TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Фалангата ја растресе Виена – Излези момче…

Екипа - 17.11.2019

„Македонската фаланга“ не пропушта ниту еден натпревар на Македонија надвор од границите, а добро ја растресе и Виена со песна. Ечеше пред „Ернст Хапел“ во пресрет на натпреварот, а македонските фанови не беа инфериорни против повеќе од 40.000 ...

Младеновски: Атмосферата беше одлична, а Македонија подобра во второто полувреме

Екипа - 17.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Младиот фудбалер на Вардар, Марио Младеновски, дебитираше за репрезентацијата на Македонија како стартер на вечерашниот меч против Австрија. Задоволен е од настапот и среќен за дебито, иако поразот сепак остава ...

Стојановски дебитираше со гол, за малку радост на Македонците на „Ернст Хапел“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 17.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Македонската репрезентација загуби на гостувањето против Австрија на „Ернст Хапел“ стадионот во Виена во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020.

Стојановски: Пресреќен сум за дебито и голот!

Sport 1 - 16.11.2019

Младиот макеоднски репрезентативец Влатко Стојановски, фудбалерот на француски Ним дебитираше вечерва во Виена со гол во поразот на Македонија од Австрија со 1-2 и остави силен впечаток, зашто имаше три одлични шанси од кои погоди еднаш.

Аврамовски: Посакувам против Израел пред полни трибини да ги завршиме квалификациите

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски И фудбалерот од средниот ред на Вардар, Даниел Аврамовски е дел од играчите кои дебитираа во сениорскиот национален дрес на мечот против Австрија. Аврамовски по дуелот на „Ернст Хапел“ нагласи дека квалитетно ...

Стојановски: Среќен сум за дебито…, не се прашувам јас дали ќе бидам стартер со Израел

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Офанзивецот на француски Ним, Влатко Стојановски имаше одлично деби во дресот на Македонија. И покрај поразот од Австрија од 2-1 во Виена, Стојановски се издвои како најдобра алка во тимот на Игор Ангеловски ...

Стојановски: Среќен сум за дебито, можев да постигнам уште еден гол

Gol.mk - 16.11.2019

Како и во Скопје кога славеше со 1-4, Австрија ја совлада Македонија и во Виена, овојпат со 2-0 и ја поништи и теоретската шанса за пласман на второто место. Без Пандев, Несторовски, Алиоски и уште неколку стандардни првотимци беше невозможно да се ...

Загубивме од Австрија, но добивме некои нови „момци“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 16.11.2019

Можеби натпреварот со Австрија го загубивме, но затоа, пак, добивме некои нови фудбалери кои имаа можност да настапат во Виена на „Ернст Хапел“. Така од првата минута заиграа Младеновски и Костадинов, а потоа влегоа Стојановски и Аврамовски.

Австрија патува на ЕП 2020, за Македонија шансата е во Лигата на Нации (Видео)

Спортманија - 17.11.2019

Австријците победија вечерва со 2:1 со головите на Алаба и на Лајнер и си обезбедија пласман на континенталниот шампионат што ќе се игра следната година Австрија рутински повторно ја победи Македонија, вечерва во Виена со 2:1 и си обезбеди пласман ...

Младеновски: Мислам дека добро си ја завршив работата

SportMedia - 16.11.2019

Марио Младеновски неочекувано доби шанса за деби за А репрезентацијата на Македонија на дуелот со Австрија во Виена. Играчот на Вардар играше во првото полувреме, а потоа беше заменет од Зајков.

Ангеловски: Добивме нови имиња во репрезентацијата

Слободен Печат - 16.11.2019

Селекторот Игор Ангеловски е задоволен од прикажаната игра на неговите избраници иако Македонија загуби од Австрија со 2:1. Ангеловски е задоволен бидејќи во отсуство на неколку стандардни репрезентативци, шанса им даде на дури четворица дебитанти.

СТОЈАНОВСКИ: Многу сум среќен поради голот, жалам што не постигнав два

SportMedia - 16.11.2019

Влатко Стојановски го постигна единствениот гол за Македонија против Австрија. Среќен за голот, иако и самиот по мечот истакнува дека жали што не беа два, па резултатот да биде поинаков. „Нормално секој се надева да игра во македонскиот дрес.

Стојановски со деби гол го поправи впечатокот, Австрија со 2-1 ја совлада подмладената Македонија (ВИДЕО)

МКД - 16.11.2019

Австрија ги реши сите дилеми и се пласираше на Европското првенство откако вечерва со 2-1 ја совлада Македонија во Виена, Влатко Стојановски со последниот свиреж го поправи впечатокот на „црвено-жолтите".

Ангеловски: Ќе биде жално ако не сме трети на крајот!

Sport 1 - 16.11.2019

Македонија загуби вечерва со 1-2 од Австрија во претпоследниот меч од овие европски квалификации, во меч на кој црвено-жолтите беа десеткувани зашто немаа седум фудбалери поради повреда или суспензија, плус капитенот Горан Пандев поради температура ...

Подмладената Македонија покажа карактер во вториот дел, Стојановски со прв гол се избори за чесен пораз на „Ернст ...

Дерби - 16.11.2019

Селекторот Игор Ангеловски им даде шанса на многу млади фудбалери во ситуација кога натпреварот со Австрија немаше никакво резултатско значење за нас, а мора да се напомене дека надежните играчи покажаа карактер, особено во вториот дел во кој добро ...

Ослабената Македонија немоќна во Виена (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација ја испрати Австрија на Евро 2020 после вечерашниот пораз со 2-1 на „Ернст Хапел“ во Виена во претпоследниот меч во овој квалификациски циклус во кој останува во вторник против Израел со победа да се избориме и ...

ВИДЕО: Одбранбените грешки кобни за подмладената Македонија, Австрија слави ЕП

Gol.mk - 16.11.2019

Вториот меч помеѓу Австрија и Македонија се одигра вечерва во Виена и имаше идентичен победник како и на првата средба во Скопје (2-1). Домашните фудбалери запишаа големи три бода пред над 40.000 навивачи на „Ернст Хапел“ стадионот и обезбедија ...

Австрија оди на ЕП, Македонија со минимален пораз во Виена

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Фудбалската репрезентација на Македонија загуби со 2-1 од Австрија на гостувањето во Виена, во претпоследниот натпревар од квалификациите за ЕП 2020. Давид Алаба во осмата минута и Штефан Лајнер во 48.минута беа ...

Ангеловски: Сите дебитанти си ја завршија работата, на крај немавме среќа со повредите

Gol.mk - 16.11.2019

Македонската репрезентација загуби на гостувањето во Австрија и падна на четвртото место на табелата во групата Г. Влатко Стојановски со дебитантскиот погодок во репрезентативниот дрес ја ублажи негативата во последните моменти од натпреварот.

Ангеловски: Добивме неколку нови имиња…, се надевам ќе и се приклучиме на Австрија на ЕП

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Македонскиот селектор Игор Ангеловски е задоволен од изданието на неговите избраници на претпоследниот квалификациски натпревар за пласман на ЕП 2020 и покрај поразот на гостувањето против Австрија во Виена.

Австрија оди на ЕП 2020, Македонија нека се спрема за Косово

Оff.net - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација не успеа да направи сензација на тешкото гостување на стадионот Ернст Хапел во Виена, но со оглед на тоа колку многу звучи имиња немаше во комбинација за прв состав, поразот воопшто не е катастрофален како што ...

И со „крпен“ тим и покажавме заби на Австрија!!!

SportMedia - 16.11.2019

Австрија покажа како се игра на резултат, Македонија на моменти и не беше така лоша, имавме ние добри, па и одлични моменти, но бадијала. Пораз од 1:2, со што Австрија стави печат на пласманот на ЕВРО 2020, додека нам ни остана надежта за тоа 3.

Храбрата Македонија поразена на „Ернст Хапел“, Стојановски со деби гол за репрезентацијата (Видео)

СуперСпорт - 16.11.2019

Репрезентацијата на Макоднија доживеа пораз на гостувањето на „Ернст Хапел“ кај Австрија со 2:1. Со оваа победа Австрија се пласираше на Европското првенство кое ќе се одигра во 2020 година. Давид Алаба уште во 7.

АНГЕЛОВСКИ: Бевме подобри во вториот дел, ќе биде жалосно ако не бидеме трети на крајот

SportMedia - 16.11.2019

Селекторот на Македонија, Игор Ангеловски по мечот истакна дека ова било меч со две различни полувремиња во кои нашата селекција на крајот можеше да стигне и до подобар резултат. „Се одигра еден квалитетен натпревар.

Десеткуваната од повреди Македонија поразена од Австрија

Слободен Печат - 16.11.2019

Фудбалерите загубија на гостувањето во Виена со 2:1 и патот кон ЕВРО 2020 ги носи преку Косово. Фудбалската репрезентација на Македонија е поразена од Австрија со 2:1 на претпоследниот натпревар во квалификациите за ЕП 2020.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: Македонија загуби од Австрија во Виена

ТВ21 - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација претрпе пораз од Австрија во Виена, и со тоа ги израдува Австријците кои со овој триумф и дефинитивно обезбедија учество на ЕП 2020 година. Австрија поведе уште во 7.

ВИДЕО: Барди за „влакно“ не постигна олимписки гол - директно од корнер!

Gol.mk - 16.11.2019

Македонија е инфериорна и заостанува за два гола против Австрија на легендарниот „Ернст Хапел“ зад моќниот тим на Франко Фода. Сепак, еден момент во вториот дел можеше да ја врати нашата селекција во игра.

Австрија не дозволи да ја изненадиме, првенец за Стојановски (ВИДЕО)

Спортски - 16.11.2019

Репрезентацијата на Македонија вечерва не успеа да направи изненадување против Австрија на гостински терен. Може да кажеме дека Австрија денес одигра онолку колку што и беше потребно за да ги освои трите бода.

Супер деби: Супер Влатко!!!

SportMedia - 16.11.2019

Каков ли е ова напаѓач Влатко Стојановски? Маестрален, фантастиче, едноставно СУПЕР ВЛАТКО. Шпицот на францускиот Ним на своето деби покажа што квалитет има во него. Добиваме екстра квалитет и зголемена конкуренција таму каде што сме веројатно ...

ВИДЕО: Австријците го дуплираа водството, Лајнер ги води кон триумф

Екипа - 16.11.2019

Репрезентацијата на Австрија води и со 2-0 во квалификацискиот натпревар против Македонија на „Ернст Хапел“ во Виена. Нешто слично како и во првото полувреме, на самиот старт од вториот дел Австријците постигнаа погодок, овој пат преку Лајнер во 48.

Квалификации: С.Македонија поразена од Австрија

Локално - 16.11.2019

Фудбалската репрезентација на С.Македонија доживеа пораз со 2:1 на гостувањето кај Австрија во квалификациски дуел за ЕП 2020. Со вечерашната победа, домаќините си обездија пласман на завршницата на континенталното натпреварување следната година.

ВО живо: Австрија – Македонија 2:1 (КРАЈ)

SportMedia - 16.11.2019

НА КРАЈОТ И СТАТИСТИКАТА СПОРЕД УЕФА: КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ! Немаше повеќе време за уште некоја шанса, завршува 2:1 ⚽️ 🇲🇰 90’+3 – КОНЕЧНО ГОЛ! Барди нафрли на 6-7 метри од каде Стојановски со глава постигнува гол, и тоа е дебитантски погодок за ...

Поразот веќе извесен: Лајнер ја дуплира предноста на Австрија (ВИДЕО)

Sport 1 - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација се наоѓа пред пораз на гостувањето во Виена, откако Австрија на стартот на второто полувреме преку Стефан Лајнер успеа да погоди за водство од ...

Храбар пораз во Виена на десеткуваната Македонија

TopSport - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација доживеа пораз од 2-1 на гостувањето во Виена, кај селекцијата на Австрија во претпоследниот меч од квалификациите за ЕУРО 2020. Иако селекторот Ангеловски пред овој меч не можеше да смета на речиси половина ...

ВИДЕО: Австријците експресно до водство – Алаба уште во 8. минута за 1-0

Екипа - 16.11.2019

Не издржа долго одбраната на македонската репрезентација на „Ернст Хапел“ во Виена. Уште во 8. минута од натпреварот Австрија дојде до предност со голот на Давид Алаба кој доби убава топка осамен пред голот на Димитриевски па лесно стрелаше за ...

ВИДЕО: Погрешна офсајд стапица, Алаба брзо ја „отвори“ Македонија

Gol.mk - 16.11.2019

По една погрешна офсајд стапица, македонската фудбалска репрезентација уште во седмата минута прими гол на „Ернст Хапел“ во Виена. Имено, центаршут кон Арнаутовиќ, заврши на спротивната страна, Алаба излезе сам пред Димитриевски, го мина и ја смести ...

Нов кикс на одбраната – Австрија веќе води со 2:0 (видео)

SportMedia - 16.11.2019

Австрија на почетокто на второто полувреме го зголеми водството на 2:0. Австријците изведоа корнер, нашиот голман кратко одби, топката на петерец ја врати еден австриски фудбалер, а таму се најде Штефан Лајнер кој ја шутна во мрежата.

ПОЛУВРЕМЕ ВО ВИЕНА: Австрија со водство и многу шанси, Македонија се „опушти“ пред крајот

SportMedia - 16.11.2019

Австрија има водство по првиот дел против Македонија од 1:0, и се чини обезбедено учество на ЕП. Стрелец на голот беше Алаба во 7. минута, откако убаво избегна офсајд и стрелаше во голот. Резултатот не треба да загрижува, ама играта… Македонија во ...

„Радецки марш“ и веење знамиња: Македонското против 50.000 австриски (ФОТО)

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Австријците си прават виенски бал. Со звуците на „Радецки марш“ прекрасна најава на почетокот на мечот на „Ернст Хапел“. Австријците развеаја 50.000 знамиња, но се вееше и македонското.

Австрија преку Македонија на ЕП, минимален пораз во Виена

Sport M - 16.11.2019

Македонската фудбалска репрезентација загуби на гостувањето кај Австрија со 2:1 во претпоследниот кваификациски меч за пласман на ЕП. По само седум минути игра Алаба го отвори резултатот откако ја искористи „заспаната“ одбрана и избегна офсајд.

Австрија експресно нè отвори: Алаба рутински погоди по мајсторска асистенција (ВИДЕО)

Sport 1 - 16.11.2019

Одбраната на македонската фудбалска репрезентација на гостувањето во Виена издржа само седум минути, откако Австрија преку Алаба рутински погоди за водство од 1-0 во деветтиот меч од квалификациите за Европското ...

Македонија минимално поразена, Австрија на ЕП 2020

Вечер Прес - 16.11.2019

Фудбалската репрезентација на Македонија доживеа минимален пораз од 2:1 на гостувањето во Австрија. Избраниците на Игор Ангеловски одиграа квалитетно во поголемиот дел од квалификацискиот натпревар, а вината за поразот мора да се побара во лошата ...

Тешко дека е сега наше време: Ќе се бориме да го задржиме четвртото место

Спортклуб - 16.11.2019

Познатиот слоган на Фудбалската федерација на Македонија дека сега е наше време, очигледно не држи води. Македонската фудбалска репрезентација не само што не успеа преку квалификациите да се пласира на Европското првенство во 2020 година, туку и ќе ...

Австрија ја совладаа Македонија и го завери учеството на ЕП

OhridNews - 16.11.2019

Селекцијата на Австрија го потврди учеството на Европското првенство следната година победувајќи ја македонската фудбалска репрезентација со 2-1 (1-0) во претпоследната рунда од квалификациите.

Официјални состави: Младеновски и Костадинов дебитираат, без Пандев во нападот (ФОТО)

Sport 1 - 16.11.2019

Македонија вечерва од 20.45 часот на „Ернст Хапел“ во Виена го игра претпоследниот меч од овие евроквалификации против Австрија, а селекторот Игор Ангеловски едвај скрпи тим за да се соочи со големиот фаворит, на кого му треба бод за пласман на Евро ...

Одбраната заспа, Алаба го искористи моментот и погоди (видео)

SportMedia - 16.11.2019

Рано попушти нашата одбрана. Седма минута и погодок на повратникот Давид Алаба, човекот кој малку играше изминатите две години поради повреди ја затресе нашата мрежа. Лајнер упати топка напред, нашата одбрана не внимаваше, а Алаба ја собра и го ...

Ангеловски со храбар потег: Со двајца дебитанти и без Пандев во стартната постава (Фото)

Дерби - 16.11.2019

Игор Ангеловски на официјалната прес-конференција посочи дека се соочува со доста проблеми пред мечот со Австрија кој се игра оваа вечер, а на еден час пред стартот на средбата на „Ернст Хапел“, стана јасно дека македонскиот селектор мораше да ...

„Заспа“ нашата одбрана: Алаба го издрибла Димитриевски и погоди (ВИДЕО)

Спортски - 16.11.2019

Изгледа вечерва тешко ќе дојдеме до изненадување, Австрија поведе после само седум минути игра. После само седум минути игра Австрија стигна до водство со голот на Давиде Алаба откако нашата одбрана „заспа“ и го остави сам еден на еден со ...

Некоја нова Македонија: Без Пандев…, а со Младеновски, Тошевски, Костадинов против Австријците

Екипа - 16.11.2019

ЕКИПА во Виена, Никола Ѓуровски Бројните проблеми со повредени и суспендирани фудбалери го принудија македонскиот селектор Игор Ангеловски со комплетно нов почетен тим, во однос на претходните натпревари, да стартува против Австрија во ...

Арнаутовиќ не излажа со офсајд, Алаба погоди за негатива на Македонија по првото полувреме (Видео)

Спортманија - 16.11.2019

Давид Алаба погоди во седмата минута на „Ернст Хапел“ во Виена и со тој гол Австрија води против Македонија по првото полувреме. Марко Арнаутовиќ беше во офсајд, но ја остави топката да мине покрај него и подарокот го искористи играчот на Баерн за ...