TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица: Додека пратениците се луксузираат со илјадници евра за патни трошоци, Левица има решение

Мак. Весник - 03.03.2021

Додека пратениците се луксузираат со илјадници евра за патни трошоци, Левица има решение: патните трошоци да бидат изедначени со цената на автобуски билет. Изјава на пратеникот и претседател на Левица, Димитар Апасиев за Канал 5: „Најелегантното ...

Попладневен преглед: 62 пратеника ѝ изгласаа доверба на Владата, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно лидери во земање на ...

Frontline - 03.03.2021

Собранието и изгласа доверба на Владата. За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, а ниту еден од присутните не беше против. Гласањето за доверба беше без претходна расправа. Според собранискиот деловник, во случај кога прашањето за доверба на ...

(Видео) Левица има решение за патничките трошоци – истите да се изедначат со цената на автобускиот билет

Антропол - 03.03.2021

Според информациите до кои дошол порталот СДК, за превозот од дома до собрание најмногу прокнижил пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ , Дајанчо Ефтимов од Василево , околу 4.900 евра , а веднаш по него следува Сурија Рашиди од Алијанса за албанците со ...

Пратениците за 5 месеци зеле надомест за патни трошоци од 122 илјади евра

Канал5 - 03.03.2021

Иако собранието мака мачи и поретко одржува седници поради честите проблеми со кворумот за работа, за 5 месеци пратениците си поделија 122.000 евра за патни трошоци. Според информациите до кои дошол порталот СДК, за превозот од дома до собрание ...

Работеле-не работеле, Патните трошоци на пратениците за 5 месеци стасаа до 120.000 евра

Сакам да кажам - 03.03.2021

Од 120 пратеници во Собранието, 75-мина од нив зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Овој пратенички состав поради пандемијата, но и поради потешкотиите со обезбедување ...

Традицијата продолжува: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно лидери за патни трошоци

Слободен Печат - 03.03.2021

Во новиот парламентарен состав рекордери по патни трошоци се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Дајанчо Ефтимов, Сурија Рашиди и Петар Ристески, објави СДК.мк повикувајќи се на документи добиени од Собранието.

120 илјади евра за 5 месеци: Собранието не работи со „полна пареа“, но пари за патни трошоци немилосрдно се трошат!

Точка - 03.03.2021

75 од вкупно 120 пратеници во македонското Собрание заработиле вкупно 122 илјади евра како надомест за патни трошоци, иако слободно може да се каже дека од парламентарците не работат во полна пареа поради пандемијата.

„Цицачи на народот“: Апасиев најавува нов закон за патните трошоци на пратениците

Фактор - 03.03.2021

Правниот тим на Левица е во завршна фаза со подготовката на предлог-законот за намалување на патните трошоци на пратениците, објави денеска лидерот на партијата Димитар Апсиев. Најавува дека тој закон месецов ќе биде пуштен во собраниска процедура.

Собранието работи со паузи, пратениците наплатуваат патни трошоци

Expres - 03.03.2021

Вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава, зеле 75 од вкупно 120 пратенбици во парламентот објави порталот СакамДаКажам. Поради пандемијата, но и поради потешкотиите со обезбедување ...

Парламентот тргни-застани, ама за пет месеци земени 120.000 евра за патни трошоци

Либертас - 03.03.2021

Од 120 пратеници во Собранието, 75-мина од нив зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Овој пратенички состав поради пандемијата, но и поради потешкотиите со обезбедување ...

Пратеници од опозицијата лидери за патни трошоци

24Инфо - 03.03.2021

Во новиот парламентарен состав рекордери по патни трошоци се пратениците на опозицијата Дајанчо Ефтимов, Сурија Рашиди и Петар Ристески, објави СДК.мк повикувајќи се на документи добиени од Собранието.

СДК: За 5 месеци 122 илјади евра за патни трошоци на пратениците

еМагазин - 03.03.2021

Пораталот дека од 120 пратеници во Собранието, 75-мина од нив зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Според податоците на СДК од Собрание, за 5 месеци Дајанчо Ефтимов од ...

Работеле-не работеле, патните трошоци на пратениците за 5 месеци стасаа до 120.000 евра

Мак. Весник - 03.03.2021

Од 120 пратеници во Собранието, 75-мина од нив зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Овој пратенички состав поради пандемијата, но и поради потешкотиите со обезбедување ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно лидери во земање на патни трошоци

Frontline - 03.03.2021

Од 120 пратеници во Собранието, 75 зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Во новиот парламентарен состав рекордери по патни трошоци се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Дајанчо ...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно лидери во земање на патни трошоци

iPortal - 03.03.2021

Од 120 пратеници во Собранието, 75 зеле вкупно 122.000 евра надомест за патни трошоци од конституирањето во август лани, до први февруари годинава. Во новиот парламентарен состав рекордери по патни трошоци се пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Дајанчо ...