TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев - Меркел во Тирана: Македонија треба да ги започне преговорите

Канал5 - 14.09.2021

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот Никола Димитров и министерот Бујар Османи попладнево остварија билатерална средба со германската канцеларка на Германија Ангела Меркел во Тирана.

Средба Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги почне преговорите, проширувањето на ЕУ не смее да се одлага

ТВ21

Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Centar

Заев – Меркел: С. Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ

Локално

Средба Заев – Меркел: Преговорите да започнат, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одложи

Нова ТВ

Заев – Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите, проширувањето на ЕУ со Западен Балкан не смее да се одлага

Frontline

Средба на Заев со Меркел во Тирана: Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ

Мета

Lider Слободен Печат еМагазин Точка Р.С.Европа Press24 Република Независен

Меркел со порака од Тирана: Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Канал5 - 14.09.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија и Македонија ги исполниле условите за членство во Европската Унија.

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

24 Вести

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

Бриф

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Нова ТВ

Меркел вели Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

еМагазин

Меркел од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство

Независен

Меркел со порака од Тирана: Северна Македонија и Албанија ги исполнија условите за членство, според Рама двете земји се заложници на национализмот во ЕУ

Frontline

Zoom Lider +инфо Скопје инфо Слободен Печат Курир 24Инфо Р.С.Европа

Анализа: Дали прошталните пораки од канцеларката Меркел до земјите од Западен Балкан имаат политичка тежина?

Сител - 14.09.2021

Нови средби – стари пораки. И по прошталната средба на канцеларката Меркел со лидерите на Западен Балкан побрзата интеграција на регионот во ЕУ останува само заложба, со ветување дека процесот не смее да биде запоставен.

Меркел: Ветивме дека ќе бидеме блиску до преговорите со ЕУ

Глас на Америка

Премиерот Заев и македонската делегација на проштална среба со канцеларката Ангела Меркел

Канал5

Меркел ги собра на една маса лидерите од регионот, поплaднево таа ќе има одделни средби и со секој од нив

Телма

Меркел од Тирана: Албанија и Северна Македонија ги исполнија условите за почеток на преговори со ЕУ

ТВ21

( Видео) Почна работниот состанок на Меркел со западнобалканските лидери во Тирана

Нова ТВ

(видео)Под силно обезбедување Меркел пристигна пред Палатата на бригадите каде ја пречека премиерот Еди Рама

Телма

Локално Фактор Фактор Слободен Печат Нова ТВ Денешен Телма еМагазин

Бибер за бугарското вето: Германија и Меркел имаа слабо влијание во ЕУ

Локално - 14.09.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел до одреден степен го поддржа авторитарниот, недемократски развој на Западен Балкан, особено во Србија, рече Флоријан Бибер, професор во Центарот за југоисточни студии на Универзитетот во Грац, во интервју за „N1“.

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

Нова ТВ

Бибер: Политиката на Меркел кон регионот имаше и добри страни, но канцеларката „не се ангажираше целосно”

Слободен Печат

Бибер: Пораките на Меркел за Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

Канал5

Бибер: Политиката на Меркел кон регионот имаше добри страни, но не се ангажираше целосно

Lider

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

Frontline

Бибер: Пораките на Меркел за Северна Македонија го покажуваат германското влијание врз проширувањето

CivilMedia

24Инфо 365 Фокус ММС Либертас Скопје1 Press24 Опсервер

Вечерен преглед: Северна Македонија треба да ги започне преговорите, се дигитализира секторот туризам

Frontline - 14.09.2021

Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево остварија билатерална средба со германската ...

Заев, Димитров и Османи стигнаа во Тирана, попладне премиерот ќе има билатерална средба со Меркел

360 степени

Средба Заев-Меркел во Тирана: Евроинтеграцијата на С Македонија и регионот не смее да се одложува

360 степени

Средба Заев-Меркел во Тирана: Евроинтеграцијата на С Македонија и регионот не смее да се одложува

Либертас

Лажна и малициозна објава за средбата на Заев и Меркел

CivilMedia

Чекајќи ја Ангела: Заев, Димитров, Османи, и Ориѓански насмеани пред да ја видат Меркел

Република

Премиерот Заев предводи владина делегација на работна средба со германската канцеларка Ангела Меркел во Тирана

Centar

Нетпрес Денешен 4NEWS Скопје1 24Инфо Press24 Lider Frontline

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар на Северна Македонија во Тирана ќе придонесе за популаризација и ...

Frontline - 14.09.2021

Премиерот Зоран Заев денеска по работниот ручек на лидерите на Западен Балкан со германската канцеларка Ангела Меркел го посети новоотворениот Културно-информативен центар на Северна Македонија во Тирана и притоа даде изјава за медиумите.

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на традицијата

Канал5

Заев: КИЦ на Македонија во Тирана ќе придонесе за популаризација и презентирање на традицијата, културата и уметноста на нашата земја

24Инфо

Заев: Културно-информативниот центар на С. Македонија во Тирана ќе биде мост за зближување меѓу народите на двете земји

Локално

Заев го посети Културниот центар на Македонија во Тирана

Независен

Заев: КИЦ на Северна Македонија во Тирана ќе биде мост за зближување меѓу народите на двете земји

OhridNews

Заев: КИЦ на Северна Македонија во Тирана ќе биде мост за зближување меѓу народите на двете земји

Опсервер

Точка Нетпрес МКД Centar 24 Вести Н.Македонија