TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Драстичен раст на рејтингот на СДСМ поради успесите, но и враќањето во Македонија на “истераните” граѓани од груевизмот ...

Centar - 23.05.2020

Поради успешното справување на министерот за здравство со оваа пандемија има видно зголемување на рејтингот на СДСМ и секако, секоја партија сака да оди на избори кога резултатот би бил најдобар.

Тахири: Зголемен рејтинг на СДСМ поради успешното справување на Филипче со пандемијата, ВМРО-ДПМНЕ нема да ја повтори ...

360 степени - 22.05.2020

Универзитетскиот професор Сефер Тахири во дебата на „360 Степени“ зборуваше за кризата со корона-вирусот и можниот датум за одржување парламентарни избори, како и за тоа дали ВМРО-ДПМНЕ би се одлучиле за бојкот на изборите имајќи во предвид дека и ...

Тахири: Парадокси – СДСМ вели дека има услови за избори ама е за карантин за Бајрам, а ВМРО-ДПМНЕ смета дека нема ...

360 степени - 22.05.2020

Универзитетскиот професор Сефер Тахири во дебата на „360 Степени“ зборуваше за кризата со корона-вирусот и можниот датум за одржување парламентарни избори. „Сакам да дадам кратка проценка околу тоа што јас го нарекувам…дека ние за жал сме држава на ...

Избори во Европа и регионот се закажуваат во јуни или почеток на јули, ќе падне ли договор во Македонија?

Локално - 22.05.2020

Франција е последната земја која вториот круг од локалните избори го закажа на 28 јуни, повеќе од три месеци по првиот круг организиран среде пандемијата од коронавирусот. Според премиерот Едуард Филип, направени се анализи дека демократскиот живот ...

Епидемијата не стивнува – еден починат и 23 новозаразени

Алфа - 22.05.2020

Избори во јуни, наместо на есен – и покрај тоа што бројот на заразени од Ковид 19 во последните денови значително расте, првиот човек во здравството смета дека токму сега се чувствувале бенефитите од строгите рестриктивни мерки, па изборите во јуни ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ од утрина ги вкрстија аргументите „за“ и „против“ брзи избори

360 степени - 22.05.2020

Владејачката партија предупредува дека земјата може да влезе и во уставна криза ако изборите не завршат што поскоро, додека опозицијата тврди дека се уште не е под контрола здравствената криза Државата може да влезе во уставна криза ако што побрзо ...

Што ако нема избори до декември?

Р.С.Европа - 22.05.2020

Партиите во моментов се чини дека се далеку од договор за датум за предвремени избори. СДСМ стои на ставот дека тие треба да се одржат на 21 јуни, ВМРО-ДПМНЕ дека тоа е незаконски. И по втората лидерска средба сосема нејасен остана евентуалниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев планира избори, a се зголемува бројот на нови заболени

Канал5 - 22.05.2020

Додека во регионот епидемијата од корона вирусот драстично се намалува, кај нас процесот е обратен. Хрватска и Албанија бележат по 2 нови случаи, Словенија нема ни еден, а во Македонија бројот на новозаразени се искачи на 40 и дополнително еден ...

(ФОТО) Денешната прогноза на ВМРО-ДПМНЕ вели времето е оптимално за одмор, за избори никако?!

Граѓански збор - 22.05.2020

Холивуд може да им позавиди деновиве на ВМРО-ДПМНЕ! Кој да мисли сега на избори, кога главните политички актери од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се фрлени на снимање туристички спотови. На избори не одат, полициски час не сакаат, мерки не мора да се ...

Нема приближување на ставовите за терминот за избори

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Нема приближување на ставовите меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. Двете партии остануваат на своите позиции, но, сепак, не ја исклучуваат можноста за евентуален договор, ...

Партиите на албанците со став за изборите

Алсат-М - 21.05.2020

Партиите на Албанците со свои аргументи за датумите кога според нив треба да се одржат парламентарните избори. Во емисијата „Патот кон“, политичките претставници си разменија и обвинувања меѓу себе дека со датумите се лицитира за дневно партиски ...

Јанушев: СДСМ и Заев одат со глава во ѕид за одржување на изборите

Курир - 21.05.2020

Игор Јанушев, Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во „Што мисли народот“ говореше за одржување на избори каде посочи дека не може да има избори во јуни затоа што не може да се испочитуваат роковите,а СДСМ и Зоран Заев одат со глава ...

Јанушев за лидерската: Сите лидери на политичките партии освен Заев имаа ист став

24Инфо - 21.05.2020

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев во своето гостување на телевизија Стар потенцираше дека Зоран Заев и СДСМ зад завесата играат на ниски стасти и немаат искрени намери. Во однос на притисоците од страна на СДСМ за брзи таканаречени ...

Јанушев: Како граѓаните ќе се решат воопшто да излезат на избори ако се уште има карантин, полициски часови

Курир - 21.05.2020

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев при своето вклучување во ТВ Стар посочи дека не се нормални условите за брзи избори, а тоа треба СДСМ и Заев да го разберат, дека животот на луѓето е пред се и над се.

Македонија и “намалената” пандемија!

Курир - 21.05.2020

Македонија и “намалената” пандемија! Поразителна е статистиката која покажува дека во последните четири дена од оваа недела имаме 106 заболени од вирусот и за жал 10 наши сограѓани кој го загубиле животот.

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

24 Вести - 21.05.2020

Нема приближување на ставовите но има можност за нови преговори за да се дискутира за датумот за одржување на изборите. Најголемите партии од македонскиот блок и денеска ги вкрстија копјата на тема предвремени парламентарни избори.

Партиите неформално разговараат за датумот за избори, лидерска следната недела

Сител - 21.05.2020

Лидерска средба кај шефот на државата Стево Пендаровски најрано е можна дури кон средината на наредната недела, откриваат партиски извори од власта и опозицијата. Нема неформални разговори за приближување на ставовите за датум за избори,но контакти ...

Нема нова лидерска додека партиите се далеку од компромис

Алсат-М - 21.05.2020

Нема да има нов состанок на лидерите сè додека не се направи приближување на позициите за датумот на изборите. Овој став на кабинетот на претседателот Стево Пендаровски доаѓа неколку дена по состанокот на лидерите, од каде не беше одреден датум за ...

Канал 5 дознава: Дипломати го олеснуваат консензусот за датум за избори

Канал5 - 21.05.2020

Се вклучува ли меѓународната заедници во разговорите за датум за избори по неуспехот на партиските лидери да најдат компромис на последната средба кај Пендаровски? Дипломатски извори за Канал 5 брифираат дека во изминатите три дена претставници на ...

И меѓународната заедница се вклучува за изборите?

Нетпрес - 21.05.2020

Се вклучува ли меѓународната заедници во разговорите за датум за избори по неуспехот на партиските лидери да најдат компромис на последната средба кај ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не преговараат тајно, чекаат нова лидерска

Вечер - 21.05.2020

По лидерската средба што се одржа во понеделникот, партиски извори од власта и опозицијата за весникот ВЕЧЕР брифираат дека немало нова средба на која би дошло до евентуално приближување за ставовите кога треба да се одржат парламентарните избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се ...

А1 On - 21.05.2020

„Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

Јасна порака од САД и ЕУ до Заев и до Мицкоски – нема уцени, нема „автоматски“ избори, дискутирајте, мислете на ...

+инфо - 21.05.2020

Не е новина ставот на американската амбасадорка Кејт Брнз дека во Македонија „се потребни целосно овластена влада и функционален парламент веднаш штом дозволат условите“. Одлуката за свикување вонредни парламентарни избори на 12 април беше ...

Заев оди против 74 проценти од народот кој е против брзи избори

Нетпрес - 21.05.2020

Институтот „Habeas Corpus” објави свое истражување, според кое, 74 отсто од испитаниците се против брзи избори за кој се заложува лидерот на СДСМ, Зоран Заев. За избори во време на корона епидемија, се само 14 отсто од испитаниците, а 12 отсто рекле ...

Заев сам против народот: Граѓаните јасно кажаа дека не сакаат избори во јуни

Република - 21.05.2020

Очигледно е дека Зоран Заев е решен да тргне спротивно од волјата на народот. Не беше доволно тоа што лидерите на партиите му порачаа дека сега не е време за избори, сега потврда доаѓа и од тие се најповикани да кажат дали сакаат да излезат на ...

Бројот на новозаразени зголемен за 100% во однос на вчера, а Заев ќе оди на избори по секоја цена!

Курир - 21.05.2020

Коронавирусот покосува низ Македонија. Драстично расте бројот на заразени лица, а секој ден има и жртви. Во текот на вчерашниот ден беше објавено дека има 19 новозаболени, а денес има 40 нови пациенти заразени со коронавирус.

Заев оди против 74% од народот кој му порача дека е против брзи избори за спас на неговата фотелја

Курир - 21.05.2020

Мнозинството од народот е против идејата на Зоран Заев за брзи избори. Додека екс-премиерот размислува само како да се дограби до фотелја, граѓаните размислуваат на тоа дека брзи избори би го зголемиле бројот на заразени од коронавирус во Македонија.

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Опсервер - 21.05.2020

Скопје, 21 мај 2020 () – Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни.

ВМРО ДПМНЕ: Ако Заев е убеден дека ќе победи на избори зошто не одговори дали ќе се повлече од позицијата претседател ...

Скопје1 - 21.05.2020

Ако Зоран Заев е убеден во победа тогаш зошто не одговора на прашањето дали ќе се повлече од функцијата претседател на СДСМ кога ќе ги загуби изборите? Анкетите покажуваат дека над 70 проценти од македонските граѓани се против брзи избори.

Партиите се уште не можат да се договорат околу датумот за избори

Слободен Печат - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

А1 On - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

24Инфо - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Кајгана - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ: Далеку од партиски договор

Денешен - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Фокус - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Амбасадорката на САД Брнс: Избори веднаш штом дозволат условите

МКД - 21.05.2020

Потребни се целосно овластена влада и функционален парламент веднаш штом дозволат условите, вели амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнс, во одговор на прашањето од „360 степени“ за коментар на „целата ситуација околу изборите, ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Канал5 - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Датумот за избори, далеку од партиски договор

Локално - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Сител - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Либертас - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

CivilMedia - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

iPortal - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се бројат заболени ...

24Инфо - 21.05.2020

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

ВМРО-ДПМНЕ: Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се ...

Канал5 - 21.05.2020

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се бројат заболени и починати

Фокус - 21.05.2020

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само два случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија четири.

Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се бројат заболени ...

Опсервер - 21.05.2020

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

Партиите засега далеку од договор за датум за избори

Вечер - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори

MakPress - 21.05.2020

Партиите засега се далеку од договор за датум за предвремени парламентарни избори. СДСМ со став дека доколку нема договор, тогаш по сила на закон, изборите ќе се одржат на 21 јуни. Наспроти нив, ВМРО-ДПМНЕ смета дека избори треба да има тогаш кога ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се ...

MakPress - 21.05.2020

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19. Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

Брнз: Потребни се целосно овластена Влада и функционален Парламент веднаш штом дозволат условите

Фокус - 21.05.2020

Потребни се целосно овластена Влада и функционален Парламент веднаш штом дозволат условите, вели амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, во одговор на прашањето од „ 360 степени “ за коментар на „целата ситуација околу изборите, ...