TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се одложи судењето за смртта на малиот Алмир

Фокус - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ.

Одложено судењето за случајот на малиот Алмир

ТВ21 - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска е одложена и закажана на 6-ти февруари. Обвинетиот за убиство, Бобан Илиќ денеска беше изведен пред Основниот суд во Куманово, но според адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспахиќ, ...

Случајoт „Алмир“ се уште без разрешница во Обвинителството

Алсат-М - 22.01.2018

Обвинителството се уште не одлучило за можна преквалификација на случајот со малиот Алмир Алиу, од убиство во сообраќајна несреќа. И на денешната седница на обвинителството, обвинителите биле поделени.

Протест на револтирани граѓани: „Не сожалувајте го убиецот на Алмир“

ТВ21 - 22.01.2018

Револтирани граѓани денелса се собраа кај Камениот мост за да протестираат. Главната порака на протестот беше „Обвинителите го убиваат Алмир по вторпат“. Тие се организираа преку социјалните мрежи за да се спротивстават на можноста за ...

Протести во Скопје- Обвинителство да не го преквалификува делото убиство за смртта на малиот Алмир

Сител - 22.01.2018

Обвинителството да не потклекнува на притисоците за прекфалификација на кривичното дело во случајот со смртта на 4 годишниот Алмир, побараа денеска 100-тина граѓани на протест кај Камениот мост во Скопје..

ЦИВИЛ: НЕ за етнички обоена правда!

CivilMedia - 22.01.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода ја поддржува граѓанската иницијатива којашто го крена гласот против неправедното судење во случајот на Алмир, и им се придружува во барањата до Јавното обвинителство на Република Македонија, и до Јавните обвинители, стручно ...

Протест за Алмир – Се бара да се суди како за убиство со умисла

ТВ21 - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

„Не го убивајте Алмир“ порачаа граѓани на протест

Стандард - 22.01.2018

Стотина граѓани протестираа на Камени мост, каде бараа правда за убиството на малиот Алмир Алиу. Тие потоа се упатија пред Јавното обвинителство каде што положија цвеќе. Тие носеа транспаренти: „Убиство, не сообраќајна незгода“, „Не го убивајте ...

Семејството бара случајот Алмир да се третира како убиство...

Н.Македонија - 22.01.2018

Семејството бара случајот Алмир да се третира како убиство На Камениот мост во центарот на Скопје се одржа протест на кој излегоа граѓани незадоволни од обидот за преквалификација на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово, од ...

Пред обвинителството цвеќе и порака на обвинетиот за смртта на Алмир да му се суди за убиство

МКД - 22.01.2018

Со паролите „Нема правда нема мир", „Убиство, а не сообраќајна незгода", граѓани денес излегоа на мирен протест во знак на револт поради преквалификација на кривичното дело во судската постапка за убиството на малиот Алмир од Куманово.

(Видео) Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

Макфакс - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

Граѓан(к)ите положија цвеќе пред ОЈО

CivilMedia - 22.01.2018

Со транспаренти: „Убиство, не сообраќајна незгода“, „Не го убивајте Алмир“, „Нема правда нема мир“, стотина граѓан(к)и протестираа на Камен мост, за правда на убиството на Алмир. Тие потоа се упатија пред Јавното обвинителство каде што положија ...

Протест против можната преквалификација на делото за убиството на малиот Алмир

Канал 77 - 22.01.2018

Група граѓани денеска протестираа на Камениот мост во Скопје, барајќи од Јавното обвинителство, но и од самите обвинители стручно и совесно да ја вршат нивната функција и да одлучат како што предвидува правото и правдата, односно да не го ...

„Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!“

+инфо - 22.01.2018

Адвокатот на семејство вели дека јасно се гледа дека постоел мотив и за убиството на Алмир, но и за ликвидација на таткото и мајката. Случајот со смртта на четиригодишниот Алмир Алиу кој беше прегазен пред Здравствениот дом во Куманово на 25 јуни ...

Протест за малиот Алмир денеска на Камени мост

Фокус - 22.01.2018

Преку социјалните мрежи граѓани се организираат да излезат денеска во 14 часот на протест на Камени мост во Скопје поради преквалификацијата на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово.

ВИДЕО: Протест за малиот Алмир

А1 On - 22.01.2018

На Камениот мост во центарот на Скопје се одржа протест против преквалификацијата на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово. „Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!“, „Правда за Алмир“ и „Убиство, а не сообраќајна несреќа“, се ...

Крик за правда за Алмир

CivilMedia - 22.01.2018

На протестот против преквалификација делото во случајот Алмир Алиу се упати следната порака: – Денес се собравме да изразиме најостра осуда за обидите да се направи преквалификација на кривичното дело УБИСТВО во кривично дело СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА со ...

Протест на Камениот мост за малиот Алмир

+инфо - 22.01.2018

Наводно обвинителството би можело да го преквалификува делото од „убиство“ во „сообраќајна несреќа со смртни последици“. Граѓански протест се најавува за денеска во 14 часот на Камениот мост во центарот на Скопје против преквалификацијата на делото ...

Ќе се протестира заради можна преквалификација на делото во случајот со прегазениот Алмир во Куманово

AKO - 22.01.2018

Денска во Скопје ќе се протестира по објавувањето на вест на АлсатМ дека обвинителка бара преквалификување на делото во судскиот процес против Бобан Илиќ за прегазувањето на детето Алмир Али, пред една година во Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

Радио МОФ - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје за да упатат најостра осуда за обидите да се направи преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на ...

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

Press24 - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!

CivilMedia - 22.01.2018

Правда за Алмир! Граѓански протест против преквалификација делото во случајот Алмир Алиу, е закажан за денеска, 22 јануари 2018 година, 14.00 часот, на Камени Мост, во Скопје. „Убиство, а не сообраќајна несреќа!“ е пораката на семејството и ...

Се одложи судењето за смртта на малиот Алмир

Press24 - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ од ...

Одложено судењето за случајот на малиот Алмир

Бриф - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска е одложена и закажана на 6-ти февруари. Обвинетиот за убиство, Бобан Илиќ денеска беше изведен пред Основниот суд во Куманово, но според адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспахиќ, ...

Албанските партии против преквалификација на случајот со малиот Алмир

Алсат-М - 21.01.2018

Албанските политички партии се противат на евентуалната преквалификација на случајот со малиот Алмир Алиу, од “убиство” во “сообраќајна несреќа со смртна последица”. По веста на Алсат М, од албанските партии велат дека тоа би ја одразило лошата ...

Случај “Алмир”, експертите со критики до Обвинителството

Алсат-М - 21.01.2018

Поранешниот судија, Дане Илиев, вели дека судот е тој кој врз основа на факти треба да одлучува дали има потреба од преквалификација на случајот со Алмир Алиу. Според него, јавниот обвинител треба да застане зад обвинението сè до одлуката на судот и ...

Протести во Скопје- Обвинителство да не го преквалификува делото убиство за смртта на малиот Алмир

МК News - 22.01.2018

Обвинителството да не потклекнува на притисоците за прекфалификација на кривичното дело во случајот со смртта на 4 годишниот Алмир, побараа денеска 100-тина граѓани на протест кај Камениот мост во Скопје..

Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

Вечер - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камени мост

Локално - 22.01.2018

Преку социјалните мрежи граѓани се организираат да излезат денеска во 14 часот на протест на Камени мост во Скопје поради преквалификацијата на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово.

„Убиство е убиство!“ – протест против селективна правда за случајот со малиот Алмир

Радио МОФ - 22.01.2018

Цвеќе и детски обувки, заедно со фотографија од четиригодишниот Алмир од Куманово останаа пред вратите на Јавното обвинителство на Република Македонија, по денешниот протест со кој граѓани го осудија начинот на кој се спроведува судскиот процес за ...

На протестот за Алмир демонстратите предупредија дека нема да дозволат пресуда базирана на етничка припадност

Фокус - 22.01.2018

Група граѓани денеска се собраа на Камени мост во знак на протест против преквалификација на делото во случајот со малиот Алмир Алиу, кој беше прегазен на 25-ти јуни 2016 година во Куманово.

Протест на Камениот мост во 14 часот за малиот Алмир

Нова ТВ - 22.01.2018

За денеска во 14 часот, најавен е граѓански протест на Камениот мост во центарот на Скопје против преквалификацијата на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово. „Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат?!“, „Правда за Алмир“ и ...

Во Скопје протест за случајот со убиството малиот Алмир

Кумановски м. - 22.01.2018

loading... Денска во Скопје ќе се протестира по објавувањето на вест на АлсатМ дека обвинителка бара преквалификување на делото во судскиот процес против Бобан Илиќ за прегазувањето на детето Алмир Али, пред една година во Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

Нетпрес - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

Протест против преквалификација на делото во случајот на Алмир Алиу

Стандард - 22.01.2018

Денеска во 14.00 часот на Камени Мост во Скопје е закажан протест против преквалификација делото во случајот Алмир Алиу. „Убиство, а не сообраќајна несреќа!“ е пораката на семејството и револтираните граѓани, по стравувањата дека се прават обиди ...

Одложено судењето за смртта на малиот Алмир

CivilMedia - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ.

Повторно одложено судењето за случајот на малиот Алмир

Стандард - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска е одложена и закажана на 6-ти февруари. Обвинетиот за убиство, Бобан Илиќ денеска беше изведен пред Основниот суд во Куманово, но според адвокатот на семејството Алиу, Асмир Алиспахиќ, ...

ВИДЕО: Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

А1 On - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камени мост

Скопје24 - 22.01.2018

Преку социјалните мрежи граѓани се организираат да излезат денеска во 14 часот на протест на Камени мост во Скопје поради преквалификацијата на делото во случајот со смртта на малиот Алмир во Куманово.

На протестот за Алмир демонстратите предупредија дека нема да дозволат пресуда базирана на етничка припадност

Локално - 22.01.2018

Група граѓани денеска се собраа на Камени мост во знак на протест против преквалификација на делото во случајот со малиот Алмир Алиу, кој беше прегазен на 25-ти јуни 2016 година во Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

Точка - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

Се одложи судењето за смртта на малиот Алмир

24 Вести - 23.01.2018

Судењето за случајот на смртта на малиот Алмир Алиу денеска се одложи во кумановскиот суд, а новото рочиште е закажано за 6-ти февруари. Рочиштето се одложи по барање на адвокатот Асмир Алиспагиќ, кој го застапува обвинетиот Бобан Илиќ.

Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

Точка - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

Во 14 часот на Камениот Мост протест за малиот Алмир

Сител - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

Правдико - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици, во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

Протест за малиот Алмир денеска на Камениот мост

ТВ21 - 22.01.2018

Граѓани денеска во 14 часот ќе излезат на протест на Камениот Мост во Скопје и ќе протестираат за преквалификација на кривичното дело „убиство“ во кривично дело „сообраќајна несреќа со смртни последици“ во случајот на убиеното дете Алмир.

Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

24 Вести - 22.01.2018

„Обвинителите го убиваат Алмир по втор пат“, „Правда за Алмир" и „Убиство, а не сообраќајна несреќа", се дел од написите на транспарентите кои ги носеа денеска револтираните граѓани кои излегоа на протест на Камени мост за да ги осудат, како што ...

(Видео) Семејството на Алмир од Куманово бара случајот да се води како убиство

Sky - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камениот мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово.

ВИДЕО: Протест за малиот Алмир – се бара да се суди како за убиство со умисла

Либертас - 22.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камениот мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово, ...

(ВИДЕО) Семејството на малиот Алмир бара случајот да се води како убиство

iPortal - 23.01.2018

Револтирани граѓани излегоа на протест на Камениот мост за да ги осудат, како што велат, обидите да се направи преквалификација на делото од убиство во сообраќајна несреќа со смртни последици во врска со случајот со малиот Алмир Алиу од Куманово, ...