TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Ковид пасошите“ ја подели Европа: Иако не се договорија, има земји кои сакаат да воведат сертификат за вакцинација

ММС - 24.01.2021

Повеќе од пет часа, водачите на Европската унија дискутираа за потребата од заеднички пристап во продолжувањето на борбата против пандемијата, вклучително и предлог за издавање на сертификат за вакцинација.

Српскиот доктор Несторовиќ открива што треба да пиете најмалку две или три недели пред вакцинацијата

А1 On

Лидл нуди 200 долари на вработените кои ќе примаат вакцина против КОВИД-19

Пари

Вучиќ: Не одлучувам само јас дали повторно ќе се кандидирам за претседател

Република

КОД: Македонија барала вакцини и од Израел, рекордерот во успешна вакцинација против корона

Телма

Српскиот вирусолог Глигиќ: Ако сакате потомство, постои поголем ризик и за бебето и за вас доколку се заразите со Ковид-19, отколку да се вакцинирате

А1 On

Британски лекари: Скратете го временскиот интервал помеѓу двете дози на вакцината Фајзер

МКД

Канал5 Телма Слободен Печат Пари 360 степени Локално МКД ММС

Ја чекаме согласноста од „Фајзер“, вакцините од Србија може да стигнат најбрзо, вели Заев

360 степени - 24.01.2021

Премиерот Зоран Заев вели дека вакцините кои земјава ќе ги набави од Србија може да пристигнат најбргу во земјава во споредба со останатите начини на набавка. „Сабајле повторно искомуницирав со премиерката Брнабиќ.

Заев: Се чека согласност за вакцините на „Фајзер“ да стигнат од Србија

24 Вести

Заев: Се чека согласност од „Фајзер“ за вакцините од Србија

Р.С.Европа

Заев: Најбрзо има шанси да стигнат вакцините од Србија, утрово разговарав со Брнабиќ за да пуштат втора ургенција до Фајзер

Фактор

Се чека согласност од „Фајзер“ за вакцините од Србија

Н.Македонија

Се чека согласност за вакцините на „Фајзер“ да стигнат од Србија

Опсервер

Се чека согласност за вакцините на „Фајзер“ да стигнат од Србија

Сител

Слободен Печат ММС Канал5 А1 On Press24 24Инфо Локално Република

Италија со правни мерки ќе се обиде да ги добие ветените вакцини од „Фајзер“ и „астразенека“

Сакам да кажам - 24.01.2021

Италија ќе преземе правни мерки и ќе го зголеми притисокот во ЕУ против „Фајзер“ и „АстраЗенека“ поради доцнењата на испораките со вакцини против ковид-19, кажа италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи ди Мајо.

Италија ќе преземе правни мерки против компаниите „Фајзер“ и „АстраЗенека“

Макфакс

Италија ќе преземе правни мерки против „Фајзер“ и „АстраЗенека“

Локално

Италија ќе преземе правни мерки поради доцнењето во испораката на вакцини

Опсервер

Италија ќе преземе правни мерки поради доцнењето во испораката на вакцини

А1 On

Италија ќе преземе правни мерки поради доцнењето во испораката на вакцини

24Инфо

Италија ќе преземе правни мерки поради доцнењето во испораката на вакцини

Вечер Прес

Курир Вечер MakPress Н.Македонија Слободен Печат

(ВИДЕО) Километарски редици во Белград: Граѓаните чекаат за вакцинирање против ковид-19

360 степени - 24.01.2021

Пред Белградскиот саем и денеска се формираа огромни редици од повеќе илјади граѓани за да се вакцинираат со вакцината против ковид-19 на кинескиот производител Синофарм. Меѓу нив има граѓани кои беа дојдени без покана за вакцинација и кои чекаат ...

ВИДЕО: На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

А1 On

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Опсервер

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

24Инфо

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

+инфо

Kилометарска колона за вакцинација на Белградски саем

Слободен Печат

На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Либертас

Република Фокус Нетпрес Курир Вечер Прес MakPress

Вучиќ: Новиот вид на корона вирус пристигна во Србија, ако не го спречиме ширењето ќе ни биде пекол

Фокус - 24.01.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на корона вирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за што бил известен министерот за здравство, Златибор Лончар.

Новиот вид на коронавирус регистриран во Србија

Р.С.Европа

Во Србија регистриран новиот вид на корона вирус

Независен

Вучиќ: Во Србија регистриран новиот вид на коронавирус

Опсервер

Внимавајте ако одите во Србија: Се појави новиот „британски“ вид на корона вирус

Република

Новиот вид на коронавирус од Велика Британија, пристигна во Србија

ТВ21

Бидете внимателни: Во Србија се појави новиот „британски“ корона вирус

PressingTV

Слободен Печат Телма Денешен Либертас iPortal Сител Курир +инфо

Вучиќ: Денес е потешко да се набави вакцина отколку нуклеарно оружје!

Алсат-М - 24.01.2021

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за телевизијата „Прва“ изразувајќи ја својата загриженост по утврдувањето дека британската мутација на коронавирусот е регистрирана и во Србија, изразил жалење што набавката на вакцини против ...

Вучиќ: Потешко е да се добие вакцина отколку нуклеарно оружје

Независен

Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Опсервер

Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

ТВ21

Вучиќ вакцинира се по список: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Република

Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Сител

Вучиќ: Потешко е да се набави вакцина, отколку нуклеарно оружје

Слободен Печат

MakPress Кајгана 24Инфо А1 On +инфо Либертас Независен Денешен

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од „Фајзер“

А1 On - 24.01.2021

Албанската министерка за здравство Огерта Манастирлиу најави дека според договорот со „Фајзер“, повеќе од 40 илјади дози од анти-ковид вакцината ќе пристигнат во Албанија во текот на следниот месец.

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од „Фајзер“

Опсервер

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од „Фајзер“

Сител

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од „Фајзер”

Слободен Печат

Над 40.000 вакцини против Ковид ќе пристигнат во Албанија идниот месец

Фокус

Над 40.000 вакцини на Фејзер во февруари ќе и бидат испорачани на Албанија

Курир

Следниот месец во Албанија ќе пристигнат над 40.000 дози вакцини од „Фајзер“

+инфо

Либертас Вечер Кајгана Press24 Во Центар Република Нетпрес MakPress

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Независен - 24.01.2021

Европската унија ќе ги принуди сите фармацевтски компании со кои има потпишано договор да го испочитуваат својот дел од обврските за набавка на вакцини, изјави денеска претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Курир

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

А1 On

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Опсервер

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Либертас

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Слободен Печат

ЕУ: Ќе ги принудиме фармацевтските компании да го почитуваат договорот за испорака

Сител

Кајгана Денешен MakPress МКД Република Frontline Нетпрес Press24

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Слободен Печат - 24.01.2021

По лидерите, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ утре ќе ја разгледаат можноста за ажурирање на стратегијата за поделба на вакцините против Ковид-19 со трети земји, пред сè со земјите од Западен Балкан и соседите.

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Опсервер

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

24Инфо

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

А1 On

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Сител

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

Press24

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре за вакцините за Западен Балкан

MakPress

Вечер Прес MakPress

НИТУ ИМАЛО, НИТУ ЌЕ ИМА ИЛЕГАЛНА ВАКЦИНАЦИЈА - МЗ тврди дека опозициската ВМРО-ДПМНЕ лаже

Фактор - 23.01.2021

Министерството за здравство вечерва тукушто излезе со остар демант кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тврдат дека во земјава ниту се одвивала, ниту се одвива илегална вакцинација. „Министерството за здравство жали што најголемата опозициска партија во ...

Здравство: Нема илегална вакцинација, Арсовски и Милошоски да се извинат

+инфо

МЗ дементира: Не постои илегална вакцинација

Скопје1

МЗ демантира: Не постои илегална вакцинација, да не се шират лаги и паника во јавноста

Макфакс

МЗ демантира: Не постои илегална вакцинација, да не се шират лаги и паника во јавноста

Вечер

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

24Инфо

Министерство за здравство: Не постои илегална вакцинација, опозициската партија шири лажни вести

Независен

Нетпрес Вечер Прес iPortal Frontline Сител MakPress Канал5 МКД

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирусот пристигна во Србија

Алсат-М - 24.01.2021

Нов вид на коронавирусот пристигна во Србија, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, додавајќи дека тој бил откриен кај српски државјанин кој пристигнал од Лондон во Белград, пренесува агенцијата Танјуг.

Британскиот вид на Коронавирус пристигна во Србија, вели Вучиќ

Скопје1

АРСОВСКИ ПО РЕАКЦИЈАТА НА МЗ: Нека бараат извинување од Брнабиќ, не од мене!

Денешен - 23.01.2021

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсосвки реагираше на демантот на Министреството за здравство и брањето тој да се извини по објавата на прес-конференција на изјавата на српската премиерка Ана Брнабиќ со која се тврди дека Македонија илегално ...

Арсовски: Немам намера да се извинам, МЗ и Филипче да бараат извинување од Брнабиќ

Локално

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до нејзе

Опсервер

Aрсовски до Филипче: Нема да се извинам, пративте ли демант до Брнабиќ?

+инфо

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до неа

Скопје1

Aрсовски со одговор до МЗ и Филипче: Премиерката Брнабиќ изјави дека илегално се вакцинира, пративте ли демант до неа?

Република

Арсовски: Не јас, туку Брнабиќ истакна дека се врши илегална вакцинација, пративте ли демант до нејзе?

MakPress

Фактор МКД Нетпрес Курир Expres

СДСМ: Не се спуштаме на ниво да прашаме дали Мицкоски и Николоски се вакцинирале во странство

+инфо - 23.01.2021

Тоа што ВМРО- ДПМНЕ гради имиџ со ширење лаги и монтирање видеа говори за тоа на кое политичко дереџе се дојдени, смета СДСМ. Ништо не ги колеба ВМРО-ДПМНЕ да шират лажни вести, нема илегална вакцинација, нема ниту шверц на лекови, тоа беше одлика ...

СДСМ: Ништо не ги колеба ВМРО-ДПМНЕ да шират лажни вести, нема илегална вакцинација, нема ниту шверц на лекови

Сител

СДСМ: За ДПМНЕ не значи ништо ако амбасадор на странска држава им испрати нота дека лажат

Локално

Ништо не ги колеба ВМРО-ДПМНЕ да шират лажни вести, нема илегална вакцинација, нема ниту шверц на лекови, тоа беше одлика на режимското владеење на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

СДСМ: Не се спуштаме на ниво да прашаме дали Мицкоски и Николоски се вакцинирале во странство

Нетпрес

СДСМ: Ништо не ги колеба ВМРО-ДПМНЕ да шират лажни вести, нема илегална вакцинација, нема ниту шверц на лекови

Акцент

СДСМ: Ништо не ги колеба ВМРО-ДПМНЕ да шират лажни вести, нема илегална вакцинација

Канал5