TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Африканската музичка легенда Мори Канте почина на 70 години

Канал5 - 23.05.2020

Музичарот Мори Канте, кој глобално ја проби африканската музика почина во главниот град на неговата татковина Гвинеја на 70 годишна возраст, потврди неговиот агент. Конте има значаен допринос во зголемувањето на популарноста на африканската и ...

Хендерсон го искоментира ставот на Канте и Дини, двете ѕвезди кои одбиваат да се вратат на тренинзи

Дерби - 22.05.2020

Враќањето на премиерлигашите на тренинзите донесе измешани реакции во јавноста, но иако најголем дел од играчите со нетрпение чекаа да се вратат на секојдневната рутина, има и такви кои се преплашени од коронавирусот и кои не сакаат да ризикуваат ...

Почина пејачот Мори Канте, чиј хит сите многу добро го знаеме! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.05.2020

Гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте, планетарно познат по песната „Yeke yeke“ од 80-те години, почина во петокот на 70-годишна возраст во болницата во Конакрију. Канте, познат и како „електричниот гриот“, ја популаризираше африканската и ...

Почина гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте

24 Вести - 22.05.2020

Гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте почина денеска, на 70-годишна возраст. Канте допринесе во зголемување на популарноста на африканската и гвинејската музика во светот, а неговиот хит „Yeke yeke" беше издаден во 1987 година и за кратко време ...

ВИДЕО: Почина легендарниот музичар Мори Канте

А1 On - 22.05.2020

Канте со својата маркатност на сцената и неговите композиции ја зголеми популарноста на африканската музика во светот. Неговиот најголем хит “Yeke yeke” кој беше издаден во далечната 1987 година е продаден во неколку милиони примероци и се искачи на ...

Откриена причината зашто Канте се плаши од смртта

Sport 1 - 22.05.2020

Н‘Голо Канте важи за еден од најголемите „мотори“ во средниот ред, па затоа голем број гиганти се обидуваат по секоја цена да го донесат фудбалерот на Челси во своите редови. Но, она што пливлече големо внимание во медиумите вчера, е тоа што ...

Канте има навистина добра причина зошто не сака да игра

Екипа - 22.05.2020

Н’Голо Канте најверојатно ќе го пропушти остатокот од сезоната во Премиер-лигата доколку таа продолжи. Францускиот репрезентативец го замоли менаџерот на Челси, Френк Лампард да не тренира, а како причина наведе дека му е страв од коронавирусот.

СТРАВОТ Е ПОСИЛЕН: Канте побарал да тренира сам и тоа дома, Челзи прифатил

SportMedia - 22.05.2020

Фудбалерот на Челзи, Нголо Канте, ќе добие одобрение од клубот да тренира дома бидејќи се плаши од коронавирусот и не сака да тренира со своите соиграчи. Клубовите од Премиерлигата почнаа да тренираат во центрите од вторникот, а играчите работеа во ...

Светскиот првак се плаши од Ковид-19: Челзи му дозволи на Канте да не доаѓа на тренинг

Спортманија - 22.05.2020

Французинот стравува дека ќе си го загрози животот. Челзи му дозволи на Н’голо Канте да не присуствува на групните тренинзи бидејќи светскиот првак се плаши од ковид-19. Сосема оправдано Канте стравува да не се зарази со корона-вирусот ако се знае ...

Почина гвинејскиот пејач Мори Канте, познат по хитот „Yeke yeke“

Локално - 22.05.2020

Гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте, кој се стекна со светска слава со хитот „Yeke yeke“ во осумдесеттите, почина на 71-годишна возраст во болница во Конакри, објави неговиот син Бала Канте.

Челси е голем клуб, Канте добил дозвола да не игра до крајот на сезоната

МКД - 22.05.2020

Медиумите од Англија пишуваат дека Нголо Канте добил дозвола од Челси да не игра до крајот на сезоната доколку Французинот смета дека не е безбедно и стравува за сопственото здравје. Нголо Канте во вторникот се појави во комплексот на Челси, но во ...

Канте стравува од последици од коронавирусот, Челси ќе го поштеди?

24Фудбал - 22.05.2020

На Островот пишуваат дека клубот од Лондон ќе му дозволи на Французинот да биде поштеден за остатокот од актуелната сезона, а тоа се должи поради загриженост кај фудбалерот од коронавирусот.

Челси подготвен на радикален чекор во врска со Канте и неговиот страв за тренирање во овој период

Дерби - 22.05.2020

Англиските медиуми пренесуваат дека од редовите на Челси се подготвени на радикален чекор поврзан со Нголо Канте во пресрет на продолжувањето на сезоната. Имено, вчера излегоа информации дека Канте не сакал да ги продолжи тренинзите затоа што ...

Челси ќе му дозволи на Канте да ја прескокне сезоната

Sport 1 - 22.05.2020

Енголо Канте во вторникот одработи на тренинг на Челси, но фудбалерот повеќе не се појави во „Кобам“. Причината е тоа што Французинот побарал да не тренира со тимот поради страв од коронавирусот.

Канте одбива да тренира: Короната убива повеќе темнокожи луѓе?!

Локално - 21.05.2020

Фудбалерот на француската фудбалска репрезентација Н’Голо Канте (29) не се појави на тренингот на Челси во средата поради стравувањата од инфекција со коронавирус, а тренерот Франк Лампард (41) го поддржа во таа одлука.

Челси подготвен на радикален чекор во врска со Канте и неговиот страв за тренирање во овој период

Точка - 22.05.2020

Англиските медиуми пренесуваат дека од редовите на Челси се подготвени на радикален чекор поврзан со Нголо Канте во пресрет на продолжувањето на сезоната. Имено, вчера излегоа информации дека Канте не сакал да ги продолжи тренинзите затоа што ...

Починал хитмејкерот од осумдесеттите години: „Поради коронавирусот, не можел да се лекува“

Екран - 23.05.2020

Гвинејскиот пејач и музичар Мори Канте, кој во осумдесеттите години ја освои светската слава со хитот „Јеке јеке“, почина вчера на 71-годишна возраст во болница во Конакри, објави неговиот син Бала Канте.