TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Со донираење на некој орган се спасува живот

Нова ТВ - 27.05.2020

Во раните утрински часови во петокот, околу 02 часот по полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишниот Иван Огненовски. Операцијата траеше шест часа и заврши успешно, па лекарскиот тим го разбуди првото трансплантирано ...

Донирањето органи може да продолжи нечиј живот

Р.С.Европа - 26.05.2020

Насер Мустафи од Тетово кој има 44 години, по десет години лекување сега мора да добие срце по пат на трансплантација за да продолжи да живее. Во меѓувреме користи пумпа за срцето, со која вели дека тешко се живее.

Грчки хирург цинично им честиташе на македонските колеги за првата трансплантација на срце (ФОТО)

+инфо - 26.05.2020

По петочната шестчасовна операција на Клиниката за кардиохирургија во Скопје беше извршена првата трансплантација на срце во земјава. Операцијата беше изведена под водство на д-р Сашко Јовев, заедно со д-р Жан Митрев, како и со цел тим кардиохирурзи.

ФОТО: Грчки хирург си тера „мајтап“ со македонските колеги за трансплатацијата на срце

Press24 - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук цинично им честиташе на своите колеги за извршената трансплатација на срце, но посочи дека тоа се случило во Северна Македонија, додека пак во Македонија (Тесалоники) првата странсплатација на срце била изведена одамна, пред ...

Хуманата искра не смее да згасне

Н.Македонија - 26.05.2020

„Донирањето органи е нешто што претставува највисок степен на солидарност и човекољубие“. Овие зборови, кои имавме можност да ги слушаме и читаме изминатиов викенд, откако се случи револуционерниот подвиг со првата трансплантација на срце во ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Грчки хирург им се потсмева на македонските колеги за првата трансплантација на срце во земјата

Точка - 26.05.2020

На Клиниката за кардиохирургија во Скопје, во петокот по шестчасовна операција беше извршена првата трансплантација на срце во земјата. Трансплантацијата беше изведена под водство на д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, заедно со д-р Жан ...

Грчки хирург “трола” македонски колеги за првата трансплантација на срце (ФОТО)

Expres - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук тврди дека првата трансплантација на срце во Македонија е направена многу одамна а таа што се случи минатата година била во Северна Македонија. Коментарот доаѓа откако еден од членовите на македонскиот тим за Др.

Расте свеста за донирањето органи

Сител - 25.05.2020

По два дена од извршената трансплантација на срце, 54 годишниот Иван Огњановски се чувствува добро и полека се опоравува. Во стабилна и добра состојба се и двајцата пациенти кои добија бубрег од истиот донор.

Македонската кардиохирургија испиша историја, извршена прва трансплантација на срце од донор:Во Иван продолжи да чука ...

Вечер Прес - 25.05.2020

На Клиниката за државна кардиохирургија во Скопје, по шестчасовна операција, во два часот по полноќ, на 23 мај годинава, е трансплантирано срцето на Емилија Динева во телото на 54-годишниот пациент Иван Огњановски.

Доктор Јовев: Без трансплантацијата, на Иван му се прогнозираа уште неколку месеци

Фактор - 25.05.2020

Лидерот на тимот доктори кои ја направија првата трансплантација на срце д-р Сашко Јовев, во интервју за ТВ24 рече дека пациентот е стабилен и веќе не е на респиратор за дишење. Според д -р Јовев, пред трансплантацијата, докторите прогнозирале дека ...

Д-р Јовев: Без трансплантацијата на Иван му се прогнозираа уште неколку месеци живот

iPortal - 25.05.2020

Лидерот на тимот доктори д-р Сашко Јовев кои ја предводеа успешната трансплантација на срце кај 54-годишниот Иван Огненовски во вчерашното интервју на ТВ 24 рече дека според лекарските проценки овој пациент би можел да живее уште неколку месеци, ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Независен - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „ Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема, пациентот го очекува живот со нормални активности

iPortal - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ , доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

(ФОТО) Цинична честитка од Грчки хирург за македонските колеги кои извшија трансплатацијата на срце

Скопје1 - 26.05.2020

Грчки хирург на Фејсбук цинично им честиташе на своите колеги за извршената трансплатација на срце, но посочи дека тоа се случило во Северна Македонија, додека пак во Македонија (Тесалоники) првата странсплатација на срце била изведена одамна, пред ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Press24 - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „ Утрински брифинг “ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Д-р Јовев: Свеста за донаторство кај нас не е голема

Локално - 26.05.2020

Некој подолг период пред операција се подготвува и тимот и пациентот, а корона вирусот не беше проблем за премиерната трансплантација на срце, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“, доктор Сашко Јовев, шеф на тимот кој направи прва ...

Грчки хирург им се потсмева на македонските колеги за првата трансплантација на срце во Македонија

Мак. Весник - 26.05.2020

Ваквото достигнување го споделил и д-р Јовев на социјалните мрежи, каде наишол на бројни пофалби, но и многу цинични коментари од негови грчки колеги. Грчкиот хирург цинично им честитал на македонските хирурзи за извршената трансплантација на срце, ...