TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Културата против „праз културата“ - (не)ВОЗМОЖНА МИСИЈА

Р.С.Европа - 03.03.2021

Иницијативата „Култура или фискултура?“, по приложените документи за манипулациите при изборот на директор на НУЦК „Антон Панов“ и „молкот“ на Министерството за култура, со протестен марш по скопските улици и пет барања за разрешување на овој веќе ...

(Видео) Протестен марш „Култура или фискултура„ Скопје – 03.03.2021

Антропол - 03.03.2021

Иницијативата „ Култура или фискултура ?“ која се формираше по незадоволството од изборот на Васил Бубев за директор на НУ Културен центар „ Антон Панов “ во Струмица, најави протест. Досега се обидоа да ги издејствуваат своите барања преку ...

Како да се разбереме со публиката, ако не се разбираме со власта, рекоа струмичките актери на Протестот против ...

Сакам да кажам - 03.03.2021

Како да се разбереме со публиката ако не можеме да се разбереме со вас, рекоа денеска струмичките актери на протестниот марш низ Скопје во моментот кога беа пред Министерството за култура.

Време е културата да излезе од канџите на политиката, бараат струмичките актери кои протестираа против партизацијата во ...

Република - 03.03.2021

Време е културата да излезе од канџите на политиката, бараат струмичките актери кои денеска протестираа против партизацијата во културата. Организатор на протестот е иницијативатта „Култура или фис-култура“ чии членови се револтирани од ...

Марш на Иницијативата култура или фис-култура, бараат департизација на институциите

Канал5 - 03.03.2021

Време е културата да излезе од канџите на политиката. Ваква порака испрати иницијативата „Култура или фис-култура“ чии членови се револтирани од назначувањето на екс-наставникот по физичко образование Васил Бубев за прв човек на струмичкиот центар ...

Иницијативата „Култура или Фис-Култура?” не отстапува: Уметниците со протестен марш за департизација на културата

Вечер Прес - 03.03.2021

„Сведоци сме на партизација на институциите, каде што припадноста на партијата е повисок критериум за избор на раководно лице, член на управен одбор, па дури и обичен вработен, од критериумите на стручност, образование, искуство и компетентност“, ...

Време е културата да излезе од канџите на политиката бараат културните работници

Алфа - 03.03.2021

Со протестен марш, кој го организираше иницијативата „Фис-култура или култура“, културните работници го искажаа своето незадоволство од како што велат мешањето на политиката во културата. Едно од главните барања на иницијативата е разрешување на ...

[Галерија] „Департизација сега“ – културните работници маршираа низ Скопје

Радио МОФ - 03.03.2021

„’Шчо направивме и шчо треба да направиме’ ќе не праша големиот Крсте Петков Мисирков во неговата бесценета книга ‘За македонцките работи’. Да правиме недопустливи грешки и да ја избркаме публиката од театарот? Да се преквалификуваме во службеници ...

Симболичен протестен собир на културните работници од Охрид за поддршка на иницијативата „Култура или фискултура?“

OhridNews - 03.03.2021

Со цел да изразат солидарност и поддршка на најавениот Протестен марш, предводен од иницијативата „Култура или фискултура?“, кој ќе се одржи денеска во Скопје, исто така денеска, на Кеј „Македонија“, во Охрид, пред споменикот „Св.

Охридските културни работници со поддршка за Протестниот марш на иницијативата „Култура или фискултура?“

PressingTV - 03.03.2021

Во знак на солидарност и поддршка на најавениот Протестен марш, предводен од иницијативата „Култура или фискултура?“, кој е најавен за денеска во Скопје, во среда, на Кеј „Македонија“, пред споменикот „Св.

ВИДЕО: Културните работници маршираа низ Скопје и порачаа „Департизација сега“

Слободен Печат - 03.03.2021

Со извици „Департизација сега“ протестен марш денеска одржа струмичката иницијатива „Култура или фис-култура“. Едно од главните барања на иницијативата е отповикување на одлуката за назначување на професор по физичко за генерален директор на НУЦК ...

Културните работници маршираа низ Скопје: Департизација сега!

PressingTV - 03.03.2021

На маршот кој го организираше иницијативата која се формираше откако за генерален директор на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица беше назначен професор по физичка култура, учесниците од надлежните бараат да им обезбедат услови за да бидат подобри од што ...

Струмичките актери протестираа против партизацијата во културата

24 Вести - 03.03.2021

Дел од струмичките актери протестираа против партизацијата во културата. Организатор на протестот е иницијативатта „култура или фис-култура“ чии членови се револтирани од назначувањето на екс-наставникот по физичко образование Васил Бубев за прв ...

Културата е далеку од ослободена од заробеноста: Уметниците и културните работници утре на протест во Скопје

ММС - 02.03.2021

Иницијативата „Култура или Фис-Култура?” утре организира протестен марш во Скопје, поради како што велат оттаму, празната култура. Стратегијата за развој на културата 2018-2022 година беше најавувана како „Стратегија на ослободување од режимските ...