TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија преку Бугарија го дестабилизира НАТО

Слободен Печат - 22.11.2020

Во утрешниот број на Слободен печат читајте: Барањата кон Македонија ќе поттикнат нова националистичка и безбедносна бура – Русија преку Бугарија го дестабилизира НАТО Одбележан Денот на албанската азбука – Џафери: Азбуката е голем дар и аманет што ...

Промовиран документарен филм и книга за просветителската дејност на Параскеви Киријази

Телма - 22.11.2020

По повод 22 Ноември- Денот на албанската азбука, промовирана е книга и документарен филм за просветителската дејност на Параскеви Киријази. Таа е значајна фигура за албанското просветителство од крајот на 19 и почетокот на 20 век.

Честитка од ВМРО-ДПМНЕ по повод 22 Ноември - Денот на aлбанската азбука

Канал5 - 22.11.2020

ВМРО-ДПМНЕ го честита 22 Ноември - Денот на aлбанската азбука, на сите припадници на албанската етничка заедница во Република Македонија. Македонија била и ќе остане држава во која взаемната почит и негувањето на културна и јазична посебност се ...

Во градот на азбуката, средношколците Албанци не може да учат на мајчин јазик

Алсат-М - 22.11.2020

Се одбележа Денот на азбуката на албански јазик. Во Битола, градот каде што беше обединета азбуката на албански јазик пред 112 години, средношколците Албанци не можат да го уживаат право на образование на нивниот мајчин јазик.

Одбележан 22 ноември, денот на албанската азбука

Алсат-М - 22.11.2020

На денот на албанската азбука, честитки упатија политички претставници и шефови на држави. Вицепремиерот Артан Груби рече дека оваа годишнина е посветена на Ѓерѓ Фишта, додавајќи дека јазикот како духовно право не може да се регулира со преговори и ...

Стефоска: Со почит им се поклонувам на жените како Параскеви, единствената жена која учествуваше во унификација на ...

CivilMedia - 22.11.2020

„Задоволство ми е, по повод 22 ноември, Денот на албанската азбука, да ја искажам мојата длабока почит кон ликот и делото на Параскеви Киријази, единствената жена којашто учествуваше во работата на Битолскиот конгрес, одржан на 22 ноември 1908 ...

Одбележан денот на албанската азбука

Телма - 22.11.2020

Албанскиот народ зборува еден јазик, различен од другите јазици. Сите што зборуваат на овој јазик имаат националност целосно одвоена од другите народи во Европа“. Овие зборови се дел од свеченото излагање на првиот вицепремиер Артан Груби по повод ...

Стефоска: Параскеви Киријази е единствената жена од Битолскиот конгрес, УНЕСКО прифати да ѝ го посветиме 17 декември

360 степени - 22.11.2020

Параскеви Киријази е единствената жена која учествувала на Битолскиот конгрес одржан на 22 ноември 1908 година кога била унифицирана азбуката на албанскиот јазик. Во нејзина чест на „Деновите на азбуката – 2020“, манифестација која се одржа во ...

Стефоска: Длабока почит кон Киријази – единствената жена која учествувала на Битолскиот конгрес

А1 On - 22.11.2020

Министерката за култура, Ирена Стефоска денеска по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука искажа длабока почит кон ликот и делото на жената Параскеви Киријази, која учествувала на Битолскиот конгрес.

Ден на албанската азбука: Јазикот и идентитетот не може да се утврдуваат со договори и трактати

360 степени - 22.11.2020

Пораки дека јазикот и културата се фундаменти на секој народ и дека јазикот и идентитетот не се определуваат со договори и трактати, пристигнаа денеска од државниот врв по повод 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Честитка за Денот на албанската азбука

Тера - 22.11.2020

Пратеничката на СДСМ од Битола, Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска со честитка по повод Денот на албанската азбука. „Почитувани сограѓани, припадници на албанскиот народ, ви го честитам празникот 22 Ноември, Денот на албанската азбука.

Принципот на самоопределување за етничката припадност, јазик и идентитет не може да се утврди со договори и трактати, ...

Сакам да кажам - 22.11.2020

Вицепремиерот Артан Груби кажа дека принципот на самоопределување за етничката припадност, јазик и идентитет не може да се утврди со договори и трактати, на одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Николовски со честитка за Денот на албанската збука

iPortal - 22.11.2020

Вицепремиерот за броба протв корупција Љупчо Николовски на својот ФБ профил упати честитка по повод Денот на албанската азбука. „Пред 112 години, на овој ден, видни албански интелектуалци од целиот Балкан, во Битола ја унифицираа албанската азбука.

Груби: Јазикот се наметнува или со силата на оружјето или со силата на културата и цивилизацијата

Сител - 22.11.2020

„Албанскиот народ зборува еден јазик што, настрана на природните трансформации на елементите од кои што ниту еден друг јазик не бил поштеден до денес, не може да се поистовети со другите келтски, латински, германски, словенски или хеленски јазици, ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Денот на aлбанската азбука

Канал5 - 22.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Македонија. Во продолжение ја проследуваме честитката на македонски јазик, а во ...

Попладневен преглед: Полицајци вработени во времето на ВМРО-ДПМНЕ споделуваат фотографии од групни собири, на Мицкоски ...

Frontline - 22.11.2020

ПОЛИЦАЈЦИ од Струмица вработени во времето на ВМРО-ДПМНЕ споделуваат фотографии од групни собири . ПРАШАЊА му се поставени на Мицкоски, може да ги одговори кога сака и како сака. – пишува Џабир Дерала.

Ден на албанската азбука- Пендаровски: Јазикот и културата се фундаменти на секој народ

Мета - 22.11.2020

Денеска, 22 Ноември, граѓаните од албанската националност го одбележуваат Денот на албанската абука, кога во Битола во 1908 година на конгрес се поставиле темелите на албанскиот јазик. По тој повод повеќе политички личности од РСМ упатија честитки и ...

Денот на албанската азбука одбележан со промоција на книга и документарен филм за Параскеви Киријази

Макфакс - 22.11.2020

„Денови на азбуката – 2020“ е насловена културно-научната манифестација која вчера и денеска се одржа во Институтот за духовно и културно наследство на Aлбанците, по повод одбележувањето на 22-ри ноември, Денот на албанската азбука.

Груби: Јазикот и идентитетот не се определуваат со договори, туку со принципите на божествениот закон

Макфакс - 22.11.2020

Принципот на самоопределување за јазик, идентитет и припадност не се определува со договори и трактати, туку со принципите на божествениот закон, истакна првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, по ...

Џафери: Албанската азбука е голем дар, амнетот да се чува тој дар е уште поголем

Фокус - 22.11.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска испрати честитката по повод Денот на албанската азбука – 22 Ноември. – Почитувани граѓани припадници на албанскиот народ, со особена радост сакам да го честитам празникот 22 Ноември, Денот на ...

Пендаровски: Негацијата на јазикот и културата е ништење на националната припадност

Макфакс - 22.11.2020

Јазикот и културата се фундаменти на секој народ и нивната негација значи обид за ништење на националната припадност, вели претседателот Стево Пендаровски во честитка по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука.

Заев за Денот на албанската азбука: Јазикот e дел од генетскиот код на еден народ

360 степени - 22.11.2020

Јазикот и негова соодветна азбука се дел од генетскиот код на еден народ и се произлезени од универзалното право на самоопределување. Во тој генетски код се елементите на идентитетот и потенцијалите за комуникација, општествена интеграција, за ...

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество со почит кон етничките разлики

Макфакс - 22.11.2020

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност, односно богатството на Северна Македонија, вели премиерот Зоран Заев во честитката по повод Денот ...

Честика од Џафери за Денот на албанската азбука: Дарот е голем, меѓутоа аманетот да се чува тој дар е уште поголем

А1 On - 22.11.2020

Со особена радост сакам да го честитам празникот 22 Ноември, Денот на албанската азбука, кој е востановен по денот кога се одржал Битолскиот конгрес на кој албанските интелектуалци собрани од сите страни, по девет дневна неуморна работа излегоа со ...

Груби: Mинатото не смее да ја држи во заложништво иднината

Локално - 22.11.2020

Заедничко во нашата земја и на нашите народи им е судбината која опфаќа битка за слобода, правда, еднаквост, но и интеграција. Прашања како што се самоопределувањето врз база на етничка припадност, јазикот и идентитетот се утврдени единствено со ...

Груби: Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата

Опсервер - 22.11.2020

– Судбините на нашите народи во нашата земја се меѓусебно поврзани. Заедничко ни е патешествието кон слободата, правдата, еднаквоста, но и интеграцијата. Принципот на самоопределување на етничката припадност, на јазик и идентитет не може да се ...

Пендаровски: Горди сме што Денот на албанската азбука веќе 14 години е државен празник во нашата татковина

Република - 22.11.2020

Претседателот Стево Пендаровски им го честита 22 Ноември на Албанците во Македонија. Во честитката потсетува на важноста на Битолскиот конгрес за албанскит јазик и за развојот на албанската култура и духовност.

Заев: Негуваме европски вредности со почитувањето на јазикот и писмото на секоја една заедница

Локално - 22.11.2020

За сите Албанци, денот на создавањето на албанската азбука има посебно значење. Идентично, овој датум е значаен дел од историјата на Албанците и во нашата заедничка историја. Ова го посочи премиерот Зоран Заев во својата официјална честитка по повод ...

Џафери за Денот на Албанската азбука: Дарот е голем, меѓутоа аманетот да се чува, тој дар е уште поголем

Локално - 22.11.2020

На 22. ноември се одбележува Денот на албанската азбука, а истиот е востановен по денот кога се оддржал Битолскиот конгрес, на кој албанските интелектуалци собрани од секаде, по девет дена постојана работа, излегоа со најскапоцениот подарок за еден ...

22 Ноември, Ден на албанската азбука

Gostivarpress.mk - 22.11.2020

Граѓаните со албанска националност денес го одбележуваат Денот на албанската азбука. На овој датум (22 ноември) 1908 година се одржал Битолскиот конгрес, на кој била унифицирана албанската азбука.

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

А1 On - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Фокус - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери:Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Канал5 - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание .

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Опсервер - 21.11.2020

– Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Press24 - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

24Инфо - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Слободен Печат - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

ММС - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

CivilMedia - 21.11.2020

„Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

iPortal - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Либертас - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Република - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Сител - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик, порача Џафери

Нетпрес - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

Вечер Прес - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Џафери: Институциите, медиумите и просветните работници да покажат како се чува албанскиот јазик

MakPress - 21.11.2020

Секој временски период ги бие своите битки и ги слави големите или малите борби кои се само камче во зацврстувањето на темелот на чувањето, развојот и ажурирањето на јазикот кој е жива материја и кој може и да потпадне под влијание на ...

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество, со почит кон етничките разлики

Вечер - 22.11.2020

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност, односно богатството на Северна Македонија, вели премиерот Зоран Заев во честитката по повод Денот ...

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество, со почит кон етничките разлики

Опсервер - 22.11.2020

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност, односно богатството на Северна Македонија, вели премиерот Зоран Заев во честитката по повод Денот ...

Заев го честиташе Денот на албанската азбука: Ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на ...

Република - 22.11.2020

Премиерот Зоран Заев го честиташе Денот на создавањето на албанската азбука. Денот на создавањето на албанската азбука има голема важност за сите Албанци и овој датум се смета за еден од клучните настани во историјата на Албанците, и во нашата ...

Премиерот Заев го честиташе Денот на албанската азбука

Канал5 - 22.11.2020

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност, односно богатството на Македонија, рече Заев во честитката.