TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Брза пица со јогурт, без квасец, мека и следниот ден

NMD - 23.05.2020

Драги мои, денес со вас сакам да го споделам рецептот за едно брзо и едноставно приготвување на пица. Ова не е класична пица, може да ја наречеме и лажна пица, но има одличен вкус. Многу брзо се приготвува и веќе за половина час имате оброк на маса.

Наједноставниот рецепт за кифлички меки како душа, за само 30 минути без стасување

NMD - 23.05.2020

Поздрав драги мои пријатели. Денес ви го претставувам рецептот за супервкусните, а неверојатно брзи кифлички за кои не мора да месите тесто повеќе пати или да го чекате тоа да стасува. Овие кифлички се готови за половина час заедно со печењето, а ...

Ручек за уживање: Фаширани шницли со тиквици

Gotvi.mk - 22.05.2020

Одлична идеја за ручек! Состојки: 1 главица кромид 1 помала тиквица 500 гр мешано мелено месо 2 лажици посно сирење 1 лажица презла 3 лажици масло 1 чешне лук на врв на нож мајчина душица и рузмарин сол бибер Начин на подготовка: Кромидот исечкајте ...

Оригинален рецепт за баварско печиво – научете како да го направите

Gotvi.mk - 22.05.2020

Доколку сте љубители на баварско печиво, не морате веќе во пекара – направете го сами дома. Состојки: 800 гр брашно 200 мл топло млеко 200 мл топла вода 1 квасец 2 лажички сол 1 лажичка шеќер 3-4 лажички сода бикарбона 50 мл масло 1-2 л вода Начин ...

Домашно печиво: Ролнички со сусам

Gotvi.mk - 22.05.2020

Домашно ароматично печиво… Состојки: 20 гр квасец 1 лажичка шеќер 500-550 гр брашно 250 мл топло млеко 50 гр путер на собна температура сол 2 јајца сусам Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на ...

Брза и вкусна моцарела салата

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете вкусна салата од моцарела и шери домати. Состојки: 200 гр моцарела 10 шери домати 1 рака свежо сечкан магдонос 1 рака тенко сечкан босилек балсамико оцет маслиново масло сол бибер Начин на подготовка: Преполовете ги моцарела топчињата и ...

Диетални колачи со вкус на банана – Брзи, здрави и неверојатно слатки!

Нане - 22.05.2020

Здравите и вкусни десерти секогаш ни паѓаат на ум кога сакаме да подготвиме нешто за самите нас кога сме на диета или кога подготвуваме нешто за децата. Комбинацијата на банани и овесни снегулки е совршен избор за оваа цел, особено кога ќе видите ...

Предлог за ручек: Полнет печен компир

Кајгана - 22.05.2020

Во светот постојат околу 1.400 видови компир, додека 140 се користат во исхраната на луѓето. Оваа вкусна намирница може да се консумира на безброј начини и е омилена кај децата и возрасните. Ова е рецепт за полнет печен компир, идеален за ручек.

Едноставен а толку вкусен ручек: Тава со печурки и тиквички

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете вкусен и лесен ручек со тиквички и печурки – едноставна, а толку вкусна комбинација. Состојки: 2-3 тиквички 300 гр. печурки 3 струка млад лук 3 лажици брашно масло, сол, бибер Подготовка: Се лупат тиквичките и се лупат траки од нив.

За опуштање по работа – Чај кој ќе ве релаксира

Gotvi.mk - 22.05.2020

Ако сакате нешто за смирување и опуштање, особено после стресен ден, ви треба само чај. Чај кој делува на нервниот систем и го опушта е чајот од камилица. Напијте се по работниот ден. Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете ...

Брзи бисквит колачиња – Совршени со кафе

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете вкусни бисквит колачиња. Состојки: 150 гр. брашно 1 маргарин 150 гр. шеќер 1 јајце 1 лажиче прашок за пециво 100 гр. мелени ореви Подготовка: Се топи маргаринот и се мати пенасто со шеќерот. Се додава јајце и се меша да е добие крем.

Тиквички на грчки начин – Брзи стапчиња од рерна

Gotvi.mk - 22.05.2020

Вкусен ручек или прилог – тиквички на грчки начин од рерна. Состојки: 2 тиквички 3 лажици брашно 2 јајца 150 гр. презла 50 гр. пармезан 3-4 лажици маслоново масло вегета, сол и бибер Подготовка: Се мијат и лупат тиквичките, се сечат на парчиња и се ...

Оваа торта се вика „Мрзлива жена“, кога ќе го прочитате рецептот ќе го сфатите нејзиното име

Курир - 22.05.2020

Десерт кој лесно се прави, а брзо се јаде. Оваа торта се вика Мрзлива жена, а веднаш ќе сфатите зошто. Многу е лесна не може да згрешите и нема да ви одземе време. Потребни состојки: 1.100 грама шлаг, 700 милилитри кисела вода, 300 грама мелени ...

Сос за месо или поховано – Совршен прилог подобар од тартар

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете вкусен сос за месо или поховани деликатеси. Состојки: 1 варен компир 2 чешни лук 50 мл. маслиново масло 1 лажиче сок од лимон сол и бибер по вкус Подготовка: Се сече на ситни коцки варениот компир. Се става ситнет лук и зачини.

Похован кашкавал без пржење – Нема маснотија во него

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете деликатес кој го обожаваме во кафеаните. Похован кашкавал, но овој пат без пржење. Состојки: 200 гр. кашкавал 1 лажица брашно 1 јајце 1 шолја корнфлекс Подготовка: Се сече кашкавалот. Се мати јајцето со малку сол.

Посебни тестенини – Две состојки менуваат се

Gotvi.mk - 22.05.2020

Направете вкусен ручек со тестенини, со грашок и лук. Состојки: 500 гр. тестенини по желба 100 гр. грашок 100 мл. вода 4 чешни лук 50 гр. путер 1 коцка за супа 3 лажици маслиново масло сол и бибер Подготовка: Се пржи на маслиновото масло ситно ...

Лебот ќе биде како да е сега изваден од печка – Трик за да не фрлите храна

Gotvi.mk - 22.05.2020

Ако имате дома пециво или леб кои не се тазе, направете ги како штотуку купени со мал трик. Ставете и малку вода, па ставете ги во врела рерна, или во микро на кратко. Ќе бидат меки како штотуку купени.

Колку дебелее белиот леб – Совршена замена за него

Gotvi.mk - 22.05.2020

Постојат намирници кои дебелеат и не не заситуваат доволно, како белиот леб. Оние лица кои јадат две или повеќе парчиња бел леб дневно имаат 40 проценти повеќе шанси да станат дебели во период од пет години.

БАНАНИТА КОЛАЧ кој го освои интернетот, рецептот се споделува на сите социјални мрежи

NMD - 22.05.2020

Раскошниот домашен колач ги надмина сите досегашни познати слатки со банани, па не е ни чудо што го освои целиот Интернет. 9 јајца 9 лажици шеќер 9 лажици мелени ореви 2 лажици брашно ½ кесичка прашок за печиво 1 литар млеко 2 пудинг со вкус на ...

БЕЛА ТОРТА без печење, готвење и неодолив вкус со сирење, кисела и слатка павлака (втора верзија)

NMD - 22.05.2020

Оваа верзија за Бела сладолед торта ни ја претстави нашата драга членка Станислава Маниќ во групата НМД рецепти. Колачот лесно се приготвува и има одличен, освежителен вкус. За постапката има видео рецепт кој можете подолу да го погледнете.

Еден брзински бел-сладолед колач за кој не треба печење ниту готвење

NMD - 22.05.2020

Сум го запишала како “Брз колач за мрзливци”, некој така го нарекол, иако според мое мислење, мрзливците не прават никаков колач, тие само сакаат да јадат. Колачот навистина брзо и едноставно се приготвува, а има предобар вкус.

Мусака од компир и спанаќ – брз и вкусен ручек

Вечер - 21.05.2020

Спанаќот е познат по своите хранливи и здрави состојки, а веќе го има на пазарите, млад и свеж. Ви нудиме едноставен за подготовка, но вкусен оброк во комбинација со компири. Состојки: 1 кг компири 300 гр мелено месо 300 грама спанаќ, може и ...

Торта од готови медени кори – се прави за 15 минути

Gotvi.mk - 21.05.2020

Брз рецепт за неодолива торта… Состојки: готови медени кори за торта 7 јајца 50 гр шеќер 200 гр чоколадо за готвење 250 гр маргарин или путер 300 гр бел шлаг крем 300 гр кисела вода 150 гр чоколадо за готвење за глазура Начин на подготовка: Малку ...

Рецепт за еден од нашите старински колачи – Како да направите совршени шубари (руски капи)

NMD - 21.05.2020

Преубавите шубари, познати уште и како руски капи, е еден од оние старински класични колачи кои ги сакаме сите, без исклучоци. Особено се истакнува нивниот преубав и впечатлив изглед. 8 јајца 12 лажици шеќер 1 ванилин шеќер 4 лажици вода 2 лажици ...

Појадок, вечера или мезе за 30 минути

Пулс24 - 21.05.2020

СОСТОЈКИ: 1 шолја пченкарно брашно 4 лажици пченично брашно 200 мл. млеко 3 јајца 500 гр. сирење 2 тиквички 1 прашок за пециво сол и бибер ПОДГОТОВКА: Се рендаат тиквичките, се става сол и се цедат.

Совршено поховани тиквици

Gotvi.mk - 21.05.2020

Одличен рецепт за поховање тиквици… Состојки: 2 средни тиквици 5 јајца 200 гр брашно 300 гр презла сол 3 дл масло за пржење Состојки за маринирање: малку магдонос 1 чешне лук 1 лажица маслиново масло 1 лажица јаболков оцет или лимон прстофат сол ...

Салата со јаболка и пилешко

Пулс24 - 21.05.2020

Необична салата, фантастичен вкус… СОСТОЈКИ: 350 гр пилешко филе 2 стебла целер 2 парчиња млад кромид 2 мали јаболка 3 лажици исечкани ореви 3 лажици брусница 1/4 шолја мајонез 1/4 шолја јогурт сок од 1/2 лимон сол бибер НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: ...

Бомбици од само 2 состојки – готови за 10 минути

Пулс24 - 21.05.2020

Брзи посни бомбици од само 2 состојки. СОСТОЈКИ: 200 гр урми 100 гр ореви НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Исчистете ги урмите од коски, па ставете ги со оревите во блендер и добро изблендирајте. Обликувајте бомбици, оставете ги крато во фрижидер, па ставете ги ...

Шпанска пита на поинаков начин – со додаток гриз

Gotvi.mk - 21.05.2020

Вкусен рецепт за доручек или вечера. Состојки: 3 јајца 150 гр сирење 100 гр кисела павлака 100 мл масло 40 мл кисела вода или јогурт 100 гр брашно 30 гр гриз 50 гр пченкарно брашно 200 гр шунка 50 гр кисели краставички малку маслинки малку кашкавал ...

Брз и евтин ручек: Компир од рерна во сос од павлака

Пулс24 - 21.05.2020

СОСТОЈКИ: 700-800 гр компири 200 гр кисела павлака 250 мл млеко 50 мл масло 1 кесичка супа од печурки 4-5 чешниња лук бибер сол листови ...

Пилешки ќофтиња – сочни и вкусни

Gotvi.mk - 21.05.2020

Совршени пилешки ќофтиња – сочни и вкусни… Состојки: 450 гр мелено пилешко месо 1 јајце 3 лажици магдонос 1 лажица сос од домати 1 чешне лук, исечкан 1/4 шолја млеко 1/2 лажичка сол 1/2 лажичка бибер 70 гр пармезан 1/4 шолја + 2 лажици презла ...

Највкусната чоколадна торта со ореви: Традиционален десерт со кој нема грешка!

Убавина и Здравје - 21.05.2020

Ќе уживате во секое залаче За тестото: За филот: За глазурата: За украсување: Изматете ги белките со шеќерот во цврст снег, па додавајте ги жолчките, една по една, и понатаму матејќи. Потоа, внимателно додајте го ренданото чоколадо и брашното.

Брза бисквит торта (без печење)

Мои рецепти - 21.05.2020

Брзо и лесно се подготвува. Вкусот е одличен. Подготовка Изматете го шлаг кремот. Додадете го кокосот и промешајте -Бисквитите потопувајте ги една по една во млеко и редете ги. Еден ред бисквити потоа премачкајте со шлагот.

Шпанска пита: За добар почеток на денот!

Убавина и Здравје - 21.05.2020

Појадокот мора да биде покалоричен за да имате сила за целиот ден што ви претстои Оваа пита е она што ви треба за добар почеток на денот… Во подлабок сад изматете јајца како за торта. Додајте павлака, брашно и гриз со прашок за печиво.

Лесна вечера: Салата со пиперки и маринирани печурки

Gotvi.mk - 21.05.2020

Подгответе брза и лесна вечера од печурки и пиперки. Состојки: 400 гр маринирани печурки 1 црвена пиперка бабура 1 главица црвен кромид 2 чешниња лук 1/4 шолја маслиново масло сок од лимон 1 лажица пармезан 1 лажица мед 1 лажица вода малку босилек ...

Печени бомбици од компир

Мои рецепти - 21.05.2020

Прво ги вариме компирите. Откако ќе оладат се лупат и се рендаат. Кон нив се додава ренданиот пармезан, сечената на коцки печеница и кашкавал. Посолуваме, побиберуваме и од смесата правиме бомбици со дијаметар 5 сантиметри, ама тоа е ваша желба ...

Колачиња од чоколадо и путер од кикирики – комбинација која освојува на првиот залак

Gotvi.mk - 21.05.2020

Едноставно неодолива комбинација… Состојки: 85 гр издробени бисквити 115 гр растопен путер 170 гр шеќер во прав 240 гр путер од кикирики + 2 лажици 175 гр чоколадо за готвење Начин на подготовка: Во чинија измешајте бисквити, шеќер и растопен путер, ...

Банана леб

Gotvi.mk - 21.05.2020

Направете вкусен банана леб. Лесно се спрема и долго стои во ладилник. Состојки: ½ шолји путер 1 шолја шеќер 2 јајца матени 4 пасирани банани 1 ½ шолји брашно 1 лажиче сода ½ лажички сол 1 кесе ванилин шеќер Подготовка: Се матат путерот кој треба да ...

Ќофтиња од компири и тиквички

Gotvi.mk - 21.05.2020

Направете вкусни тиквички-ќофтиња. Сосотјки: 1 кг. тиквички 5 компири масло за пржење, брашно за валкање малку сол и бибер Подготовка: Се мијат и лупат тиквичките, се рендаат крупно и се цедат околу еден час.

Сендвич сладолед

Мои рецепти - 21.05.2020

1. Во длабок сад се става слатката павлака и се мати со миксер. 2. Во друг сад се мешаат заедно јогуртот и шеќерот. 3. Заедно се миксираат и слатката павлака и јогуртот со шеќерот. Во смесата се става ванила и чоколадни капки или трошки.

Брз и едноставен ручек: Тестенини со зеленчук

Gotvi.mk - 21.05.2020

Подгответе нешто брзо и вкусно… Состојки: 300 гр тестенини по избор 1 конзерва црвен грав 200 гр доматен сок 1 чешне лук стебло целер 1 помала тиквица сол бибер босилек Начин на подготовка: Исечкајте лук, пропржете на маслиново масло, па додајте ...

Поховани зденки без маснотија – Нема пржење и мака

Gotvi.mk - 21.05.2020

Како да сте во врвна кафеана, направете вкусни зденки без маснотија, поховани и крцкави. Состојки: 5-6 зденки 1 јајце 50 гр. брашно 1 лажица презла 80 гр. корнфлекс Подготовка: Се валкаат зденките во брашно и презла, се мати јајцето и се ситни ...

Бел кремав сладолед – Се прави за брзо време

Gotvi.mk - 21.05.2020

Направете вкусен и кремав сладолед. Состојки: 1 л. јогурт 3 шолји шеќер 2 шолји млеко 1 кисела павлака 200 гр. шлаг Подготовка: Се става во сад јогурт со шеќер, во друг сад се ставаат шлагот со млеко и павлака и се матат. Се мешаат смесите.

Украс за мафини – Направете прелив за 5 минути

Gotvi.mk - 21.05.2020

Сите сакаме вкусни мафини, а ние ви нудиме како да направите совршен украс за нив. Ви требаат 150 грама чоколадо со 2-3 шолји шеќер во прав, со 60 грама маргарин и 1 лажица павлака. Се топи чоколадото со павлака на маргарин и се додава шеќер во прав.

Домашен сладолед од малини

Вистина.мк - 21.05.2020

½ кг свежи малини 150 гр шеќер 375 мл слатка павлака 1 лажичка екстракт од ванила Начин на подготовка: Свежите малини ставете ги во блендер, па потоа испасирајте ги. Во помало тенџере сипете малини, додајте шеќер и мешајте додека смесата да се стопи ...

Оваа торта се вика „Мрзлива жена“, кога ќе го прочитате рецептот ќе го сфатите нејзиното име

Вистина.мк - 22.05.2020

Десерт кој лесно се прави, а брзо се јаде. Оваа торта се вика Мрзлива жена, а веднаш ќе сфатите зошто. Многу е лесна не може да згрешите и нема да ви одземе време. Потребни состојки: 1.100 грама шлаг, 700 милилитри кисела вода, 300 грама мелени ...