TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Канал5 - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

Ни ДУИ не е за Рускоска на чело на идното Обвинителство

Expres - 22.07.2019

Предлогот Вилма Русковска да биде шефица на новото идно Обвинителство, не наидува на одобрување на политичките партии. „Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока ...

БЕСА не го поддржува законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска

Фокус - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. „Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

Законот на Заев за ЈО утре во Собрание, дали ќе помине останува неизвесно

Нетпрес - 22.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство, што минатата недела го најави премиерот Зоран Заев, утре треба да биде доставен до Собранието и да почне процедура за негово донесување. Законот предвидува укинувањето на Специјалното јавно обвинителство како ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара прво нов Совет на јавни обвинители, потоа шеф на новото СЈО

+инфо - 22.07.2019

Тешко ќе оди усогласувањето помеѓу власта и опозицијата за изборот на новиот јавен обвинител за гонење на организиран криминал и висока корупција кој треба да седне во фотелјата на Катица Јанева, барем ако се суди по брифинзите на ВМРО-ДПМНЕ.

Груби: Не е работа на партиите да разговараат за шеф на новото Обвинителство

Алсат-М - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да го назначува шефот на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, рече денеска пратеникот од ДУИ, Артан Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, преку која предложи ...

Иднината на СЈО преминува кај пратениците

Алфа - 22.07.2019

Законот за јавно обвинителство повторно во фокусот на јавноста. Стариот предлог закон за кој од власта велеа дека е одличен, сега ќе го преправаат, па новиот ќе го достават пред пратениците утре.

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Сител - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Ќе има ли нови пазарења и за законот за новото обвинителство?

Р.С.Европа - 22.07.2019

Неделава предлог законот за Јавно обвинителство во скратена постапка влегува во собраниска процедура. Дел од опозицијата најавува амандмани, ВМРО-ДПМНЕ се уште го разгледува, но, и не се откажува од идејата да достават и свој закон.

Новиот закон за Јавно обвинителство предвидува и специјализирано судско одделение

CivilMedia - 22.07.2019

Новиот предложен закон за Јавно Обвинителство со кој СЈО ќе се спои со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, предвидува и формирање на специјализираното судско одделение каде ќе им се суди на случаите отворени од досегашното СЈО и ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

А1 On - 22.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Независен - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Костадинов контра Заев: Не одлучува премиерот за Рускоска во СЈО или панданот

Expres - 22.07.2019

Неколку дена откако Заев најави дека Русковска е негов кандидат за нов пеф н СЈО или неговиот пандан како дел од ОЈО портпаролот на СДСМ го понижи својот шеф и премиер. Според неискусниот и на моменти збунет Костадин Костадинов, Заев не е тој што ...

Новините во предложениот закон за јавното обвинителство

Академик - 22.07.2019

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство , во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Јавно обвинителство за гонење криминал ...

Обвинителке Русковска, дали освен Зоки Поки имате прочитано уште некоја книга?, прашуваат на „Твитер“

Скопје1 - 22.07.2019

Премиерот Зоран Заев јавно обзнани дека со предлог-законот за обвинителство се бара обвинителката Вилма Русковска да го води новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција, кое треба да го замени постоечкото Специјално јавно ...

Покрај Русковска, и „Талир“ се испречи пред Законот на Заев

Независен - 22.07.2019

Фото: Б.Грданоски Откако го прочитаа предлог-законот за Обвинителство што го објави премиерот Зоран Заев, во ВМРО-ДПМНЕ излегуваат со низа забелешки и најавуваат оти не постои шанса да го прифатат во оваа форма.

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

Сител - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

Мицкоски: Заев се лаже ако мисли дека законот за ЈО ќе го донесе без нас

Р.С.Европа - 21.07.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека не можел да се донесе Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјално јавно обвинтелство без “главната опозициска партија”.

Мицкоски: Со предлог законот за ЈО власта сака да воспостави обвинителство по нејзин терк

24 Вести - 21.07.2019

Со предлог законот за Јавно обвинителство на власта се гледа намерата самата да воспостави обвинителство по нејзин терк и во функција на криминалниот октопод, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за „Република“.

„Новото“ СЈО неприфатливо за опозицијата, во вторник ќе се најде пред пратениците во собранието

ТВ21 - 21.07.2019

Од утре новиот закон за Јавно обвинителство ќе треба да се најде на пленарка пред пратениците во Собранието. Со тој закон Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ...

Каде потенцијално „чкрипи“ во преговорите за новото обвинителство

Либертас - 21.07.2019

Министерството за правда го објави предлог текстот на Законот за јавно обвинителство кој влегува во владина процедура, а од следната недела се очекува да влезе и во собраниска процедура. Текстот содржи вкупно 111 члена, чија суштина вчера на ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

Опсервер - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

КАРАКАМИШЕВА: “Заев ја избра Русковска за шеф на СЈО, БЕЗ ОКО ДА МУ ТРЕПНЕ, НИ ВЕЃА ДА МУ МРДНЕ”

Магазин - 21.07.2019

Со новото законско решение, СЈО со обвинителите ќе функционираат во рамки на обвинителството за организиран криминал, кое пак ќе добие зголемени ингеренции, а на чие чело ќе биде актуелната шефица, Вилма Русковска., по предлог на премиерот Заев.

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Press24 - 22.07.2019

Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско мнозинство да се донесе законот според којшто Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Јавното обвинителство за организиран ...

БЕСА против законот на Заев за ново СЈО на чело со Русковска: Ваков како што е не го гласаме!

PressingTV - 22.07.2019

Од БЕСА велат дека нема да го подржат законското решение на Зоран Заев за интегрирање на специјалното во јавното обвинителство, не чие чело би застанала Вилма Русковска, доколку не претрпи битни измени. Преку новиот предлог-закон беше погребано СЈО.

Груби: Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Фокус - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. -Тоа беше направено пред 4 години и гледаме како излезе – рече Груби, ...

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

Вечер - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Новиот закон за ЈО предвидува и формирање на специјализираното судско одделение

Скопје1 - 22.07.2019

Новиот предложен закон за Јавно Обвинителство со кој СЈО ќе се спои со Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал, предвидува и формирање на специјализираното судско одделение каде ќе им се суди на случаите отворени од досегашното СЈО и ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Фактор - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Беса против Законот за обвинителство на Заев: Ваков како што е, не го гласаме

Курир - 22.07.2019

Законот за обвинителство што во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, утре влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

MTM - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

ВИДЕО: Боки 13, Зоки Кичеец и Јанева ќе ја забрзаат „смртта“ на СЈО и отворањето на ново обвинителство

Скопје1 - 21.07.2019

Случајот „Рекет“ само го забрза реализирањето и на идејата да се спојат СЈО и Јавното обвинителство, вели Министерката за правда Рената Дескоска. Оваа идеја била на маса во преговорите со опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство и таа ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

24Инфо - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

Кој го овласти премиерот да ја избере Русковска за шеф на новото обвинителство?, прашува Каракамишева

Скопје1 - 21.07.2019

Професорката по уставно право Тања Каракамишева, во својата објава на социјалните мрежи го запраша премиерот Заев од каде му е надлежноста да ја предложи и постави Вилма Рускоска на чело на Специјалното јавно обвинителство.

Предлог-законот за Јавното обвинителство од утре во собраниска процедура

Н.Македонија - 22.07.2019

Новиот предлог-закон за Јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Зоран Заев утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното ...

Владата и Собранието не треба да избираат обвинител, видовме тоа како излезе

Република - 22.07.2019

Не е работа на Владата или на Собранието да назначуваат шеф на новото Обвинителство за гонење на организиран криминал и висока корупција, смета пратеникот од ДУИ, Артан Груби. , рече Груби, коментирајќи ја изјавата на премиерот Заев, кој предложи ...

Артан Груби: Новиот лидер на СЈО да биде избран од Советот на јавни обвинители

Фактор - 22.07.2019

Пратеникот Артан Груби во име на ДУИ побара наследникот на Катица Јанева како шеф на Специјалното јавно обвинителство да биде веднаш одбран од Советот на јавни обвинители, а не нејзината работа да ја продолжи Вилма Рускоска од Јавното обвинителство ...

Новиот закон за Јавно обвинителство влегува во собраниска процедура: Ова се ставовите на политичките партии

Курир - 23.07.2019

Од Министерството за правда велат дека очекуваат поддршка од сите пратеници, но ги зачудува измената на ставот на ВМРО-ДПМНЕ во врска со предлогот Вилма Русковска да биде на чело на новото Јавно обвинителство за гонење криминал и висока корупција.

Ќе оди ли Русковска курбан за законот?

Независен - 23.07.2019

Законот за обвинителство, кој во петокот го предложи премиерот Зоран Заев, денеска влегува во собраниска процедура. Власта ќе се обиде да стигне до двотретинско мнозинство за да ги протурка измените, со кои СЈО станува дел од новоформираното ...

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

Слободен Печат - 21.07.2019

Тој оценува и дека законот за јавно обвинителство нема да може да се донесе во Собранието без поддршката од ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе ...

Опозицијата е „за“ интегрирањето на СЈО во ЈО

Слободен Печат - 21.07.2019

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го прифаќа владиниот предлог за интегрирање на Специјалното јавно обвинителство во ЈО, но не прифаќа истото да го предводи обвинителката Вилма Русковска. Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде ...

Предлог законот за ЈО од утре во собраниска процедура

Фокус - 22.07.2019

Новиот предлог закон за јавно обвинителство, којшто минатата недела го презентираше премиерот Заев, утре влегува во собраниска процедура. Владејачката партија очекува предлогот да наиде на одобрување меѓу пратениците и со потребното двотретинско ...

ДУИ: Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство

Курир - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Независен - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

24Инфо - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

Либертас - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.

ДУИ: Политичките партии не можат да разговараат за наследник на Јанева

24Инфо - 22.07.2019

Не е работа на Собранието или Владата да одредуваат прв човек на новото обвинителство за организиран криминал и висока корупција што треба да го наследи СЈО, туку на Советот на обвинител, коментира пратеникот на ДУИ Артан Груби за предлогот на ...

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Локално - 23.07.2019

Предлог-закон за Јавно обвинителство Владата денеска ќе го испрати во Собранието. Од Министерството за правда очекуваат пратениците своите ставови да ги кажат во законодавниот дом, а ако имаат забелешки и да поднесат амандмани.

Мицкоски: Намерата на власта е воспоставување обвинителство по нејзин терк

1tv - 21.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство на власта не е предлог за воспоставување на обвинителство кое ќе биде независно и кое ќе гони вистински криминал, туку намерата е воспоставување обвинителство што ќе биде по теркот на Заев и во функција на ...

За опозицијата прифатливо интегрирањето на СЈО во ЈО, но не и Русковска на раководна позиција

Сител - 21.07.2019

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во досегашното Јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција.