TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија се сопнува од секој камен фрлен кон бугарските клубови

Р.С.Европа - 24.11.2022

За последниот напад на клубот во Охрид со огнено оружје е известена и ЕУ. Еврокомесарот Вархеји очекува истрага, но и да се најдат сторителите. За македонското МНР станува збор за вандалски чин, за бугарското, тоа е сериозно кривично дело.

Граѓаните да се однесуваат според европските манири,реакција на Ковачевски за нападот на клубот Борис Трети

Либертас

Бугарското МНР контра македонското МНР: Нападот во Охрид е тешко кривично дело, а не вандалски чин

Слободен Печат

Пендаровски го осуди нападот на бугарскиот културен центар во Охрид

ТВ21

МНР на Бугарија: Нападот на клубот „Цар Борис Трети“ не е вандалски чин туку тешко кривично дело – надлежните брзо да постапат за негово расчистување

360 степени

Зголемено полициско присуство по инцидентот во бугарскиот клуб

Алсат-М

Тоа е чин на омраза, вели Димитров за нападот врз „Цар Борис Трети“

МКД

Макфакс 360 степени Локално Локално Локално Либертас MTM

Охриѓани вознемирени од пукањето во бугарскиот клуб – Властите смируваат, Бугарија со силна осуда за инцидентот

Телма - 24.11.2022

Реакции на осуда од Македонија и Бугарија се упатени по инцидентот што се случи во Охрид кога со огнено оружје се оштетени надворешните стакла на бугарскиот клуб Цар Борис Трети во центарот на градот.

Патот на Скопје кон ЕУ минува преку почитувањето на правата на македонските Бугари!

Вечер Прес

Осуда од македонските и бугарските власти за инцидентот во клубот во Охрид

Алсат-М

Софија ја информирала ЕК за нападот врз „Цар Борис“ и ја повика амбасадорката Руси

МКД

Бугарија ја информира Европската комисија за инцидентот во Охрид, најави и протестна нота за македонското МНР

Слободен Печат

Македонската амбасадорка денеска ќе биде повикана во бугарското МНР поради нападот на клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид

360 степени

Софија ја повика македонската амбасадорка, по пукањето во „Цар Борис Трети“

Фактор

Курир Zoom Локално МКД Скопје инфо 24 Вести Опсервер Канал5

Бурни реакции по последниот инцидент со бугарскиот клуб Цар Борис трети

Канал5 - 24.11.2022

Вандалски акт на агресија, кој со децении се таложел против Бугарија и Бугарите, вака бугарскиот претседател Румен Радев, го оцени синоќешниот трет во низа инцидент врз бугарскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид.

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

А1 On

Повторно оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис трети“ во Охрид

Алфа

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

Бизнис Вести

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Мета

Софија го карактеризира како „злосторство“ кршењето на стаклото од Клубот „Цар Борис 3“, очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот

MakPress

Софија очекува во најкус рок да се расчисти инцидентот со бугарскиот клуб во Охрид

еМагазин

24Инфо Опсервер Press24 ТВ21 Република Сител +инфо 4NEWS

Бугарскиот клуб „цар Борис Трети“ во Охрид оштетен од огнено оружје, МНР го осуди нападот

Сакам да кажам - 24.11.2022

Бугарски клуб во Охрид „Цар Борис Трети“, именуван според бугарскиот цар соработник на фашистите, е оштетен со огнено оружје. Непознати сторители синоќа пукале во канцеларијата, чие отворање во јавноста се смета за провокација од истоименото ...

Кој пукаше во „Цар Борис“, полицијата засега без одговор, случајот не бил едноставен

Слободен Печат

Оштетено стаклото од просториите на бугарскиот клуб во Охрид

Алсат-М

Oхриѓани не ги оставаат на мира: Повторно оштетен бугарскиот клуб „Цар Борис“

Република

КЛУБОТ „ЦАР БОРИС III“ ДЕМОЛИРАН СО ОРУЖЈЕ: МВР со најостра осуда

Фактор

Повторно искршен бугарскиот клуб во Охрид, овојпат со употреба на оружје

А1 On

Пак искршено стаклото од бугарскиот клуб „Цар Борис“ во Охрид, овој пат со огнено оружје

Слободен Печат

Телма OhridNews Press24 Локално Скопје1 Курир 24 Вести Канал5

Ангел Димитров: Инцидентите како последниот со бугарскиот клуб во Охрид влијаат на билатералните односи, но не и на ...

Сител - 24.11.2022

– Инцидентите како последниот со кршењето на стаклото на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид влијаат на билатералните односи, но не и на работата на Исторската комисија, бидејќи ние имаме свој научен пристап за решение на проблемите, ...

Инцидентите влијаат на односите, но не и на работата на историската комисија, рече Ангел Димитров

Макфакс

Димитров: Инцидентот во Охрид е брутален акт на омраза

Слободен Печат

Димитров: Нападот на бугарскиот клуб не влијае на работата на Историската комисија

Локално

Ангел Димитров: Инцидентите како последниот со бугарскиот клуб во Охрид влијаат на билатералните односи, но не и на работата на Комисијата

Курир

Ангел Димитров: Инцидентите како последниот со бугарскиот клуб во Охрид влијаат на билатералните односи, но не и на работата на Комисијата

24Инфо

Нова средба на историските комисии, Димитров вели дека кршењето на стаклото во Охрид е брутален чин на одмазда

MakPress

ТВ21 Опсервер Нетпрес Република +инфо CivilMedia PressingTV Press24

МНР експресно го осуди новото оштетување на бугарскиот клуб во Охрид

Слободен Печат - 23.11.2022

Министерството за надворешни работи соопшти дека „најстрого го осудува вандалскиот чин што се случил вечерва, при што меѓу другото со употреба на оружје се оштетени надворешните стакла на граѓанскиот клуб во Охрид“.

МНР: Го осудуваме вечерашниот вандалски чин - надлежните итно да ги најдат сторителите

Press24

Со оружје вечерва нападнат бугарскиот културен центар во Охрид

4NEWS

МНР за новиот напад врз бугарскиот клуб во Охрид: Овие вандалски активности се целосно неприфатливи

360 степени

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

А1 On

МНР го осуди оштетувањето на стаклото на бугарскиот клуб во Охрид

24Инфо

МНР остро реагира на инцидентот во Охрид, каде со оружје беше оштетен бугарскиот клуб

Centar

24 Вести Денешен MakPress Опсервер Бриф еМагазин Република Сител