TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Османи го нарече Макрон „премиерот на Франција“

Слободен Печат - 31.05.2023

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва во објава на Фејсбук го нарече францускиот претседател Емануел Макрон „премиер на Франција“, узвестувајќи за средбите во рамките на форумот за глобална безбедност „ГлобСек“ во Братислава.

(ФОТО) ЗА ОСМАНИ МАКРОН Е ПРЕМИЕР НА ФРАНЦИЈА Министерот направи лапсус во објава на Фејсбук

+инфо

За Бујар Османи, Макрон е премиер на Франција

Република

Османи до Макрон: Северна Македонија исполни најголем дел од обврските од Стратегијата на Франција за Западен Балкан

Бриф

Уште еден срам: Бујар Османи не знае кој е Емануел Макрон

Курир

Макрон предупреди на одговорноста на косовските власти

Канал5

МАКЕДОНИЈА И ФРАНЦИЈА МОЖАТ ДА ИМААТ СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО Османи и Ковачевски зборуваа со Макрон за продлабочување на соработката

+инфо

Денешен Zoom Денешен Lider Нетпрес МКД

Макрон кажа дека треба да се направат уставните измени и да се искористи согласноста на ЕУ за проширувањето, вели ...

360 степени - 31.05.2023

Ковачевски во интервјуто за Канал 5 ТВ кажа и дека веќе испратил покана до Мицкоски и очекува средбата да се случи наредните денови. Теми на состанок, според него, ќе бидат уставните измени и односите со соседите.

Ковачевски: Макрон како и Фон Дер Лајен кажа дека сега е момент да се донесат потребните одлуки

Канал5

Ковачевски: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Бизнис Вести

Ковачевски: И Макрон и Фон дер Лајен рекоа – сега е моментот да се донесат потребните одлуки

Слободен Печат

Ковачевски: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Опсервер

Ковачевски: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Во Центар

Ковачевски: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Zoom

Либертас

Ковачевски: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

24Инфо - 31.05.2023

„Пораката на претседателот на Франција Емануел Макрон е многу јасна, тој уште еднаш ја искажа својата силна поддршка дека сега е моментот Северна Македонија да ги донесе потребните одлуки со кои ќе се обезбеди европска интеграција и европска иднина ...

Ковачевски испрати покана за лидерска средба до Мицкоски

4NEWS

Ковачевски за ТВ Канал 5: Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Press24

Ковачевски за ТВ Канал 5 : Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

CivilMedia

Ковачевски за ТВ Канал 5 : Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Frontline

Ковачевски за ТВ Канал 5 : Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Нова ТВ

Ковачевски за ТВ Канал 5 : Сега е моментот за одлука која ќе обезбеди интеграција на земјата во ЕУ

Lider

Локално Бриф Centar Вести плус 365

Ковачевски-Макрон: Франција сака да ја види Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Канал5 - 31.05.2023

На маргините на безбедносниот форум Глобсек во Братислава премиерот Ковачевски попладнево имаше средба со францускиот претседател Макрон, на која добил силна поддршка за европската интеграција на земјава. Во Братислава е Јован Горгосвки.

(ФОТО+ВИДЕО) Ковачевски се сретна со Макрон: Сега е момент да се направи исчекор, Франција сака да ја види С Македонија во ЕУ

360 степени

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Бизнис Вести

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Опсервер

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Zoom

ВИДЕО | Ковачевски – Макрон: “Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ“

Во Центар

На патот кон ЕУ, Македонија ќе продолжи да има силна и гласна поддршка од Франција, порача Макрон

Н.Македонија

365 МКД Фокус Вечер Прес Независен еМагазин MakPress

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

4NEWS - 31.05.2023

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствуваше и министерот за надворешни работи Бујар Османи.

Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Макфакс

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види С. Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Локално

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

Бриф

Ковачевски – Макрон: Франција сака да ја види С.Македонија успешна и интегрирана во ЕУ

24Инфо

(ВИДЕО) Ковачевски - Макрон: Франција сака да ја види Северна Македонија во ЕУ

Press24

Средба Ковачевски-Макрон: Македонија ја има француската поддршка за реализирање на европската агенда

А1 On

Lider Мета Точка Frontline Нова ТВ CivilMedia Република