TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Раул ги одреди 16-те играчи за првиот дуел со Словенија

+инфо - 12.01.2018

Натпреварот Македонија - Словенија се игра утре во Загреб од 19:30 часот. Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалез ги одреди 16-те играчи на кои ќе смета на утрешниот дуел со Словенија.

Раул Гонзалез го одреди составот за средбата со Словенија

РК Металург - 12.01.2018

Македонскиот селектор Раул Гонзалез се определи за 16-те ракометари со кои ќе ја одигра првата средба од групната фаза против селекцијата на Словенија. На таа средба Гонзалез реши да настапи без крилото Гоце Ојлески, голманот Златко Даскаловски и ...

Раул ги избра 16-те ракометари за дуелот со Словенија

СуперСпорт - 12.01.2018

Селекторот на најдобрата македонска ракометна репрезентација, Раул Гонзалез денес го објави конечниот список на 16 ракометари на кои ќе смета за натпреварот со Словенија. Од финалниот список отпаднаа голманот Златко Даскалоски, левото крило Гоце ...

Раул го одреди конечниот состав за пресметката со Словенија

Дерби - 12.01.2018

Македонскиот селектор Раул Гонзалес вечерва ги потврди шеснаесетте ракометари кои ќе бидат во комбинација за отворањето на Европското првенство во Хрватска, на кое противник на Македонија е селекцијата на Словенија.

Раул го скрои составот за Словенија, познати се 16. ракометари кои ќе го почнат првенството

МКД - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вечерва одреди кои 16 ракометари ќе играат против Словенија, а кои ќе останат на трибините. Раул ќе игра со едно лево крило против Словенија, помалку изненадувачки Гоце Ојлески не се најде на ...

Ристовски и Георгиевски се приклучија кон репрезентацијата

Телма - 12.01.2018

Македонската машка ракометна селекција се доближува до бројката од 21 играч кои селекторот Раул Гонзалес ги повика во тимот за подготовките пред ЕП во Хрватска.Гарсија Парондо,помошникот на Гонзалес веќе неколку дена работи со репрезентивците кои ...

Раул изненади: Македонија ќе игра само со едно лево крило против Словенија!

Sport 1 - 12.01.2018

Раул Гонзалес ги одбра 16-те играчи со кои Македонија ќе игра, барем, на првиот натпревар од Ервопското првенство, утре против Словенија. Златко Даскаловски, Велко Маркоски и Гоце Ојлески отпаднаа во првиот филтер и ќе ја чекаат својата шанса како ...

Без Ојлески, Марковски и Даксаловски против Словенија

Алфа - 12.01.2018

Гоце Ојлески, Никола Марковски и Златко Даскаловски се тројцата ракометари кои нема да бидат дел од составот на македонската ракометна репрезентација на утрешниот натпревар против Словенија Ако сите очекувавме дека предводникот на националниот тим ...

Раул пресече и отпиша тројца ракометари за Словенија

Екипа - 12.01.2018

Македонскиот селектор Раул Гонзалес на 24 часа пред почетокот на ЕП 2018 го објави и конечниот список за премиерниот дуел со Словенија. Македонија допатува во Загреб со 19 ракометари, од кои вечерва отпаднаа тројца, и тоа голманот Даскаловски, ...

Даскалоски, Маркоски и Ојлески отпаднаа за Словенија

SportMedia - 12.01.2018

По долго размислување, селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез го одреди списокот на ракомтари кои утре ќе ги одмерат силите со Словенија на стартот на ЕП. Шпанскиот стратег нема да смета на услугите на Отпаднаа: Златко Даскалоски, ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Раул го обелодени тимот: Против Словенија без Ојлески, Даскалоски и Велко Маркоски

Gol.mk - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез ги одреди 16-те ракометари кои ќе ги пријави за утрешниот натпревар против Словенија во првото коло од Б групата на Европското првенство во Хрватска.

Гонзалез пресече: Без столбот на одбраната и уште двајца ракометари

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Раул Гонзалес реши без кои играчи ќе настапи на утрешниот премиерен меч на Македонија на отварањето за нас на ЕП во Хрватска. За конкуренција за утрешниот меч со Словенија, селекторот реши да настапи без Гоце ...

Раул без Даскалоски, Велко Маркоски и Ојлески против Словенија

Шеталиште - 12.01.2018

Раул Гонзалез изненади со изборот на играчи за првиот натпревар. Од списокот на играчи што ќе играат со Словенија изоставени се Гоце Ојлески, Велко Маркоски и Златко Даскаловски. Најголемото изненадување е изоставувањето на Велко Маркоски, така што ...

Раул го направи последниот рез

24 Ракомет - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација Раул Гонзалес го направи последниот рез во националниот состав пред стартот на Европското првенство во Хрватска. На дуелот против Словенија, македонскиот состав ќе биде без услугите на голманот Златко ...

Раул без Ојлески, Даскалоски и Велко Маркоски тргнува против Словенија

Sport M - 12.01.2018

Раул Гонзалез вечерва ги објави 16-те ракометари кои ќе ги пријави за утрешниот натпревар против Словенија. Тој ги изостави Златко Даскалоски, Велко Маркоски, Гоце Ојлески. За утрешниот натпревар против Словенија, ќе имаме пријавено двајца голмани, ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

Талевски: Словенија е голем предизвик...

Н.Македонија - 12.01.2018

Талевски: Словенија е голем предизвик Македонските ракометари втор ден се во Загреб, каде утре ќе го започнат својот настап на Европскиот шампионат. Противник на црвено-жолтите во првото коло е селекцијата на Словенија која се закити со бронзата на ...

ФОТО: Арена спремна – домаќинот најавува силни безбедносни мерки пред инвазијата на македонски и словенечки навивачи

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно од Загреб Македонската ракометна селекција веќе втор дене е во престолнината на Хрватска, Загреб каде ги врши последните подготовки пред почетокот на новиот настап на ЕП.

Откажан попладневниот тренинг, ракометарите низ видео снимки ќе ја скенираат Словенија

Gol.mk - 12.01.2018

Наместо планираните два тренинзи, денес македонските ракометари тренираа само во претпладневниот термин. Од 11.00 часот изутрина Раул работеше еден час со нашите ракометари во „Арена“, а попладневниот тренинг предвиден во 18.30 часот во „Дом ...

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Гонзалез со поштеда за нашите пред Словенија – го откажа попладневниот тренинг

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно до Загреб Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија.

Ракометот повторно е главен, почнува 13. Европско првенство

МКД - 12.01.2018

Од денеска до 28. јануари Хрватска е домаќин на 13. ракометно Европско првенство, Македонија по петти пат е на континенталниот собир, селекцијата на Германија ќе го брани големиот трофеј. Ракометот повторно ќе биде во фокусот, македонските ...

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Ракометарите ја почувствуваа Загрепска Арена, одржан последниот тренинг пред мечот со Словенија (ФОТО)

МКД - 12.01.2018

Македонските ракометари го одржаа тренингот во Загрепска Арена каде утре го почнуваат настапот на Европското првенство во Хрватка. Ракометарите во позитивна атмосфера го одработија денешниот тренинг на теренот на кој утре од 19:30 часот против ...

Паднаа последните договори за Словенија, Раул ќе го држи Вујовиќ во неизвесноста до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Времето полека истекува...Македонската репрезентација го одработи единствениот тренинг во Арена Загреб пред утрешниот дуел против Словенија на отварањето на Европското првенство.

Миркуловски: Желни сме за повеќе, утре мораме да победиме!

24 Ракомет - 12.01.2018

Македонија вчера пристигна во Загреб каде го одржа првиот трениг во пресрет на премиерниот натпревар против Словенија. Избраниците на Раул Гонзалес тренираа во популарната “Дом Спортова”, а свое видување за престојниот натпревар против словенците ...

Македонија денеска тренира во Арена во Загреб

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ќе добие можност да одржи тренинг во салата каде што утре од 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Ракометарите коишто Раул Гонзалес ги поведе на првенството ќе имаат можност да се ...

Словенците дојдоа со воз, па им дадоа автобус…Вујо и „неговите“ се во Загреб (ФОТО)

Екипа - 12.01.2018

Ракометната репрезентација на Словенија, нашиот прв противник на Европското првенство, со која ќе ги одмериме силите утревечер, предмалку пристигна во Загреб. Селекторот Веселин Вујовиќ и неговите ракометари тргнаа со воз од Словенија, а по ...

Македонските ракометари тргна во нов поход на Европските првенства

Канал5 - 12.01.2018

Најдобрите Македонски ракометари од денеска се во Загреб, Хрватска каде утре стартува 13 Европски ракометен шампионат. Црвено жолтите по три недели заеднички тренинзи максимално се подготвени под раководство на најдобриот европски тренер Раул ...

Седуммина вардарци ќе играат во четири различни селекции на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Седум ракометари на Вардар ќе бидат дел од Европското првенство во Хрватска. Тука е и тренерот Раул Гонзалес, а ова го прави Вардар еден од клубовите со најмногу ракометари на шампионатот.

Тргна словенечнкиот воз за ЕП: Играчите и навивачите заедно кон Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација уште вчера пристигна во Загреб, но нашиот прв противник Словенија, денеска со воз замина за главниот град на Хрватска. Словенците како што ветија, тргнаа за Европското првенство со воз придружени со своите ...

Миркуловски: Хрватска буди убави спомени, Словенија ќе биде наш патоказ на ЕП

Gol.mk - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија веќе е во Загреб и ги чека настапите на Европското пренство (ЕП), а прв предизвик ќе биде селекцијата на Словенија, за која големиот борец во „црвено-жолтиот“ дрес, Филип Миркуловски, смета дека ќе биде патоказ за оваа ...

Талески: Словенците сакаат крв и играат „фајтерски“? Ќе одговориме со иста мера!

Gol.mk - 12.01.2018

Филип Талески одигра одлични два подготвителни меча со Македонија и ја има потполната доверба од селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, пред стартот на Европското првенство (ЕП) кое ќе се одржи во Хрватска.

Хрватите ни порачаа: Ќе навиваме за Македонија, победете ја Словенија и „спуштете“ го Вујо на земја

SportMedia - 12.01.2018

ОД ХРВАТСКА, МАРИЈА КОВАЧЕВА Македонските навивачи дефинитивно се едни од омилените во Хрватска. Во тоа се уверивме и денеска, додека патувавме кон Загреб. Уште на граничниот премин, хрватскиот службеник нѐ увери дека Македонија во Загреб ќе ја има ...

„Фалангата“ мора да биде подготвена: Словенците најавуваат 10.000 навивачи против Македонија

SportMedia - 12.01.2018

Со возови, со автобуси, со автомобили и на секој друг начин, што е можно поголем број на словенечки навивачи ќе се упатат кон Загреб, каде во „Арената“ утревечер селекцијата на Словенија ќе игра против Македонија, во рамките од првото коло од ...

Словенците со воз денеска пристигнуваат во Загреб

SportMedia - 12.01.2018

Словенечката ракометна репрезентација уште не е дојдена во Загреб. Според најавите, денеска околу пладне и тоа со воз, ќе пристигне селекцијата на Словенија, која е прв противник на Македонија, на Европското пренство кое стартува денеска.

Ракометарите го одржаа првиот тренинг во Загреб

МКД - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа ...

Можно ли е чудо на Европското првенство во ракомет со селекторот Гонзалес?

МКД - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Фалангата го оддржа првиот тренинг во Загреб (ФОТО)

Спортски - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација, го оддржа првиот тренинг во Загреб пред стартот на европскиот шампионт. Вечерва избраниците на Раул Гонзалес тренираа во „Домот на спортови“, додека веќе утре ќе го имаат и официјалниот тренинг во Загребска ...

ВИДЕО: Со воз до медал: Интересна најава на Словенците пред почетокот на ЕП

Спортклуб - 11.01.2018

Интересно видео пласираа Словенците пред почетокот на ЕП во Хрватска, кое започнува официјално од утре. Словенија ќе партиципира во групата Ц каде е уште и Македонија, заедно со Црна Гора и Словенија, а Словенците важат за еден од потенцијалните ...

Прв тренинг во Загреб - Македонија ситно брои до дуелот со Словенија

SportMedia - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го заврши првиот тренинг во Загреб пред стартниот дуел на ЕП во Хрватска, против Словенците. Вечерва се тренираше во „Домот на спортови“ во Загреб, а утре ќе го имаме официјалниот тренинг во загрепска Арена, ...

Миркуловски: Можеме до полуфинале, со знаење, малку среќа и публика!

Екипа - 11.01.2018

Филип Миркуловски повторно е еден од клучните играчи во македонската репрезентација, големиот „фајтер“ импонира со карактерот и борбеноста и во нападот и во одбраната. Тој е и еден од оние кои беа дел од последниот настап на Македонија на едно ...

Речиси цела репрезентација е среќно заљубена, слободни за акција се Ојлески и Манасков!

Скопје инфо - 11.01.2018

Деновиве во центарот на вниманието се ракометарите од македонската репрезентација кои во моментов се подготвуваат за Европското првенство во Загреб кое почнува во петок, а нивниот прв натпревар е закажан за во сабота каде ќе ги одмерат силите со ...

Ракометарите го почувствуваа Загреб: Првиот тренинг во „Домот на спортовите“

Екипа - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија пристигна во Загреб и денеска го одржа првиот тренинг во хрватската престолнина. Селекторот Раул Гонзалес и ракометарите ја почувствуваа атмосферата, а тренираа во „Домот на спортовите“.

ФОТО: Ракометарите се адаптираат на Загреб, првиот тренинг во „Дом Спортова“

Gol.mk - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг, како подготовка за Европското првенство (ЕП) кое стартува утревечер. Избраниците на Раул Гонзалез тренираа во полна пареа во „Дом Спортова“, салата која ќе служи за ...

“Згрме” загрепскиот градоначалник: Да видам кој ќе ме избрка од Арена

Спортклуб - 11.01.2018

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ на прес-конференција јавно порача дека нема сила што ќе спречи Европското првенство да се игра во Арената. Последните денови се актуелни медиумските препукувања меѓу сопствениците на најголемата арена во ...