TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Словенечкиот премиер во официјална посета на Македонија

Сител - 10.10.2019

Словенија е силен поддржувач на македонските евроатлански интеграции, а државата заслужува да добие зелено светло за почеток на преговорите со Европската унија. Но, на само една недела од состанокот на европскит совет незивесен е исходот дали ...

Талат Џафери се сретна словенечкиот премиер Марјан Шарец

Канал5 - 10.10.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец. Посакувајќи му топло добредојде и изразувајќи задоволство од повторната средба, претседателот Џафери ја искажа ...

Заев: Не учекуваме да бидеме казнети за успесите

Алсат-М - 10.10.2019

Македонија заслужува започнување на преговорите со ЕУ иако процесот ќе биде долг, изјави за време на неговата посета на Скопје, словенечкиот премиер Марјан Шарец. Премиерот Зоран Заев, пак, изјави дека следната недела очекува земјата да се награди ...

Шарец по средбата со Заев во Владата : Преговорите ќе бидат долги и тешки

Канал5 - 10.10.2019

Премиерот Заев во понеделник ќе има средба со македонскиот тим од мешовитата комисијата со Бугарија за историски прашања. Заев, тоа го соопшти на прес конференцијата со словенечкиот колега Марјан Шарец, која се одржа во Владата.

Заев-Шарец: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

А1 On - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев очекува Франција да биде разубедена

Фактор - 10.10.2019

Зоран Заев, премиерот на Македонија, на новинарско прашање за добропознатиот став на Франција кон Северна Македонија и Албанија нема да се знае дали ќе биде променет до последен момент пред Самитот во Брисел.

Средба Заев- Шарец: Топло добредојде и силна, јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ во ...

Канал5 - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По топлиот пречек пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Заев: Нашата иднина е во ЕУ и на тој пат можеме многу да учиме од искуствата на Словенија

Република - 10.10.2019

Претседателот на Владата, Заев се заблагодари за големата поддршка од Република Словенија за нашата земја. Словенија беше втората земја којашто веднаш после Грција го ратификуваше протоколот за членство на Македонија во НАТО и земја којашто, не само ...

Силна поддршка од премиерот Шарец: Верувам дека ЕУ ќе донесе одлука за почеток на преговори

Република - 10.10.2019

На прес конференцијата премиерот Шарец оцени дека нашата држава заслужува одлука за почеток на преговорите во октомври, при тоа посочувајки ги како важни постигнувања Договорот од Преспа, договорот со Бугарија, системските реформи направени во ...

Словенечкиот премиер во официјална посета на Македонија

4NEWS - 10.10.2019

Словенија е силен поддржувач на македонските евроатлански интеграции, а државата заслужува да добие зелено светло за почеток на преговорите со Европската унија. Но, на само една недела од состанокот на европскит совет незивесен е исходот дали ...

Словенечкиот премиер Шарец во посета на Македонија

Канал5 - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево ќе биде домаќин на словенечкиот колега Марјан Шарец. Тие ќе имаа средба во владата, а потоа ќе дадат и изјави. Двајцата премиери потоа ќе го посетат граничниот премин богородица, во делот кој беше една од точките на ...

Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ

Макфакс - 10.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на ...

Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ

MTM - 10.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на ...

Заев го пречека Шарец: Топло добредојде и силна, јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ во ...

Press24 - 10.10.2019

Претседателот на Владата , Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По топлиот пречек пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, ...

Премиерот Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Топло добредојде и силна, јасна поддршка од Словенија за ...

24Инфо - 10.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава.

Словенечкиот премиер Шарeц во работна посета на државава

Локално - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Словенечкиот премиер Шарац во работна посета на државава

Либертас - 10.10.2019

– Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Словенечкиот премиер Шарац во работна посета на државава

Вечер - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец: Јасна поддршка од Словенија за позитивна одлука од Советот на ЕУ

Точка - 10.10.2019

Претседателот на Владата, Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на ...

Словенечкиот премиер Шарeц во работна посета на државава

iPortal - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Словенечкиот премиер Шарац во работна посета на државава

Нова ТВ - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Заев го пречека словенечкиот премиер Шарец

Н.Македонија - 10.10.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Словенечкиот премиер Шарац во работна посета на Република Македонија

Опсервер - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Словенечкиот премиер Шарец во работна посета на државава

+инфо - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Press24 - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Шарец: Во Словенија искрено веруваме во вашето членство во НАТО и ЕУ

+инфо - 10.10.2019

Нашето очекување е дека после 10 години, конечно, со завршени реформи и пример за добрососедски односи, ќе почнеме преговори. Навистина не очекуваме еден од попозитивните примери на Балканот и Европа да биде казнет и да се врати на национализмот, ...

Словенечкиот премиер Шарeц во работна посета на државава

Нетпрес - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев е домаќин на Марјан Шарец, претседателот на Владата на Република Словенија, кој пристигна во работна посета на нашата држава. По пречекот пред Владата и тет а тет средбата на премиерите Заев и Шарец, делегации на владите на ...

Средба Заев-Шарец: Преговори со Македонија и признание за постигнатите резултати

Слободен Печат - 10.10.2019

Шарец посочи дека склучувањето на Преспанскиот договор и договорот со Бугарија, како и реформите покажуваат дека оваа Влада е подготвена на своите граѓани да им овозможи евроатлантска иднина.

Заев-Шарeц: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати (ВИДЕО)

iPortal - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Локално - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Средба Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Либертас - 10.10.2019

– Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Независен - 10.10.2019

– Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Средба Заев-Шарец: Темел на сите односи е да се разбереме едни со други

Република - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Сител - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Вечер - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

24Инфо - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Заев-Шарац: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Магазин - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.

Средба Џафери-Шарец: Северна Македонија инвестираше многу во процесот за зачеток на евроатлантските процеси

Press24 - 10.10.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец. Посакувајќи му топло добредојде и изразувајќи задоволство од повторната средба, претседателот Џафери ја искажа ...

Шарец: Верувам дека ЕУ ќе донесе одлука за почеток на преговори

Локално - 10.10.2019

На прес конференцијата премиерот Шарец оцени дека нашата држава заслужува одлука за почеток на преговорите во октомври, при тоа посочувајки ги како важни постигнувања Договорот од Преспа, договорот со Бугарија, системските реформи направени во ...

Заев очекува Франција да биде разубедена

Press24 - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со Марјан Шарц, премиерот на Словенија, истакна дека очекува Македонија да биде наградена од ЕУ за постигнатото „Ќе се види точно одлуката на Советот на министри, а потоа и на Советот на ...

Силна поддршка од премиерот Шарец и на заедничката прес-конференција со премиерот Заев: Верувам дека ЕУ ќе донесе ...

24Инфо - 10.10.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, имаше заедничка прес-конференција со претседателот на Владата на Република Словенија, Марјан Шарец, по билатералната средба на владините делегации на двете држави и тет а тет ...

Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

Независен - 10.10.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец искажал благодарност за континуираната помош и поддршка од Словенија во остварување на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ.

(Видео) Шарец: Верувам дека ќе надвладее мислата дека Северна Македонија е зрела за почеток на преговорите

Макфакс - 10.10.2019

Премиерот на Словенија, Марјан Шарец по билатералната средба со премиерот Заев, на прес конференција изрази силна пријателска и партнерска поддршка од Република Словенија за евроатлантските интеграции на нашата држава и верба дека е достижно ...

Џафери – Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

Вечер - 10.10.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец искажал благодарност за континуираната помош и поддршка од Словенија во остварување на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ.

Џафери и Шарец констатираа дека Македонија заслужува да почне преговори за членство во ЕУ

Слободен Печат - 10.10.2019

Џафери го информирал Шарец дека нашата држава за релативно краток временски период успешно ги надмина отворените прашања со Грција и Бугарија и го отвори патот за членство во НАТО. Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со ...

Џафери – Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

А1 On - 10.10.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец искажал благодарност за континуираната помош и поддршка од Словенија во остварување на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ.

Џафери – Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

Либертас - 10.10.2019

– Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец искажал благодарност за континуираната помош и поддршка од Словенија во остварување на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ.

Џафери – Шарец: Северна Македонија заслужува да почне преговори за членство

24Инфо - 10.10.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вечерва на средба со словенечкиот премиер Марјан Шарец искажал благодарност за континуираната помош и поддршка од Словенија во остварување на нашите стратешки цели за членство во НАТО и ЕУ.

Заев-Шарец: Преговори со Северна Македонија и признание за постигнатите резултати

Бриф - 10.10.2019

Словенија и Северна Македонија се добри пријатели и партнери. Во Словенија сакаме што побрзо да ја видоме вашата земја во НАТО и ЕУ и се надеваме дека Северна Македонија во октомври ќе почне преговори за членство во ЕУ. Тоа е наш заеднички проект.