TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев и Ципрас имаат големи очекувања од утрешната средба во Софија

МКД - 16.05.2018

Големи очекувања и позитивни моменти, очекуваат премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, од утрешната билатерална средба во Софија на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан.

Борисов: Се надевам Заев и Ципрас ќе си подадат рака

Канал5 - 16.05.2018

Се е подготвено за втората тет-а-те средба на македонскиот премиер Заев и неговиот грчки колега Ципрас. Како што е познато, таа ќе се одржи утре изутрина, на маргините од самитот ЕУ-Западен Балкан во ...

Димитров верува во чуда, Заев и Ципрас утре на нова рунда разговори

24 Вести - 16.05.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров од Софија порача дека е можно „чудо“ во преговорите за името со Грција и побара од Европската Унија датум за почеток на преговорите, по позитивниот извештај од Европската комисија за земјава.

Аналитичари: Средбата Заев-Ципрас, патоказ за понатамошниот тек на преговорите

Алсат-М - 16.05.2018

Најавената утрешна средба меѓу премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, според експертите Дарко Малиновски и Љупчо Ристовски, нема да го донесе очекуваниот епилог за надминување на разликите околу името.

Меркел и Макрон на крштевка во Софија

Слободен Печат - 16.05.2018

Пишува: Мартин Богатиноски Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија да го потврдат меѓудржавниот договор, а конечното решение за долгогодишниот спор за името ќе биде постигнато до средината на јуни, тврдат ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Р.С.Европа - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Сител - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Макфакс - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на кој ќе се расправа за европската ...

Заев и Ципрас утре претпладне на средба во Софија

Р.С.Европа - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре претпладне во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба, јавува МИА. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одржи на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан на ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

24Инфо - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Н.Македонија - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Фракционерите на ВМРО-ДПМНЕ прашуваат зошто Иванов е надвор од преговорите за името

Фокус - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО-ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици“ под итно треба да се свика ...

Преамбициозно е во Софија да се очекува решение за спорот со името

Фактор - 16.05.2018

Премиерот Заев вели дека е преамбициозно да се соопшти решение за името на претстојниот состанок со грчкиот колега Алексис Ципрас на Самитот во Софија. Коментирајќи ги тврдењата на грчките и македонски медиуми дека се очекуваат клучни одлуки во ...

Заев: Не е трагедија решение за името да има и наесен

24 Вести - 15.05.2018

На крајот на јуни на Самитот на Советот на Европа се очекуваат конечни датуми за почеток на преговори за спорот со името. Премиерот Заев вели дека ова е посакувано сценарио од страна наша страна, а е значајно и она што е постигнато досега.

Заев: Нема да пропадне светот, ако не биде постигнат договор со Грција

Сител - 15.05.2018

Напредокот во преговорите е голем но остануваат уште тешки и болни прашања, смета премиерот Заев. Не очекува решение на средбата со Ципрас во Софија а не гледа ниту крајни рокови во претстојунирте Самити.

Предвидени две средби меѓу Заев и Ципрас на Самитот во Софија

Вечер - 15.05.2018

Во пресрет на Самитот во Софија можни се две средби меѓу Заев и Ципрас во среда вечер и четврток наутро. Главната разлика на преговарачкиот тим и натаму е ерга омнес.На маса во Софија ќе биде можноста за склучување меѓународен договор меѓу двете ...

Заев: И јас би сакал, но се уште немаме договор со Грција

А1 On - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на перифериите на ЕУ самитот на земјите од Западен Балкан со Ципрас ќе можеме барем да ги потврдиме ...

Заев за името: Не е чудно тоа да се случи дури во септември- октомври

Фактор - 15.05.2018

Посакуваме да се најде крај на решението, но се по секоја цена, изјави денеска премиерот, Зоран Заев. „Не е чудно тоа да се случи дури во септември - октомври. Јас се надевам уште на самитот во јуни да добиеме некакво решение што е посакуввано ...

Има ли џокери во ракавите на премиерите

Н.Македонија - 15.05.2018

Средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, која требаше да се случи како вообичаена на маргините на самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија на 17 мај, деновиве добива поинаква димензија.

(ВИДЕО) 360˚ Дали Заев и Ципрас ќе си подадат рака и ќе објават договор за името во Софија? Кои се контурите на ...

Либертас - 15.05.2018

Оптимизам владее во пресрет на средбата на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас оваа недела во Софија. Во студиото на „ 360 Степени “ е Владимир Мирчески, кој ги следи преговорите за името.

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Либертас - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон решение, иако премиерот рече дека е рано за такво нешто

Фокус - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Sky - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Во Софија нема да има конечно решение за името

Локално - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Стандард - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ-Демократска фракција: Зошто Иванов е изоставен од разговорите за името

Макфакс - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието , на која министерот за ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Макфакс - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Макфакс - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Бриф - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Заев и Ципрас утре на тет-а-тет средба во Софија

Точка - 16.05.2018

Премиерот Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас утре претпладне во Софија ќе имаат втора тет-а-тет средба. Разговорите меѓу двајцата премиери ќе се одржат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, на кој ќе се расправа за европската ...

Заев: Во Софија со Ципрас ќе направиме рекапитулар и ќе им дадеме насоки на министрите

МКД - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ќе се сретнат на маргините на самитот ЕУ-Западен Балкан, кој ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која, како што ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

CivilMedia - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

Демократска Фракција на ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Иванов е надвор од разговорите за името?

Стандард - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Точка - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за иимето поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Бошњаковски: Средбата меѓу Заев и Ципрас во Софија е исчекор кон конечно решение

Поглед - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

CivilMedia - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Вечер - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Новата средба меѓу двајцата премиери ќе се одджри на маргините на самитот ...

Демократска фракција ВМРО ДПМНЕ: Итно да се свика Комисијата за надворешна политика на Собранието

+инфо - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, – смета дека наместо средба на ,,четирите поглавици” под итно треба да се свика Комисијата за надворешна политика ...

Заев: Сакам решение, но не по секоја цена

iPortal - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот кој досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Бошњаковски: Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

Точка - 16.05.2018

Претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение, изјави денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

Стандард - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Курир - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

А1 On - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ – ДФ: Зошто претседателот на државата е надвор од разговорите за името

Слободен Печат - 16.05.2018

Во пресрет на утрешната средба на премиерите Заев и Ципрас наместо папагалското повторување и барање за одржување на лидерска средба, ВМРО ДПМНЕ – Демократската фракција смета дека наместо средба на „четирите поглавици” под итно треба да се свика ...

Заев: Сè уште немаме договор со Грција

Sky - 15.05.2018

Сакам договор за спорот за името поради иднината на граѓаните, но не можам да кажам дека го имаме. Успехот што досега е постигнат е за почит, на маргините на ЕУ-самитот за Западен Балкан што ќе се одржи во Софија со Ципрас ќе можеме барем да ги ...

Средбата на Заев и Ципрас исчекор кон конечно решение

iPortal - 16.05.2018

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска изјави дека претстојната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија е исчекор кон конечно решение.

Бошњаковски: Средбата Заев-Ципрас е исчекор кон конечно решение за прашањето за името

А1 On - 16.05.2018

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска во коментар за очекувањата на Владата и шансите да се затвори прашањето за името на утрешната средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, рече ...

Во Софија рекапитулар, не и конечно решение за името

Сител - 15.05.2018

Премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат на маргините на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи во Софија на 17 мај. Вниманието на јавноста во двете земји е фокусирано на претстојната средба, која како што ...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Сител - 16.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10,30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора тет-а-тет средба. Владини извори за МИА потврдија дека новата средба меѓу двајцата премиери ќе се ...