TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Се ни е уништено, кажете му на светот дека страдаме“- вака од воздух изгледа пустошот по бурата во Африка

Press24 - 20.03.2019

Пристанишниот град Беира во Мозамбик беше тешко погоден од циклонот Идаи, а најмалку 200 лица беа повредени во оваа катастрофа. Преживеаните не стасаа ни да ги исплачат оние кои ги загубија животите , борејќи се да го спасат она малку што им остана, ...

Апокалипса на јужниот брег на Африка, „Идаи“ се' уште беснее

24 Вести - 20.03.2019

Мозамбик, Зимбабве и Малави се речиси целосно срамнети со земја. Јужниот брег на Африка е опустошен од циклонот „Идаи“ кој беснее цела недела. Властите ја потврдија смртта на повеќе од илјада луѓе, а повеќе стотици илјади се директно загрозени и им ...

Сè ни е уништено, кажете му на светот дека патиме: Вака од воздух изгледа пустошот по страшната олуја на југот на ...

Точка - 20.03.2019

Пристанишниот град Беира во Мозамбик бил тешко погоден од циклонот Идаи, а најмалку 200 луѓе страдале во таа катастрофа. Преживеаните не успеваат ни да ја исплачат загубата на своите најмили бидејќи се обидуваат да го спасат и тоа малку што им ...

Циклонот Идаи предизвика хуманитарна катастрофа на југот од Африка

Н.Македонија - 20.03.2019

Циклонот „Идаи“ предизвика голема катастрофа во јужниот дел на Африка. Последиците од оваа временска непогода ги почувствуваа повеќе од стотина илјади луѓе, констатираат од Обединетите нации (ОН), а пренесува Би-би-си.

Загинаа 350 лица, исчезнаа стотици поради циклонот „Идаи“

+инфо - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

(Видео) Голема хуманитарна криза во Мозамбик, Зимбабве и Малави, циклонот усмрти над 350 лица

Макфакс - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотина се водат за исчезнати, а над илјада се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави, по ударот на циклонот Идаи. Спасувачките екипи се обидоа да ги спасат луѓето кои се искачија на покривите од куќите ...

(Видео+Фото) „Како во војна“: Повеќе од 350 мртви

Независен - 20.03.2019

Повеќе од 350 луѓе загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се во опасност по поплавите предизвикани од циклонот Идаи во југоисточните делови на Африка. Во Мозамбик, Зимбабве и во Малави спасувачите очајнички се трудат да ги спасат ...

Циклонот Идаи ги разори Мозамбик, Зимбабве и Малави: Најмалку 350 мртви, а се заканува и хуманитарна катастрофа

Точка - 20.03.2019

Најмалку 350 луѓе загинаа, стотина се водат за исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави после ударот на циклонот "Идаи". Спасувачките екипи се обидуваат да спасат луѓе кои се качиле на крововите на куќите ...

Идаи предизвика хуманитарна криза во Мозамбик и Зимбабве, над 1000 жртви

Макфакс - 19.03.2019

Циклонот Идаи предизвика хуманитарна катастрофа во југоситочна Африка, која влијае на стотии илјади луѓе, можеби и милиони луѓе, соопштија Обединетите нации. Организацијата проценува дека повеќе од 2,5 милиони луѓе се загрозени и дека им треба итна ...

Циклонот Идаи во Мозамбик усмрти над 200 луѓе

Нетпрес - 19.03.2019

Повеќе од 200 луѓе ги загубиле животите во налетот на циклонот Идаи кој минатата седмица ги разори Мозамбик, рече во вторникот претседателот Фелипе Ниуси кој прогласи тридневна жалост. „Според инфорамциите кои пристигнуваат од теренот, веќе има ...

Циклонот Идаи однесе илјадници животи во една од најлошите природни катастрофи на јужната хемисфера

Радио МОФ - 19.03.2019

Циклонот Идаи, тропската бура која беснее во јужниот дел на Африка, е веројатно најлошата временска катастрофа која ја погодила јужната хемисфера, со 1,7 милиони луѓе во опасност во Мозамбик и уште 920.000 во Малави, изјавиле службеници од ...

Циклонот Идаи однесе над 1000 животи во Мозамбик

Глас на Америка - 19.03.2019

Повеќе од 1,5 милион луѓе во Мозамбик, Малави и Зимбабве беа погодени од циклонот Идаи Претседателот на Мозамбик Филипе Њуси изјави дека веројатно повеќе од 1000 луѓе ги загубија животите откако оваа јужноафриканска нација беше погодена од циклон ...

Ова е најголемата катастрофа која ја погодила јужната хемисфера: Циклонот донел ветрови од 194 км/ч и бранови високи 6 ...

Точка - 19.03.2019

Циклонот „Идаи“, тропска бура која го опустоши југот на Африка би можела да биде најголемата природна катастрофа која ја погодила јужната хемисфера во поновата историја. Во Мозамбик директно се погодени 1,7 милиони луѓе, а во Малави 920 илјади.

Половина милион луѓе во опасност од циклонот Идаи

Макфакс - 19.03.2019

Над 500.000 луѓе во градот Беира во Мозамбик се во опасност, предупредуваат претставници на една хуманитарна агенција, откако 90 отсто од градот беше „уништен“ од циклонот Идаи. Циклонот од втора категорија ја погоди африканската земја со 175 км/ч ...

Циклон го опустоши Мозамбик, се стравува дека има околу 1.000 жртви

Алсат-М - 19.03.2019

Властите во јужната африканска држава, Мозамбик, стравуваат дека во налетот на циклонот „Идаи“ можно е животот да го загубиле околу 1.000 лица. Претседателот Филипе Њуси нагласи и дека над 100.000 луѓе „се во опасност“ од последиците на циклонот, ...

Циклон го опустоши југот на Африка, се стравува дека има над 1.000 мртви во Мозамбик

Сакам да кажам - 19.03.2019

Се стравува дека повеќе од 1.000 луѓе загинаа во Мозамбик, во циклонот што четири дена поминуваше низ земјата, уништувајќи цели села. „Ова е катастрофа од огромни пропорции. Видовме тела како пловат во реките“, изјави претседателот Филипе Нјуси.

Над 1.000 загинати во циклонот во Мозамбик

Р.С.Европа - 19.03.2019

Над илјада луѓе загинале во поплавите во Мозамбик предизвикани од циклонот што ја погоди оваа сиромашна африканска земја пред неколку денови. Најпогоден е градот Беира каде што ветрот и поплавите разурнаа цели квартови.

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

Опсервер - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

Вечер - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

(Видео) Голема хуманитарна криза во Мозамбик, Зимбабве и Малави, циклонот усмрти над 350 лица

24Инфо - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотина се водат за исчезнати, а над илјада се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави, по ударот н циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидоа да ги спасат луѓето кои се искачија на покривите од куќите ...

Циклон го уништи целиот град, 140 мртви, се стравува дека се повеќе од 1000

Магазин - 18.03.2019

Во Беира, вториот по големина град во Мозамбик и неговата околина, уништени се 90% во ударот од циклонот Идаи. Ова го соопштила Меѓународната федерација Црвен Крст и Црвената полумесечина (ICRC), а бројот на мртви во невремето кое во последните ...

Претседателот на Мозамбик стравува дека во циклонот Идаи можеби загинале илјада луѓе

4NEWS - 18.03.2019

Бројот на загинати во Мозамбик по циклонот Идаи кој го разурна регионот изминатиот викенд, може да достигне до илјада лица, изјави денеска претседателот на земјата Филипе Нијуси. По посетата на регионот кој беше погоден од невремето, тој изјави дека ...

Половина милион луѓе во опасност од циклонот Идаи

24Инфо - 19.03.2019

Над 500.000 луѓе во градот Беира во Мозамбик се во опасност, предупредуваат претставници на една хуманитарна агенција, откако 90 отсто од градот беше „уништен“ од циклонот Идаи. Циклонот од втора категорија ја погоди африканската земја со 175 км/ч ...

Циклон го опустоши југот на Африка, над 1.000 мртви во Мозамбик

Нетпрес - 19.03.2019

Се стравува дека повеќе од 1.000 луѓе загинаа во Мозамбик, во циклонот што четири дена поминуваше низ земјата, уништувајќи цели села. Ова е катастрофа од огромни пропорции. Видовме тела како пловат во реките, изјави претседателот Филипе Нјуси.

Природната катастрофа го зави Мозамбик во црно - циклонот Идао однесен над 1000 човечки животи

Press24 - 19.03.2019

Над илјада луѓе загинале во поплавите во Мозамбик предизвикани од циклонот Идао што ја погоди оваа сиромашна африканска земја пред неколку денови. Најпогоден е градот Беира каде што ветрот и поплавите разурнаа цели квартови.

Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот, тврди претседателот на Мозамбик

+инфо - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

1tv - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

24Инфо - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи”. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

24 Вести - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

Природна катастрофа го зави Мозамбик во црно: Циклонот однесе над 1.000 животи

Сител - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи": 350 загинати, стотици исчезнати

MTM - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи". Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

А1 On - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

А1 On - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот „Идаи“

MTM - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Циклон „Идаи“: 350 загинати, стотици исчезнати

Опсервер - 20.03.2019

Најмалку 350 лица загинаа, стотици се водат како исчезнати, а илјадници се загрозени поради поплавите во Мозамбик, Зимбабве и Малави предизвикани од налетот на циклонот „Идаи“. Спасувачките екипи се обидуваат да ги спасат луѓето кои се качиле на ...

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

1tv - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Претседателот на Мозамбик: Можно е да има повеќе од 1.000 загинати во циклонот

Вечер - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.

Тела се појавуваат од секаде, одлетаните покриви буквално отсекувале глави

Република - 19.03.2019

Претседателот на Мозамбик, Филипе Њуси изјави дека е можно повеќе од илјада луѓе да го загубиле животот во циклонот „Идаи“. Иако моментно официјалниот биланс на жртвите изнесува 84, Њуси истакна дека стравува оти ќе има повеќе од илјада загинати.