TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица бара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Курир - 12.01.2019

И Левица бара распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Од партијата велат дека васта не исполнила ништо што ...

Левица бара итно распуштање на Собранието

МКД - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Од таму додаваат дека Власта целосно се делегитимира во очите на граѓаните и дека ништо што било ветено, не е исполнето.

Грчева: Со изгласувањето на уставните измени е ,,погребана“ Македонија

Канал5 - 12.01.2019

Пред да ги чуеме реакциите од регионот и светот, ја донесуваме реакцијата и на Солза Грчева. Грчева смета дека со изгласувањето на уставните измени е погребана ...

ЛСИ никогаш нема да ги предаде интересите на Албанија

Опсервер - 12.01.2019

Со многу остар тон, Моника Круемади, претседателката на третата по големина партија во Албанија, Социјалистичкото движење за интеграција (ЛСИ), рече дека оваа партија никогаш нема да ги предаде интересите на Албанците.

Светските медиуми известуваат за историското изгласување на уставните измени (ВИДЕО)

Канал5 - 12.01.2019

Речиси сите светски и регионални медиуми информираат за синоќешното изгласување на уставните измени , како дел од усвојувањето на Договорот од Преспа. Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени ...

Зоран Заев и се обраќа на македонската јавност по изгласувањето на уставните измени/Во живо

Вечер - 12.01.2019

Во медија-центарот на Владата се одржува прес-конференција на којашто за првпат по усвојувањето на уставните измени за промена на името на државата се обраќа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

По изгласување на уставните измени, прво обраќање на Заев до јавноста ВО ЖИВО

+инфо - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени денеска во 12 часот на прес-конференција се обраќа премиерот Зоран ...

СДСМ: Целиот демократски свет го поздрави усвојувањето на уставните измени, дебакл за изолираните деструктивци Мицкоски ...

Канал5 - 12.01.2019

Со усвојувањето на уставните измени имплементиран е Договорот од Преспа со јшто се отвораат перспективите кон светла македонска иднина во ЕУ и НАТО, се наведува во соопштението на СДСМ. Целиот демократски свет, Европската унија, САД, НАТО, ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени за денеска во 12 часот најавена е прес конференција на премиерот Зоран Заев. ТВ21 во живо го пренесува обраќањето на ...

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Република - 12.01.2019

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Слободен Печат - 12.01.2019

Тој посебно ја поздравува одлучноста на премиерот Зоран Заев, како и албанскиот фактор во Македонија,кои обезбедиле неопходен консензус и го отвориле патот, без враќање, на земјата кон НАТО и ЕУ.

(ВО ЖИВО) Прво обраќање на Заев по изгласувањето на уставните измени

еМагазин - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев ќе и се обрати на македонската јавност по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото името на Македонија се менува во Северна Македонија.

Харадинај: Го поздравувам Заев за докажаната прозападна визија и Албанците од Македонија за клучната улога

Макфакс - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна ...

Алијанса за Албанците: Успеавме да направиме измени во Уставниот закон, при што Северна Македонија и правно се граничи ...

Скопје1 - 12.01.2019

Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните промени, поддржувајќи го референдумот и гласајќи во Собранието за Договорот од Преспа, кој се однесуваше на Договорот помеѓу ...

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Локално - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот, со кои Македонија стави крај на спорот со ...

Протест против уставните измени пред Собранието

Канал5 - 11.01.2019

Пред Парламентот трет ден се одржува протест против Преспанскиот договор и уставните измени. Алескандар Видиновски е пред Собранието. Каква е атмосферата два часа по изгласувањето на уставните измени ...

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

А1 On - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

„И сеа шо, Џон Сноу ли ни е претседател?“ – реакции на Твитер по изгласувањето на уставните измени

А1 On - 11.01.2019

Откако Собранието ги изгласа уставните измени кои прозилегуваат од Договорот од Преспа со кои се менува уставното име на земјата во Репбулика Северна Македонија, граѓаните на социјалните мрежи повторно реагираа со досетки.

Баша: Усвојувањето на уставните измени исторски чекор за консолидација на регионот

Press24 - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Официјална Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

+инфо - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Бушати: Албанските партии повторно се покажаа како одлучувачки фактор

Макфакс - 11.01.2019

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата и се отвора патот кон членството во ЕУ и во ...

ФОТО: Пратениците кои гласаа за уставни измени славеа во Собрание

Press24 - 11.01.2019

По усвојувањето на уставните измени, пратениците кои гласаа „за“ славеа заедно со премиерот во Собранието. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и другите собраниски ...

(ВИДЕО) Демонстрантите пред Собранието извикуваат: „Предавници“

Независен - 11.01.2019

Извикувајќи „Предавници“, стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Османи и Џафери заедно славеа по изгласувањето на уставните измени: „Успеавме“ (ФОТО)

Press24 - 11.01.2019

„Успеавме“, напиша Бујар Османи во опис на фотографијата со Џафери, која ја објави на својот официјален Фејсбук профил, откако беа изгласани уставните измени. Со 81 глас за беа изгласани уставните измени попладнево во ...

Предавниците и егзекуторите на Македонија славеа во Собранието

Република - 11.01.2019

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и ...

Демонстрантите не се откажуваат, го повикаа Иванов да го попречи процесот

ТВ21 - 11.01.2019

Продолжуваат протестите пред Собранието на Македонија. Револтираните граѓани велат дека се продава македонскиот идентитет, па затоа го повикаа Претседателот Иванов да им се придружи во нивната битка.

…И цигара после чинот

Република - 11.01.2019

По изгласувањето на уставните промени власта и двотретинското мнозинство прославува во Собвранието на Република Македонија. Пратениците на владејачката коалиција објавуваат фотографии од Кабинетот на претседателот на Собранието, но и од фоајето и ...

Овие пратеници ни го сменија името

Република - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

Заев со ДУИ ја слави промената на името

Курир - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Нетпрес - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската ...

Се огласија и албанските политичари за уставните измени

Фактор - 11.01.2019

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани во македонското Собрание. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата ѝ се отвора патот кон членството во ЕУ и ...

Албански министер: Придонесот на албанскиот политички фактор повторно се покажа како одлучувачки фактор

Скопје1 - 11.01.2019

По изгласувањето на уставните амандмани во Собранието, Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека придонесот на албанските политички партии во Македонија уште еднаш се покажал како одлучувачки фактор.

Најчевска: Ова требаше да биде направено уште многу одамна

Фактор - 11.01.2019

Професорката Мирјана Најчевска вечерва кратко на социјалните мрежи го кажа својот став за уставните измени кои се усвоени во Собранието. „Ова требаше да биде направено уште многу одамна“, напиша Најчевска.

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

Макфакс - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

Грчева: Со изгласувањето на уставните измени е ,,погребана“ Македонија

Република - 12.01.2019

Пред да ги чуеме реакциите од регионот и светот, ја донесуваме реакцијата и на претседателката на Глас за Македонија, Солза Грчева. Грчева смета дека со изгласувањето на уставните измени значат крај за македонскиот идентитет.

Светските медиуми за изгласувањето на Уставните измени/Видео

Вечер - 12.01.2019

За синоќешното изгласување на уставните измени информираат многу светски медиуми. Во вестите медиумите наведуваат дека со 81 глас „За“ , Парламентот ги изгласа уставните измени за промена на името во Република Северна Македонија.

СДСМ: Целиот демократски свет им честитаа на историската одговорност на пратениците и граѓаните

Скопје1 - 12.01.2019

Со усвојувањето на уставните измени имплементиран е Договорот од Преспа со јшто се отвораат перспективите кон светла македонска иднина во ЕУ и НАТО, велат од СДСМ. „Целиот демократски свет, Европската унија, САД, НАТО, Германија, Велика Британија, ...

Албанскиот претседател Мета го поздрави усвојувањето на уставните измени

Локално - 12.01.2019

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонскиот парламент, кои, како што рече, ќе му дадат живот на Преспанскиот договор и на Македонија конечно и го отвораат евроатланскиот пат.

Харадинај: Поздрав до Заев, ја докажа прозападната визија!

Фокус - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај преку социјалните мрежи го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание. „Го поздравувам изгласувањето на уставните промени во македонското Собрание за промена на името во Република Северна ...

Алијанса за Албанците: На Македонија ѝ се потребни избори за да се обезбеди влада која има легитимност и смелост за ...

А1 On - 12.01.2019

Алијансата за Албанците со писмено соопштение ги поздрави изгласаните уставни измени и побараа предвремени парламентарни избори. „Како проевропски определена сила, Алијансата за Албанците не само што ги поддржа, туку беше и составен дел на уставните ...

Косовскиот државен врв го поздрави изгласувањето на уставните измени во македонското Собрание

Канал5 - 12.01.2019

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, претседателот на државата Хашим Тачи и претседателот на Собранието Кадри Весели синоќа го поздравија изгласувањето во македонското Собрание на амандманите на Уставот.

Додека се гласаат уставните промени, пред Собранието едвај стотина граѓани

Макфакс - 11.01.2019

По почетокот на седницата за уставните промени, пред Собранието на Република Македонија останаа едвај стотина граѓани кои протестираат против промена на името. Помеѓу демонстрантите денеска не се појави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и ...

Баша: Усвојувањето на уставните измени историски чекор за консолидација на регионот

А1 On - 11.01.2019

Лидерот на најголемата албанска политичка сила, Демократската партија, Љуљзим Баша го поздрави усвојувањето на уставните измени од страна на македонскиот Парламент и оцени дека овој чин на висока политичка одговорност е историски чекор за ...

Тирана го поздрави изгласувањето на уставните измени

Локално - 11.01.2019

Официјална Тирана го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието, со кои, како што се оценува, се официјализира името Република Северна Македонија. Министерот за Европа и надворешни работи, Дитмир Бушати на Твитер напиша дека ...

Бушати: Албанските партии повторно се покажаа како одлучувачки фактор

24Инфо - 11.01.2019

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, преку својот профил на „Твитер“ го поздрави усвојувањето на уставните измени изгласани од Собранието. Тој напиша дека со изгласувањето на земјата ѝ се отвора патот кон членството во ЕУ и НАТО.

Продолжува протестот пред Собранието, се читаат имињата на сите пратеници кои треба да гласаат за уставните измени

МКД - 11.01.2019

Извикувајќи предавници околу стотина граѓани протестираат против уставните измени додека во Собранието на Република Македонија започна 75-та седница. Од импровизираната бина се читаат имињата на сите 80 пратеници кои треба да гласаат за уставните ...

Демонстрантите не се откажуваат, го повикаа Иванов да го попречи процесот

4NEWS - 11.01.2019

Продолжуваат протестите пред Собранието на Македонија. Револтираните граѓани велат дека се продава македонскиот идентитет, па затоа го повикаа Претседателот Иванов да им се придружи во нивната битка.

Овие пратеници ни го сменија името

Нетпрес - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

ФОТО: Заев со ДУИ ја слави промената на името

Press24 - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

Centar - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...