TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АКО ДРЖАВАТА НЕ ЈА ОПТЕГНЕ КАСАТА КО ХАРМОНИКА, ТЕШКО НАМ! Сите енергетски компании бараат повисока цена на струјата

+инфо - 25.11.2021

Енергетските компании од земјава засега не откриваат колкаво поскапување на струјата ќе побараат од Регулаторната комисија за енергетика. Неофицијално, се дознава дека само голема финансиска инјекција од државта во енергетскиот сектор, од околу 250 ...

Владата ќе одлучува дали да ја прифати или не цената по која ЕСМ ќе ја продава струјата

Канал5 - 25.11.2021

Енергетските компании ги прават последните пресметки колкаво зголемување на цената на струјата ќе бараат. Според информациите тоа најверојатно ќе биде за 10%. ЕСМ не открива, но она што е познато според информациите е дека на владина седница, која ...

Финални пресметки за поскапувањето на струјата

Алсат-М - 25.11.2021

Енергетските компании од земјава засега не откриваат колкаво поскапување на струјата ќе побараат од Регулаторната комисија за енергетика. Велат дека ги прават последните пресметки на трошоците за нивното работење.

Владата ќе треба да пресече дали да ја прифати или не цената по која ЕСМ ќе ја продава струјата

Нетпрес - 25.11.2021

Енергетските компании ги прават последните пресметки колкаво зголемување на цената на струјата ќе ...

Ќе плаќаат ли скопјани повисока цена за улично осветлување?

Вечер Прес - 25.11.2021

Во наредната 2022 година од градската каса најверојатно ќе се одвојува повеќе пари за електрична енергија, со оглед на енергетската криза и распишување на нов тендер за набавка на електрична енергија од градските власти.

ЌЕ НИ ВЕЛАТ – МОЖЕШЕ И ПОВЕЌЕ: Струјата сигурно ќе поскапи, можно е дури и за 10 отсто

Денешен - 25.11.2021

Според информациите тоа најверојатно ќе биде за 10%. ЕСМ не открива, но она што е познато според информациите е дека на владина седница, која ќе се одржи на 30ти месецов, сигурно ќе понуди повисока цена.

Компанијата „У Пауер“, чиј сопственик го нападна Бислимоски, го раскина договорот со Град Скопје

Слободен Печат - 25.11.2021

Компанијата „У Пауер“ во сопственост на Аријант Џафери, кој неодамна го нападна претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Марко Бислимовски , го раскина договорот со Град Скопје за снабдување со електрична енергија.

Град Скопје распиша нов тендер за струја откако досегашниот снабдувач го раскина договорот, се очекува поскапа цена

Сакам да кажам - 25.11.2021

Град Скопје распиша тендер за снабдување со електрична енергија откако досегашниот снабдувачот го раскина договорот. Поради најавена енергетска криза, фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи почнаа да ги раскинуваат ...

ВИДЕО | Зиков: Македонија во енергетиката мора да направи големо реструктурирање на капацитетите

Слободен Печат - 25.11.2021

ЕСМ ги префрли парите кон МЕПСО за фактурата од европскиот пазар, па кај и да е и оваа уплата ќе биде извршена. МЕПСО е дел од таа електроенергетска мрежа каде што се балансира и работите мора да бидат балансирани.

Град Скопје распиша нов тендер за струја откако досегашниот снабдувач го раскина договорот, се очекува поскапа цена

Либертас - 25.11.2021

Град Скопје распиша тендер за снабдување со електрична енергија откако досегашниот снабдувачот го раскина договорот. Поради најавена енергетска криза, фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи почнаа да ги раскинуваат ...

Град Скопје распиша нов тендер за струја, се очекува поскапа цена

Скопје инфо - 25.11.2021

Град Скопје распиша тендер за снабдување со електрична енергија откако досегашниот снабдувачот го раскина договорот, пренесува портаот СДК . Поради најавена енергетска криза, фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи почнаа ...

Град Скопје распиша нов тендер за струја

Lider - 25.11.2021

Град Скопје распиша тендер за снабдување со електрична енергија откако досегашниот снабдувачот го раскина договорот, пренесува портаот СДК. Поради најавена енергетска криза, фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи почнаа ...

Се очекува поскапа струја – Град Скопје распиша нов тендер за струја

Скопје24 - 25.11.2021

Распишан е тендер за снабдување со електична енергија, поради причината што досегашниот снабдувач го раск ина договорот. Фирмите кои имаат склучено договор со Општините и јавните установи започнаа да ги раскинуваат договорите затоа што се очекува ...

Бислимоски - Сите се насочени кон сигурна и стабилна испорака на струја

Р.С.Европа - 24.11.2021

Енергетски компании и институции се насочени кон сигурна и стабилна испорака на струја во државата, рече денеска претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски по состанокот со енергетските компании ЕСМ, МЕПСО, ЕВН ...

Се чекаат проценки за новата цена на струјата по 1-ви јануари

Нетпрес - 24.11.2021

Домашното производство на електрична енергија по први јануари, како и статусот и темпото за ангажирање на сите енергетски капацитети кои се на располагање во државава биле тема на денешниот редовен координативен состанок на Регулаторната комисија за ...

Европската енергетска заедница бара 18,5 милиони евра од МЕПСО

Република - 24.11.2021

Ненајавеното повлекување на електрична енергија од европскиот систем за периодот јули август ќе го чини македонскиот преносен систем (МЕПСО) 18, 5 милиони евра. Европската енергетска мрежа веќе ја испрати фактурата на овој износ до МЕПСО.

МЕПСО треба да плати 18,5 милиони евра на ЕЕМ

Lider - 24.11.2021

Ненајавеното повлекување на електрична енергија од европскиот систем за периодот јули август ќе го чини македонскиот преносен систем (МЕПСО) 18, 5 милиони евра. Европската енергетска мрежа веќе ја испрати фактурата на овој износ до МЕПСО.Само за ...

Европската енергетска заедница бара 18,5 милиони евра од МЕПСО

Денешен - 24.11.2021

Ненајавеното повлекување на електрична енергија од европскиот систем за периодот јули август ќе го чини македонскиот преносен систем (МЕПСО) 18, 5 милиони евра. Европската енергетска мрежа веќе ја испрати фактурата на овој износ до МЕПСО.

Увозот на скапа струја ќе го испразни буџетот и ќе предизвика економска криза

Вечер Прес - 25.11.2021

Поради недоволното домашно производство ќе мора да увезуваме скапа струја од надвор, а тоа може да го испразни буџетот и да предизвика економска криза. За решавање на енергетската криза досега се потрошени 65 милиони евра, а остануваат уште 50 ...