TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Намерна ескалација на тензиите: СДСМ свесно го разгореа проблемот со името пред претседателската инаугурација на ...

Lider - 25.05.2024

Дејствијата на СДСМ го привлекоа вниманието и гневот на Грција и Европа. Пред инаугурацијата на Гордана Силјановска-Давкова, партијата постојано говореше во врска со потенцијалното некористење на уставното име „Северна Македонија“ Пристапот на СДСМ ...

Нема одговор од претседателскиот кабинет на реакциите зошто на венецот не стои името на државата

24 Вести

Молк од вилата „Водно“ во чие име претседателката Сиљановска-Давкова постави венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

24Инфо

Кого претставуваше Сиљановска Давкова, венецот на спомен плочата на Кирил и Методиј без име на државата

Скопје1

(ФОТО) Давкова положи венец на спомен плочата на Св. Кирил без име на државата

Телма

Без име на државата, Сиљановска – Давкова положи венец на спомен плочата на Кирил и Методиј

Слободен Печат

(Фото) Венецот на спомен-плочата на Св.Кирил во Рим без името на државата

еМагазин

24Инфо Тера CivilMedia Frontline Независен А1 On Бриф Фокус

Петровска: За Давкова и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

24Инфо - 25.05.2024

Откако новата претседателката Гордана Сиљановска Давкова не го користи уставното име на државата а по тие патеки тргнаа и од ВМРО-ДПМНЕ со свој коментар на социјалните мрежи се јави претседавачката на Централниот одбор на СДСМ и министерка за ...

Петровска: Школски пример за газење на идентитет е да не го спомнуваш името на државата

Локално

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Независен

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Фокус

Петровска: За Сиљановска и ВМРО-ДПМНЕ Македонија нема име

Либертас

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Канал5 - 24.05.2024

Денеска се одбележува 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј – основоположниците на словенската писменост. Во рамки на манифестацијата „Ден на светите Кирил и Методиј“, државно-црковна делегација од земјава ...

Сиљановска во Ватикан на одбележување на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители

Канал5

Претседателката Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Скопје1

Силјановска Давкова: После средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

ТВ21

Сиљановска Давкова: Кирил порачал дека јазикот е код за разбирање, дека треба да се разбираме, да се обидеме да се слушаме, да се помагаме

Локално

Силјановска Давкова: Мислам дека после средбата со Папата ова е исто така нешто што ќе го обележи мојот живот

4NEWS

Сиљановска Давкова присуствуваше на молебенот во чест на Свети Кирил

Фокус

Макфакс Опсервер Курир Нетпрес Press24 Точка Тера MTM

(ФОТО) Сиљановска-Давкова од Рим: Свети Кирил го вградил не само својот, туку и нашиот живот во Европа и тоа мора да го ...

360 степени - 24.05.2024

По молебенот пред гробот на Свети Кирил, претседателката Гордана Сиљановска-Давкова и државно-црковната делегацијата положија цвеќе пред спомен-плочата на македонски јазик во чест на делото на Кирил и Методиј во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во ...

Сиљановска Давкова од Рим: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

24 Вести

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Либертас

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Сител

Сиљановска Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Курир

Сиљановска-Давкова: Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа

А1 On

СИЉАНОВСКА-ДАВКОВА ОД РИМ: Св. Кирил го вградил не само својот живот, туку и нашиот во Европа и тоа мора да го почитуваме

Денешен

Нетпрес +инфо Lider Deutsche Welle Република 365 Пулс24 MakPress

Сиљановска Давкова во Рим на чествување на Денот на сесловенските просветители, попладне на средба со Матарела

Вечер Прес - 24.05.2024

Со посета на базиликата „Свети Климент“, каде се наоѓа гробот на Свети Кирил и на базиликата „Санта Марија Марџоре“ денеска во Рим продолжува посетата на претседателката Гордана Сиљановска Давкова по повод одбележувањето на Денот на сесловенските ...

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Алсат-М

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Zoom

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Курир

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

24Инфо

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Независен

Сиљановска Давкова положи венец пред спомен-плочата на македонски јазик во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим

Press24

Нетпрес Република Н.Македонија MakPress

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Силјановска Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со ...

Frontline - 24.05.2024

„Ако ги погледнете ставовите на Давкова и во Собранието и во јавноста и во кампањата, тие не беа помалку од тоа дали Преспанскиот договор воопшто ќе опстои. Можеби лично претседателката не се занимавала со раскинување, но ставот бил дека тој е ...

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Centar

Спасовски: Не сум изненаден од постапките на Сиљановска-Давкова која лицемерно кажа едно, а потпиша изјава со уставното име

Вести плус