TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СИТЕ ПРИДОБИВКИ НА MEДИТЕРАНСКИТЕ ЗАЧИНИ: Штитат од алергии, го зајакнуваат имунитетот, ублажуваат кашлица…

Кумановски м. - 08.03.2021

Медитеранските зачини што можете да ги одгледувате дома ќе му дадат на оброкот свежина и вкус, но исто така имаат и многу здравствени придобивки. За садење во саксии, изберете ги оние што всушност ќе ги користите, како рузмарин, босилек, темјан или ...

5+ причини зошто ОРИГАНОТО не е само за пица!

Д-р Митов - 07.03.2021

Веројатно не постои кујна во Македонија којашто нема ,,резерви” оригано во ормарчето за зачини. Ориганото е најпознато како неизбежен зачин за сите типови на пица. Сепак, неговата хранлива вредност оди многу подалеку од ,,обичното” ароматизирање на ...

Дали маслиновото масло е фонтана на младоста, од која буквално треба да пиете? Холивуд вели да

Независен - 07.03.2021

САД- Дизајнерката Норма Камали, на возраст од 75 години, го нарече маслиновото масло својата „омилена храна за убавина“ и вообичаено носи мини шише со себе каде и да оди. Блескавата, златна Џенифер Лопез инсистираше на тоа да биде клучна состојка во ...

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Кајгана - 07.03.2021

Секој возач треба да знае како да го провери нивото на моторното масло. За жал, многумина не знаат, а не се свесни колку е тоа важно. Иако оваа тема се чини банална за искусните возачи, дури и меѓу најискусните се водат битки за тоа како правилно да ...

Неколку причини зошто е ЗДРАВО да земате лажица маслиново масло секое утро на празен стомак

Попара - 07.03.2021

Повеќето од нас користат маслиново масло во исхраната, за готвење или за салати. Но, ќе се изненадите колку позитивно дејство има ова масло ако го пиеме на празен стомак наутро. Експертите издвојуваат позитивни ефекти на маслиновото масло: Позитивно ...