TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој ќе биде наследникот на Јанева, и што ќе се случи со предметите на СЈО?

Н.Македонија - 23.08.2019

Советот на јавните обвинители наредната недела ќе одлучува за расрешувањето на јавната обвинитека Катица Јанева, откако до нив беше доставен извештај на обвинителството за случајот „Рекет“, во кој се наоѓаат деталите од постапката.

Советот на обвинители незадоволен од информациите за „Рекет“ од Обвинителството, ја покани Русковска лично да објасни

365 - 23.08.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го испратило официјалното писмо за развојот на случајот „Рекет“ до Советот на обвинители, но Советот не е задоволен од добиените информации.

Советот на обвинители незадоволен од извештајот на Русковска за „Рекет“

Алсат-М - 23.08.2019

Два дена по апсењето на Катица Јанева, Обвинителството испрати официјално писмо до Советот на обвинители во врска со развојот на случајот „Рекет“. Вториот човек на Советот, Меџит Јусуфи за Алсат изјави дека информациите испратени до Советот од ...

Ленче, Фатиме или в.д. не можат да бидат специјални – потребен е нов човек за шеф на СЈО

Република - 23.08.2019

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и наместо неа да застанат на чело на СЈО, сметаат ...

Потребен е нов шеф на СЈО – Ленче и Фатиме не можат да бидат „главни“

Алфа - 23.08.2019

Ленче и Фатиме не можат да ја преземат улогата на Катица во СЈО, велат универзитетските професори Кајалџиев и Апасиев. Треба да има нов специјален обвинител, откако ќе биде биде констатирана оставката што претходно ја даде Јанева, која е зад решетки ...

Амбасада на САД: Решавачки е да се донесе закон за Јавно обвинителство, за градење на трајни институции

Глас на Америка - 23.08.2019

Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на јавноста мора да биде одговорен, е ставот на Амбасадата по апсењето на Катица Јанева СКОПЈЕ — Американската амбасада ја поддржува одлуката на Обвинителството да ги испита сите наводи за ...

Згаснувањето на СЈО ќе го амнестира криминалот

Телма - 23.08.2019

Извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал за случајот ,, Рекет,, и Катица Јанева стаса во Советот на јавни обвинители. Неизвесно е кога ќе се одржи седница на која треба да се одлучи за статусот на специјалната обвинителка и ...

Амбасада на САД: Обвинителството да ги гони одговорните, СЈО да продолжи со работа

Нова ТВ - 23.08.2019

Амбасадата на САД во Скопје целосно ја поддржува одлуката на обвинителството да ги испита сите наводи за корупција и да ги гони како оправдани, засновани врз законот и веродостојни факти. -Секој за кој се тврди дека ја злоупотребил довербата на ...

Советот на јавни обвинители го доби извештајот за притворот на Јанева – нема најава кога ќе заседава

4NEWS - 23.08.2019

На кој начин ќе се бира наследникот на Катица Јанева, Советот на јавни обвинители ќе одлучува идната недела. Писменото известување за статусот на Јанева денеска пристигна во Советот, но недостасуваат списи.

Советот на јавни обвинители ќе расправа за Јанева од понеделник

Нова ТВ - 23.08.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминали корупција го достави досието за „Рекет“ до Советот на јавни обвинители, но претседателот на Советот Коле Штерјев вели дека не биле доставени комплет списите што тие ги барале.

Апасиев: Погребот на СЈО е погреб на власта

Алфа - 23.08.2019

Од креатор на Специјалното јавно обвинителство до негов погубувач – премиерот Зоран Заев кој пред 4 години беше силен поборник за формирањето на оваа институција, прв и сврте грб на Катица Јанева.

Извештајот за притворот на Јанева доставен до Советот на јавни обвинители

Телма - 23.08.2019

Извештајот на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за случајот со Рекетот и отворената истрага против Катица Јанева денеска е доставен во Советот на јавните обвинители, потврдуваат од обвинителството.

Штерјев: Добивме дел од списите за Јанева, седница идната недела

+инфо - 23.08.2019

Претседателот на Советот на обвинители Коле Штерјев ќе закаже седница на која се очекува да почне постапката за разрешување на специјалната Катица Јанева, третоосомничена во аферата „Рекет“ најверојатно во текот на наредната недела.

Штерјев. Седница за Катица Јанева идната недела

Press24 - 23.08.2019

Претседателот на Советот на обвинители Коле Штерјев ќе закаже седница на која се очекува да почне постапката за разрешување на специјалната Катица Јанева, третоосомничена во аферата „Рекет“ најверојатно во текот на наредната недела.

Советот на обвинителите бара повеќе информации за „Рекет“, од понеделник ќе расправа за Јанева

А1 On - 23.08.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција го достави до Советот на јавните обвинители, извештајот за преземени активности и дејствија во предистражната и истражната постапка за случајот „Рекет“, во кој осомничена е и обвинителката ...

Извештајот за Јанева доставен до Советот на јавни обвинители

Академик - 23.08.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција до Советот на јавни обвинители го достави извештајот во врска со случајот „Рекет“ и обвинителката Катица Јанева, која е осомничена во овој случај.

Апасиев: „Условената” оставка на Јанева е нов изум во правото

Антропол - 23.08.2019

Во вчерашното гостување во вестите на ТВ Алфа, членот на Президиумот на Левица, Димитар Апасиев, зборуваше по повод најновите случувања во СЈО и апсењата на Катица Јанева. Во дел од своето интервју тој се задржа на депонираната оставка од Катица ...

Дали осомничената Јанева ќе го потопи и тимот на СЈО?

Скопје1 - 23.08.2019

Според Законот за СЈО, шеф на СЈО се избира со двотретинско и Бадинтерово мнозинство, а предлогот потоа Собранието го дава на гласање до Советот на обвинители. Според Законот за СЈО, разрешувањето на обвинителите е директно врзано со мандатот на ...

ЈО го испрати извештајот до советот на ЈО, сега треба да се закаже седница за разрешување на Јанева

ТВ21 - 23.08.2019

Јавното обвинителство денеска напладне го испрати извештајот за Катица Јанева до Советот на јавни обвинители по што следниот чекор е да се закаже седница на која ќе се расправа за разрешувањето на Јанева од функцијата специјален јавен обвинител.

Осомничената Јанева ќе го потопи и тимот на СЈО

+инфо - 23.08.2019

Според Законот за СЈО, шеф на СЈО се избира со двотретинско и Бадинтерово мнозинство, а предлогот потоа Собранието го дава на гласање до Советот на ...

На сите обвинители во СЈО им висат мандатите

Независен - 23.08.2019

На неполн месец пред завршувањето на мандатот на Катица Јанева, а со тоа и на мандатите на сите обвинители во СЈО на кои таа им е надредена, во политичко-правните кругови се отвора дилема како да се разреши главната специјална обвинителка или да ...

Јанушев: Нема да ви пројде ова, помирете се- СЈО е компромитирано до коска, до срж! Прочитани сте!

Курир - 23.08.2019

Не постојат законски пречки да се именува в.д. Специјален обвинител – изјави Зоран Заев. Епа постојат … и те како постојат, само што Заев не ги знае, а тие правници околу него сигурен сум дека не му ги кажуват, во спротивно можат да си ги искинат ...

Заев: Треба да се реагира брзо, согласно законите, да се постави вршител на должност на СЈО

Press24 - 22.08.2019

Премиерот Зоран Заев по Централниот Одбор на СДСМ на прашањето дали има решение за наследник на Катица Јанева, тој изјави дека треба да се реагира брзо во изботот на наследник на Јанева, но тоа е уште една причина што е можно побрзо да се донесе ...

СЈО остана без шефица – „Прво да ни достават извештај потоа ќе одлучуваме“, вели Штерјев

ТВ21 - 22.08.2019

Кој ќе ја замени Катица Јанева откако вчера и беше одреден 30 дневен притвор и со тоа и таа стана осомничена во случајот Рекет. Шефицата на организиран криминал Вилма Рускоска уште вчера најави дека во текот на денов ќе поднесе барање Советот на ...

Петровска: Не може законски да се избере ВД наместо Катица Јанева

Курир - 23.08.2019

Натали Петровска од Коалиција за праведно судење, вечерва на Телма изјави дека не може да се избере вршител на должност специјален јавен обвинител на местото на Катица Јанева. Ова се нејзините законски образложенија: – СЈО остана без првиот човек.

Законски не може да се избере вршител на должност наместо Катица Јанева

Република - 23.08.2019

Натали Петровска од Коалиција за праведно судење, вечерва на Телма изјави дека не може да се избере вршител на должност специјален јавен обвинител на местото на Катица Јанева. , рече таа. Петровска потсети дека СЈО има мандат уште една година, до ...

Заев бара брза реакција за назначување в.д. специјален обвинител

Република - 22.08.2019

Во врска за решение за наследник на специјалната обвинителка Катица Јанева, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва повика дека за тоа брзо треба да се реагира согласно законите за вршител на должност специјален јавен обвинител.

Премиерот бара брза реакција за назначување в.д специјален обвинител ВИДЕО

+инфо - 22.08.2019

Во врска за решение за наследник на специјалната обвинителка Катица Јанева, премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев вечерва повика дека за тоа брзо треба да се реагира согласно законите за вршител на должност специјален јавен обвинител.

Институционален „пинг- понг“ за наследник на Јанева

Алсат-М - 22.08.2019

Советот на јавни обвинители денеска достави писмено побарала од државниот обвинител Љубомир Јовевски и од обвинителката за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска да дадат објаснувања околу статусот на шефицата на СЈО, Катица Јанева.

Нема одлука за наследникот на Јанева

Сител - 22.08.2019

Обвинителството на Рускоска се уште го нема известено Советот на јавни обвинители за статусот на Катица јанева. Во текот на денешниот ден обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го подготвува целиот преглед на настаните и ...

Партиите со различни толкувања на законот за СЈО

Сител - 22.08.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара наследникот на специјалната обивнителка Каитца Јанева да биде избран преку процедурите од Законот за специјално обвинителство, а не со поставување на вршител на должност.

Законски дилеми - кој ќе управува со СЈО по притворањето на Јанева?

Канал5 - 22.08.2019

Кој и кога ќе ја наследи Катица Јанева на шефовската позиција на Специјалното јавно обвинителство ? Овие прашања се поставуваат откако таа вчера беше приведена, а државниот јавен обвинител Јовески на прес конференција рече дека СЈО се уште има ...

Утре се очекува да продолжат средбите на работните групи за новиот Закон за јавно обвинителство

Алсат-М - 22.08.2019

Во атмосфера на вмешаност на специјалната обвинителка Катица Јанева во истрагата за случајот „Рекет“, работните групи на политичките партии за Законот за јавно обвинителство се очекува утре да имаат нова средба, потврдија за Алсат од Владата.

Дали апсењето на Јанева ќе ја блокира работата на СЈО?

24 Вести - 22.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители Коле Штеријев и официјално испратил писмо до државниот обвинител Љубомир Јовески и шефицата за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска да достават информација за статусот на шефицата на СЈО Катица ...

Почнува постапката за разрешување на Јанева-досието за Рекет утре во Советот на обвинители

Нова ТВ - 22.08.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција денеска или најдоцна до утре писмено ќе го информира Советот на јавни обвинители за сите дејствија кои биле презмени во предистражната и истражната постапка за „Рекет“, а поврзани со ...

Без да се разреши Јанева, не може да се назначи в.д. обвинител

Телма - 22.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители Коле Штерјов утрово испратил допис до обвинителката Вилма Рускоска во кој бара официјално да го известат за сите преземени активности во врска со Катица Јанева.

Извештајот за „Рекет“ до утре пред Советот на јавни обвинители

Р.С.Европа - 22.08.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција денеска или најдоцна утре писмено ќе го извести Советот на јавни обвинители за сите досега преземени активности во предистрагата и истрагата во случајот „Рекет“, како и за притворот на ...

Советот на обвинители нема веднаш да избере замена за Јанева, ќе утврдува дали работела несовесно

А1 On - 22.08.2019

Советот на јавните обвинители чека официјално известување дека шефицата на СЈО, Катица Јанева, е осомничена и притворена во случајот „Рекет“ за потоа на седница да дискутира по прашањето дали таа несовесно и незаконски ја вршела функцијата и дали ќе ...

Денеска или утре Русковска ќе поднесе извештај за статусот на Јанева

+инфо - 22.08.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на денешниот ден или утре наутро до Советот на јавни обвинители ќе достави известување за статусот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, велат од ...

Советот на обвинители незадоволен од извештајот на Русковска за „Рекет“

24Инфо - 23.08.2019

Два дена по апсењето на Катица Јанева, Обвинителството испрати официјално писмо до Советот на обвинители во врска со развојот на случајот „Рекет“. Вториот човек на Советот, Меџит Јусуфи за Алсат изјави дека информациите испратени до Советот од ...

Ленче, Фатиме или в.д. не можат да бидат специјални – потребен е нов човек за шеф на СЈО

Курир - 23.08.2019

Обвинителките Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи или кој било обвинител назначен како вршител на должноста не можат да ја преземат функцијата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и наместо неа да застанат на чело на СЈО, сметаат ...

Штерјев бара одговори од Русковска и Јовески за Јанева

Либертас - 22.08.2019

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Коле Штерјев, денеска изутрина испратил допис и до државниот обвинител Љубомир Јовески и до шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска да достават информација за ...

Кога ќе биде разрешена Катица Јанева?

Фактор - 22.08.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција денеска или најдоцна до утре писмено ќе го информира Советот на јавни обвинители за сите дејствија кои биле презмени во предистражната и истражната постапка за „Рекет“, а поврзани со ...

Атанасоски: Македонскиот „Фалконе“ пред обвинител, неизвесна иднината на СЈО

Фактор - 22.08.2019

Катица Јанева на начинот на кој дојде да го предводи СЈО како исклучително важна институција за расчистување со криминалните последици од бомбите на претходната власт имаше речиси гарантирано место во македонските учебници, но и се заканува сосема ...

Звонко Давидовиќ: Сега е клучно да се одреди дали на Јанева и престанува функцијата или се разрешува

PressingTV - 22.08.2019

„Ова се случува кога политичари подготвуваат и носат закони, без да консултираат експерти од правната фела. На површина излегуваат недостатоците и мааните, кои уште повеќе ја усложнуваат и онака сложената ситуација“, вели за Пресинг Тв, адвокатот ...

Дескоска: Имаме и друга опција ако не се донесе закон за обвинителство

Магазин - 22.08.2019

Изгласувањето на законот за обвинителство ќе биде посебен предизвик затоа што гласови и поддршка треба да добиеме од лица што се осомничени или обвинети за кривични дела, или од политички партии против чии членови на раководства се водат судски ...

Илија Димовски: Советот на обвинители за СЈО може да постапува само по предлог на Собранието, а не обратно

МКД - 22.08.2019

И изборот (член 3) и разрешувањето (член 18) на СЈО е регулирано со специјалниот закон и не може и не смее да се применува друг закон. Постапката е строга, зошто и институцијата е значајна.

Законските одредби за разрешувањето на јавниот обвинител кој раководи со СЈО

Академик - 22.08.2019

Во Законот за СЈО, односно Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите се регулирани основите за престанок на функцијата јавен обвинител кој раководи ...

Милошоски: Законот за СJO е јасен. При престанок на мандатот . . .

Опсервер - 22.08.2019

Според членот 18 став 4 од Законот за јавно обвинителство, Советот на Јавни обвинители има надлежност да именува само вршител на должност на Јавниот обвинител на Република Македонија, до изборот на нов, а не да именува вршители на должност на други ...

Амбасада на САД: Обвинителството да ги гони одговорните, СЈО да продолжи со работа

+инфо - 23.08.2019

За САД важно е да се потенцира дека Специјалното јавно обвинителство игра важна улога во напорите на Северна Македонија да ја покаже посветеноста на земјата за независно судство и одговорност за минатите криминали и корупција.