TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кога треба да ги земаме суплементите во исхраната?

Скопје инфо - 18.09.2023

Во последно време, речиси секоја личност зема додатоци во исхраната. Photo by Diana Polekhina on Unsplash Причините се различни: недоволна изложеност на сонце, замор, проблеми со варењето, лоша концентрација, слаба кожа, коса и нокти.

Витамини и минерали што треба да ги внесувате уште сега, за да ги избегнете настинките во студените денови

Црнобело - 18.09.2023

Сите знаеме дека витаминот Ц го зајакнува имунитетот, но кои други витамин и минерали ќе ви помогнат да го зајакнете организмот за полесно да се справите со претстојната сезона на настинки? Иако има уште неколку месеци до почетокот на зимата, а со ...

Кои намирници можат да ја подобрат крвната слика?

Кафе пауза - 18.09.2023

Железото игра многу важна улога во многу метаболички процеси во телото. Учествува во синтезата на хемоглобинот кој транспортира кислород од белите дробови до сите клетки, како и многу важни ензими.

Кои се последиците од недостаток на клучните витамини во организмот?

Слободен Печат - 17.09.2023

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив има важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет. Често се поставува прашањето како да се препознае недостатокот на некој витамин и како да се компензира за ...