TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стари стравувања за новата тајна служба

Deutsche Welle - 22.05.2019

Реформите во безбедносниот сектор треба да стават крај на концентрацијата и злоупотребата на моќ на тајната полиција. Дали законските решенија се гаранција за тоа? Со предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност и предлог-законот за ...

Нема веќе тајни фондови за новата Агенција што ќе прислушува и следи, трошењето ќе им го контролира Собранието

Сакам да кажам - 22.05.2019

Агенцијата за национална безбедност нема да има тајни фондови со милионски суми пари, како што имала отсекогаш УБК. Од осамостојувањето, никогаш никој не знаел и не смеел да праша за што им се и за какви потреби ги трошеле агентите на УБК овие ...

Ременски и Зекири контра Спасовски: Мали се шансите за суштински реформи во службите

ТВ21 - 21.05.2019

Ременски во статус на својот фејсбук профил напиша дека се бори за суштинска реформа на безбедносните служби иако, како што вели, изгледите за тоа се минимални. Во изјавата што ја даде во Собранието вели дека тоа што не се согласуваат со министерот ...

Ременска повторно ќе поднесе амандмани за законот за АНБ и тоа на пленарна седница

Сител - 21.05.2019

Постои професионално, а не лично несогласување за безбедносните реформи меѓу сопартијците Фросина Ременски и Оливер Спасовски, призна пратеничката. Таа вчера на собраниска комисија направи упад со над 30-тија амандмани за Законот за Агенција за ...

Осомничениот Трајко Вељаноски ќе предлага пратеници да бираат вработени за новата УБК?

Телма - 21.05.2019

Двајца пратеници, но и потпретседатели на СДСМ со сосема спротивставено мислење за реформите на тајните служби од министерот и третиот партиски потпретседател. И Мухамед Зекири и Фросина Ременски мислеа со 36 амандмани да го подобрат законот, ...

Владејачката СДСМ се подели околу формирањето на агенцијата за национална безбедност

Канал5 - 21.05.2019

Наместо досегашните 800 вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање, новата Агенција за национална безбедност ќе брои само околу 350. Она што е клучно е како ќе се врши селекцијата- кој од сега вработените ќе остане, а кој ќе премине во ...

Ременски: Законот за реформа на УБК треба да биде квалитетен

24 Вести - 21.05.2019

Законот за реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање треба да биде квалитетен и јасно да ја уреди работата на новата институција. Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински – вели пратеничката Фросина Ташевска ...

Зекири: Има еден куп криминалци во УБК, место да ги избркаат ќе ги вработуваат во администрација

Фокус - 21.05.2019

Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински, вели пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со пратеничката Фросина Ременски поднесоа над 30 амандмани за предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност, но кои не беа ...

Куп криминалци во УБК ги вработуваат во администрација, наместо да ги избркаат, вели Зекири

Скопје1 - 21.05.2019

Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински, вели пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со пратеничката Фросина Ременски поднесоа над 30 амандмани за предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност, но кои не беа ...

Стари стравувања за новата тајна служба

Либертас - 22.05.2019

Реформите во безбедносниот сектор треба да стават крај на концентрацијата и злоупотребата на моќ на тајната полиција. Дали законските решенија се гаранција за тоа, анализира Дојче веле . Со предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност и ...

И Нинџа беше со прикриен идентитет во УБК, па ја нападна државата, го предупреди Ременски министерот Спасовски, кој не ...

Сакам да кажам - 20.05.2019

Потпретседателката на Собранието Фросина Ташевска-Ременски од СДСМ, независниот пратеник Павле Богоевски, од НСДП Горан Мисовски, Мухамед Зеќири од СДСМ и други, не успеаја да го убедат министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски дека само судот ...

91 амандман на Законот за Агенцијата за национална безбедност, најголем дел од владеачките пратеници

Телма - 20.05.2019

Со 91 амандмани почнаа да се исправаат пропустите во законот со кој се формира новата УБК, Агенцијата за национална безбедност. Но не се сите од исти подносители. Една група амандмани која поминува мазно е договорена меѓу власта и опозицијата.

Ременски го нападна законот на Спасовски со 30 амандмани

Сител - 20.05.2019

Реформите во безбедносните служби и ингеренциите на Директорот на Националната агенција за безбедност ги ставија на различна страна сопартиијците на СДСМ Фросина Ременска и Оливер Спасовски.

Почна разгледувањето на амандманите за Законот за Агенцијата за национална безбедност

Алсат-М - 20.05.2019

По амандманско барање на опозицијата мандатот на директорот на Агенцијата за национална безбедност ќе биде само четири, а не пет години, како што предвидува предлог-законот. Амандманот беше прифатен во Комисијата за одбрана каде беше разгледан ...

Оливер Спасовски ги одби речиси сите амандмани на Фросина Ременски за предлог законот за Агенцијата за национална ...

24 Вести - 20.05.2019

Оливер Спасовски наспроти Фросина Ременски. Министерот за внатрешни работи на сопартијката од СДСМ и ги одби речиси сите амандмани на предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност.

Реформи во УБК: Може ли да ни се појави нов Нинџа?

Независен - 20.05.2019

Директорот и заменикот на Агенцијата за национална безбедност (АБН), со чие формирање Управата за безбедност и контраразузнавање оди во историјата, ќе имаат мандат од четири години и право на реизбор, додека работниот стаж потребен за овие функции е ...

Спасовски и Ременски со различни аргументи за употребата на мерката лица со прикриен идентитет

Локално - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Спасовски се скара со Ременски: Собраниската комисија за безбедност делуваше како расштиман оркестар

Курир - 20.05.2019

Новиот Закон за Агенција за национална безбедност ја скара власта, поточно пратеничката Фросина Ташевска Ременски и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Имено новото законско решение е по предлог на Владата, а на собраниската комисија ...

Безбедносните закони пред пратениците, Спасовски ги отфрли речиси сите амандмани на Ременски

ТВ21 - 20.05.2019

Вкупно 91 амандман на предлог законот за Агенцијата за национална безбедност беа на разгледување пред членовите на матичната собраниска Комисија за одбрана и безбедност. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски прифати околу десетина, а ...

Законот за Агенцијата за национална безбедност ја скара власта

Алфа - 20.05.2019

Пратеничката Фросина Ременски контра нејзиниот сопартиец министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во комисијата за одбрана каде се пегла Законот за новата Агенција за национална безбедност, со која контраразузнавачите од МВР се селат под капа ...

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Независен - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Агенцијата за национална безбедност – Фросина Ременски контра Оливер Спасовски!

Магазин - 20.05.2019

Законот за агенцијата за безбедност се носи со двотретинско мнозинство и амандманската расправа за него почна денеска во Комисијата за одбрана и безбедност, но со чести паузи, дополнителни координации и обиди да се испеглаат разликите меѓу ...

91 амандман на Законот за Агенцијата за национална безбедност 30 тина од Фросина Ременска

Скопје1 - 20.05.2019

Со 91 амандмани почнаа да се исправаат пропустите во законот со кој се формира новата УБК, Агенцијата за национална безбедност. Но не се сите од исти подносители. Една група амандмани која поминува мазно е договорена меѓу власта и ...

Ременски: Законот за УБК треба да биде квалитетен

Press24 - 21.05.2019

Законот за реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање треба да биде квалитетен и јасно да ја уреди работата на новата институција.Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински – вели пратеничката Фросина Ташевска ...

Зекири: Има еден куп криминалци во УБК, место да ги избркаат ќе ги вработуваат во администрација

Слободен Печат - 21.05.2019

Пратеникот реагира за предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински, вели пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со пратеничката Фросина Ременски поднесоа над 30 ...

На Спасовски не му се допаднаа амандманите на Ременски, ги одби

Фокус - 20.05.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ги одби речиси сите амандмани кои неговата сопартијка Фросина Ременски ги поднесе на предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност.

Ременски: Немам личен судир со Спасовски, туку судир на концепти

iPortal - 20.05.2019

-Немам личен судир со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, туку имаме судир на концепти во однос на реформата во безбедносниот сектор, ни изјави потпретседателката на Собранието Фросина Ременски.

Спасовски и Ременски со различни аргументи за употребата на мерката лица со прикриен идентитет

24Инфо - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Спасовски се скара со Ременски: Собраниската комисија за безбедност како на пазар

Нетпрес - 20.05.2019

Новиот Закон за Агенција за национална безбедност ја скара власта, поточно пратеничката Фросина Ташевска Ременски и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Имено новото законско решение е по предлог на Владата, а на собраниската комисија ...

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Локално - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Зекири: Има еден куп криминалци во УБК, место да ги избркаат ќе ги вработуваат во администрација

Либертас - 21.05.2019

Реформите во тајните безбедносни служби мора да бидат суштински, вели пратеникот од СДСМ, Мухамед Зекири, кој заедно со пратеничката Фросина Ременски поднесоа над 30 амандмани за предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност, но кои не беа ...

Спасовски ги одби амандманите на Ременски

iPortal - 20.05.2019

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ги одби речиси сите амандмани кои неговата сопартијка Фросина Ременски ги поднесе на предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност.

Спасовски и Ременски со различни аргументи за употребата на мерката лица со прикриен идентитет

Press24 - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Курир - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

ВИДЕО: Ременски vs. Спасовски – кој ќе дава одобрение за тајните агенти?

А1 On - 20.05.2019

За посебната истражна мерка поврзана со лицата со прикриен идентитет да одлучува Судот наместо директорот на новата Агенција за националан безбеднсот која треба допрва да се формира наместо УБК, предложи пратеничката Фросина Ташевска Ременски на ...

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

24Инфо - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

(Видео) Ременски контра Спасовски за ангажирањето на тајните агенти

Макфакс - 20.05.2019

За посебната истражна мерка поврзана со лицата со прикриен идентитет да одлучува Судот наместо директорот на новата Агенција за национална безбедност која треба допрва да се формира, предложи пратеничката Фросина Ташевска Ременски на денешната ...

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Канал5 - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Ременски контра Спасовски за прикриениот идентитет во Законот за Агенцијата за национална безбедност

MakPress - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Press24 - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Спасовски и Ременски се судрија околу надлежностите на Агенцијата за национална безбедност

еМагазин - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенцијата за национална безбедност.

Со 91 амандман ќе се поправа законот за Агенцијата за национална безбедност

+инфо - 20.05.2019

Членовите заеднички констатираа дека оваа функција неможе да ја извршува лице кое има правосилна судска пресуда, а разрешувањето на директорот на Агенцијата може покрај по иницијатива на Владата која и го именува да биде и по иницијатива на ...

Ременски контра Спасовски за ангажирањето на тајните агенти

Точка - 20.05.2019

За посебната истражна мерка поврзана со лицата со прикриен идентитет да одлучува Судот наместо директорот на новата Агенција за национална безбедност која треба допрва да се формира, предложи пратеничката Фросина Ташевска Ременски на денешната ...

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Опсервер - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Спасовски и Ременски со различни аргументи за употребата на мерката лица со прикриен идентитет

МКД - 20.05.2019

На седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност. По оваа точка, на дневниот ред е и Предлог законот за ...

Новата шпионска агенција ќе може тајно да набљудува, но не и да снима

PressingTV - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Спасовски и Ременски со спротивни ставови за лицата со прикриен идентитет

+инфо - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

Нетпрес - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...

Спасовски и Ременски со различни аргументи за употребата на мерката лица со прикриен идентитет

Опсервер - 20.05.2019

Се уште тече седницата на собраниската Комисија за одбрана и безбедност на која од вкупно 91, досега беа разгледани 40 – тина амандмани поднесени за Предлог законот за Агенција за национална безбедност.

Поднесени 91 амандман на законот за Агенцијата за национална безбедност

MakPress - 20.05.2019

Членовите на собраниската Комисија за одбрана и безбедност расправаат по вкупно 91 амандман по Предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност. Од досега разгледаните на седницата прифатени се амандмани со кои мандатот на директорот и на ...