TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светска метеоролошка организација: 2024 почна со најтоплиот јануари регистриран досега

Вечер Прес - 18.02.2024

Јануари 2024 година стана најтоплиот во историјата на временските и климатските набљудувања, објави Светската метеоролошка организација (СМО). „Трендот на рушење на рекорди забележан во поголемиот дел од 2023 година продолжи и во 2024 година, при ...

Зимата е многу топла, температурите се многу високи дури и ноќе. Што значи тоа?

Кајгана - 17.02.2024

Метеоролозите и за денеска најавија топло време, со температури што не се својствени за овој дел од годината. Метеорологот Бојан Липовшек во прогнозата за N1 објасни дека топол воздух од африканско потекло продолжува да тече над Хрватска во горните ...

СТРАВ ОД КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ: Јануари 2024 година – Најтопол некогаш забележан

4NEWS - 17.02.2024

ПЛАНЕТА продолжува да руши рекорди. Јануари 2024 година беше глобално најтоплиот прв месец од годината досега. Ова е осми месец по ред кој соборува рекорди, додека температурите на површината на морето се рекордно високи десет месеци последователни, ...