TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Револуциja или не: AI го победи човекот на тест за читање

Додај Гас - 18.01.2018

Програмата за вештачка интелигенција развиена од кинескиот гигант за електронска трговија Alibaba ја постигна првата победа воопшто на една машина над човек во оваа област. Тестот го дизајнирале експерти за вештачка интелигенција Универзитетот во ...

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

+инфо - 18.01.2018

Епл е последната во низа компании што промовираат планови за вложување во САД по реформата на американскиот даночен систем Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на враќање повеќе милијарди долари во САД и ќе ...

Apple: Голема промена со новото ажурирање следниот месец

Додај Гас - 18.01.2018

Откако минатиот месец компанијата призна дека намерно ги успорувала постарите модели на iPhone поради можни проблеми со батеријата, јавноста се дигна на нозе и беа поднесени неколку тужби.

Apple ќе вложи 350 милијарди долари во САД

Телефони.мк - 18.01.2018

Apple ги презентираше плановите за присуството во американската економија при што планира во следните пет години да вложи вкупно 350 милијарди долари. Оваа одлука доаѓа откако администрацијата на Доналд Трамп воведе даночни реформи меѓу кои и ...

Apple: Со новиот update следниот месец пристигнува важна промена

Кајгана - 18.01.2018

Извршниот директор на компанијата на Apple Тим Кук изјави дека следниот update iOS11 ќе им дозволи на корисниците сами да одлучат дали системот „намерно“ да ја забавува работата на телефонот, бидејќи тоа ќе биде од корист за батеријата или не.

Apple најави големи измени по скандалот со успорувањето

Телефони.мк - 18.01.2018

Apple најави дека со следната верзија на оперативниот систем iOS 11 ќе следат големи промени по скандалот за успорувањето на перформансите на смартфоните чии батерии го поминале прагот на оптимално работење.

Apple ќе гради втор кампус што ќе вработува 20.000 луѓе

Бизнис Инфо - 18.01.2018

Фото: Pixabay Технолошкиот гигант Apple во следните пет години ќе изгради уште еден огромен кампус во САД, каде што планирано е да работат 20.000 работници, пишува Curbed . Точната локација се очекува да биде објавена кон крајот на годината, а ...

Apple ќе овозможи исклучување на функцијата која го забавува iPhone поради батеријата

Smartportal - 18.01.2018

Корисниците одамна се сомневаат дека производителите прават се што можат за да ги мотивираат истите да што почесто ги менуваат своите телефони, односно да го купуваат најновиот модел во понудата.

„Apple“ ќе плати 38 милијарди долари за своите пари во странство

Стандард - 18.01.2018

Американскиот технолошки гигант „Apple“ планира да изгради втор корпоративнен комплекс и да вработи 20.000 вработени во наредните пет години, како дел од својата посветеност кон американската економија, во вредност од 350 милијарди долари, пренесоа ...

Apple на суд поради Meltdown и Spectre

USB - 18.01.2018

Потрошувачи поднесоа тужба против Apple во САД поради безбедносните пропусти „Meltdown“ и „Spectre“, кои практично влијаат на сите процесори од последните 15 години. Судот во Сан Хозе ќе мора да процени дали корисниците на уредите на компанијата од ...

ЕПЛ сака да биде и морален гигант-за што ќе плати 38 милијарди долари?

Фактор - 18.01.2018

Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на отприлика 250 милијарди долари парични резерви кои ги држи надвор од САД. Се очекува тој износ да биде најголема даночна уплата во рамки на реформите со кои се намалува ...

Apple ќе плати 38 милијарди долари даноци за да ги врати парите во САД

Денар - 18.01.2018

Вчера „Apple“ даде голем број изјави во однос на инвестициите и придонесот за американската економија делумно поради новиот даночен закон. Главната од нив е дека компанијата ќе придонесе со 350 милијарди долари за американската економија во следните ...

Во манијата со крипто-валути, сите заборавија на овој гигант кој соборува рекорди

Точка - 18.01.2018

Акциите на компанијата Apple кон крајот на 2017 година, соборија нови рекорди и достигнаа цена од 177 долари, а аналитичарите сметаат дека веќе во јануари пазарната вредност на компанијата би можела да достигне илјада милијарди долари.

Apple треба да плати неверојатни 38 милијарди долари данок

Канал5 - 17.01.2018

Компанијата Apple треба да плати 38 милијарди долари данок врз основа на заработка од 250 милјарди долари , направена надвор од САД . Според новиот даночен закон во САД , оваа сума ќе биде најголемата исплатена поради измените на законот за даноци.

Роботите на Alibaba и Microsoft читаат подобро од луѓето

IT.mk - 17.01.2018

Вештачка интелигенција креирана од Alibaba и Microsoft чита подобро од луѓето. Ова го покажаа тестовите на Универзитетот Стенфорд. Ова е прв пат машини да поминат подобро од луѓето на тестовите за разбирање, пренесе CNN .

Apple HomePod доаѓа наскоро во продажба

Телефони.мк - 17.01.2018

Inventec, фабриката која ги склопува таблетите и смартфоните на Apple, ги финиширала првите 1 милион примероци на смарт звучникот Apple HomePod кои веќе се ставени на располагање на технолошкиот гигант од Купертино.

„Alibaba“ се пофали со вештачка интелегенција, која ја надминува човечката

КадеВечер - 17.01.2018

Вештачката интелигенција (ВИ) на „Alibaba“ е супериорна во однос на читањето и разбирањето на текст, според студијата на Универзитетот Стенфорд. Кинескиот ВИ модел постигна 82,44 поени во тестот, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени.

Новото седиште на Apple конечно отворено (фото+видео)

Денар - 17.01.2018

Футуристички рај на два милиони квадрати, новото седиште на компанијата Apple конечно е отворено. Пет милијарди долари вредното седиште на компанијата „Apple“ наскоро ќе биде населено. Снимките од дрон ја прикажуваат импресивната градба која Стив ...

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Слободен Печат - 18.01.2018

Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на враќање повеќе милијарди долари во САД и ќе потроши десетици милијарди долари за креирање нови работни места во државата како и изградба на нови центри во следните ...

„Alibaba“ претстави вештачки интелект,кој го надминува и човечкиот

БркајРабота - 17.01.2018

Вештачката интелигенција на „Alibaba“ постигна 82,44 поени во тест за читање и разбирање на текст, што е повеќе од просекот на човек од 82,304 поени. „Alibaba“ тврди дека за прв пат машината успеала да го претекне човекот во такви испитувања.

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД...

Н.Македонија - 18.01.2018

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на враќање повеќе милијарди долари во САД и ќе потроши десетици милијарди долари за креирање нови работни ...

Епл ќе плати 38 милијарди долари данок на враќање пари во САД

Локално - 19.01.2018

Американскиот технолошки гигант Епл ќе плати околу 38 милијарди долари данок на враќање повеќе милијарди долари во САД и ќе потроши десетици милијарди долари за креирање нови работни места во државата како и изградба на нови центри во следните ...