Партизан со урагански триумф над Будуќност до финале во АБА

TopSport - 22.05.2022

Кошаркарите на Партизан се првите финалисти на плеј-офот на АБА лигата. Тие вечерва во решавачкиот меч од полуфиналната серија убедливо го совладаа Будуќност со резултат 101:77 и со 2:1 во победи изборија пласман во финалето.

Партизан доминантно против Будуќност за место во финалето на АБА

Екипа - 22.05.2022

Партизан е првиот финалист на АБА лигата откако во полуфиналната „мајсторка“ против Будуќност славеше со убедливи 101-77. Предноста која ја остварија „црно-белите“ во втората четвртина им донесе позитива од 55-35 на полувреме и истата беше преголем ...

Експлозија на Пантер, Партизан по девет години е во АБА-финалето

Gol.mk - 22.05.2022

Екипата на Партизан ја заврши задачата, убедливо го одбрани домашниот терен против Будуќност (101-77) и со вкупни 2-1 во полуфиналната серија се пласира во АБА-финалето за првпат по девет години.