TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од меѓупартиски обвинувања до внатрепартиски раздори за уставните измени

Р.С.Европа - 21.09.2023

Покрај напаѓачкиот дискурс со обвинувања, двете најголемите политички партии истовремено се соочуваат и со внатрепартиски превирања поврзани со дебатата за уставните измени. Во моментов, тоа најмногу е изразено кај најголемата опозициска партија, ...

Мириса на уставни измени

еМагазин

Груевски и Мицкоски во отворена војна

Глас на Америка

ВМРО-ДПМНЕ има документи за преговорите на владата со Груевски?!

Телма

Уставни измени преку изигрување на народната волја нема да се случат: 44-цата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се сплотени и на страната на народот

Курир

Спасеновски: Власта наместо да води дијалог со партиите од опозицијата, води со поединци за да може да се случат Уставни измени

Курир

ВМРО-ДПМНЕ ја продолжува војната со Груевски: Владата има план да го врати за да поминат уставните измени

360 степени

Курир Локално Слободен Печат Макфакс MTM Опсервер Скопје инфо Скопје1

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

Фактор - 21.09.2023

Екс пратеничката Солза Грчева на Фејсбук за Ахмети, Груби и нивните изјави за Кривичниот закон. „Ахмети го „закопа“ Груби, кој лажеше дека ВМРО ги поддржувал измените во КЗ. А Груби како доказ дека ВМРО бил „за“, извади бисер дека присуствувале на ...

ДУИ ја објаснува изјавата на Ахмети: Груевски и Заев се среќаваа за преговарачкиот процес во Пржино

360 степени

Ахмети одби да одговори за средбите меѓу Мицкоски и Заев

Антропол

Мицкоски бараше измени на Кривичниот законик, но се откажа оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Макфакс

Мицкоски бараше измени на кривичниот законик, но се откажа, оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

Опсервер

Мицкоски бараше измени на кривичниот законик, но се откажа, оти се оддалечи од Груeвски, тврди ДУИ

MTM

ДУИ будно ја следи „поделбата“ кај опозицијата: Измените на КЗ беа побарани од ВМРО пред Преспанскиот договор

Локално

Скопје1 Точка Либертас MakPress еМагазин

Мицкоски: Груевски нека е жив и здрав, но сценариото на оската СДСМ–ДУИ–дел од поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ, ...

360 степени - 20.09.2023

Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ вечерва, одговарајќи на новинарски прашања за преписката со неговиот претходник Груевски, рече дека измените на Кривичниот законик биле сценарио што го „подготвуваше оската ДУИ-СДСМ и дел од поранешното раководство на ...

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ–СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине

24 Вести

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

А1 On

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине, уставни измени под бугарски диктат нема да има

Курир

МИЦКОСКИ: Сценариото на оската ДУИ – СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине

Денешен

Мицкоски: Сценариото на оската ДУИ - СДСМ и структури од поранешното раководство во ВМРО-ДПМНЕ нема да помине

Press24

Измените се сценарио на оската ДУИ-СДСМ и дел од поранешното раководство на ВМРО, сегашни колумнисти за да се донесат уставните измени, тврди Мицкоски

Фокус

Нетпрес Скопје1 365 Во Центар Локално еМагазин Либертас MakPress

Милошоски: Претничката група е сплотена, нема да се гласа за уставни измени

Алсат-М - 20.09.2023

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека се обединети и дека преживеале уште потешки времиња. Од партијата на Мицкоски велат дека измените во Кривичниот законик се направени за амнестија на актуелните функционери но и на Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за партиски пазар со законските измени за амнестија на функционери

Сител

Милошоски: Ковачевски и Ахмети преговараа амнестија со Груевски, со цел поделби во ВМРО-ДПМНЕ и уставни измени

Фокус

Милошоски: Имаме документација дека функционер на СДСМ и министер на ДУИ се договарале со Груевски за измените на КЗ

Слободен Печат

Власта е во паника, но уставни измени нема да има: Кај раководството на ВМРО-ДПМНЕ владее единство

Lider

Ковачевски, Пендаровски и Ахмети преговараа за амнестија со Груевски, заради поделба на ВМРО ДПМНЕ и промена на Уставот, но тоа нема да се случи!

Expres

Во кабинетот на Пендаровски се преговарало за амнестија на Груевски на 9-ти мај?

Фокус

Слободен Печат А1 On Курир Макфакс Опсервер Либертас Нетпрес 24Инфо

Ковачки: Ахмети исцрта јасна линија, од една страна тој, Ковачевски и Груевски – од друга страна ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски ...

Фокус - 20.09.2023

Власта треба да знае дека амнестија нема да има на криминалот и тие ќе одговараат сите од прв до последен, истакна пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки во изјава за Канал 5 телевизија.

Ковачки: Ковачевски и Ахмети преговараа амнестија со Груевски, за поделба на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5

Ковачки: Ахмети исцрта јасна линија, од една страна е тој Ковачевски и Груевски кои се за амнестија и уставни измени, од друга страна ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со народот

Нетпрес

Ковачки: Ахмети исцрта јасна линија, од една страна е тој, Ковачевски и Груевски кои се за амнестија и уставни измени, од друга страна ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со народот

PressingTV

Ковачки: Ахмети исцрта јасна линија, од една страна е тој Ковачевски и Груевски кои се за амнестија и уставни измени, од друга страна ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со народот

Курир

Ковачки: Ахмети исцрта јасна линија, од една страна е тој Ковачевски и Груевски, од друга страна ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски со народот

MakPress

Се обидуваат со истата игра како за „Преспански“, некако тешко дека овие пратеници ќе ја играат

Република - 20.09.2023

Задкулисните игри кои се одвиваа пред потпишувањето на Преспанскиот договор, истите структури повторно се обидуваат да ги спроведат и за ново отворање на Уставот. Ќе разговараме „пратеник по пратеник“, велат отворено од власта, обидувајќи се да ...

Уставни измени преку изигрување на волјата на народот нема да се случат

PressingTV

ВМРО-ДПМНЕ: Се обидуваат со истата игра како за „Преспански“, некако тешко дека овие пратеници ќе ја играат

Во Центар

Поединечните „пријателски разговори“ со пратениците мирисаат на кривично дело

Н.Македонија - 20.09.2023

Опсесивната заложба што поскоро да се спроведат уставните измени очигледно излегува од секаква рамка на нормално демократско и, пред сè, законско функционирање кога станува збор за обезбедување двотретинско мнозинство, па се користат буквално сите ...

Ивановска: КЗ – лоша порака до граѓаните – Павле Трајанов поднесе иницијатива за преиспитување на уставноста

ТВ21

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на измените на Кривичниот законик

Скопје1

Кривичен пред Уставен – дали судиите ќе ја замрзнат неказнивоста?

Вечер Прес

Павле Трајанов поднесе иницијатива до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на измените на Кривичниот законик

MakPress

За што разговарате вие „пратеник по пратеник“? Тоа мириса на кривично дело

Република

Поединечните „пријателски разговори“ со пратениците мирисаат на кривично дело

Курир

Ковачки: СДС, ДУИ и Пендаровски му ветувале кривична неказнивост на Груевски за уставни измени – Ние нема да отстапиме, ...

Опсервер - 20.09.2023

– Станува збор за еден сериозен предизвик во кој што се наоѓа нашата татковина Република Македонија. Факт е дека ова е битка на новата генерација на политичари на ВМРО-ДПМНЕ и ние таа битка ќе ја добиеме.

СДСМ, ПЕНДАРОВСКИ И ДУИ МУ ВЕТУВААТ НА ГРУЕВСКИ НЕКАЗНИВОСТ Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ порачува дека валканите дилови нема да поминат

+инфо

Ковачки: СДС, ДУИ и Пендаровски му ветувале кривична неказнивост на Груевски за уставни измени – Ние нема да отстапиме, уставни измени нема да има, но одговорност ќе има за сите

Курир

Ковачки: СДС, ДУИ и Пендаровски му ветувале кривична неказнивост на Груевски за уставни измени – Ние нема да отстапиме, уставни измени нема да има, но одговорност ќе има за сите

Lider

КОВАЧКИ: СДС, ДУИ и Пендаровски му ветувале кривична неказнивост на Груевски во замена за уставни измени

Денешен

Ковачки: СДС, ДУИ и Пендаровски му ветувале кривична неказнивост на Груевски за уставни измени

MakPress

ДУИ: Средбите со Заев и Груевски беа за помирување во Пржино, а со Мицкоски за Кривичниот законик

Frontline - 20.09.2023

Демократската унија за интеграција будно ја следи големата загриженост во редовите на ВМРО- ДПМНЕ и длабоките поделби што се појавуваат во битката меѓу интеграција и изолација, реагираа од ДУИ.

ДУИ: Внатрешната битка во ВМРО-ДПМНЕ меѓу оние кои се залагаат за ЕУ и оние кои се за изолација се одвива на грбот на државата

Бизнис Вести

ДУИ: Битката меѓу силите во ВМРО кои се залагаат за интеграција во ЕУ и оние кои претпочитаат изолација се одвива на грб на државата и граѓаните

Фокус

ДУИ: Будно ја следиме состојбата во ВМРО-ДПМНЕ

Press24

ДУИ: Внатрешната битка во ВМРО-ДПМНЕ меѓу оние кои се залагаат за ЕУ и оние кои се за изолација се одвива на грбот на државата

CivilMedia

ДУИ: Внатрешната битка во ВМРО-ДПМНЕ меѓу оние кои се залагаат за ЕУ и оние кои се за изолација се одвива на грбот на државата

ТВ21

ДУИ: Внатрешната битка во ВМРО-ДПМНЕ се одвива на грбот на државата

Канал5

Либертас Zoom Сител Телма Lider Вечер Прес 365 Centar

Петрушевски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има

Press24 - 19.09.2023

Се виде на 18 август единството на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за дневниот ред за уставните измени и таа тема е затворена. Остануваме на ставот дека уставни измени под бугарски диктат нема да има.

Петрушевски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, документот за реформи во ЕУ ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека СДС прифати штетен договор

24Инфо

Петрушевски категоричен: Уставни измени под бугарски диктат нема да има

Lider

Петрушевски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има, документот за реформи во ЕУ ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека СДС прифати штетен договор

Курир

ПЕТРУШЕВСКИ: Уставни измени под бугарски диктат нема да има

Денешен

Петрушевски: Уставни измени под бугарски диктат нема да има

Република

Петрушевски: Документот за реформи во ЕУ ги потврди укажувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека СДС прифати штетен договор

MakPress