TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија против Црна Гора за „чиста совест“ и продолжение на сонот за втора фаза

Gol.mk - 15.01.2022

Репрезентацијата на Македонија денес ќе го одигра вториот натпревар на Европското ракометно првенство. Во „Феникс Арена“ во Дебрецин, втор предизвик за момците на Кирил Лазаров е селекцијата на Црна Гора .

Македонија против Црна Гора за „чиста совест“ и продолжение на сонот за втора фаза

Курир

Македонија против Црна Гора за пласман во втората фаза на ЕП

Нетпрес

Лазаров: Моите играчи треба да знаат како се победува, и тоа малку ме загрижува

Слободен Печат

Лазаров: Како колектив сме подобри од Црна Гора

Макфакс

ВИДЕО: Нека биде повторно среќен 15 јануари, пред 4 години на ЕП ја победивме Црна Гора

Слободен Печат

Лазаров: Паднавме на договорени работи, Црна Гора има подобри индивидуалци, но…

Дерби

Точка Gol.mk Република Екипа

Стоилов со најмногу настапи на ЕП

SportMedia - 14.01.2022

Со одиграниот меч вчера против репрезентацијата на Словенија, Стојанче Стоилов, стана нашиот репрезенативец со најмногу настапи на Европските првенства. Ова за него беше 29. меч на континенталните турнири, со што го мина Борко Ристовски и Дејан ...

Магдинчев: Младите се покажаа во отсуство на Лазаров, имаме одлична база за иднина

Н.Македонија

Стоилов стана рекордер по бројот на настапи на Европските првенства

SportMedia

Историја за пикерот – Стоилов стана играч со најмногу настапи за Македонија на ЕП

24 Ракомет

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Македонската ракометна репрезентација со пораз од Словенија го започна настапот на Европското првенство, но и покрај негативниот резултат дефинитивно има да се извлечат многу позитивни работи ако се земе во ...

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, пресудни беа…

Точка

Миркуловски: Пропуштивме убава шанса за победа… Словенците беа во грч, не очекуваа дека така ќе одиграме и без Лазаров

Екипа

Миркуловски: Се виде дека младите имаат квалитет, има иднина во сите нив

Слободен Печат

Миркуловски: Пропуштивме голема шанса, Словенија беше во грч!

Sport 1

Миркуловски: Да направевме неколку грешки помалку, ќе имавме позитивен резултат

МКД

Миркуловски: Техничките грешки беа пресудни, пропуштивме голема шанса

Спортски

Екипа 24 Ракомет Спортклуб SportMedia Курир Спортклуб Н.Македонија

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Спортманија - 14.01.2022

Поразот од Словенија синоќа во Дебрецин, во значителна мерка го намали шансите на македонската репрезентација за пласман во втората фаза на Европското првенство во Унгарија и Словачка, но не е сè така црно, особено не ако се гледа на подолги патеки.

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Курир

Момчиња како Цветан Кузманоски се причина да се верува во иднината на македонскиот ракомет

Zoom

Македонски специјалитет: Георгиевски му сервира перфектен „цепелин“ на Кузмановски (ВИДЕО)

Gol.mk

ГОЛ НА МЕЧОТ: Цепелинот Георгиевски – Кузмановски (ВИДЕО)

Екипа

Атракција на вечерта, македонски специјалитет - цепелинот на Георгиевски до Кузмановски

Оff.net

Македонскиот специјалитет го „проба“ и Словенија (ВИДЕО)

24 Ракомет

Н.Македонија

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Дерби - 14.01.2022

За „Дерби“ од Унгарија, Ристе Влахов Членот на Вардар, Стојанче Стоилов испиша нова страница во историјата на македонскиот ракомет со вчерашниот настап против Словенија на Европското првенство.

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Курир

Стоилов испиша историја во македонската репрезентација

Zoom

Од играње на влажни бетони до најдобар десен бек во светот: Последниот танц на балканската икона

Оff.net - 13.01.2022

Со 12 големи натпреварувања, 232 одиграни натпревари, 1.709 голови, како и прв ракометар во историјата кој станал најдобар стрелец и на ЕП и на СП, Кирил Лазаров ќе стави точка на репрезентативната кариера на Европско првенство во Унгарија и ...

Данците фаворити за злато, Лазаров пред првиот голем предизвик

Gol.mk

Македонија со пораз од 25:27 го почна настапот на ЕП, Лазаров останува на клупата

Канал5

Последно кога не играше Лазаров на ЕП, Македонија губеше со по 11 разлика

Sport 1

Голем хендикеп: Кире Лазаров нема да игра на ЕП во Дебрецин!

Sport 1

Стоилов до историја – играч со најмногу настапи за Македонија на ЕП!

Gol.mk

Лоши вести: Лазаров се повреди и ќе го пропушти ЕП!

Дерби

Слободен Печат МКД Екипа Спортски Дриблинг Оff.net Вечер Прес Sport M

Стоилов извлече важна поука од поразот од Словенија: Убеден сум дека Македонија е на вистинскиот пат

Дерби - 13.01.2022

Столе Стоилов како еден од најискусните во оваа подмладена селекција на Македонија се појави на прес-конференцијата по стартниот пораз на Европското првенство, кој е помалку разочарувачки од било кој друг досега поради добрата слика оставена на ...

Како игравме со Словенија низ годините?

Оff.net

Македонија петти пат загуби на евро-деби, Словенија сервираше реванш за поразот во Загреб

Gol.mk

ВИДЕО: Врањеш е хит – на тајм-аут зборуваше на англиски и српски јазик

Gol.mk

Врањеш: Македонија е квалитетна, не очекува тежок меч

Спортски

Стручен коментар – Ристо Магдинчев: Ги добивме Ц. Кузманоски и Томовски!

SportMedia

Селекторот на Словенија малку на англиски малку на српски

Оff.net

SportMedia Спортклуб Сител Спортманија 24 Ракомет

Ристовски: Треба да ги извлечеме позитивните работи од поразот

Дерби - 13.01.2022

Борко Ристовски како поранешен „министер за одбрана“ е дел од секое големо ракометно натпреварување, иако во последно време како голем фан плус на репрезентацијата и како гостин во телевизиските студија во ситуација кога неговите млади наследници ...

Ристовски: Ме радува нашата игра, можеме да се надеваме на победа против Црна Гора и Данска

Екипа

Борко Ристовски: Ме радува што сè уште не краси борбеноста и духот од минатото, можеме да ги добиеме Данска и Црна Гора

Слободен Печат

Борко оптимист и по поразот: Можеме да ги победиме Црна Гора и Данска!

Sport 1

Борко: Играта денес ни дава за право да се надеваме на победи со Црна Гора и Данска

Спортски

„Браво за одбраната, штета што не ги искористивме одбраните на Томовски“

Gol.mk

Ристовски: Штета што не ги искористивме одбраните на Томовски

Курир

Точка Република

Врањеш: Македонците се силен противник, очекувам тежок натпревар

ТВ21 - 13.01.2022

Селекторот на Словенија, Љубомир Врањеш очекува тежок натпревар со македонската репрезентација на стартот на Европското ракометно првенство. – Во последната година напредуваа. Со нетрпение го очекуваме натпреварот, знаеме дека ќе биде тежок, ...

„Македонија се уште го има истиот проблем, менува многу играчи во одбрана и напад“

SportMedia

Словенците тврдат дека ги знаат слабите точки на Македонија: Тоа треба да го искористиме!

Спортклуб

Зарабец за 24 Ракомет: Ќе биде тешко против Македонците, имаат одлични поединци

24 Ракомет

Селекторот на Словенија пред вечерашниот меч: Македонците се силни, со нетрпение го чекаме мечот

Sport M

Зарабец: Македонија се уште го има истиот проблем

Вечер Прес

Зарабец: Македонија има една слаба страна, таа ќе ја искористиме за победа

Дриблинг

Опсервер Република MakPress

Врањеш: Ги знаеме слабостите на Македонија и ќе се обидеме да ги искористиме

Слободен Печат - 13.01.2022

Во таборот на Словенија владее оптимизам пред вечерашната пресметка со Македонија на стартот од Европското првенство. Селекторот Љубомир Врањеш најавува дека неговите ракометари ќе се обидат да дојдат до првите бодоби против Македонија за со голем ...

Врањеш: Ние покажавме нервоза, но покажавме и дека сме добар тим

Курир

Врањеш призна: Македонија одигра добро, нас не фати нервоза!

SportMedia