TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Проблем за МЗТ Скопје, првата полуфинална АБА 2 пресметка нема да се игра во среда!

SportSport - 21.04.2024

МЗТ Скопје се пласираше во полуфиналето на плеј-офот во АБА2-лига. Актулениот македонски првак за противник ќе го има тимот на Спартак, а според првичниот распоред дуелот во Скопје требаше да се одигра на 24. овој месец. Добро е познато дека за 24.

МЗТ лесно го надигра Гостивар и закажа полуфинале со ТФТ

Дерби - 20.04.2024

МЗТ Скопје е последниот фаворит кој се пласираше во полуфиналето во македонскиот кошаркарски плејоф, откако вечерва си ја доработи задачата и по третпат славеше над Гостивар. Македонскиот шампион е фаворит за одбрана на пехарот и вечерва имаше ...

Шампионот МЗТ рутински го совлада Гостивар и си закажа полуфинале со ТФТ

Слободен Печат - 20.04.2024

И повеќе од рутински МЗТ Скопје помина низ Гостивар (96:70), за експресни (3-0) во последното четвртфинале. Во само три одиграни натпревари МЗТ го елиминираше Гостивар во четвртфиналето на плеј-офот, и практично од вечерва моѓе да размислуваат на ...

Академија ФМП со победа му го предаде дното на Охрид

Gol.mk - 20.04.2024

Битката за опстанок во македонскиот кошаркарски шампионат ќе биде возбудлива до крајот. Академија ФМП пред својата публика го победи ГКК Охрид (75-61) и така избега од последната позиција на табелата.

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

Курир - 20.04.2024

Сите серии во плејофот, се играат според принципот: „подобар од пет натпревари“ и системот „2-2-1“ Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва го победи Гостивар со 96:70 и со експресни 3:0 ја заврши четвртфиналната серија од плејоф.

Шампионот не дозволува изненадувања - си закажа полуфинале со ТФТ

Sport 1 - 20.04.2024

Без поголеми проблеми и веројатно никогаш полесно, МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Гостивар со 96-70 и обезбеди пласман во полуфиналето од домашниот плејоф. Од трибините на салата „Младост“ ја немаше вообичаената поддршка за домашниот тим, па ...

МЗТ го совлада Гостивар и си закажа дуел со ТФТ во плеј-офот

Екипа - 20.04.2024

Кошаркарите на МЗТ Скопје се последните патници во полуфиналето на плеј-офот во кошаркарскиот шампионат, откако го совладаа составот на Гостивар на негов терен, убедливо со 70-96 и си закажаа плеј-оф дуел со ТФТ.

МЗТ лесно го преслуша Гостивар и закажа полуфинална серија со ТФТ

Gol.mk - 20.04.2024

Кошаркарите на МЗТ Скопје без никакви проблеми славеа и во третиот натпревар од четвртфиналето во плеј-офот и го „размонтираа“ Гостивар со конечен резултат 70-96, со што ја комплетираа серијата со максимални 3-0.

Академија ФМП уште се надева, Охрид на работ на бездната

Кош - 20.04.2024

Екипата на Академија ФМП оствари исклучително важна победа во обидот да избори опстанок во елитната конкуренција откако вечерва на домашен терен го победи Охрид со 75-61. Интересен момент е тоа што во составот на домашниот тим имаше само осум, а на ...

Вардар го надигра Кожув и со трет триумф во низа го сонува опстанокот

Gol.mk - 20.04.2024

Кошаркарите на Вардар го забележаа третиот триумф во низа и славеа над Кожув со 82-70 во четвртото коло од плеј-аутот на Првата македонска лига. Комплетниот натпревар помеѓу Вардар и Кожув: Домашниот тим многу подобро го отвори мечот и прикажа ...

МЗТ немаше проблем со Гостивар, Металците одат на ТФТ во полуфинале

Спортманија - 20.04.2024

Со победа од 96-70 на гостувањето кај Гостивар, МЗТ Скопје Аеродром со чисти 3-0 се пласираше во полуфиналето на плејофот во македонското кошаркарско првенство. Во полуфиналето, МЗТ ќе се сретне со ТФТ.

МЗТ Скопје А. со трета победа над Гостивар го потврди полуфиналето

SportSport - 20.04.2024

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје А. го потврди своето место во полуфиналето на плеј-офот, откако вечерва без проблеми и по третпат го совлада тимот на Гостивар. Вечерва момците на тренерот Атанасов славеа во Гостивар со 70:96 и ј ...

Опстанокот е сѐ поблиску – првпат сезонава Вардар „врза“ три победи

Кош - 20.04.2024

Пет месеци Вардар чекаше победа во првенството, а сега се наоѓа во серија од три триумфи кои го носат на чекор од опстанок во елитната конкуренција. Откако во претходните два меча ги победи Академија ФМП и Охрид, вечерва „црно-црните“ беа подобри и ...

Вардар со победа над Кожув останува во трка за опстанок

SportSport - 20.04.2024

Кошаркарите на Вардар направија уште еден чекор до опстанокот во елитното кошаркарско друштво, откако вечерва на домашен терен го совладаа Кожув со 82:70 во меч од плеј-аутот. „Црвено-црните“ успеаја да ја искористат шансата на домашниот терен и не ...

ВО ЖИВО: Гостивар – МЗТ Скопје

Кош - 20.04.2024

Љубителите на кошарката во Гостивар вечерва имаат можност да го поздрават актуелниот шампион во можеби последниот натпревар на својот омилен тим сезонава. МЗТ Скопје оди на гости со предност од 2-0 и ако денеска триумфира, ќе обезбеди пласман во ...

ВО ЖИВО: Вардар – Кожув

Кош - 20.04.2024

Со серија од две победи, Вардар попладнево го пречекува Кожув во надеж дека ќе ја продолжи низата, а потоа ќе дојде и до опстанок во елитната конкуренција. Натпреварот меѓу Вардар и Кожув, кој веќе се спаси од испаѓање, се игра од 18 ...

МЗТ Скопје во Гостивар по „виза“ за уште едно полуфинале

Кош - 20.04.2024

Откако успешно ја заврши мисијата во четвртфиналето од АБА 2 лигата, МЗТ Скопје денеска ќе се обиде да ја финишира и серијата од четвртфиналето во домашниот плејоф. Со предност од 2-0, аеродромци гостуваат во Гостивар каде ќе се обидат да дојдат до ...

МЗТ Скопје Аеродром го заверува пласманот во полуфиналето и тоа со победа со двоцифрена разлика

Спортманија - 20.04.2024

Актуелниот кошаркарски првак МЗТ Скопје Аеродром гостува кај Гостивар во меч на кој се очекува фаворитот да го потврди местото во полуфиналето на плејофот. Аеродромци водат со 2:0 во победи и вечерва иако на гостински терен, се очекува да стигнат до ...

МЗТ-експрес по брза постапка го реши Гостивар

Кош - 20.04.2024

Актуелниот шампион МЗТ Скопје славеше на гостувањето кај Гостивар со 96-70 и со 3-0 обезбеди пласман во полуфиналето од домашниот плејоф. Без поголеми возбудувања, тимот од Аеродром брзо го скрши отпорот на домашниот тим, ако и воопшто може да се ...

МЗТ лесно го надигра Гостивар и закажа полуфинале со ТФТ

Спортклуб - 20.04.2024

И повеќе од рутински МЗТ Скопје помина низ Гостивар (96:70), за експресни (3-0) во последното четвртфинале. Во само три одиграни натпревари МЗТ го елиминираше Гостивар во четвртфиналето на плеј-офот, и практично од вечерва моѓе да размислуваат на ...

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

MakPress - 21.04.2024

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вечерва го победи Гостивар со 96:70 и со експресни 3:0 ја заврши четвртфиналната серија од плејоф. Претходно место во полуфиналето изборија ТФТ Моцарт, Работнички и на Пелистер.

МЗТ Скопје ја комплетираше полуфиналната „четворка“ во кошаркарскиот плејоф

Gostivarpress.mk - 21.04.2024

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје вчера го победи Гостивар со 96:70 и со експресни 3:0 ја заврши четвртфиналната серија од плејоф. Претходно место во полуфиналето изборија ТФТ Моцарт, Работнички и Пелистер.