TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Видео) Ин мемориам: Почина режисерот и политичар Љубиша Георгиевски

1tv - 06.12.2018

Отворен за дијалог, со цинизам и хумор често и на своја сметка, но секогаш расположен за медиуми. Последната изјава ја даде за 1ТВ на прославта на годишнината на ВМРО-ДПМНЕ пред еден месец. Се пошегува во негов стил.

Почина Љубиша Георгиевски

24 Вести - 06.12.2018

Ако некогаш не знаете што е исправно во политиката, прашајте што е најтешко. Ако сакате да сте исправни, правете го она што е најтешко и тогаш ќе бидете на правиот пат. И тоа е тоа значајно што треба да го научите“ - кажа при една прилика Љубиша ...

Еден од најзначајните македонски интелектуалци: Замина Љубиша Георгиевски – истакнатиот режисер и политичар

Вечер - 06.12.2018

Истакнатиот македонски театарски и филмски режисер, драмски писател и политичар Љубиша Георгиевски почина денес на 81 година. “Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови! На 81-годишна возраст, почина најголемиот македонски ...

Почина Љубиша Георгиевски, корифеј на македонскиот театар

Телма - 06.12.2018

„ Ако понекогаш блескав, тоа беше само затоа што горев“. Вака нашиот докажан режисер, Љубиша Георгиевски, кој утрово ја изгуби битката со животот на 81 година, по кратко боледување, го опиша својот животен пат во еден од последните јавни настапи .

Почина Љубиша Георгиевски

Р.С.Европа - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст почина режисерот и професор Љубиша Георгиевски, кој е и поранешен претседател на Собранието и амбасадор. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година. Како политичар, бил претседателски кандидат во 1994 година, ...

Почина режисерот и политичар Љубиша Георгиевски

Сакам да кажам - 06.12.2018

Љубиша Георгиевски, истакнатиот македонски театарски и филмски режисер, професор во пензија, поранешен дипломат и претседател на Собранието на Македонија, почина денеска во Скопје на 81 година, потврдија за САКАМДАКАЖА.МК од Драмски театар.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Телма - 06.12.2018

Pо кратко боледување, на 81 година почина истакнатиот македонски театарски и филмски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во 1937 во Битола, беше професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина поранешниот претседател на Собранието, Љубиша Георгиевски

Алсат-М - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Радио МОФ - 06.12.2018

Утрово, на 81 година, почина театарскиот и филмски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола. Дипломирал на “Академијата за театар, филм, радио и телевизија”, група “Театар и радио режија” во Белград, 1974 ...

Почина Љубиша Георгиевски

Факултети - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

Фокус - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Почина Љубиша Георгиевски

А1 On - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

+инфо - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

ТВ21 - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола.

Почина Љубиша Георгиевски

365 - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра – Љубиша Георгиевски, роден во Битола на 30 мај 1937 година.

„Ако понекогаш блескав, тоа е само затоа што горев“- Почина Љубиша Георгиевски поранешен претседател на Собранието

Фактор - 06.12.2018

Македонија денеска остана без уште еден политичар, но и голем театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист. Роден во 1937 Љубиша Георгиевски починал утринава на 81 годишна возраст.

Почина Љубиша Георгиевски

Курир - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина најголемиот театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина поранешниот претседател на Собранието, режисерот и писател Љубиша Георгиевски

еМагазин - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Љубиша Георгиевски е роден на 30 мај 1937 година во Битола.

Почина режисерот и поранешниот претседател на Собранието Љубиша Георгиевски

Бриф - 06.12.2018

Утринава, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Тера - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Нова ТВ - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и професор по театарска режија на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Тој во 1994 година беше кандидат за претседател на Република ...

Почина Љубиша Георгиевски

CivilMedia - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Оваа информација ја обелодени екс-директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски на својот Фејсбук профил. Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година.

Почина театарскиот режисер Љубиша Георгиевски

Таратур - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер и бивш претседател на македонското Собрание, Љубиша Георгиевски. Информацијата преку социјалните мрежи ја сподели бившиот директор на скопскиот Драмски театар, Роберт Велјановски ...

Почина Љубиша Георгиевски

OhridNews - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина македонскиот театарски режисер Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во Битола, во 1937 година, а долго време беше и во политиката, меѓу другото и како претседателски кандидат во 1994 година, амбасадор во ...

Почина Љубиша Георгиевски (1937-2018)

Gostivarpress.mk - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Како политичар, беше претседателски кандидат, амбасадор во Бугарија и ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

4NEWS - 06.12.2018

Утрово на 81 годишна возраст почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Георгиевски беше роден на 30 мај, 1937 година во Битола.

Уште едно збогување - почина режисерот Љубиша Гоергиевски

Fashionel - 06.12.2018

Во македонските медиуми утринава одекна веста за смртта на режисерот Љубиша Георгиевски. Екс директорот на Драмски театар, Роберт Велјановски, ја сподели оваа информација преку социјалните мрежи, по што се најде и во другите медиуми.

Почина Љубиша Георгиевски

1tv - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот и поранешен претседател на собранието, Љубиша Георгиевски

Сител - 06.12.2018

На 81 годишна возраст почина Љубиша Георигиевски. Истакнатиот македонски театарски и филмски режисер, професор на Факултетот за драмски уметности, и политичар утринава почина во Скопје. Како театарски режисер, има поставено над 160 претстави во ...

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Локално - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Сител - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Н.Македонија - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Нетпрес - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

24 Вести - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Слободен Печат - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Кајгана - 06.12.2018

Скопје, 6 декември 2018 (МИА) – На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина Љубиша Георгиевски

Скопје инфо - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

ПОЧИВАЈ ВО МИР! Почина режисерот Љубиша Георгиевски

MTM - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра, Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

МКД - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Георгиевски беше роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

AKO - 06.12.2018

На 81 година утрово почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Георгиевски е роден во Битола на 30 мај 1937 година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Окно - 06.12.2018

Утрово, на 81-годишна возраст, почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

Вистина.мк - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Кој беше Љубиша Георгиевски

Денар - 06.12.2018

Љубиша Георгиевски (30 мај 1937, Битола – 6 декември 2018, Скопје) — театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Почина Љубиша Георгиевски

Либертас - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Независен - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина Љубиша Георгиевски

Алфа - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Тажна вест: Почина Љубиша Георгиевски

Press24 - 06.12.2018

Утрово на 81 година почина театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски. Тој е роден во Битола на 30 мај 1937-та година.

Почина режисерот Љубиша Георгиевски

Макфакс - 06.12.2018

Утринава, на 81-годишна возраст, почина режисерот и драмски писател Љубиша Гоергиевски, објави на „Фејсбук“, поранешниот директор на Драмски театар, Роберт Вељановски. „Утринава Македонија се збогува со еден од најголемите нејзини синови! На 81 ...

Почина Љубиша Георгиевски

24Инфо - 06.12.2018

Театарскиот и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра Љубиша Георгиевски почина утрово на 81 година. Веста за смртта на Георгиевски на социјалните мрежи ја објави актерот Роберт ...