 луѓе живеат под праг на сиромаштија

24 Вести - 17.10.2020

Парче леб, понекое пластично шише, старо железо или било што корисно што можеби може и да се продаде а е извадено од контенјерите низ градот е секојдневието на деветнаесет годишниот Ракип од скопска Шутка, татко на четири деца.

Ако мислите исто како и сите други, тогаш НЕ МИСЛЕТЕ: Како локалната будала стана попаметна од сите во селото …

Локално - 17.10.2020

Тие велат дека тоа се случило во Мексико. Во еден мал град, група пријатели решија да се потсмеваат на еден локален бездомник … Тие велат дека тоа се случило во Мексико. Во едно мало гратче во некоја далечна провинција, група пријатели имаа навика ...

Ковид кризата ги направи сиромашните уште посиромашни

Телма - 17.10.2020

126 денари на ден за да преживеат- толку пари на располагање имаат вкупно 475.000 граѓани во земјава кои се сметаат за апсолутно сиромашни. Пандемијата со корона-вирусот втурнала во сиромаштија нови 25.000 лица, а 100.000 граѓани од сиромашни ...

Корона кризата ја зголеми сиромаштијата - нови 100.000 лица ќе живеат со 126 денари дневно

Сител - 17.10.2020

Нови 100.000 лица ќе западнат во сиромаштија и ќе живеат со помалку од 126 денари на ден како последица на ковид криза. Стапката на апсолутна сиромаштија ќе се зголеми за високи 5,2 процентни поени, што значи вкупно 475 илјади лица ќе крпат крај со ...

Ковид-19 во сиромаштија втурна нови 25.000 лица

Канал5 - 17.10.2020

Корона кризата најмногу ги погоди сиромашните. Нови 100 илјади лица во земјава ќе живеат со помалку од 130 денари на ден, покажува истражувањето на институтот Фајненс Тинк. Според нив кризата најмногу удрила по младите лица и невработените.

Фајнанс Тинк: 25 000 луѓе во земјава ќе западнат во сиромаштија поради ковид-кризата

360 степени - 17.10.2020

Кризата предизвикана од ковид-19 силно ги погоди нискодоходовните групи граѓани кои најчесто работат на нископлатени работни места или се дел од неформалната економија, примаат социјални трансфери или дознаки од странство Поради пандемијата, ...

Тренчевска: СДСМ е посветена на борба против сиромаштијата,

Канал5 - 17.10.2020

Денес, на светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост можеме да кажеме дека Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев преку конкретни мерки и политики посветено работи на трајно извлекување од сиромаштија.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

ТВ21 - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

КАКО Е ДА СЕ ЖИВЕЕ СО 126 ДЕНАРИ НА ДЕН - короната ќе втурне уште 100 илјади луѓе во апсолутна сиромаштија

Фактор - 17.10.2020

Ковид кризата ќе ја зголеми сиромаштијата во земјава. Денес, FINANCE THINK - Институтот за економско истражување и политики - Скопје, на брифинг за новинарите насловен „Колку Ковид-19 влијае врз сиромаштијата во Северна Македонија?“ ги претстави ...

На светскиот ден за борба против сиромаштија СДСМ може да се пофали со над 450 илјади граѓани на раб на егзистенција

24Инфо - 17.10.2020

СДСМ со своите политики не само што не ја намали сиромаштијата во Македонија, туку таа бележи енормен пораст. Извештајот на Светската банка прогнозираше дека до крајот на годинава сиромаштијата ќе достигне 23% од населението, факт што говори дека ...

Царовска: Пандемијата ја истакна потребата да вложуваме во образованието за да се намали сиромаштијата

Мета - 17.10.2020

Немањето пристап до добро образование е директно поврзано со сиромаштијата. Наш врвен приоритет е да обезбедиме еднаков пристап до учење на сите деца и да го подобриме квалитетот на целиот образовен процес преку низа реформи.

Обраќање на Заев по повод Светскиот ден на борба против сиромаштијата

24Инфо - 17.10.2020

„Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Преглед на вести во 15 часот: Секојдневен мотив на оваа Влада е искоренување на сиромаштијата, платежни картички за ...

Frontline - 17.10.2020

ЗАЕВ : Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив. ТРЕНЧЕВСКА : Платежни картички за дополнителни 283.000 граѓани , СДСМ посветено во борба против сиромаштијата. ДИМИТРОВ : Официјалниот почеток на преговорите со ЕУ ќе биде или заеднички ...

Пандемијата дополнителен товар за сиромашните, 70 илјади лица во Македонија имаат по само три оброка неделно!

Денар - 17.10.2020

Денешниот ден 17 октомври во светски рамки е познат како ден за глобално делување во борбата против сиромаштијата. Борците против сиромаштијата во Македонија сметаат дека оваа година која ќе се памети по пандемијата направи дополителни проблеми кај ...

Моја животна заложба е искоренувањето на сиромаштијата, вели Царовска!

Магазин - 17.10.2020

Сиромаштијата можеме да ја намалиме само преку пристап до квалитетно образование за секое дете. Моја животна заложба е искоренувањето на сиромаштијата и со истата решителност како и досега ја продолжувам оваа битка, вели министерката Царовска! Таа ...

70 илјади лица во Македонија имаат по само три оброка неделно

PressingTV - 17.10.2020

Денешниот ден 17 октомври во светски рамки е познат како ден за глобално делување во борбата против сиромаштијата, пишува Денар.мк . Борците против сиромаштијата во Македонија сметаат дека оваа година која ќе се памети по пандемијата направи ...

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Либертас - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Frontline - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Слободен Печат - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

А1 On - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

ЦАРОВСКА: Како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата

Денешен - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Да овозможиме еднаков пристап до квалитетно образование за секое дете

+инфо - 17.10.2020

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата, рече министерката за ...

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

24Инфо - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Кумановски м. - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Press24 - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Канал5 - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Република - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Радио МОФ - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата, истакна министерката за ...

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

CivilMedia - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Макфакс - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Опсервер - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Вечер Прес - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Заев: Минималната плата ја зголемивме за 5.500 денари

Фактор - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Вечер - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Царовска: Немањето пристап до добро образование е директно поврзано со сиромаштијата

Локално - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Видео: Обраќање на премиерот Заев по повод Светскиот ден на борба против сиромаштијата

Канал5 - 17.10.2020

„Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

(ВИДЕО) Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

А1 On - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Либертас - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Опсервер - 17.10.2020

– Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Република - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Фокус - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Борбата со сиромаштијата заедно ќе ја водиме, сѐ додека не обезбедиме подобар живот за сите

+инфо - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Царовска: Пристапот до квалитетно образование е најдобра превенција од сиромаштијата

Точка - 17.10.2020

Пристапот до квалитетно образование е најдобрата превенција од сиромаштијата, затоа како министерка ја продолжувам мојата силна заложба за искоренување на сиромаштијата и подобрување на условите за учење во државата.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Вечер Прес - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Сител - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив

Press24 - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

Заев: Искоренувањето на сиромаштијата е наш секојдневен мотив (ВИДЕО)

Слободен Печат - 17.10.2020

Сиромаштијата е една од најтешките состојби за било кое општество. Вие граѓаните најдобро знаете дека не само зборот, туку и делата за искоренување на сиромаштијата се нашиот секојдневен мотив.

СДСМ е посветена на борба против сиромаштијата, платежни картички за дополнителни 283.000 граѓани

24Инфо - 17.10.2020

Денес, на светскиот ден на борба против сиромаштијата, со гордост можеме да кажеме дека Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев преку конкретни мерки и политики посветено работи на трајно извлекување од сиромаштија.