TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ролан Гарос го покрива главниот терен за еднаков третман на тенисерите

OhridNews - 14.02.2020

Од годинава сите четири тениски гранслем-турнири ќе имаат покрив на барем еден од терените на кои се играат мечевите. Откако претходно покриви беа поставени на по два терена во Њујорк за САД опен и во Лондон за Вимблдон, како и три во Мелбурн за ...

Федерер одлучи: Ќе игра само на Ролан Гарос

Спортски - 14.02.2020

Швајцарскиот тенисер Роџер Федер донесе одлука со овогодинешната сезона на земја. Федерер одлучи да ги прескокне сите турнири на оваа подлога освен вториот Грен Слем во сезоната Ролан Гарос.

Федерер ќе игра во Париз

TopSport - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...

„Со Рафа може да се игра, додека со Новак и Роџер…“

Екипа - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини оцени дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се практично непобедливи кога се на највисоко ниво, додека со Рафаел Надал може да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот доминираат со тенисот скоро две децении и малку ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

+инфо - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Федерер му подари рекет на Надал, Шпанецот го смести во неговиот музеј (фото)

Спортманија - 13.02.2020

Најтрофејните тенисери во историјата пред неколку дена играа пред рекордна публика во Кејп Таун Во музејот на Рафаел Надал ќе има рекет со кој играл неговиот најголем ривал Роџер Федерер. Иако се ривали на тениските терени, Рафа и Роџер се блиски ...

Федерер: Еве што ме тера да продолжам да играм на оваа возраст

Sport M - 13.02.2020

Роџер Федерер за прв пат излезе на теренот како професионалец во 1998 година. Оттогаш поминаа 22 години, а сепак швајцарскиот тенисер се уште игра на високо ниво. Во својата кариера има победено на над 1200 натпревари, освои 103 турнири и 20 гренд ...

Надал доби специјален подарок од Федерер, истиот ќе заврши во музејот на Шпанецот (Фото)

Дерби - 13.02.2020

Рожер Федерер и Рафаел Надал изминатата недела поставија апсолутен тениски рекорд по посетеност на еден меч, а спектаклот кој го приредија во Кејптаун придонесе да видиме и каков подарок му подготвил Швајцарецот на Шпанецот.

Полесно е да се победи Надал отколку Ѓоковиќ и Федерер

Вечер Прес - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Вафио Фоњини, смета дека Шпанецот Рафаел Надал за нијанса е полесен противник од Швајцарецот Роже Федерер и Србинот новак Ѓоковиќ. Интересно е тоа што оваа констатација на италијанскиот тенисер се однесува за дуелите на земјена ...

Со Надал може да се игра, додека со Рожер и со Новак…

Слободен Печат - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини смета дека Ѓоковиќ и Рожер Федерер речиси се непобедливи кога се на највисоко ниво. Федерер, Ѓоковиќ и Надал доминираат во машкиот тенис повеќе од 15 години и ретко кој успеал да биде подобар од нив тројца кога го ...

Фоњини: Полесно е да се игра против Надал отколку против Ѓоковиќ или Федерер

СуперСпорт - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабио Фоњини смета дека е полесно да се игра против Рафаел Надал отколку против Новак Ѓоковиќ или Роџер Федерер. Фоњини веќе долго време е на АТП листата и многупати се сретнал со многу тенисери.

Медведев: Нема да се изненадам „големата тројка“ повторно да освои се

Екипа - 13.02.2020

Младиот руски тенисер Данил Медведев се надева дека некој од новата генерација ќе може да освои грен-слем во 2020 година, но додаде дека нема да се изненади доколку повторно Федерер, Надал и Ѓоковиќ повторно освојат се.

Фоњини: Против Рафа може да се игра, против Новак и Роџер не

TopSport - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабо Фоњини оценил дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се непобедливи кога се во топ-форма, додека со Рафаел Надал и кога е во најдобра форма можело да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот деценија се во светскиот врв и ...

„Ѓоковиќ ќе го стигне Федерер по бројот на грен слем трофеи уште оваа сезона“

Sport 1 - 12.02.2020

Таткото на најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ, Срѓан, во интервју за српски „Телеграф“ го коментираше финалето на Австралија опен, во кое првиот реќет на АТП листата во драматичен меч од пет сета го совлада австрискиот тенисер Доминик Тим, за ...

Вака изгледа календарот на Федерер за 2020 година

Gol.mk - 12.02.2020

Роџер Федерер полека го открива календарот за претстојната сезона. По поразот на Австралија опен во полуфиналето, негов кам-бек на терените се очекува во Дубаи (24-29 февруари). Таму ја брани титулата, а потоа ќе замине на турнеја во САД , каде ќе ...

Предноста на Надал во однос на Ѓоковиќ и Федерер е Ролан Гарос

Вечер Прес - 12.02.2020

Рускиот тенисер Данил Медведев, гобореше за мечевите против „големата тројка“, но и за претстојните Олимписки и гри во Токио. После Австралија опен и освојувањето на 17. грен слем титула од страна на Новак, повторно е актуелно прашањето за трката со ...

Фоњини: Против Рафа може да се игра, против Новак и Роџер не

Макфакс - 13.02.2020

Италијанскиот тенисер Фабо Фоњини оценил дека Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер се непобедливи кога се во топ-форма, додека со Рафаел Надал и кога е во најдобра форма можело да се игра. Србинот, Швајцарецот и Шпанецот деценија се во светскиот врв и ...

Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

24 Вести - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Локално - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

А1 On - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

MakPress - 13.02.2020

Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер изјавил ...

Официјално: Федерер ги пропушта „Мастерс“ турнирите во Мадрид и Рим

Опсервер - 14.02.2020

– Роџер Федерер не планира да учествува на „Мастерс“ турнирите на земја во Мадрид и Рим во првите недели од мај. Ова го објави агентот на швајцарскиот тенисер – Тони Годишик. Притоа, тој ги негираше претходно објавените информации дека Федерер ...

Федерер ќе игра во Париз

Макфакс - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...

Федерер ќе игра на Ролан Гарос

MTM - 14.02.2020

Роџер Федерер решил да ги прескокне сите турнири на земјана подлога што му претходна на вториот грен-слем во сезоната Ролан Гарос. Слична одлука Швајцарецот донесе и во 2018 година, разликата е само што тогаш не настапи ниту на Отоврено првенство на ...