TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вкупно 211 години затвор за настаните од 27 април, само една ослободителна пресуда

Алфа - 15.03.2019

Вкупно 211 години затвор за 16 сега веќе осудени лица, за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, за собраниските настани од 27 април 2017-та година. Образложувајќи ја пресудата, судијката Добрила Кацарска кажа дека според ...

Притвор за сите осудени за крвавиот четврток

Макфакс - 15.03.2019

Сите 16 осудени за крвавиот четврток во Собранието ќе бидат во притвор. Вака одлучија судиите по денешните барања за определувањње мерка притвор за осудените, кои ги образложи обвинителката Ивана Трајчева.

Адвокатот на Чавков: Видовте дека победив во прогнозите за казната, но не сме загрижени

Фокус - 15.03.2019

Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски по пренешната пресуда, порача дека победил во прогнозите за изречувањето на затворската казна за насилствата од Парламентот пред две години. „Видовте дека победив во прогнозите. Победив во тоа.

Донесена одлука за притвор на 16 лица, осудени за Крвавиот четврток

Centar - 15.03.2019

Шеснаесетемина осуденици од крвавиот чеврток добија притвор, откако денеска беа донесени пресуди за затворски казни. Митко Чавков останува во притвор, а останатите уште вечерва ќе бидат пренесени во притворските оделенија.

Чавков осуден на 18 години затвор

Тера - 15.03.2019

Поранешниот директор на БЈБ Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на земјата. Судијката Добрила Кацарска во образложението рече дека Чавков бил носител на златната команда на 27 ...

Ако судството го прашувало Стојанче Ангелов, Чавков одамна требало да биде во затвор

Магазин - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен, после упатените критики од Александар Пандов кон актуелната власт. Генералот Стојанче Ангелов упати остри критики до поранешниот ...

По драконската казна, се огласи адвокатот на Чавков

Курир - 15.03.2019

Сашко Дукоски, адвокат на Митко Чавков, даде изјава за медиумите по драконски големата казна од 18 години затвор која ја доби неговиот клиент. Вели дека не се изненадени од пресудата затоа што истата ја очекувале, со оглед на фактот што, како што ...

(Видео) Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Макфакс - 15.03.2019

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од ...

Заев уште на 28 април му кажа на Чавков: Бегај подалеку!

Република - 15.03.2019

Очекувам Митко Чавков од МВР веднаш да даде оставка и нека бега подалеку. Со овие зборови Зоран Заев на 28 април 2017 година, само ден по влегувањето на демонстрантите во Собранието, му се закани на Митко Чавков.

Невиден судски преседан – 211 години затвор за „27 април“

Република - 15.03.2019

Како што се очекуваше, Кривичниот суд Скопје донесе драконски казни за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Шеснаесет од седумаесетте обвинетите во настаните од се осудени, а вкупната затворска казна изнесува 211 години.

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Фокус - 15.03.2019

Генералот Стојанче Ангелов застана во одбрана на СДСМ, по упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени пред лицето на правдата?.

„Сите мои предвидувања беа потврдени, ќе се жалиме во Стразбур“, рече адвокатот на Митко Чавков

ТВ21 - 15.03.2019

На Чавков му беше определена мерка притвор со незаконска одлука, а за големината на казните сите мои предвидувања се потврдија. Пресудата ќе ја обжалиме во судот во Стразбург, рече Сашо Дукоски – адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков.

Чавков осуден на 18 години затвор

+инфо - 15.03.2019

Поранешниот директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков е осуден на 18 години затвор поради терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста во случајот „27 април“ објави судијката Добрила Кацарска.

Пресудата за крвавиот четврток ја наполни најголемата судница во Кривичен ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2019

До последно место е исполнета најголемата сала во новата зграда во Кривичниот суд во Скопје каде во секој момент треба да почне изрекувањето на пресудата за 27 април. Огромен број новинарски екипи, роднини на обвинетите и полицајци ја наполнија ...

Чавков осуден на 18 години затвор за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Ексдиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на критичниот 27 април ја имаше златната команда, е осуден на 18 години затвор. Тој се товари дека не делувал навремено, односно доцна дал наредба за делување на полицијата.

Митко Чавков останува во притвор, не сакаше да се произнесе по пресудата

Фактор - 15.03.2019

Митко Чавков останува во притвор, по првостепената одлука на Кривичниот суд за казна затвор за упадот во Собранието на 27 април. Тој доби 18 години казна затвор, а престој во притвор веќе му е одреден пред четири дена со образложение дека е добиена ...

18 години затвор за Чавков

iPortal - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку беше објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

18 години казна затвор за Митко Чавков за 27 април

Бриф - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска беа изречени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

ТВ21 - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен ...

Сите во исчекување: напладне пресуда за „крвавиот четврток“

Deutsche Welle - 15.03.2019

Дел од обвинетите јавно изјавија дека не сакаат амнестија туку правда, и дека ќе ја докажат нивната невиност. Минимум 10 години е казната затвор за делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ Целото внимание на јавноста ...

18 години затвор за Митко Чавков за крвавиот четврток

Либертас - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за терористичко загрозување на уставниот ...

Пресуда за насилствата во Собранието од 27 април

Глас на Америка - 15.03.2019

Денеска во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде изречена пресудата за 17те обвинети за настаните од 27 април 2017 година и насилствата во Собранието познати како „крвавиот четврток“. Обвинетите се товарат за терористичко загрозување на уставниот ...

Објавување пресуда за настаните од 27 април

Р.С.Европа - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Денес ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 15.03.2019

Митко Чавков заедно со останатите 17 обвинети, денес ќе треба да ја слушнат пресудата од Кривичниот суд, како и можната казна за крававите инциденти. Предметот го води судијката Добрила Кацарска. Судскиот процес почна во август минатата година.

Во Кривичен пресуди за „27 април“

Опсервер - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Утре пресудата за „27 април“ за 17 обвинети за упадот во Собранието

Канал5 - 14.03.2019

Седумнаесетмина обвинети за собраниските насилства од 27 април утре ќе ја слушнат пресудата. Меѓу обвинетите во предметот останаа екс шефот на БЈБ Митко Чавков кој завчера повторно беше спроведен во притвор поради сомнежи на обвинителството од ...

Обвинителство, суд и полиција, трагедија во три чина

Република - 14.03.2019

Случајот со приведувањето и притворот за Митко Чавков ја засили сензитивноста на јавноста за постоењето на „црната дупка“ која ја голта правдата во Македонија, го игнорира и модифицира системот според желбите и потребите на политичките елити и ...

Дали Чавков планирал да бега?

Независен - 14.03.2019

Поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков три дена пред да ја слушне пресудата за крвавиот четврток, исто како и неговиот поранешен шеф Сашо Мијалков, е вратен во затворот во Шутка откако обвинителството за гонење организиран ...

Денеска пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и другите обвинети за крвавиот четврток

Макфакс - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

Груевски: Заев му се одмаздува на Чавков за „Поткуп“

Тера - 14.03.2019

Екс премиерот во бегство, Никола Груевски, со статус на Фејсбук го коментира притворањето на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков. Според Груевски на овој начин Заев му се одмаздува на Чавков поради случајот „Поткуп“.

Политичари на работ од нервен слом

CivilMedia - 14.03.2019

пишува: Сашо Орданоски Ама имал голема гаранција дека нема да побегне; ама немал викендичка на Халкидики; ама судот „веќе ја напишал пресудата“ (ова ми е најсмешно – па, да де, не се чека белки тоа да го прави во петок наутро?!); ама „службената ...

Утре ќе се изречат казните за Чавков и другите обвинети за „27 април“

Скопје1 - 14.03.2019

Ексминистерот за внатрешни работи, Митко Чавков по трет пат е во притвор поради опасност од бегство. Имено, минатиот пат, кога чавков заврши во затворот во Шутка, тој штрајкуваше го глад, а познато е дека тој има и здравствени проблеми.

ВМРО-ДПМНЕ: Службената белешка за Чавков е измислена

Нетпрес - 14.03.2019

Службената белешка на наводен близок пријател на Митко Чавков дека поранешниот министер за внатрешни работи има вила во Халкидики и планира да бега таму е измислена со цел негово притворање, тврди ВМРО-ДПМНЕ пред утрешната пресуда за поранешниот прв ...

Притвор за сите осудени за крвавиот четврток

Точка - 15.03.2019

Сите 16 осудени за крвавиот четврток во Собранието ќе бидат во притвор. Вака одлучија судиите по денешните барања за определување мерка притвор за осудените, кои ги образложи обвинителката Ивана Трајчева.

Адвокатот на Чавков: Видовте дека победив во прогнозите за казната, но не сме загрижени

iPortal - 15.03.2019

Адвокатот на Митко Чавков, Сашо Дуковски по пренешната пресуда, порача дека победил во прогнозите за изречувањето на затворската казна за насилствата од Парламентот пред две години. „Видовте дека победив во прогнозите. Победив во тоа.

Адвокатот на Чавков: Нема ни „д“ од кривичното дело за кое се обвинува

Република - 15.03.2019

Погодив во прогнозите. Реков над 14 години ќе биде казната, сите предвидувања беа потврдени. Се наоѓа во притвор со незаконита одлука за незаконит судски совет, кој нема право да ја донесе таа одлука бидејќи во тој момент беше завршена главната ...

Дукоски: За пресудата за Чавков ќе се жалиме во Стразбур

24Инфо - 15.03.2019

Сашо Дуковски, адвокатот на поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков по изрекување на пресудата со која неговиот клиент доби 18 години затвор, највисока од сите обвинети за „„27 Април“, рече дека е очекувана.

Ангелов: Ако мене ме прашувате, Чавков требаше порано да биде во притвор

Бриф - 15.03.2019

По упатените критики од Александар Пандов кон владејачката партија, генералот Стојанче Ангелов изјави дека поранешниот министер за внатрешни работи требало порано да биде притворен. „Дали лицата кои направиле криминал, не треба да бидат изведени ...

„Сите мои предвидувања беа потврдени, ќе се жалиме во Стразбур“, рече адвокатот на Митко Чавков

4NEWS - 16.03.2019

На Чавков му беше определена мерка притвор со незаконска одлука, а за големината на казните сите мои предвидувања се потврдија. Пресудата ќе ја обжалиме во судот во Стразбург, рече Сашо Дукоски – адвокат на екс директорот на БЈБ, Митко Чавков.

18 години затвор за Митко Чавков за „27 април“

4NEWS - 15.03.2019

За случувањата на 27 април во Собранието на Република Северна Македонија, Митко Чавков како еден од организаторите на немилите настани осуден е на казна затвор од 18 години. Тука се пресметува и времето поминато во притвор и домашен притвор.

Митко Чавков осуден на 18 години затвор

Република - 15.03.2019

Митко Чавков е осуден на 18 години затвор за случувањата од 27 април. ...

Пресуда за „27 април“, минимална казна затвор 10 години

ТВ21 - 15.03.2019

Во Кривичниот суд – Скопје денеска ќе биде изречена пресудата за обвинетите за настаните од „27 април“.Минималната затворска казна која е пропишана за ова дело во Кривичниот законик е 10 години.

Денеска пресуда за настаните од 27 април

Алсат-М - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година. Обвинетите се товарат дека сториле кривично дело терористичко загрозување на уставниот ...

Во Кривичен пресуди за „27 април“ (во живо)

Локално - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје почна роошиштето на кое треба да бидат објавени пресудите за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.

Денеска пресуда за Чавков, Нинџа, Ченто, Југ и другите обвинети за крвавиот четврток

Точка - 14.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје, денеска, 17 обвинети ќе ја чујат пресудата на судечкиот совет што го води судијката Добрила Кацарска за предметот на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција за настаните од 27 април.

Политичари на работ од нервен слом

+инфо - 14.03.2019

„ Случајот со Чавков е политички прогон“, вели опозицијата. Зошто? Поради тоа што три дена пред читање на пресудата за обидот за државен удар на 27 април го сместиле човекот во притвор. Зошто? Затоа што полицијата имала оперативни сознанија дека ...

По драконската казна, се огласи адвокатот на Чавков

Press24 - 15.03.2019

Сашко Дукоски, адвокат на Митко Чавков, даде изјава за медиумите по драконски големата казна од 18 години затвор која ја доби неговиот клиент. Вели дека не се изненадени од пресудата затоа што истата ја очекувале, со оглед на фактот што, како што ...

Дукоски: Пресудата за Чавков не е изненадување, ќе се жалиме во Стразбур

Точка - 15.03.2019

Погодив дека ќе биде голема казната, сите мои предвидувања беа потврдени. Чавков беше однесен во притвор со незаконита одлука, тоа укажуваше на драконска казна, која денеска ја доби. Две години помалку од законскиот максимум, тоа го знаеме уште од ...

Пресуда за „27-ми април“: На обвинителната клупа 17 лица

Курир - 15.03.2019

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе биде објавена пресудата за 17-те преостанати, од првично 33 обвинети за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, познат во јавноста како „27 април“.