TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Авганистан ги доби првите дози вакцина против коронавирус од Индија

Слободен Печат - 28.02.2021

Авганистан ги доби првите дози на вакцини против ковид-19 од Индија. Станува збор за индиската верзија на вакцината „АстраЗенека“ против коронавирус. Вакцините први ги примија здравствените работници и старите лица во болницата Вазир Акбар Кан во ...

Бројот на вакцинирани во Велика Британија надмина 20 милиони

Опсервер

Проф. д-р Даниловски: Ако во догледно време не пристигнат вакцините, ќе мора да се размислува и за рестриктивни мерки

24 Вести

И вакцинираните треба да продолжат да носат маска зашто остануваат преносители на коронавирусот, велат експертите

Сакам да кажам

Иако сè уште не е познато кога ќе пристигнат кинеските или руските вакцини, здравствените институции во многу градови започнаа со подготовките за вакцинирање

Алсат-М

Градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ синоќа почина од срцев удар

Сител

Директорот на Pfizer вели дека секоја година ќе мора да се вакцинираме против корона вирус

Иновативност

Кајгана Фокус Локално МКД Иновативност Канал5 360 степени Точка

Филипче: Кинеските вакцини многу скоро ќе ги имаме, во земјава засега не е регистриран јужноафриканскиот сој

OhridNews - 28.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека авансот за кинеските вакцини против Ковид-19 е повлечен, нагласувајќи дека тоа е направено за наша сигурност. Филипче потенцира дека и покрај тоа разговорите за овие вакцини се во завршна фаза и ...

Филипче: Кинеските вакцини многу скоро ќе ги имаме во земјава

Либертас

Авансот за кинеските вакцини го вративме за наша сигурност, тоа не значи дека нема да стигнат, објаснува Филипче

ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ: Со Филипче граѓаните тешко дека ќе видат вакцина наскоро

МКД

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Фактор

ВМРО-ДПМНЕ :На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: На прагот на март во Македонија нема ни една вакцина

Слободен Печат

Локално Република ММС Опсервер Курир Вечер Прес Алсат-М Скопско Ехо

Чешкиот премиер го поддржа вакцинирањето со „Спутник V“ без одобрување на ЕМА

Нетпрес - 28.02.2021

Чешкиот премиерот Андреј Бабиш изјави во неделата дека земјата би можела да ја користи руската вакцината против коронавирусот „Спутник V“, дури и без одобрувањето на Европската агенција за лекови (ЕМА), регулаторното тело на Европската унија.

Бабиш најави дека Чешка би можела да ја користи руската вакцина и без одобрение од ЕМА

360 степени

Чешка би можела да ја воведе „Спутник В“ и без одобрение од ЕУ

24Инфо

Чешкиот премиер: Можеме да ja користиме вакцината Спутник без одобрение од ЕУ

Во Центар

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина и без одобрение на ЕМА

Опсервер

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина и без одобрение на ЕМА

MakPress

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина и без одобрение на ЕМА

24Инфо

Либертас Фокус Локално Слободен Печат Сител Независен Frontline Centar

Нов бран на коронавирус го зафати Балканот, расте бројот на заболени во Македонија

Вечер Прес - 28.02.2021

Британскиот сој на ковид-19 се одомаќинува во државава, а се поблиску ни е и јужноафриканската мутација на коронавирусот. Нов бран го зафати Балканот. Најтешка е состојбата во Унгарија, каде што за 24 часа има 4.948 инфекции и 107 починати.

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Бизнис Вести

Филипче: Порастот на новозаболени од ковид-19 не е како што беше во ноември, но не е исклучена можноста за нови рестрикции

Press24

Порастот на новозаболени од ковид-19 не е како што беше во ноември, не е исклучена можноста за нови рестрикции

Република

Бројот на новозаразени во пораст, засега нема уште нови рестрикции

МКД

Се повеќе заразени со корона, надлежните за сега не најавуваат нови рестрикции

Независен

Се зголемува бројот на нови заразени, нови рестрикции засега ќе нема

Опсервер

Слободен Печат Либертас Курир Сител Скопје инфо 24 Вести Канал5 Frontline

Милошоски: Владата треба да одговара затоа што не донесе вакцини

Press24 - 28.02.2021

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски за време на денешната посета на Битола и по средбата со стопанственици рече дека процесот на вакцинација во Македонија е сличен со процесот на добивање на датум за преговори со ...

Милошоски: Владата треба да одговара затоа што не донесе вакцини, а со тоа нанесува штета на здравјето на граѓаните и го попречува стопанството

Курир

Милошоски: Доцнењето со вакцинацијата во Македонија предизвикува две тешки импликации

Локално

Милошоски: Владата треба да одговара затоа што не донесе вакцини, а со тоа нанесува штета на здравјето на граѓаните и го попречува стопанството

MakPress

Вакцинација во Македонија е како добивањето датум за преговори: Владата тврди дека има, а ние гледaме дека нема

Република

Бил Гејтс коментира до кога ќе мора да носиме маски

Иновативност - 28.02.2021

Дали со масовното вакцинирање нашите животи навистина ќе се вратат на старо или и понатаму ќе носиме маски и ќе практикуваме социјално дистанцирање во моментот не е јасно и времето ќе покаже како ќе се одвива ситуацијата со корона вирусот.

Гејтс прими втора доза на вакцина и откри дали ќе продолжи да носи маска

Локално

Бил Гејтс: Нема да престанам да носам маска иако ги примив двете дози на вакцина

Денешен

(ФОТО) Гејтс се вакцинирал – Открива кога ќе престане да носи маска

Екран

Нова прогноза на милијардерот: Бил Гејтс открива кога животот ќе се врати во нормала?!

Вечер Прес

Ја прими и втората доза: Бил Гејтс откри до кога ќе носи маска

Република

Бил Гејтс: Очекувајте промени во однесувањето со вирусот дури на пролет или на лето

МКД

Курир Кајгана Точка Локално

Вучиќ за ковид-пасошите: Кои сте вие ​​да го ограничите движењето на некој што не сака да се вакцинира?

Centar - 28.02.2021

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека е шокиран од идејата на европските лидери за воведување на ковид-пасоши во Европа и дека е срамно и антиевропски ваква одлука да се спроведе.

Вучиќ бил европски Робин Худ: Само тој можел да го каже тоа што сите во Европа го мислат

Во Центар

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кој смее некому да му го ограничи правото на движење?

Република

Вучиќ за ковид-пасошите: Кои сте вие ​​да го ограничите движењето на некој што не сака да се вакцинира!?

24Инфо

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кој смее некому да му го ограничи правото на движење?

Акцент

Вучиќ за корона пасошите: Кои сте вие да го ограничите движењето на луѓето?

Press24

Вучиќ: Воведувањето ковид пасоши во Европа е срамна и антиевропска одлука

Сител

МКД +инфо Точка

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

Опсервер - 28.02.2021

– На 26 февруари 2020 година, шефот на комисијата на епидемиолози во Министерството за здравство на Грција, Сотирис Циодрас, на вонредна прес конференција, го соопшти првиот регистриран случај на Ковид-19 во земјата, а за една година, Грција стигна ...

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

Либертас

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

Независен

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

24Инфо

Една година од првиот ковид случај во Грција: Поминаа два карантина, речиси 190.000 заразени и над 6.000 починати

Слободен Печат

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

iPortal

Една година Ковид-19 во Грција: 156 дена карантин, над 180.000 случаи и над 6.000 починати

MakPress

Вечер Прес

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам

Н.Македонија - 27.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче во видеопорака по повод една година од првиот регистриран случај на ковид-19 во Македонија вели дека здравствениот ситем покажал дека има знаење и искуство да се носи со најголемиот здравствен предизвик во ...

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Независен

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Сител

Филипче: Здравствените работници ја заслужуваат целата почит и благодарност

Фокус

Филипче: Докажавме и покажавме дека здравствениот систем има сили, знаење и искуство да се справи со коронавирусот

Курир

Филипче: Здравствените работници покажаа истрајност, професионалност и патриотизам на највисоко ниво

Република

Филипче: Здравствениот систем покажа дека имаме знаење и искуство за големи предизвици (ВИДЕО)

МКД

Вечер Прес 24Инфо Канал5 iPortal Скопје инфо Frontline Алсат-М ТВ21

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

ТВ21 - 27.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изрази уверување дека во следните неколку денови ќе може точно да каже кога ќе пристигнат двете количини вакцини против Ковид – 19 и кинеските и руските.

Филипче: Во следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Сител

Јагма за руските и кинеските вакцини, Филипче соопшти кога ќе пристигнат

Слободен Печат

ФИЛИПЧЕ ЗА „КИНЕСКА И РУСКА НОВА ГОДИНА“: Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат вакцините од Кина и Русија

Денешен

Филипче: Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Фокус

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини

Независен

Следните неколку дена ќе се знае кога ќе пристигнат кинеските и руските вакцини, најави Филипче

Канал5

Пулс24 24Инфо 360 степени CivilMedia iPortal Frontline Вечер Прес Кајгана

Зголемен бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Независен - 27.02.2021

Со статистиката од вчера за новите 554 заразени, корона-годината во земјава е заокружена со 101.762 дијагностицирани. Од ланскиот 26 февруари, кога беше откриен првиот случај и е почеток на епидемијата кај нас, направени се 516.169 тестирања за ...

За една година во Македонија се регистрирани 101.762 заразени со ковид-19

МКД

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Сител

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101.762 случаи во КОВИД-годината

Скопје инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

24Инфо

Благ пораст на бројот на новозаразени, вкупно 101 762 случаи во КОВИД-годината

iPortal

Македонија ја доби само донацијата од Србија: И кинеските вакцини нема да стигнат навреме како што најавија Заев и Филипче

Курир

Либертас Кајгана Вечер Прес OhridNews Press24 MakPress Денешен Опсервер

Филипче: Апелирам до матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести во системот за ...

ТВ21 - 27.02.2021

Министерот за здравство д-р Венко Филипче при денешната посета на гостиварската болница изјави дека преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ и преку матичните лекари се пријавени многу мал број на граѓани од Гостивар и регионот кои спаѓаат во првата ...

Филипче: Матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести

Канал5

Филипче: Апелирам до матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести во системот за вакцинација

Press24

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Centar

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Точка

Филипче од Гостивар: Матичните лекари да ги пријавуваат граѓаните над 70 години за вакцинација

еМагазин

Филипче: Матичните да ги пријавуваат граѓаните над 70 години со хронични болести за вакцинација

Н.Македонија

Република Пулс24 Вечер Прес MakPress 24 Вести +инфо ММС Сител

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Frontline - 27.02.2021

К омисијата за здравство во бугарскиот Парламент следната недела ќе го разгледа предлогот на опозициската Социјалистичка партија (БСП) за започнување преговори на Владата за набавка на руската вакцина против Ковид-19, изјави пратеникот од БСП, ...

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

24Инфо

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Либертас

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Вечер Прес

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

MakPress

Бугарската парламентарна Комисија за здравство ќе го разгледа предлогот на опозицијата за купување на руската вакцина

Опсервер

Панорама / Роденденски подарок од половина милион вакцини

Н.Македонија