TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пакистан: Бомбашот самоубиец, кој уби 101 лице во џамија, бил маскиран во полицаец

Локално - 02.02.2023

Бомбашот самоубиец, кој уби 101 лице во џамија во северозападен Пакистан, бил маскиран во полициска униформа и затоа не предизвикал сомнеж кај безбедносните сили, кои не го претресле, изјави денеска началникот на полицијата во Пешавар, Моазам Јах ...

Пакистан: Бомбашот самоубиец, кој уби 101 лице во џамија, бил маскиран во полицаец

Кумановски м. - 02.02.2023

Бомбашот самоубиец, кој уби 101 лице во џамија во северозападен Пакистан, бил маскиран во полициска униформа и затоа не предизвикал сомнеж кај безбедносните сили, кои не го претресувале, изјави денеска началникот на полицијата во Пешавар Моазам Јах ...

Расте бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад во Пакистан

Телма - 31.01.2023

Извлечен е и последниот преживеан од под урнатините на џамијата во пакистанскиот град Пешевар, во која се разнесе бомбаш самоубиец. Пренесени се во болница, но голем дел од нив не успеаа да ја преживеат ноќта, со што бројката на загинати надмина 90.

Расте црниот биланс од бомбашкиот напад во Пакистан: Бројот на загинати се искачи на 87 лица

360 степени - 31.01.2023

Пакистанските талибанци негираа секаква поврзаност со нападот по првичните тврдења на еден од нивните команданти дека тие стојат зад него Џамијата каде се случи бомбашкиот напад се наоѓа во една од најсилно контролираните области на градот, која ...

Нов биланс на нападот во Пакистан, најмалку 88 загинати

Р.С.Европа - 31.01.2023

Најмалку 88 лица загинаа, а 150 се ранети во самоубиствен напад на џамија во седиштето на полицијата во Пешавар, северозападен Пакистан, според новиот биланс на властите, кои денеска изразија страхување дека под урнатините ќе има уште жртви.

Расте бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија во Пакистан, има над 100 жртви

Канал5 - 31.01.2023

Бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад во преполната џамија во пакистанскиот град Пешавар се искачи на сто, соопштија официјалните лица. Приближно 221 лице биле ранети вчера во нападот на џамијата, која се наоѓа во зоната со висока ...

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во Пакистан се искачи на 87

Макфакс - 31.01.2023

Бројот на загинатите во самоубиствениот напад во градот Пешавар, во северозападен Пакистан се искачи на 87, додека најмалку 57 лица се повредени, од кои седум се во критична состојба, изјави денеска портпаролот на болницата.

Најмалку 32 лица загинаа во експлозија во џамија во Пакистан

Телма - 31.01.2023

Најмалку 32 лица загинаа, а 150 беа повредени во бомбашки напад во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Според неофицијални информации станува збор за самоубиствен бомбашки напад за време на попладневните молитви во зона со високо обезбедување.

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Фокус - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Телма - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. Околу 221 лице се ранети во самоубиствениот бомбашки напад што се случи вчера во ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

А1 On - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Најмалку 89 луѓе ги загубија животите во бомбашкиот напад во пакистанската џамија

Слободен Печат - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. Околу 221 лице се ранети во самоубиствениот бомбашки напад што се случи вчера во ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Канал5 - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Нов биланс: најмалку стотина мртви во нападот на џамијата во Пакистан

МКД - 31.01.2023

Бројот на загинати во самоубиствениот напад на џамијата во Пешавар, на северозападот на Пакистан, порасна на 100, соопштија властите. Џамијата се наоѓа во областа на седиштето на полициските сили за безбедност и во тек е истрага за тоа како бомбашот ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Либертас - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

РАСТЕ БРОЈОТ НА МРТВИ ВО ПАКИСТАН Во крвавиот напад загинаа 89, а повредени се 221 лице

+инфо - 31.01.2023

Нападот беше еден од најсмртоносните во земјата во изминатите години и беше извршен за време на попладневните молитви. Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, ...

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во џамија во Пакистан се искачи речиси на 90

Нова ТВ - 31.01.2023

Бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад што се случи вчера наутро во во џамија во северозападен Пакистан, до денес се искачи на 88 , соопштија официјални лица за Еуроњус. Нападот на сунитска џамија во голем полициски објект беше еден од ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

24Инфо - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Независен - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бомбашкиот напад во пакистанската џамија, бројот на загинати достигна 89

Н.Македонија - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите – изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во Пакистан се искачи на 87

MTM - 31.01.2023

Бројот на загинатите во самоубиствениот напад во градот Пешавар, во северозападен Пакистан се искачи на 87, додека најмалку 57 лица се повредени, од кои седум се во критична состојба, изјави денеска портпаролот на болницата.

БОМБАШКИ НАПАД ВО ПАКИСТАН: Бројот на загинати во џамијата во Пешавар достигна 89

Денешен - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во Пакистан се искачи на 87

Centar - 31.01.2023

Бројот на загинатите во самоубиствениот напад во градот Пешавар, во северозападен Пакистан се искачи на 87, додека најмалку 57 лица се повредени, од кои седум се во критична состојба, изјави денеска портпаролот на болницата.

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Во Центар - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на мртвите во бомбашкиот напад врз џамија во Пакистан се искачи на 100

Нетпрес - 31.01.2023

Бројот на загинатите во самоубиствениот бомбашки напад врз полната џамија во северозападниот пакистански град Пешавар се искачи на 100 луѓе, соопшти ја во вторникот тамошните функционери. Покрај тоа, повредени се уште 221 лице во нападот од ...

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во Пакистан се искачи на 87

Точка - 31.01.2023

Бројот на загинатите во самоубиствениот напад во градот Пешавар, во северозападен Пакистан се искачи на 87, додека најмалку 57 лица се повредени, од кои седум се во критична состојба, изјави денеска портпаролот на болницата.

Бројот на загинати во експлозијата во џамијата во Пешавар се искачи на 90

Локално - 31.01.2023

Бројот на загинатите во терористички напад на џамија во северозападниот пакистански град Пешавар се искачи на 90, јави Радио Пакистан, а пренесува РИА Новости. Експлозијата во џамијата се случила во понеделникот околу 13.40 часот по локално време за ...

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Бизнис Вести - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Бројот на загинати во нападот во Пакистан се искачи на 87

Кумановски м. - 31.01.2023

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во градот Пешавар во северозападен Пакистан се искачи на 87, додека најмалку 57 лица се повредени, од кои седум се во критична состојба, изјави денеска портпаролот на болницата.

Бомбашкиот напад во Пакистан: Бројот на загинати продолжува да расте

4NEWS - 31.01.2023

Бројот на жртвите во нападот во Пешавар достигна 61 лице. Една од големите џамии во пакистанскиот град во понеделникот беше потресена од силна експлозија за време на молитвата. Над 150 луѓе се повредени.

Бројот на загинати во самоубиствениот напад во џамија во Пакистан се искачи речиси на 90

Frontline - 31.01.2023

Бројот на загинати во самоубиствениот бомбашки напад што се случи вчера наутро во во џамија во северозападен Пакистан, до денес се искачи на 88 , соопштија официјални лица за Еуроњус. Нападот на сунитска џамија во голем полициски објект беше еден од ...

Бројот загинати во бомбашкиот напад во Пешевар достигна 44, голем број од ранетите во критична состојба

MakPress - 31.01.2023

Бројот на загинатите во денешниот бомбашки напад врз џамија во полициски комплекс во пакистанскиот град Пешавар се искачи на најмалку 44, соопштија официјални лица, додавајќи дека повеќе од 150 луѓе се ранети.

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во пакистанската џамија достигна 89

Опсервер - 31.01.2023

Бројот на загинати во бомбашкиот напад во џамија, чија цел беше полицијата во пакистанскиот град Пешавар, се зголеми на 89, соопштија денеска официјални лица. – Најмалку 89 луѓе ги загубија животите, изјави за ДПА Ајаз Кан, портпарол на локалната ...

Експлозија во џамија во Пакистан

Deutsche Welle - 30.01.2023

Во експлозија во џамија во Пешавар, Пакистан, загинаа најмалку 28 лица, а повредени се околу 150. Причините за експлозијата во џамијата во Пешавар сѐ уште не се познати. Полицијата не исклучува самоубиствен напад.

БОМБАШ-САМОУБИЕЦ СЕ РАЗНЕСЕ ВО ЏАМИЈА ВО ПАКИСТАН, НАЈМАЛКУ 47 МРТВИ

Сакам да кажам - 30.01.2023

Најмалку 47 луѓе загинаа во бомбашки напад на џамија во пакистанскиот град Пешавар, чија цел била полицајците кои се молеле. Официјални лица кажаа дека под урнатините и натаму има затрупани луѓе.

Најмалку 19 загинати во експлозија во џамија во Пакистан

360 степени - 30.01.2023

Спасувачите се обидуваат да ги отстранат куповите остатоци од џамијата и да стигнат до верниците кои сè уште се заробени под урнатините, соопштуваат од полицијата Во експлозија во џамија загинаа 19 верници, а десетици се ранети во северозападниот ...

Над 90 лица повредени во експлозија во џамија во Пакистан

Канал5 - 30.01.2023

Најмалку 90 лица се повредени во денешната експлозија во џамија во северозападниот пакистански град Пешавар, соопшти локалната полиција. Експлозијата се случила во џамија каде што голем број луѓе се собрале на молитва, изјави полицискиот претставник ...

Најмалку 22 лица загинаа во експлозија во џамија во Пакистан

24 Вести - 30.01.2023

Најмалку 22 лица загинаа, а десетици се ранети кога силна експлозија одекна во преполна џамија во пакистанскиот град Пешавар, изјави за ДПА портпаролот на локалната полициј . Експлозијата најверојатно била резултат на самоубиствен бомбашки напад, но ...

Во експлозија во џамија во Пакистан загинале над 20 верници

Р.С.Европа - 30.01.2023

Во денешната експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар загинаа над 20 верници, а повеќе од 90 се ранети, изјави претставник на болницата. Меѓу жртвите има и полицајци кои се собрале на секојдневната молитва.

Се урна дел од џамија во Пакистан, најмалку 90 повредени, има луѓе заробени под урнатините

Макфакс - 30.01.2023

Во градот Пешавар, во северозападен Пакистан, денеска се случи експлозија во џамија за време на молитва. Полициски претставници изјавија дека дел од зградата се урнал и се верува дека луѓето се уште се заробени под урнатините, пренесува „Ројтерс“.

Експлозија во џамија во Пакистан, има и загинати

Фокус - 30.01.2023

Најмалку 22 лица загинаа, а десетици се ранети кога силна експлозија одекна во преполна џамија во пакистанскиот град Пешавар, изјави за ДПА, портпаролот на локалната полиција. Имено, експлозијата била резултат на самоубиствен бомбашки напад, но ...

Ужас во Пакистан: силна експлозија во џамија, ранети над 90 луѓе (ВИДЕО)

МКД - 30.01.2023

Во градот Пешевар, на северозападот на Пакистан, денес се случи експлозија во џамија за време на молитва. Полицијата соопшти дека дел од објектот се урнал и дека се верува дека луѓе се сè уште заробени под урнатините, пренесува Ројтерс.

Се зголеми бројот на загинати во експлозијата на џамија во Пакистан

Канал5 - 30.01.2023

Најмалку 32 лица загинаа, а 150 се повредени во бомбашки напад врз џамија во пакистанскиот град Пешавар. Дел од зградата е уништен, а властите велат дека луѓето се затрупани под урнатините.

(ВИДЕО) Хорор во Пакистан: Силна експлозија во џамија, повредени над 90 лица

А1 On - 30.01.2023

Најмалку 90 лица се повредени во денешната експлозија во џамија во северозападниот пакистански град Пешавар, соопшти локалната полиција. Експлозијата се случила во џамија каде што голем број луѓе се собрале на молитва, изјави полицискиот претставник ...

Расте бројот на жртви во Пакистан, во нападот загинаа најмалку 47 лица

А1 On - 30.01.2023

Најмалку 47 лица загинаа во Пакистан, а уште 150 се ранети во напад на бомбаш самоубиец врз џамија, соопштија официјални лица, а пренесе Би-би-си. Командантот на пакистанските талибанци Сарбакаф Мохманд ја презеде одговорноста за нападот преку твит, ...

ВИДЕО: Полицајци биле метата на нападот во џамијата во Пакистан, во кој загинаа 47 луѓе

Слободен Печат - 30.01.2023

Најмалку 47 лица загинаа, а 150 се повредени во бомбашки напад врз џамија во пакистанскиот град Пешавар, објави BBC. Официјални лица кажаа дека под урнатините и натаму има затрупани луѓе. Повеќето од загинатите се полицајци, а се претпоставува дека ...

Бројката на жртви во нападот на џамија во Пакистан се искачи на 44 лица

Р.С.Европа - 30.01.2023

Бројот на загинатите во бомбашкиот напад на џамија во полициски комплекс во пакистанскиот град Пешавар, според последните податоци, се искачи на најмалку 44 лица. Властите соопштија и дека се ранети повеќе од 150 луѓе.

Биланс на бомбашкиот напад во Пакистан: Бројот на загинати се искачи на 44, многу повредени во критична состојба

Телма - 30.01.2023

Бројот на загинати во денешниот бомбашки напад врз џамија во полициски комплекс во пакистанскиот град Пешавар се искачи на 44, соопштија официјални лица, додавајќи дека повеќе од 150 луѓе се ранети.

Расте бројот на загинати по нападот на бомбаш самоубиец во Пакистан

360 степени - 30.01.2023

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот, најлошиот во Пешавар од март минатата година кога во самоубиствен напад на Исламската држава загинаа најмалку 58 лица во шиитска муслиманска џамија за време на петочната молитва Бомбаш самоубиец се ...

Бројот загинати во бомбашкиот напад во Пешевар достигна 44, голем број од ранетите во критична состојба

Фокус - 30.01.2023

Бројот на загинатите во денешниот бомбашки напад врз џамија во полициски комплекс во пакистанскиот град Пешавар се искачи на најмалку 44, соопштија официјални лица, додавајќи дека повеќе од 150 луѓе се ранети.