TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Решени сме да ја завршиме мисијата во Газа

Канал5 - 28.11.2023

Воената операција на Израел ќе продолжи се додека Газа не е „повеќе закана за Израел“, рече премиерот на земјата. „Ние сме посветени на завршување на овие мисии: ослободување на сите заложници, елиминирање на оваа терористичка организација над и под ...

Црвениот крст потврди дека од Газа се ослободени 12 заложници/фото

Вечер Прес

Израел одобри ослободување на 50 Палестинки доколку Хамас ослободи уште заробеници

Во Центар

„Целта на оваа војна е да се уништи Газа и нејзиниот народ“

Во Центар

Израелскиот министер Галант тврди дека по хуманитарната пауза нападите на Појасот Газа ќе бидат уште пожестоки

Во Центар

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Канал5

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

А1 On Во Центар Макфакс 24Инфо Во Центар Во Центар Макфакс Нетпрес

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5 - 28.11.2023

Израел тврдеше дека Хамас го префрлил својот најмлад заложник преку линијата на огнот на ИДФ, неколку часа откако синоќа ја прими четвртата група заложници од терористичката група. Хамас го предаде десетмесечниот Кфир Бибас на посебна палестинска ...

Хамас: Израел го прекршува примирјето во Газа

А1 On

На петтиот ден од примирјето, Израел ослободи 30 Палестинци, Хамас 12 заложници

Либертас

ИДФ: Хамас пукаше и рани израелски војници

А1 On

Израел и Хамас се судрија во северниот дел на Газа, прекршено е кревкото примирје

Канал5

Израел обвинува, Хамас вперува прст во израелските сили – двете страни тврдат за прекршување на примирјето во Газа

Телма

Примирјето меѓу Израел и Хамас достигна петти ден по договорот за продолжување

Глас на Америка

Курир Телма Независен Локално Нетпрес Во Центар Во Центар еМагазин

Израел ослободи 15 Палестинки и 15 тинејџери

А1 On - 28.11.2023

Хамас денеска ослободи уште 12 заложници, а Израел 30 палестински затвореници, на петтиот ден од продолженото шестдневно примирје меѓу милитантната палестинска група Хамас и Израел. Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) соопшти дека 12 ...

Ослободени уште 10 израелски заложници и двајца Тајланѓани – петти ден од примирјето меѓу Израел и Хамас

Телма

Девет жени и еден малолетник меѓу новите ослободени заложници, рече Катар

Глас на Америка

Тенки оброци, тешки бомбардирања: Заложниците на Израел почнаа да ги споделуваат своите приказни

Независен

Израел подготвен да ја продолжи војната, ќе ја испитува разузнавачката служба за пропустите

Zoom

Хамас: Израел го крши примирјето, ние и натаму сме посветени на прекинот на огнот

Локално

Заложниците на Хамас биле држени во целосен мрак, со малку храна, без лекови

Нетпрес

Нетпрес А1 On А1 On Слободен Печат Н.Македонија Мета Локално Фактор

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат

Ердоган му рекол на Гутереш дека Израел мора да одговара за злосторствата во Газа

Глас на Америка - 28.11.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес му рекол на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш дека Израел мора да одговара пред меѓународните судови за, како што ги нарече, воените злосторства што ги извршил во Газа, соопшти ...

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Локално

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Курир

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Во Центар

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Слободен Печат

Нетпрес Канал5 365 Press24

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес - 28.11.2023

Шефот на израелската разузнавачка агенција Мосад Давид Барни и директорот на американската разузнавачка агенција ЦИА Вилијам Бернс се наоѓаат во Катар, каде што преговараат за ново продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас и ослободување на ...

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Канал5

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Опсервер

Скопје1 Точка

Повеќе камиони со помош со медицински материјали, храна и гориво влегуваат во Газа

24Инфо - 28.11.2023

Повеќе камиони со хуманитарна помош со медицински материјали, храна и „мали количини гориво“ влегоа во северна Газа, соопшти Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци на Блискиот Исток.

Тетката на 12-годишен израелски заложник: Му пуштале снимки од крвавите напади на 7 октомври

Макфакс

Десетмесечно бебе е најмалиот заложник на Хамас

Макфакс

Лидер на Хамас се сретнал со израелски заложници во тунелите во Газа: Зборувал на хебрејски и ги охрабрувал

Бизнис Вести

Арапите и ЕУ се согласуваат дека решението со две држави е најдобриот одговор за конфликтот во Газа

Макфакс

Арапите и ЕУ се согласуваат дека решението со две држави е најдобриот одговор за конфликтот во Газа

Опсервер

Арапите и ЕУ се согласуваат дека решението со две држави е најдобриот одговор за конфликтот во Газа

Скопје1

Centar Слободен Печат 24Инфо Либертас Канал5 MakPress Опсервер Вечер Прес

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес - 28.11.2023

Висок функционер на Хамас во вторникот го покани американскиот милијардер Илон Маск да го посети палестинскиот Појас Газа за да се увери во степенот на уништувањето предизвикано од израелските бомбардирања, пренесе Ројтерс.

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Маск по разговорот со Нетанјаху: Хамас мора да биде уништен, подготвен сум да учествувам во обновата на Газа

Вечер Прес

Маск на средба со Нетанјаху: „Мора да се запре пропагандата што создава убијци“

Макфакс

Маск: Нема избор освен да се уништи терористичката група Хамас

Курир

Илон Маск во Израел: Нетанјаху му го покажа уништениот кибуц, се зборувало и за „Старлинк“ (ВИДЕО)

Во Центар

Нетпрес Пари Локално Канал5 Фокус Локално Кумановски м. +инфо

Нова надеж за заложниците и затворениците на Блискиот исток

Вечер Прес - 28.11.2023

Израел и Хамас, со посредство на Катар, го продолжи примирјето за два дена. Се очекува новиот пакт да ослободи повеќе заложници од Газа, со дополнителни палестински затвореници ослободени од Израел Израел и Хамас се очекува да извршат повеќе размена ...

Иран го повика МКС да ја запре израелската агресија врз Газа

Слободен Печат

(Видео) Продолжен прекинот на огнот на Блискиот Исток: Израел ослободи 30 деца

Макфакс

Последните ослободени заложници имаат двојни државјанства, меѓу нив има француски, германски и аргетински државјани

360 степени

Меѓу последните ослободени заложници од Хамас има француски, германски и аргентински државјани

Либертас

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за уште два дена

Вечер Прес

Катар испрати пет авиони со хуманитарна помош во Појасот Газа

24Инфо

Во Центар 24Инфо Канал5 Бизнис Вести MakPress Слободен Печат Рацин Нова ТВ

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews - 28.11.2023

Портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис изјави дека во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање ако здравствениот систем не се подобри.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

MakPress

Рацин

🎥 „ВО КОСКИТЕ ЧУВСТВУВАМ ДЕКА МОЈОТ СИН Е ЖИВ“ Мајка на момче со српско потекло, киднапирано од Хамас моли за помош

+инфо - 28.11.2023

Алон Охел, 22-годишно момче кое има израелско и српско државјанство, беше земен како заложник од Хамас во нападот на Израел на 7 октомври. Повеќе од 50 заложници киднапирани од Хамас за време на нападот на 7 октомври беа ослободени во претходните ...

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Макфакс

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Опсервер

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Скопје1

[ВИДЕО] „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

Точка

„Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

24Инфо

(Видео) „Моето дете е на многу лошо место“ – мајката на киднапираниот српски државјанин објави снимка со порака

MTM

Либански медиуми: Израелска граната погоди предградие во јужен Либан

Либертас - 28.11.2023

Либанските медиуми објавија дека за време на израелското гранатирање денеска, граната погодила предградие на град во јужен Либан. Како што пренесуваат агенциите, ова доаѓа неколку часа откако привременото примирје меѓу Израел и палестинското движење ...

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Бизнис Вести

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Слободен Печат

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

24Инфо

ДПА: Хезболах им плаќа отштета на земјоделците и други погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Денешен

Хезболах им плаќа отштета на луѓето погодени од огнот со Израел долж либанско-израелската граница

Република

Либан објави дека израелска граната погодила предградие на град во јужниот дел на земјата

Слободен Печат

MakPress

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести - 28.11.2023

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска го повтори својот повик за долгорочен прекин на огнот и ослободување на сите заложници кои ги држат палестинските екстремисти во Газа. Во изјавата објавена пред Меѓународниот ден на солидарноста со ...

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка

Столтенберг повика на продолжување на хуманитарната пауза меѓу Хамас и Израел

Centar

Гутереш повика на целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

Локално

Гутереш: Потребно е целосно хуманитарно примирје меѓу Израел и Хамас

24Инфо

Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

24 Вести

Гутереш бара долгорочно примирје во Газа

Слободен Печат

Нова ТВ Канал5 Курир Zoom Република 24Инфо Рацин MakPress