TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Многу вкусно: Рецепт за гравче – тавче

Centar - 12.07.2019

Гравче тавче – Рецепт: 750г. грав, две главици кромид (црвен), масло (гравот треба обилно да биде залиен), црвена пиперка, малку сол Начин на подготовка Белиот грав ставете го да се свари во водата.

Полнети пилешки шницли со фил од сувомеснато и сирење

Gotvi.mk - 11.07.2019

Вкусни полнети пилешки шницли… Состојки: 4 парчиња пилешки гради 4 парчиња сувомеснато Пекабеско 4 парчиња гауда сирење 4 лажици сенф 2 јајца 1 шолја брашно 1 шолја презла Начин на подготовка: Пилешките гради расечете ги добро растегнете ги.

Брза посна пита со компири и тиквици: Едноставна, а достојна за свечена трпеза

Gotvi.mk - 11.07.2019

Одлична пита за доручек или вечера… Состојки: 1 пакување готови кори 5 компири 1 тиквица 1 главица кромид малку бибер масло сол сусам Начин на подготовка: Тиквиците и компирите изрендајте ги.

Сочен и кремаст: Сварете го компирот на поинаков начин

Слободен Печат - 11.07.2019

Внатрешноста треба да биде мека, но внимавајте да не ги преварите компирите за да не се распаднат. Варениот компир понекогаш може да биде пресув, па затоа најчесто го подготвуваме како пире или го запржуваме во тавче.

Идеа за денешниот ручек: Брзо, лесно, превкусно

Хитпортал - 11.07.2019

Ако ви се здосадија комплицираните рецепти кои бараат многу време за подготовка и труд, овој рецепт со пилешко месо ви гарантираме дека ќе ви стане омилен. Подготвувањето на вкусен ручек никогаш не било полесно.

Вкусна чорба со грашок и моркови – Супер ручек на трпеза

Gotvi.mk - 11.07.2019

Направете супер вкусен ручек. Состојки: 600 гр. грашок 300 гр. моркови 1 главица кромид 1 лажиче црвен пипер 1 лажица брашно 2 лажици масло 1 л. вода вегета, сол и бибер Подготовка: Се сечат лупените кромид и моркови ситно, се пржат на масло во ...

Имагинативен специјалитет: Полнети пилешки крокети

Убавина и Здравје - 11.07.2019

Јадењата може да изгледаат интересно ако ги приготвите на малку поинаков начин од вообичаено 1. Сомелете го пилешкото бело месо на машина за мелење, посолете го и запиперете го. 2. Од зачинетото месо обликувајте 16 крукчиња. 3.

Солени палачинки со спанаќ – Појадок или ручек за работа

Gotvi.mk - 11.07.2019

Вкусни спанаќ палачинки . Состојки: 300 гр. маргарин 3 жолчки 60 гр. брашно 2 лажици варен спанаќ 3-4 лажици кисела павлака 3 белки (снег) сланина по избор магдонос, сол, бибер, масло Подготовка: Се мати маргаринот со жолчки и брашно, па се додава ...

Како се похова брокула и карфиол (Видео рецепт)

Gotvi.mk - 10.07.2019

Поховани брокула и кафиол, идеален прилог за јадења од месо. Состојки: 1 брокула 1 карфиол 2 јајца брашно презла масло сол Начин на подготовка: Карфиолот и брокулата измијте ги и издвојте ги цветовите.

Брза и вкусна чорба од зеленчук

Gotvi.mk - 10.07.2019

Брзо и лесно подгответе супер здрава чорба од зеленчук! Состојки: сол бибер магдонос морков карфиол компир домат кромид масло пилешки бујон Начин на подготовка: Зеленчукот исечкајте го на коцки, карфиолот на цветови и динстајте на масло додека не ...

Во сезона: Ролат со месо и со тиквички

Убавина и Здравје - 10.07.2019

Се приготвува брзо и лесно, а вкусот ќе ве воодушеви За два часа ќе добиете вкусно предјадење што ќе им се допадне на сите домашни! 1. Исечете го пилешкото бело месо на коцки, па 2/3 од месото иситнете во блендер. 2.

Тиквички од рерна во бешамел сос

МакМода - 10.07.2019

Во текот на летото ги обожуваме тиквичките подготвени на најразлични начини, а овојпат ви носиме рецепт на кој тешко ќе му одолеете. Потребни намирници – 3 средно големи тиквички, 150 грама кашкавал (или пак, моцарела), сол, оригано, црн пипер и ...

Необично и вкусно: Лазањи со компири

Убавина и Здравје - 10.07.2019

Ако не сте љубители на меленото месо, пробајте ги овие лазањи со компири 1. Измијте го белиот компир, па заедно со кората сварете го во зовриена вода, внимавајќи да не се превари. Потоа оставете го да се олади, па излупете го и исечете го на резанки.

Традиционално француско предјадење: Супа од кромид

Пулс24 - 10.07.2019

1 кг кромид 2 лажици путер 4 парчиња багет леб 100 г Гауда рендано морско оревче сол и мелен црн пипер Кромидот исечкајте го на тенки кругови и издинстајте ги на растопениот путер. Во тенџерето налејте 1 литар вода, покријте го со капак и динстајте ...

Вкусна чорба со грашок и моркови – Супер ручек на трпеза

Вистина.мк - 11.07.2019

Направете супер вкусен ручек. СОСТОЈКИ: 600 гр. грашок 300 гр. моркови 1 главица кромид 1 лажиче црвен пипер 1 лажица брашно 2 лажици масло 1 л. вода вегета, сол и бибер ПОДГОТОВКА: Се сечат лупените кромид и моркови ситно, се пржат на масло во ...